▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Tuscarawas County Coonhunters Club Inc. / Conformation Sunday Show 1

August 14, 2016

Location: New Philadelphia, Ohio

GUARDIAN DOGS
BULLMASTIFF, 3 Entries
JUDGE Violet Denney
Male Puppy BM BOW BOB CH Faithdriven Charlie In Charge, Denise Lechak, Jeff Lechak, Fredrick Mc Laughlin, Deborah Mc Laughlin
Female Puppy BF Faithdriven Maude Of Mars, Craig Barrow, Kate Barrow, Deborah Mc Laughlin, Fredrick Mc Laughlin
BHF RBF Faithdriven Ultra Violet, Deborah Mc Laughlin, Fredrick Mc Laughlin
CANE CORSO ITALIANO, 2 Entries
JUDGE Violet Denney
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Atlantean's Ahsoka, Brandon M Mc Cluney
DOBERMAN PINSCHER, 1 Entry
JUDGE Violet Denney
Jr. Male BM BOB Drago Daker, Linda Rusinko, Jackie Spratt
DOGUE DE BORDEAUX, 2 Entries
JUDGE Violet Denney
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOB CH Fathdriven's Smashing Hit, Deborah Mc Laughlin, Fredrick Mc Laughlin
ROTTWEILER, 1 Entry
JUDGE Violet Denney
CH BOB URO1 CH Loral's Wiseguy, Jacki Karnap
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Violet Denney
1st) Rottweiler, URO1 CH Loral's Wiseguy
2nd) Bullmastiff, CH Faithdriven Charlie In Charge
3rd) Doberman Pinscher, Drago Daker
4th) Cane Corso Italiano, Listed Entry

SCENTHOUNDS
BEAGLE, 1 Entry
JUDGE Violet Denney
CH BOB CCH Little Bit Of Foolish Pride, Jackie Carpenter
BLUETICK COONHOUND, 1 Entry
JUDGE Violet Denney
Adult Male BM BOB CCH NITECH GRCH'PR'Cravens Southern Blue Gus, Janet Davidson-butcher, Jw Teasley
ENGLISH COONHOUND, 1 Entry
JUDGE Violet Denney
Int. Female BF BOB CH'PR'Thompsons Hilbily Demanding Mandy, Janet Davidson-butcher, Dean Thompson
REDBONE COONHOUND, 1 Entry
JUDGE Violet Denney
Int. Female BF BOB CCH CH'PR'Stealing Mona Lisa, Janet L Davidson-butcher, Peggi Benson
TREEING WALKER COONHOUND, 2 Entries
JUDGE Violet Denney
Int. Male BM BOB CCH CH'PR'Stackem Up He's How Pros Play, Tricia L Snedegar, Tiffany Kieffer
RBM GRCH'PR'Sugar Creek Shorty David B Huff
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Violet Denney
1st) Treeing Walker Coonhound, CCH CH'PR'Stackem Up He's How Pros Play
2nd) Bluetick Coonhound, CCH NITECH GRCH'PR'Cravens Southern Blue Gus
3rd) Redbone Coonhound, CCH CH'PR'Stealing Mona Lisa
4th) Beagle, CCH Little Bit Of Foolish Pride

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
BASENJI, 1 Entry
JUDGE Violet Denney
Female Puppy BF BOB Listed Entry
RHODESIAN RIDGEBACK, 1 Entry
JUDGE Violet Denney
Jr. Male BM BOB Listed Entry
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Violet Denney
1st) Rhodesian Ridgeback, Listed Entry
2nd) Basenji, Listed Entry

GUN DOGS
GERMAN WIREHAIRED POINTER, 2 Entries
JUDGE Violet Denney
CH BOB CH Afterhours Corned Beef N Kraut, Douglas K Parkinson, Kevin S Bechtel
RCH CH Afterhours Silas Keeper Of The, Douglas Parkinson, Kevin S Bechtel
LABRADOR RETRIEVER, 5 Entries
JUDGE Violet Denney
CH CH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye, Patricia A Finch, William P Finch
RCH CH Boradors Monty Montana, Michelle Kiko, Sally Bell
GRCH BOB GRCH Belledins Cool Change Midnit, Michelle Kiko
STANDARD POODLE, 1 Entry
JUDGE Violet Denney
Jr. Male BM BOB Oh Eli The Place You'll Go, Adele Caroline Saunders
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Violet Denney
1st) German Wirehaired Pointer, CH Afterhours Corned Beef N Kraut
2nd) Labrador Retriever, GRCH Belledins Cool Change Midnit
3rd) Standard Poodle, Oh Eli The Place You'll Go

NORTHERN BREEDS
SIBERIAN HUSKY, 4 Entries
JUDGE Violet Denney
CH GRCH Snowborn's The Buck Stops Here, James C Holt, Diana Brumbaugh
RCH CH Snowborn's Baked Alaska, James C Holt, Diana Brumbaugh
GRCH BOB GRCH Snowborn's Scarlet Letter, Diana L Brumbaugh, James C Holt
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Violet Denney
1st) Siberian Husky, GRCH Snowborn's Scarlet Letter

HERDING DOGS
BELGIAN SHEPHERD DOG, 1 Entry
JUDGE Violet Denney
MALINOIS
Male Puppy BMV BM BOB CH Burr Oak The Hurricane, Jacki Karnap
CARDIGAN WELSH CORGI, 1 Entry
JUDGE Violet Denney
Jr. Female BF BOB CH Rocky Ridge's Say You Love Me, Lu Ann Kennedy
GERMAN SHEPHERD DOG, 2 Entries
JUDGE Violet Denney
Jr. Female BF BOB Listed Entry
Int. Female RBF Listed Entry
PEMBROKE WELSH CORGI, 3 Entries
JUDGE Violet Denney
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Buckeye Salted Caramel Kiss, Debbie A Mock
Jr. Female RBF CH Flf Mini Diamond And Deuces, Debbie A Mock
SHETLAND SHEEPDOG, 1 Entry
JUDGE Violet Denney
CH BOB CH Sympa's Laddie, I Am A Gift, Charlene M Cyphert, Kelly R Clark
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Violet Denney
1st) Belgian Shepherd Dog, CH Burr Oak The Hurricane
2nd) Shetland Sheepdog, CH Sympa's Laddie, I Am A Gift
3rd) Pembroke Welsh Corgi, Listed Entry
4th) German Shepherd Dog, Listed Entry

TERRIERS
AMERICAN HAIRLESS TERRIER, 1 Entry
JUDGE Violet Denney
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM BOB CH'PR'Cdrose Dream On Dream On Dream On, Christina Davis, Jackie H Craver
RAT TERRIER, 3 Entries
JUDGE Violet Denney
STANDARD
Male Puppy BMV BM 'PR'Aacres True Grit At Lukaru, Kendra Allison, Catherine L Adams, Eric Billiter
Female Puppy BFV BF BOW 'PR'Nimh's Maleficent At Lukaru, Kendra N Allison, Ashley Bond, Eric J Billiter
GRCH BOB UCD URX URO3 UWP GRCH Bur-way The Mighty Quinn SPOT, Carol Quinn
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Violet Denney
1st) American Hairless Terrier, CH'PR'Cdrose Dream On Dream On Dream On
2nd) Rat Terrier, UCD URX URO3 UWP GRCH Bur-way The Mighty Quinn SPOT

COMPANION DOGS
MI-KI, 2 Entries
JUDGE Violet Denney
Int. Male BM BOB Precious Beau Lee Of Rare Gem, Ruthy Wolfson
MINIATURE PINSCHER, 1 Entry
JUDGE Violet Denney
Female Puppy BF BOB CH Highlands Summerhawk @ Sun Reh, Martha Wojtaszek
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Violet Denney
1st) Miniature Pinscher, CH Highlands Summerhawk @ Sun Reh
2nd) Mi-ki, Precious Beau Lee Of Rare Gem

BIS Rottweiler, URO1 CH Loral's Wiseguy, Jacki Karnap
RBIS Treeing Walker Coonhound, CCH CH'PR'Stackem Up He's How Pros Play, Tricia L Snedegar, Tiffany Kieffer