Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Great Lakes Biewer Terrier Club (09/30/2022) / Friday, Conformation Show 1 and Show 2

September 30, 2022

Hosted By: Great Lakes Biewer Terrier Club

Location: Corunna, Michigan

September 30, 2022, Show 1

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Elizabeth Burgess
GRCH BOB EGCH Thunderstruck Hail To The Victor, Victoria T Bankowski, Marcy Nichols, Brenda Blanchard

DOGO ARGENTINO Entries
Judge Elizabeth Burgess
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Moe

Perro De Presa Canario, 4 Entries
Judge Elizabeth Burgess
Jr. Male BM CH Lobo Of Proper K9, Kelly Mc Intosh, Tawnya Shields
GRCH BOB CA NC GRCH Hidden De Cabeza Grande SPOT, Kelly Mcintosh
RGRCH GRCH Siesta Of Proper K9, Kelly Mcintosh

Guardian Dog Group Winners
Judge: Elizabeth Burgess
1st) Perro De Presa Canario, CA NC GRCH Hidden De Cabeza Grande SPOT
2nd) Doberman Pinscher, EGCH Thunderstruck Hail To The Victor

Scenthounds

Bavarian Mountain Hound, 2 Entries
Judge Elizabeth Burgess
Female Puppy BF Jade Beeler, Conrad Beeler
CH BOB CH Alexis Roy, Conrad William Beeler

Dachshund, 1 Entry
Judge Elizabeth Burgess
Min. Open Male BMV BM BOB CH Ducwyn's High Roller, Jennifer Landers

Scenthound Group Winners
Judge: Elizabeth Burgess
1st) Dachshund, CH Ducwyn's High Roller
2nd) Bavarian Mountain Hound, CH Alexis Roy

Sighthounds & Pariah Dogs

Carolina Dog, 1 Entry
Judge Elizabeth Burgess
CH BOB CH Wayward's Black Stone SPOT SPOT-ON, Donna B Brisbin
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Wayward's Black Stone SPOT SPOT-ON, Donna B Brisbin

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Elizabeth Burgess
BHM BM CH'PR'Melioris Renault Turbo Smrsprt, Echo Prafke-marson, Donna C Murphy
CH BOB GRCH'PR'Morgandell Luxor, Echo Prafke-marson
RCH CH'PR'Runways Rolling In The Deep, Janis Bastian

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Elizabeth Burgess
1st) Carolina Dog, CH Wayward's Black Stone SPOT SPOT-ON
2nd) Silken Windhound, GRCH'PR'Morgandell Luxor

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Elizabeth Burgess
CH BOB RACEN CH Masterpiece Here Comes The Boom SPOT-ON, Lora Luce, Brittani Cornelius, Jennifer Kettlesone
GRCH RACEN UWP DGCH Crownroyal T.g.i.f., Lora Luce, Jennifer Kettleson, Brittani Cornelius

PORTUGUESE WATER DOG Entries
Judge Elizabeth Burgess
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Aggie

Standard Poodle, 7 Entries
Judge Elizabeth Burgess
Adult Female RBF Rivers Edge Ready Aim 4 The Moon, Lina Wainiola
BHF BF CH Mytymes Kiss Me Big, Kim Huling
CH RACEN CH Mytymes Master O' Rhythm N'blue, Debbie L Lupien
RCH URO1 GRCH Fireside's Ever-lovin Adelaide SPOT-ON, Kathryn Wilt, Lindsey Gobin
GRCH BOB EGCH Artic Fox N'co., Pamela Litz, Victor Litz

Standard Poodle M/C, 9 Entries
Judge Elizabeth Burgess
Female Puppy BF Northern Creeks Romancinintostone SPOT-ON, Teresa Towner
CH GRCH Celtichearts Sunrize At Mytyme, Kim Huling
RCH RACEN CH Mytymes T-forever In My Heart, Kim Huling
GRCH BOB URO1 RACEA RGCH Cosmic Calibers Come As U Are SPOT-ON, Jordan Burns
RGRCH GRCH Chapel Hill's All Spruced Up, Elaine Bolbach

Gun Dog Group Winners
Judge: Elizabeth Burgess
1st) Standard Poodle, EGCH Artic Fox N'co.
2nd) English Springer Spaniel, RACEN CH Masterpiece Here Comes The Boom SPOT-ON
3rd) Standard Poodle M/C, URO1 RACEA RGCH Cosmic Calibers Come As U Are SPOT-ON

Northern Breeds

Kai, 3 Entries
Judge Elizabeth Burgess
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Hello Barako, Marsha Short
GRCH BOB GRCH Sai No Reiwa Go, Marsha Short

Norwegian Elkhound, 1 Entry
Judge Elizabeth Burgess
GRCH BOB NC PTS URO1 GRCH Kasa Its Kharmatic Of Foxboro SPOT-ON, Donna J Zaj
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Midnight Runners Zane Fra Ziva, Donna J Zaj

SHIBA Entries
Judge Elizabeth Burgess
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Classy's I Put A Spell On You, Marian R Campbell

Northern Breed Group Winners
Judge: Elizabeth Burgess
1st) Norwegian Elkhound, NC PTS URO1 GRCH Kasa Its Kharmatic Of Foxboro SPOT-ON
2nd) Kai, GRCH Sai No Reiwa Go

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Elizabeth Burgess
CH BOB URO1 RACEA CH Timberline Jesse James @ Rr, Kim Ross
RCH RACEA CH Thornapple She's A Dream Come Tru, Kim Ross

Berger Des Pyrenees, 1 Entry
Judge Elizabeth Burgess
ROUGH-FACED
SMOOTH-FACED
Smooth Adult Male BMV BM BOB RACEN URO1 CH Gryffindor De La Brise, Ashley Nunnelly
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Border Collie, 1 Entry
Judge Elizabeth Burgess
CH BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Elizabeth Burgess
Open Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH CH Niklaus Vom Royale, Alyssa Mannon, Gail Bauer
GRCH BOB NE UNJ CA NI NV RACEA RATO DGCH Rommel Vom Royale SPOT-ON, Gail Bauer
RGRCH BA AE AC NN RGCH Ulana Vom Dinaburg Ii SPOT-ON, Kristy Szczesny
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Porsha

MIN AMERICAN SHEPHERD Entries
Judge Elizabeth Burgess
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Doc

Shetland Sheepdog, 7 Entries
Judge Elizabeth Burgess
CH CH Belmark Just Breathe, Pamela Moore
RCH CH Caraid Flashy Black Opal, Catherine Fry, Stuart Fry
GRCH BOB DGCH Clearsky Belmark Illumination, Pamela Moore, Kathy Belville
RGRCH RACEA EGCH Phoenix Romyldale Flash O'insight, Pamela Moore, Kathy Belville
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Gibbs

White Shepherd, 5 Entries
Judge Elizabeth Burgess
Male Puppy BM CH Fairyhale Yvnvish Of Paws Inn SPOT-ON, Rose M Bible
Female Puppy BF BOW BOB Fairyhale Step To The Throne SPOT, Jennifer Hale, Jonathan Hale, Zachary Newton
CH UNJCH RACEA CH Ec Serenity's Wonderful Tonite SPOT, Misuzu A Lee
RBF Fire & Ice Star Of David Misuzu Lee

Herding Dog Group Winners
Judge: Elizabeth Burgess
1st) German Shepherd Dog, NE UNJ CA NI NV RACEA RATO DGCH Rommel Vom Royale SPOT-ON
2nd) Shetland Sheepdog, DGCH Clearsky Belmark Illumination
3rd) Australian Shepherd, URO1 RACEA CH Timberline Jesse James @ Rr
4th) Berger Des Pyrenees, RACEN URO1 CH Gryffindor De La Brise

Terriers

Airedale Terrier, 1 Entry
Judge Elizabeth Burgess
Adult Female BF BOB Reedshire Heart's On Fire, Jeannine R Anderson

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Elizabeth Burgess
Open Male BM BOB 'PR'40 Cal's Let's Go Brandon, Anthony Hammock
RBM 'PR'40 Cal's Throwing Knuckles Anthony Hammock

Cairn Terrier, 1 Entry
Judge Elizabeth Burgess
GRCH BOB RACEN GRCH Nicairn Dahlia Hjo Got The Spirit, Kristina Phillips

Terrier Group Winners
Judge: Elizabeth Burgess
1st) Cairn Terrier, RACEN GRCH Nicairn Dahlia Hjo Got The Spirit
2nd) American Pit Bull Terrier, 'PR'40 Cal's Let's Go Brandon
3rd) Airedale Terrier, Reedshire Heart's On Fire

Companion Dogs

Biewer Terrier, 3 Entries
Judge Elizabeth Burgess
Jr. Male BM Listed Entry
CH CH Fabi Benefit Gold SPOT, Jennifer Hale, Jonathan Hale, Zachary Newton
GRCH BOB URO1 PTN EGCH Dzina Gloris SPOT-ON, Jennifer Chamberlain, Jonathan Hale, Zachary Newton

Chihuahua, 1 Entry
Judge Elizabeth Burgess
CH BOB CH Desert Hi Classy Rico Sauve, Marian Campbell

Dalmatian, 1 Entry
Judge Elizabeth Burgess
CH BOB CH Engine Co's Evening Serenade, Maureen Watson

French Bulldog, 2 Entries
Judge Elizabeth Burgess
GRCH BOB RACEN GRCH Jemm's Show Me The Money, Jamie Robinson, Sandy Williams
RGRCH EGCH Hb's Teenytinytimmy@ Perseverance, Julie Lechuga

Maltese, 1 Entry
Judge Elizabeth Burgess
BHM BM BOB Listed Entry

Pug, 1 Entry
Judge Elizabeth Burgess
GRCH BOB GRCH San-su's God Whispered Your Name, Susan Wade
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Gemma

Companion Dog Group Winners
Judge: Elizabeth Burgess
1st) Pug, GRCH San-su's God Whispered Your Name
2nd) Biewer Terrier, URO1 PTN EGCH Dzina Gloris SPOT-ON
3rd) Dalmatian, CH Engine Co's Evening Serenade
4th) French Bulldog, RACEN GRCH Jemm's Show Me The Money

BIS German Shepherd Dog, NE UNJ CA NI NV RACEA RATO DGCH Rommel Vom Royale SPOT-ON, Gail Bauer
RBIS Pug, GRCH San-su's God Whispered Your Name, Susan Wade

September 30, 2022, Show 2

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Lila Fast
GRCH BOB EGCH Thunderstruck Hail To The Victor, Victoria T Bankowski, Marcy Nichols, Brenda Blanchard

DOGO ARGENTINO Entries
Judge Lila Fast
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Moe

Perro De Presa Canario, 4 Entries
Judge Lila Fast
Jr. Male BM CH Lobo Of Proper K9, Kelly Mc Intosh, Tawnya Shields
GRCH BOB CA NC GRCH Hidden De Cabeza Grande SPOT, Kelly Mcintosh
RGRCH NV EGCH AE AC Renenutet Of Proper K9 SPOT-ON, Kelly Mc Intosh

Guardian Dog Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) Doberman Pinscher, EGCH Thunderstruck Hail To The Victor
2nd) Perro De Presa Canario, CA NC GRCH Hidden De Cabeza Grande SPOT

Scenthounds

Bavarian Mountain Hound, 1 Entry
Judge Lila Fast
Female Puppy BF BOB Jade Beeler, Conrad Beeler

Dachshund, 1 Entry
Judge Lila Fast
Min. Open Male BMV BM BOB CH Ducwyn's High Roller, Jennifer Landers

Scenthound Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) Dachshund, CH Ducwyn's High Roller
2nd) Bavarian Mountain Hound, Jade Beeler

Sighthounds & Pariah Dogs

Carolina Dog, 1 Entry
Judge Lila Fast
CH BOB CH Wayward's Black Stone SPOT SPOT-ON, Donna B Brisbin
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Wayward's Black Stone SPOT SPOT-ON, Donna B Brisbin

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Lila Fast
BHM BM BOB CH'PR'Melioris Renault Turbo Smrsprt, Echo Prafke-marson, Donna C Murphy
CH GRCH'PR'Morgandell Luxor, Echo Prafke-marson
RCH CH'PR'Runways Rolling In The Deep, Janis Bastian

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) Silken Windhound, CH'PR'Melioris Renault Turbo Smrsprt
2nd) Carolina Dog, CH Wayward's Black Stone SPOT SPOT-ON

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Lila Fast
CH RACEN CH Masterpiece Here Comes The Boom SPOT-ON, Lora Luce, Brittani Cornelius, Jennifer Kettlesone
GRCH BOB RACEN UWP DGCH Crownroyal T.g.i.f., Lora Luce, Jennifer Kettleson, Brittani Cornelius

PORTUGUESE WATER DOG Entries
Judge Lila Fast
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Aggie

Standard Poodle, 7 Entries
Judge Lila Fast
Adult Female RBF Rivers Edge Ready Aim 4 The Moon, Lina Wainiola
BHF BF CH Mytymes Kiss Me Big, Kim Huling
CH GRCH Aglow Standard's Mr. Wonderful, Shawn Proksch
RCH URO1 GRCH Fireside's Ever-lovin Adelaide SPOT-ON, Kathryn Wilt, Lindsey Gobin
GRCH BOB EGCH Artic Fox N'co., Pamela Litz, Victor Litz

Standard Poodle M/C, 9 Entries
Judge Lila Fast
Female Puppy BF Northern Creeks Romancinintostone SPOT-ON, Teresa Towner
CH BOB GRCH Celtichearts Sunrize At Mytyme, Kim Huling
RCH RACEN CH Mytymes T-forever In My Heart, Kim Huling
GRCH GRCH Chapel Hill's Cherry On Top, Elaine Bolbach
RGRCH URO3 RACES RGCH Cosmic Caliber's Croc Princess SPOT-ON, Lydia Richard, Jordan Burns

Gun Dog Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) English Springer Spaniel, RACEN UWP DGCH Crownroyal T.g.i.f.
2nd) Standard Poodle, EGCH Artic Fox N'co.
3rd) Standard Poodle M/C, GRCH Celtichearts Sunrize At Mytyme

Northern Breeds

Kai, 3 Entries
Judge Lila Fast
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Hello Barako, Marsha Short
GRCH BOB GRCH Sai No Reiwa Go, Marsha Short

NORWEGIAN ELKHOUND Entries
Judge Lila Fast
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Midnight Runners Zane Fra Ziva, Donna J Zaj

SHIBA Entries
Judge Lila Fast
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Classy's I Put A Spell On You, Marian R Campbell

Northern Breed Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) Kai, GRCH Sai No Reiwa Go

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Lila Fast
CH BOB RACEA CH Thornapple She's A Dream Come Tru, Kim Ross
RCH URO1 RACEA CH Timberline Jesse James @ Rr, Kim Ross

Belgian Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Lila Fast
Tervueren Male Puppy RBMV RBM Thief Of Hearts Du Bois Du Tot, Owen Deatrick, Sandy Deatrick
Tervueren Adult Male BMV BM Casyka's Ink, Owen Deatrick, Sandy Deatrick
CH BOB CH L'aventurier Du Bois Du Tot, Sandy Deatrick, Owen Deatrick

Berger Des Pyrenees, 1 Entry
Judge Lila Fast
Smooth Adult Male BMV BM BOB RACEN URO1 CH Gryffindor De La Brise, Ashley Nunnelly
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Border Collie, 1 Entry
Judge Lila Fast
CH BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Lila Fast
Open Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
CH CH Niklaus Vom Royale, Alyssa Mannon, Gail Bauer
GRCH BOB NE UNJ CA NI NV RACEA RATO DGCH Rommel Vom Royale SPOT-ON, Gail Bauer
RGRCH GRCH Alta-tollhaus Reykjavik, Julie Richards
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Porsha

MIN AMERICAN SHEPHERD Entries
Judge Lila Fast
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Doc

Shetland Sheepdog, 7 Entries
Judge Lila Fast
CH CH Belmark Just Breathe, Pamela Moore
RCH CH Caraid Benitoite, Catherine Fry, Stuart Fry
GRCH BOB GRCH Caraid Give No Quarter, Stacie Coates
RGRCH RACEN GRCH Stornway Miamor Cool Casanova, Alexis Morales
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Gibbs

White Shepherd, 5 Entries
Judge Lila Fast
Male Puppy BM CH Fairyhale Yvnvish Of Paws Inn SPOT-ON, Rose M Bible
Female Puppy BF BOW BOB Fairyhale Step To The Throne SPOT, Jennifer Hale, Jonathan Hale, Zachary Newton
CH UNJCH RACEA CH Ec Serenity's Wonderful Tonite SPOT, Misuzu A Lee
RBF Fire & Ice Star Of David Misuzu Lee

Herding Dog Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) Shetland Sheepdog, GRCH Caraid Give No Quarter
2nd) German Shepherd Dog, NE UNJ CA NI NV RACEA RATO DGCH Rommel Vom Royale SPOT-ON
3rd) Australian Shepherd, RACEA CH Thornapple She's A Dream Come Tru
4th) White Shepherd, Fairyhale Step To The Throne SPOT

Terriers

Airedale Terrier, 1 Entry
Judge Lila Fast
Adult Female BF BOB Reedshire Heart's On Fire, Jeannine R Anderson

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Lila Fast
Open Male BM BOB 'PR'40 Cal's Let's Go Brandon, Anthony Hammock
RBM 'PR'Nk@ 40cal's The Aftermath 2021 Anthony Hammock

Cairn Terrier, 1 Entry
Judge Lila Fast
GRCH BOB RACEN GRCH Nicairn Dahlia Hjo Got The Spirit, Kristina Phillips

Terrier Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) Airedale Terrier, Reedshire Heart's On Fire
2nd) Cairn Terrier, RACEN GRCH Nicairn Dahlia Hjo Got The Spirit
3rd) American Pit Bull Terrier, 'PR'40 Cal's Let's Go Brandon

Companion Dogs

Biewer Terrier, 3 Entries
Judge Lila Fast
Jr. Male BM Listed Entry
CH CH Fabi Benefit Gold SPOT, Jennifer Hale, Jonathan Hale, Zachary Newton
GRCH BOB URO1 PTN EGCH Dzina Gloris SPOT-ON, Jennifer Chamberlain, Jonathan Hale, Zachary Newton

Chihuahua, 1 Entry
Judge Lila Fast
CH BOB CH Desert Hi Classy Rico Sauve, Marian Campbell

Dalmatian, 1 Entry
Judge Lila Fast
CH BOB CH Engine Co's Evening Serenade, Maureen Watson

French Bulldog, 2 Entries
Judge Lila Fast
GRCH BOB RACEN GRCH Jemm's Show Me The Money, Jamie Robinson, Sandy Williams
RGRCH EGCH Hb's Teenytinytimmy@ Perseverance, Julie Lechuga

Maltese, 1 Entry
Judge Lila Fast
BHM BM BOB Listed Entry

Pug, 1 Entry
Judge Lila Fast
GRCH BOB GRCH San-su's God Whispered Your Name, Susan Wade
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Gemma

Companion Dog Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) Dalmatian, CH Engine Co's Evening Serenade
2nd) Biewer Terrier, URO1 PTN EGCH Dzina Gloris SPOT-ON
3rd) Chihuahua, CH Desert Hi Classy Rico Sauve
4th) Maltese, Listed Entry

BIS English Springer Spaniel, RACEN UWP DGCH Crownroyal T.g.i.f., Lora Luce, Jennifer Kettleson, Brittani Cornelius
RBIS Shetland Sheepdog, GRCH Caraid Give No Quarter, Stacie Coates

View Event >