Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Great Lakes Biewer Terrier Club (09/30/2022) / Monday, Conformation Show 1 and Show 2

October 3, 2022

Hosted By: Great Lakes Biewer Terrier Club

Location: Corunna, Michigan

October 3, 2022, Show 1

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
GRCH BOB EGCH Thunderstruck Hail To The Victor, Victoria T Bankowski, Marcy Nichols, Brenda Blanchard

Perro De Presa Canario, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
GRCH BOB NV EGCH AE AC Renenutet Of Proper K9 SPOT-ON, Kelly Mc Intosh
RGRCH GRCH Siesta Of Proper K9, Kelly Mcintosh

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Perro De Presa Canario, NV EGCH AE AC Renenutet Of Proper K9 SPOT-ON
2nd) Doberman Pinscher, EGCH Thunderstruck Hail To The Victor

Scenthounds

Dachshund, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Min. Open Male BMV BM BOW BOB CH Ducwyn's High Roller, Jennifer Landers
Min. Female Puppy RBFV RBF Listed Entry
Min. Jr. Female BFV BF Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Dachshund, CH Ducwyn's High Roller

Sighthounds & Pariah Dogs

Carolina Dog, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Open Female BF BOB RACEA Full Circle Meant To Bee, Courtney Trares
GRCH NV NE NC URO2 PN GRCH Swamp Fox Black Beauty SPOT-ON, Courtney Trares

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Carolina Dog, RACEA Full Circle Meant To Bee

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Adult Female BF HR Cursan Northwoods Gypsy At Srr, Cindy Franklin, Gary Franklin
CH BOB CH SHR Srr's In Da Woodz, Cindy Franklin

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Adult Male BM Ascots Black Tails & White Gloves, Tami Morris
Adult Female BF BOW BOB CH Ascots Debutante At The Cotillion, Tami Morris

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH High Cal's Pandemic Of Huck Finn, Joshua Shettler, Kelly Braden

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Adult Female BF Gazebo's Party Doll, Dianne D Baker
CH BOB CH Tanglewoods Mc Haley's Navy, Catherine Griffin
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Gazebo's Believe It or Not, Dianne Baker

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
GRCH BOB SHR EGCH Endeavor Just The One, Jeanine Asch

Standard Poodle, 6 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Northern Creek's West Coastgirl SPOT-ON, Teresa Towner
RCH CH Rivers Edge Road Less Traveled, Gina Wainiola
GRCH GRCH Aglow Standard's Mr. Wonderful, Shawn Proksch
RGRCH EGCH Artic Fox N'co., Pamela Litz, Victor Litz

Standard Poodle M/C, 8 Entries
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF Northern Creeks Romancinintostone SPOT-ON, Teresa Towner
CH BOB GRCH Celtichearts Sunrize At Mytyme, Kim Huling
RCH RACEN CH Mytymes T-forever In My Heart, Kim Huling
GRCH GRCH Chapel Hill's All Spruced Up, Elaine Bolbach
RGRCH URO3 RACES RGCH Cosmic Caliber's Croc Princess SPOT-ON, Lydia Richard, Jordan Burns
RBF Listed Entry

WELSH SPRINGER SPANIEL Entries
Judge Sharon Griffin
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Upnorth Put It In Drive Upfron, Joyce E Pietryga

Gun Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Labrador Retriever, SHR EGCH Endeavor Just The One
2nd) Standard Poodle M/C, GRCH Celtichearts Sunrize At Mytyme
3rd) Standard Poodle, CH Northern Creek's West Coastgirl SPOT-ON
4th) Golden Retriever, CH Tanglewoods Mc Haley's Navy

Northern Breeds
NORWEGIAN ELKHOUND Entries
Judge Sharon Griffin
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Midnight Runners Zane Fra Ziva, Donna J Zaj

Northern Breed Group Winners
Judge: Sharon Griffin

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
CH BOB URO1 RACEA CH Timberline Jesse James @ Rr, Kim Ross
RCH RACEA CH Thornapple She's A Dream Come Tru, Kim Ross

Border Collie, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB Listed Entry

Briard, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
Adult Female BF BOB Of A Rose De L'heureux, Joyce Pietryga

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
CH CH Denali Vom Royale, Margaret Craig
RCH Listed Entry
GRCH BOB NE UNJ CA NI NV RACEA RATO DGCH Rommel Vom Royale SPOT-ON, Gail Bauer

MIN AMERICAN SHEPHERD Entries
Judge Sharon Griffin
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Doc

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
GRCH BOB DGCH Clearsky Belmark Illumination, Pamela Moore, Kathy Belville
RGRCH RACEA EGCH Phoenix Romyldale Flash O'insight, Pamela Moore, Kathy Belville

White Shepherd, 4 Entries
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF Fairyhale Step To The Throne SPOT, Jennifer Hale, Jonathan Hale, Zachary Newton
CH BOB CH Fairyhale Yvnvish Of Paws Inn SPOT-ON, Rose M Bible
RCH USJ CH URO1 Moro Fairyhale Phenomenal One SPOT-ON, Jennifer Hale, Jonathan Hale, Zachary Newton
RBF CH Fairyhale Wooooooooooo SPOT Jennifer Chamberlain

Herding Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) German Shepherd Dog, NE UNJ CA NI NV RACEA RATO DGCH Rommel Vom Royale SPOT-ON
2nd) Shetland Sheepdog, DGCH Clearsky Belmark Illumination
3rd) White Shepherd, CH Fairyhale Yvnvish Of Paws Inn SPOT-ON
4th) Border Collie, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Open Male BM BOB 'PR'40 Cal's Let's Go Brandon, Anthony Hammock
RBM 'PR'40 Cal's Throwing Knuckles Anthony Hammock

Terrier Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) American Pit Bull Terrier, 'PR'40 Cal's Let's Go Brandon

Companion Dogs

Biewer Terrier, 3 Entries
Judge Sharon Griffin
Jr. Male BM Listed Entry
CH CH Fabi Benefit Gold SPOT, Jennifer Hale, Jonathan Hale, Zachary Newton
GRCH BOB URO1 PTN EGCH Dzina Gloris SPOT-ON, Jennifer Chamberlain, Jonathan Hale, Zachary Newton

Dalmatian, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
CH BOB CH Engine Co's Evening Serenade, Maureen Watson

French Bulldog, 1 Entry
Judge Sharon Griffin
GRCH BOB EGCH Hb's Teenytinytimmy@ Perseverance, Julie Lechuga

Maltese, 2 Entries
Judge Sharon Griffin
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Sarcenet Wednesdays We Wear Pink, Stacy Newton

Companion Dog Group Winners
Judge: Sharon Griffin
1st) Maltese, CH Sarcenet Wednesdays We Wear Pink
2nd) Biewer Terrier, URO1 PTN EGCH Dzina Gloris SPOT-ON
3rd) French Bulldog, EGCH Hb's Teenytinytimmy@ Perseverance
4th) Dalmatian, CH Engine Co's Evening Serenade

BIS Labrador Retriever, SHR EGCH Endeavor Just The One, Jeanine Asch
RBIS Dachshund, CH Ducwyn's High Roller, Jennifer Landers

October 3, 2022, Show 2

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB EGCH Thunderstruck Hail To The Victor, Victoria T Bankowski, Marcy Nichols, Brenda Blanchard

Perro De Presa Canario, 3 Entries
Judge Richard Klatt
GRCH BOB CA NC GRCH Hidden De Cabeza Grande SPOT, Kelly Mcintosh
RGRCH NV EGCH AE AC Renenutet Of Proper K9 SPOT-ON, Kelly Mc Intosh

Guardian Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Perro De Presa Canario, CA NC GRCH Hidden De Cabeza Grande SPOT
2nd) Doberman Pinscher, EGCH Thunderstruck Hail To The Victor

Scenthounds

Dachshund, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Min. Open Male BMV BM BOW BOB CH Ducwyn's High Roller, Jennifer Landers
Min. Female Puppy RBFV RBF Listed Entry
Min. Jr. Female BFV BF Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Dachshund, CH Ducwyn's High Roller

Sighthounds & Pariah Dogs

Carolina Dog, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Open Female BF RACEA Full Circle Meant To Bee, Courtney Trares
GRCH BOB NV NE NC URO2 PN GRCH Swamp Fox Black Beauty SPOT-ON, Courtney Trares

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Carolina Dog, NV NE NC URO2 PN GRCH Swamp Fox Black Beauty SPOT-ON

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Adult Female BF HR Cursan Northwoods Gypsy At Srr, Cindy Franklin, Gary Franklin
CH BOB CH SHR Srr's In Da Woodz, Cindy Franklin

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Adult Male BM Ascots Black Tails & White Gloves, Tami Morris
Adult Female BF BOW BOB CH Ascots Debutante At The Cotillion, Tami Morris

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH High Cal's Pandemic Of Huck Finn, Joshua Shettler, Kelly Braden

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Adult Female BF Gazebo's Party Doll, Dianne D Baker
CH BOB CH Tanglewoods Mc Haley's Navy, Catherine Griffin
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Gazebo's Believe It or Not, Dianne Baker

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB SHR EGCH Endeavor Just The One, Jeanine Asch

Standard Poodle, 6 Entries
Judge Richard Klatt
CH CH Northern Creek's West Coastgirl SPOT-ON, Teresa Towner
RCH RACEN CH Mytymes Master O' Rhythm N'blue, Debbie L Lupien
GRCH BOB GRCH Aglow Standard's Mr. Wonderful, Shawn Proksch
RGRCH EGCH Artic Fox N'co., Pamela Litz, Victor Litz

Standard Poodle M/C, 9 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF Listed Entry
CH GRCH Celtichearts Sunrize At Mytyme, Kim Huling
RCH RACEN CH Mytymes T-forever In My Heart, Kim Huling
GRCH BOB URO1 RACEA RGCH Cosmic Calibers Come As U Are SPOT-ON, Jordan Burns
RGRCH GRCH Chapel Hill's Cherry On Top, Elaine Bolbach
RBF Northern Creeks Romancinintostone SPOT-ON Teresa Towner

WELSH SPRINGER SPANIEL Entries
Judge Richard Klatt
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Upnorth Put It In Drive Upfron, Joyce E Pietryga

Gun Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Standard Poodle M/C, URO1 RACEA RGCH Cosmic Calibers Come As U Are SPOT-ON
2nd) Labrador Retriever, SHR EGCH Endeavor Just The One
3rd) Golden Retriever, CH Tanglewoods Mc Haley's Navy
4th) English Springer Spaniel, CH Ascots Debutante At The Cotillion

Northern Breeds
NORWEGIAN ELKHOUND Entries
Judge Richard Klatt
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Midnight Runners Zane Fra Ziva, Donna J Zaj

Northern Breed Group Winners
Judge: Richard Klatt

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Richard Klatt
CH BOB URO1 RACEA CH Timberline Jesse James @ Rr, Kim Ross
RCH RACEA CH Thornapple She's A Dream Come Tru, Kim Ross

Border Collie, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB Listed Entry

Briard, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Adult Female BF BOB Of A Rose De L'heureux, Joyce Pietryga

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Richard Klatt
CH CH Denali Vom Royale, Margaret Craig
RCH Listed Entry
GRCH BOB NE UNJ CA NI NV RACEA RATO DGCH Rommel Vom Royale SPOT-ON, Gail Bauer

MIN AMERICAN SHEPHERD Entries
Judge Richard Klatt
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Doc

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Richard Klatt
GRCH BOB DGCH Clearsky Belmark Illumination, Pamela Moore, Kathy Belville
RGRCH RACEN GRCH Stornway Miamor Cool Casanova, Alexis Morales

White Shepherd, 5 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF CH Fairyhale Wooooooooooo SPOT, Jennifer Chamberlain
CH BOB USJ CH URO1 Moro Fairyhale Phenomenal One SPOT-ON, Jennifer Hale, Jonathan Hale, Zachary Newton
RCH CH Fairyhale Yvnvish Of Paws Inn SPOT-ON, Rose M Bible
RBF Fire & Ice Star Of David Misuzu Lee

Herding Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) German Shepherd Dog, NE UNJ CA NI NV RACEA RATO DGCH Rommel Vom Royale SPOT-ON
2nd) Shetland Sheepdog, DGCH Clearsky Belmark Illumination
3rd) Border Collie, Listed Entry
4th) White Shepherd, USJ CH URO1 Moro Fairyhale Phenomenal One SPOT-ON

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Open Male BM BOB CH'PR'Brk's @40cal's The End Of Times, Anthony Hammock, Cassandra Garner
RBM 'PR'40 Cal's Throwing Knuckles Anthony Hammock

Terrier Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) American Pit Bull Terrier, CH'PR'Brk's @40cal's The End Of Times

Companion Dogs

Biewer Terrier, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM Listed Entry
CH CH Fabi Benefit Gold SPOT, Jennifer Hale, Jonathan Hale, Zachary Newton
GRCH BOB URO1 PTN EGCH Dzina Gloris SPOT-ON, Jennifer Chamberlain, Jonathan Hale, Zachary Newton

Dalmatian, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Engine Co's Evening Serenade, Maureen Watson

French Bulldog, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB EGCH Hb's Teenytinytimmy@ Perseverance, Julie Lechuga

Maltese, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Sarcenet Wednesdays We Wear Pink, Stacy Newton

Companion Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) French Bulldog, EGCH Hb's Teenytinytimmy@ Perseverance
2nd) Biewer Terrier, URO1 PTN EGCH Dzina Gloris SPOT-ON
3rd) Maltese, CH Sarcenet Wednesdays We Wear Pink
4th) Dalmatian, CH Engine Co's Evening Serenade

BIS Standard Poodle, URO1 RACEA RGCH Cosmic Calibers Come As U Are SPOT-ON, Jordan Burns
RBIS French Bulldog, EGCH Hb's Teenytinytimmy@ Perseverance, Julie Lechuga

View Event >