We are currently processing all incoming Registration applications received on or after November 21.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Dodge County Canine Club (08/25/2022) / Saturday, Conformation Show 1 and Show 2

August 27, 2022

Hosted By: Dodge County Canine Club

Location: Ladysmith, Wisconsin

August 27, 2022, Show 1

Guardian Dogs

American Bulldog, 4 Entries
Judge Matthew K Proctor
Male Puppy BM BOW 'PR'Big Bad Nashobah Of Hdk, Sheila Mannel
Female Puppy BF 'PR'Artemis Mae Upward Of Hdk, Elissa Upward
GRCH BOB USJ RMX UJJ CA NC URX2 UROG RACEA UCD UNJ'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones
RGRCH RACEN NV NE UWP NI UNJ CA URO3 GRCH Hd's Stella Mae Stoke Ya SPOT, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones

Great Dane, 3 Entries
Judge Matthew K Proctor
BHM BM BOW Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB Castlereas Shesthe Next Big Thing, Kenedi Wrezzes

Kangal Dog, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
GRCH BOB URO1 GRCH Cvk Mora Kasif SPOT-ON, Rachel Prince

Guardian Dog Group Winners
Judge: Matthew K Proctor
1st) Kangal Dog, URO1 GRCH Cvk Mora Kasif SPOT-ON
2nd) American Bulldog, USJ RMX UJJ CA NC URX2 UROG RACEA UCD UNJ'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON
3rd) Great Dane, Castlereas Shesthe Next Big Thing

Scenthounds

Basset Hound, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
CH BOB Listed Entry

BLUETICK COONHOUND Entries
Judge Matthew K Proctor
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP 'PR'Rynes Toxic Pops Krash Site, Elayna Rynes

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Matthew K Proctor
CH BOB CCH'PR'Oakhill Puttin On The Ritz, Terry Poziombke
RCH CCH GRCH(3)'PR'Stackem Up Show Me The Money, Elayna Rynes
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CCH'PR'Oakhill Puttin On The Ritz, Terry Poziombke

Scenthound Group Winners
Judge: Matthew K Proctor
1st) Basset Hound, Listed Entry
2nd) Treeing Walker Coonhound, CCH'PR'Oakhill Puttin On The Ritz

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
Jr. Female BF BOB Dharian Fr Li'l Red Corvette, Kristine A Hagen

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Matthew K Proctor
1st) Basenji, Dharian Fr Li'l Red Corvette

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 4 Entries
Judge Matthew K Proctor
Adult Female BF HRCH ESD2 UH Bear Kreek Mi Favorite Timey, Brian Schlomann
CH CH SHR Bear Kreek's Peacemaker, Brian Schlomann, Kimberly Schlomann
RCH CH CHSD HR Bear Kreek's Let Freedom Ring, Brian Schlomann, Kimberly Schlomann
GRCH BOB GRCH URO1 HR Ajsilvercreek Afistfulofdollars, Anne Nicholson, Jeff Nicholson

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
CH BOB Monthaven's Demo Derby, Vicki Armstrong

German Shorthaired Pntr, 6 Entries
Judge Matthew K Proctor
Male Puppy BM Windheim's Alpine Prince, Ashlyn Nehls
Female Puppy BF BOW Bequests Talk Of The Town, Anne De Roo, Ashlyn Nehls, Shantrel Tinsley, Hunter Richardson
CH BOB Hotwired's Dreams Makin' Memories, Bridget Novak, Paul Novak
RCH CH Sirius Poetrys 7 Seas Of Rhye SPOT-ON, Anne De Roo
GRCH NE URO1 EGCH Wind River's Scouts Honor, Alicia Haberstich
RGRCH GRCH Sirius Poetrys Plain White T SPOT, Anne De Roo
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Matthew K Proctor
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
CH CH Northwoods Pink Moscato, Katherine Mistic
RCH CH My Joy's Memories Of Lily Lake SPOT-ON, Michaela Crawford
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
Adult Male BM BOB Listed Entry

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
CH BOB CH Criggle's Serendipity; W.s.a. SPOT, Matthew Spiker

Gun Dog Group Winners
Judge: Matthew K Proctor
1st) Cocker Spaniel, Monthaven's Demo Derby
2nd) German Shorthaired Pntr, Hotwired's Dreams Makin' Memories
3rd) Chesapeake Bay Retriever, GRCH URO1 HR Ajsilvercreek Afistfulofdollars
4th) Standard Poodle M/C, CH Criggle's Serendipity; W.s.a. SPOT

Northern Breeds

American Eskimo, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
MINIATURE
STANDARD
St. Open Male BMV BM BOB 'PR'Sierra Test Of Time, Regina Mauer, Daniel Mauer

Finnish Lapphund, 2 Entries
Judge Matthew K Proctor
Adult Male BM BOB Yutori's C Me Shine, Jeanine Montag, Lynn Drumm, Cathy Pollack, Daniel Luebke

Siberian Husky, 5 Entries
Judge Matthew K Proctor
Female Puppy BF BOB Listed Entry
CH CH Kpms Pretty In Pink, Kenedi Wrezzes
RCH CH Kpm's End Of An Era, Brooke Jacquet
GRCH GRCH Libertys Good Ole Country Boy, Kenedi Wrezzes

Northern Breed Group Winners
Judge: Matthew K Proctor
1st) Siberian Husky, Listed Entry
2nd) Finnish Lapphund, Yutori's C Me Shine
3rd) American Eskimo, 'PR'Sierra Test Of Time

Herding Dogs

Collie, 6 Entries
Judge Matthew K Proctor
ROUGH
SMOOTH
Smooth Male Puppy BMV BM Listed Entry
RBMV Listed Entry
CH BOB CH Glasshouse Admiral Of The Fleet, Jenni Lough Watson
RCH CH Braeton's Greatest Gift SPOT-ON, Jenni Lough Watson
GRCH GRCH Kings Valley Easy Listening SPOT, Jenni Lough Watson
RGRCH URO1 GRCH Danrosue Hero Of Time SPOT, Jenni Lough Watson
RBM Listed Entry

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Matthew K Proctor
BHF BF BOB Tequila Von Katzel, Beth Hansen
CH RACEN CH URO1 Jaydees Wherever You Go I Will Go, Jen Proud
GRCH UJJ URO2 DGCH Rum Chata Vom Coppermoon, Kathy Lamping, Beth Hansen
RGRCH URO1 EGCH RACEA Jaydees Woshiwusuoweiju At 3xc, Kayla Summerville, Jen Proud
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Ritz

Pembroke Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Matthew K Proctor
Female Puppy BF Shooting Stars Toast N Jam w, Filly Wilkins
CH CH Shooting Stars Onetuffcookie W, Filly Wilkins
GRCH BOB GRCH Shooting Stars Biscuits No Idea, Filly Willkins
RBF Shooting Stars Peanut Butter W Filly Wilkins
NON-LICENSED CLASSES
STUD DOG, 1 Entry
Stud Dog: GRCH Shooting Stars Mr Charm R, Filly Wilkins

Polish Owczarek Nizinny, 3 Entries
Judge Matthew K Proctor
Adult Male BM BOW BOB Awangarda Ladislaus At Lucarz, Karen J Nielsen
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Dobrusia Volarius, Karen Nielsen
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Awangarda Lucarz Katarzyna, Karen J Nielsen

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Matthew K Proctor
CH AN URO1 CH USR UFR Dynestar Malaia Garden Party SPOT-ON, Natalee Yates, Kenneth Rushing, Wendy Dynes
GRCH BOB NV NI URO1 GRCH Kingsland My Boy Blue SPOT-ON, Diane Dull

WHITE SHEPHERD Entries
Judge Matthew K Proctor
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Shylo's Fairy Aurora Of Mknz, Arleen Ravanelli, Jennifer Hale

Herding Dog Group Winners
Judge: Matthew K Proctor
1st) Shetland Sheepdog, NV NI URO1 GRCH Kingsland My Boy Blue SPOT-ON
2nd) German Shepherd Dog, Tequila Von Katzel
3rd) Collie, CH Glasshouse Admiral Of The Fleet
4th) Polish Owczarek Nizinny, Awangarda Ladislaus At Lucarz

Terriers

Bedlington Terrier, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
CH BOB CH First Class Queen Chose Violence, Tabitha Ambroiggio
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Orion

Terrier Group Winners
Judge: Matthew K Proctor
1st) Bedlington Terrier, CH First Class Queen Chose Violence

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Papillon, 2 Entries
Judge Matthew K Proctor
CH BOB CH Casabellas Girls On Fire SPOT-ON, Carol Lauren-schmidt
GRCH USR UFR URO3 EGCH Casabellas Set The World On Fire SPOT-ON, Carol R Lauren-schmidt, Linda Shedd
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Rhett
BRACE, 2 Entries
Brace: USR UFR URO3 EGCH Casabellas Set The World On Fi SPOT-ON, Carol R Lauren-schmidt, Linda Shedd
CH Casabellas Girls On Fire SPOT-ON, Carol Lauren-schmidt

Companion Dog Group Winners
Judge: Matthew K Proctor
1st) Papillon, CH Casabellas Girls On Fire SPOT-ON
2nd) American Bully, Listed Entry

BIS Cocker Spaniel, Monthaven's Demo Derby, Vicki Armstrong
RBIS Bedlington Terrier, CH First Class Queen Chose Violence, Tabitha Ambroiggio

August 27, 2022, Show 2

Guardian Dogs

American Bulldog, 4 Entries
Judge Gary A Richards
Male Puppy BM BOW 'PR'Big Bad Nashobah Of Hdk, Sheila Mannel
Female Puppy BF 'PR'Artemis Mae Upward Of Hdk, Elissa Upward
GRCH BOB USJ RMX UJJ CA NC URX2 UROG RACEA UCD UNJ'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones
RGRCH RACEN NV NE UWP NI UNJ CA URO3 GRCH Hd's Stella Mae Stoke Ya SPOT, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones

Great Dane, 3 Entries
Judge Gary A Richards
BHM BM BOW Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB Castlereas Shesthe Next Big Thing, Kenedi Wrezzes

Kangal Dog, 1 Entry
Judge Gary A Richards
GRCH BOB URO1 GRCH Cvk Mora Kasif SPOT-ON, Rachel Prince

Guardian Dog Group Winners
Judge: Gary A Richards
1st) American Bulldog, USJ RMX UJJ CA NC URX2 UROG RACEA UCD UNJ'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON
2nd) Great Dane, Castlereas Shesthe Next Big Thing
3rd) Kangal Dog, URO1 GRCH Cvk Mora Kasif SPOT-ON

Scenthounds

Basset Hound, 1 Entry
Judge Gary A Richards
CH BOB Listed Entry

BLUETICK COONHOUND Entries
Judge Gary A Richards
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP 'PR'Rynes Toxic Pops Krash Site, Elayna Rynes

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Gary A Richards
CH BOB CCH'PR'Oakhill Puttin On The Ritz, Terry Poziombke
RCH CCH GRCH(3)'PR'Stackem Up Show Me The Money, Elayna Rynes
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CCH'PR'Oakhill Puttin On The Ritz, Terry Poziombke

Scenthound Group Winners
Judge: Gary A Richards
1st) Treeing Walker Coonhound, CCH'PR'Oakhill Puttin On The Ritz
2nd) Basset Hound, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge Gary A Richards
Jr. Female BF BOB Dharian Fr Li'l Red Corvette, Kristine A Hagen

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Gary A Richards
1st) Basenji, Dharian Fr Li'l Red Corvette

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 4 Entries
Judge Gary A Richards
Adult Female BF HRCH ESD2 UH Bear Kreek Mi Favorite Timey, Brian Schlomann
CH CH SHR Bear Kreek's Peacemaker, Brian Schlomann, Kimberly Schlomann
RCH CH CHSD HR Bear Kreek's Let Freedom Ring, Brian Schlomann, Kimberly Schlomann
GRCH BOB GRCH URO1 HR Ajsilvercreek Afistfulofdollars, Anne Nicholson, Jeff Nicholson

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Gary A Richards
CH BOB Monthaven's Demo Derby, Vicki Armstrong

German Shorthaired Pntr, 6 Entries
Judge Gary A Richards
Male Puppy BM BOW Windheim's Alpine Prince, Ashlyn Nehls
Female Puppy BF Bequests Talk Of The Town, Anne De Roo, Ashlyn Nehls, Shantrel Tinsley, Hunter Richardson
CH Hotwired's Dreams Makin' Memories, Bridget Novak, Paul Novak
RCH CH Sirius Poetrys 7 Seas Of Rhye SPOT-ON, Anne De Roo
GRCH BOB NE URO1 EGCH Wind River's Scouts Honor, Alicia Haberstich
RGRCH GRCH Sirius Poetrys Plain White T SPOT, Anne De Roo
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Wind River's Up In Smoke, Alicia Haberstich

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Gary A Richards
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
CH CH Northwoods Pink Moscato, Katherine Mistic
RCH CH My Joy's Memories Of Lily Lake SPOT-ON, Michaela Crawford
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Gary A Richards
Adult Male BM BOB Listed Entry

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Gary A Richards
CH BOB CH Criggle's Serendipity; W.s.a. SPOT, Matthew Spiker

Gun Dog Group Winners
Judge: Gary A Richards
1st) Golden Retriever, Listed Entry
2nd) Cocker Spaniel, Monthaven's Demo Derby
3rd) Chesapeake Bay Retriever, GRCH URO1 HR Ajsilvercreek Afistfulofdollars
4th) German Shorthaired Pntr, NE URO1 EGCH Wind River's Scouts Honor

Northern Breeds

American Eskimo, 1 Entry
Judge Gary A Richards
MINIATURE
STANDARD
St. Open Male BMV BM BOB 'PR'Sierra Test Of Time, Regina Mauer, Daniel Mauer

Finnish Lapphund, 2 Entries
Judge Gary A Richards
Jr. Male BM BOB Yutori's Good Luck, Jeanine Montag, Lynn Drumm
Adult Male RBM Yutori's C Me Shine, Jeanine Montag, Lynn Drumm, Cathy Pollack, Daniel Luebke

Siberian Husky, 5 Entries
Judge Gary A Richards
Female Puppy BF Listed Entry
CH CH Kpm's End Of An Era, Brooke Jacquet
RCH CH Kpms Pretty In Pink, Kenedi Wrezzes
GRCH BOB GRCH Libertys Good Ole Country Boy, Kenedi Wrezzes

Northern Breed Group Winners
Judge: Gary A Richards
1st) American Eskimo, 'PR'Sierra Test Of Time
2nd) Siberian Husky, GRCH Libertys Good Ole Country Boy
3rd) Finnish Lapphund, Yutori's Good Luck

Herding Dogs

Collie, 6 Entries
Judge Gary A Richards
ROUGH
Rough Male Puppy BMV BM Listed Entry
RBMV Listed Entry
SMOOTH
CH CH Glasshouse Admiral Of The Fleet, Jenni Lough Watson
RCH CH Braeton's Greatest Gift SPOT-ON, Jenni Lough Watson
GRCH BOB URO1 GRCH Danrosue Hero Of Time SPOT, Jenni Lough Watson
RGRCH GRCH Kings Valley Easy Listening SPOT, Jenni Lough Watson

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Gary A Richards
BHF BF Tequila Von Katzel, Beth Hansen
CH RACEN CH URO1 Jaydees Wherever You Go I Will Go, Jen Proud
GRCH BOB UJJ URO2 DGCH Rum Chata Vom Coppermoon, Kathy Lamping, Beth Hansen
RGRCH URO1 EGCH RACEA Jaydees Woshiwusuoweiju At 3xc, Kayla Summerville, Jen Proud
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Ritz

Pembroke Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Gary A Richards
Female Puppy BF Shooting Stars Toast N Jam w, Filly Wilkins
CH BOB CH Shooting Stars Onetuffcookie W, Filly Wilkins
GRCH GRCH Shooting Stars Biscuits No Idea, Filly Willkins
RBF Shooting Stars Peanut Butter W Filly Wilkins
NON-LICENSED CLASSES
STUD DOG, 1 Entry
Stud Dog: GRCH Shooting Stars Mr Charm R, Filly Wilkins

Polish Owczarek Nizinny, 3 Entries
Judge Gary A Richards
Adult Male BM BOW BOB Awangarda Ladislaus At Lucarz, Karen J Nielsen
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Dobrusia Volarius, Karen Nielsen
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Awangarda Lucarz Katarzyna, Karen J Nielsen

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Gary A Richards
CH AN URO1 CH USR UFR Dynestar Malaia Garden Party SPOT-ON, Natalee Yates, Kenneth Rushing, Wendy Dynes
GRCH BOB NV NI URO1 GRCH Kingsland My Boy Blue SPOT-ON, Diane Dull

WHITE SHEPHERD Entries
Judge Gary A Richards
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Shylo's Fairy Aurora Of Mknz, Arleen Ravanelli, Jennifer Hale

Herding Dog Group Winners
Judge: Gary A Richards
1st) German Shepherd Dog, UJJ URO2 DGCH Rum Chata Vom Coppermoon
2nd) Shetland Sheepdog, NV NI URO1 GRCH Kingsland My Boy Blue SPOT-ON
3rd) Polish Owczarek Nizinny, Awangarda Ladislaus At Lucarz
4th) Collie, URO1 GRCH Danrosue Hero Of Time SPOT

Terriers

Bedlington Terrier, 1 Entry
Judge Gary A Richards
CH BOB CH First Class Queen Chose Violence, Tabitha Ambroiggio
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Orion

Terrier Group Winners
Judge: Gary A Richards
1st) Bedlington Terrier, CH First Class Queen Chose Violence

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Gary A Richards
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Papillon, 2 Entries
Judge Gary A Richards
CH CH Casabellas Girls On Fire SPOT-ON, Carol Lauren-schmidt
GRCH BOB USR UFR URO3 EGCH Casabellas Set The World On Fire SPOT-ON, Carol R Lauren-schmidt, Linda Shedd
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Rhett
BRACE, 2 Entries
Brace: USR UFR URO3 EGCH Casabellas Set The World On Fi SPOT-ON, Carol R Lauren-schmidt, Linda Shedd
CH Casabellas Girls On Fire SPOT-ON, Carol Lauren-schmidt

Companion Dog Group Winners
Judge: Gary A Richards
1st) American Bully, Listed Entry
2nd) Papillon, USR UFR URO3 EGCH Casabellas Set The World On Fire SPOT-ON

BIS German Shepherd Dog, UJJ URO2 DGCH Rum Chata Vom Coppermoon, Kathy Lamping, Beth Hansen
RBIS Golden Retriever, Listed Entry

View Event >