▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Tuscarawas County Coonhunters Club Inc. / Conformation Saturday Show 1

August 13, 2016

Location: New Philadelphia, Ohio

GUARDIAN DOGS
BULLMASTIFF, 3 Entries
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Male Puppy BM BOW BOB CH Faithdriven Charlie In Charge, Denise Lechak, Jeff Lechak, Fredrick Mc Laughlin, Deborah Mc Laughlin
Female Puppy BF Faithdriven Maude Of Mars, Craig Barrow, Kate Barrow, Deborah Mc Laughlin, Fredrick Mc Laughlin
BHF RBF Faithdriven Ultra Violet, Deborah Mc Laughlin, Fredrick Mc Laughlin
CANE CORSO ITALIANO, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Jr. Female BF BOB Atlantean's Ahsoka, Brandon M Mc Cluney
CAUCASIAN OVCHARKA, 2 Entries
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Male Puppy BM BOW BOB Sormovskaya Zarya Shturm, Carla Neer
Jr. Female BF Sonquility's Channa Alexandra, Carla Neer
DOGUE DE BORDEAUX, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Jr. Female BF BOB CH Fathdriven's Smashing Hit, Deborah Mc Laughlin, Fredrick Mc Laughlin
MASTIFF, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Jr. Male BM BOB CH South Creek's Cutting Edge, Donald Barfield
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Joseph W Gubry Jr
1st) Bullmastiff, CH Faithdriven Charlie In Charge
2nd) Dogue De Bordeaux, CH Fathdriven's Smashing Hit
3rd) Mastiff, CH South Creek's Cutting Edge
4th) Cane Corso Italiano, Atlantean's Ahsoka

SCENTHOUNDS
BEAGLE, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
CH BOB CCH Little Bit Of Foolish Pride, Jackie Carpenter
BLUETICK COONHOUND, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
CH BOB CCH GRCH'PR'3rivers Blue Beaux, Corey Chilson
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Joseph W Gubry Jr
1st) Beagle, CCH Little Bit Of Foolish Pride
2nd) Bluetick Coonhound, CCH GRCH'PR'3rivers Blue Beaux

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
BASENJI, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Female Puppy BF BOB Listed Entry
BORZOI, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Female Puppy BF BOB Summer Breeze At Secret Haven, Lindsey Ponder
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Joseph W Gubry Jr
1st) Basenji, Listed Entry
2nd) Borzoi, Summer Breeze At Secret Haven

GUN DOGS
GERMAN WIREHAIRED POINTER, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
CH BOB CH Afterhours Corned Beef N Kraut, Douglas K Parkinson, Kevin S Bechtel
GOLDEN RETRIEVER, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Int. Female BF BOB Sirena Steppin Along The Shore, Ellen E Kuhn
LABRADOR RETRIEVER, 5 Entries
JUDGE Joseph W Gubry Jr
CH CH Boradors Monty Montana, Michelle Kiko, Sally Bell
RCH CH Mc Cabe Creek Hop Along Buckeye, Patricia A Finch, William P Finch
GRCH BOB GRCH Boradors Captain Phantom, Sally Bell, Mickie Kiko
PORTUGUESE WATER DOG, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Adult Female BF BOB CH Windward Little Miss Madison, Robin Burmeister, Suzy G Rhett, Michael L Rhett
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Joseph W Gubry Jr
1st) Portuguese Water Dog, CH Windward Little Miss Madison
2nd) Golden Retriever, Sirena Steppin Along The Shore
3rd) German Wirehaired Pointer, CH Afterhours Corned Beef N Kraut
4th) Labrador Retriever, GRCH Boradors Captain Phantom

NORTHERN BREEDS
SIBERIAN HUSKY, 4 Entries
JUDGE Joseph W Gubry Jr
CH BOB GRCH Snowborn's The Buck Stops Here, James C Holt, Diana Brumbaugh
RCH CH Snowborn's Baked Alaska, James C Holt, Diana Brumbaugh
GRCH GRCH Snowborn's Scarlet Letter, Diana L Brumbaugh, James C Holt
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Joseph W Gubry Jr
1st) Siberian Husky, GRCH Snowborn's The Buck Stops Here

HERDING DOGS
CARDIGAN WELSH CORGI, 2 Entries
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Jr. Female BF CH Rocky Ridge's Say You Love Me, Lu Ann Kennedy
CH BOB CH Ula Mauna's Kittyhawk, Diana Brumbaugh And Deborah Brooks
GERMAN SHEPHERD DOG, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Jr. Female BF BOB Listed Entry
PEMBROKE WELSH CORGI, 3 Entries
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy RBF Buckeye Salted Caramel Kiss, Debbie A Mock
Jr. Female BF BOW BOB CH Flf Mini Diamond And Deuces, Debbie A Mock
SHETLAND SHEEPDOG, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
CH BOB CH Sympa's Laddie, I Am A Gift, Charlene M Cyphert, Kelly R Clark
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Joseph W Gubry Jr
1st) Cardigan Welsh Corgi, CH Ula Mauna's Kittyhawk
2nd) Pembroke Welsh Corgi, CH Flf Mini Diamond And Deuces
3rd) Shetland Sheepdog, CH Sympa's Laddie, I Am A Gift
4th) German Shepherd Dog, Listed Entry

TERRIERS
AMERICAN HAIRLESS TERRIER, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM BOB CH'PR'Cdrose Dream On Dream On Dream On, Christina Davis, Jackie H Craver
RAT TERRIER, 2 Entries
JUDGE Joseph W Gubry Jr
GRCH BOB UCD URX URO3 UWP GRCH Bur-way The Mighty Quinn SPOT, Carol Quinn
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Joseph W Gubry Jr
1st) American Hairless Terrier, CH'PR'Cdrose Dream On Dream On Dream On
2nd) Rat Terrier, UCD URX URO3 UWP GRCH Bur-way The Mighty Quinn SPOT

COMPANION DOGS
BRUSSELS GRIFFON, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
BHF BF BOB Listed Entry
CHIHUAHUA, 5 Entries
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Int. Male BM BOW Aurora's Wizard Of Oz, Maria D Sulecki
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Aurora's One Tuff Cookie, Maria D Sulecki
CH BOB CH Auroras Looks Like We Made It, Amanda Barabas, Maria Sulecki
RBM Rumblin Eko's His Redeeming Love Mark S Garza
MINIATURE PINSCHER, 1 Entry
JUDGE Joseph W Gubry Jr
Female Puppy BF BOB CH Highlands Summerhawk @ Sun Reh, Martha Wojtaszek
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Joseph W Gubry Jr
1st) Chihuahua, CH Auroras Looks Like We Made It
2nd) Brussels Griffon, Listed Entry
3rd) Miniature Pinscher, CH Highlands Summerhawk @ Sun Reh

BIS Beagle, CCH Little Bit Of Foolish Pride, Jackie Carpenter
RBIS Portuguese Water Dog, CH Windward Little Miss Madison, Robin Burmeister, Suzy G Rhett, Michael L Rhett