We are currently processing all incoming Registration applications received on or after November 21.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Dodge County Canine Club (08/25/2022) / Thursday, Conformation Show 1 and Show 2

August 25, 2022

Hosted By: Dodge County Canine Club

Location: Ladysmith, Wisconsin

August 25, 2022, Show 1

Guardian Dogs

American Bulldog, 4 Entries
Judge Lila Fast
Male Puppy BM BOW 'PR'Big Bad Nashobah Of Hdk, Sheila Mannel
Female Puppy BF 'PR'Artemis Mae Upward Of Hdk, Elissa Upward
GRCH BOB USJ RMX UJJ CA NC URX2 UROG RACEA UCD UNJ'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones
RGRCH RACEN NV NE UWP NI UNJ CA URO3 GRCH Hd's Stella Mae Stoke Ya SPOT, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Lila Fast
Male Puppy BM BOB Fanta C American Sniper, Yolanda Maye

Great Dane, 3 Entries
Judge Lila Fast
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Castlereas Shesthe Next Big Thing, Kenedi Wrezzes
Adult Female RBF Listed Entry

Kangal Dog, 1 Entry
Judge Lila Fast
GRCH BOB URO1 GRCH Cvk Mora Kasif SPOT-ON, Rachel Prince

Guardian Dog Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) Kangal Dog, URO1 GRCH Cvk Mora Kasif SPOT-ON
2nd) Giant Schnauzer, Fanta C American Sniper
3rd) Great Dane, Listed Entry
4th) American Bulldog, USJ RMX UJJ CA NC URX2 UROG RACEA UCD UNJ'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON

Scenthounds

Basset Bleu De Gascogne, 1 Entry
Judge Lila Fast
Jr. Female BF BOB UNSR UNFR Maplecorners' Ready 4 Anything, Ann Mickow

Beagle, 1 Entry
Judge Lila Fast
Jr. Female BF BOB Shadynook Shenanigans At Chaos, Denise M Nord

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Lila Fast
CH BOB CCH'PR'Oakhill Puttin On The Ritz, Terry Poziombke
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CCH'PR'Oakhill Puttin On The Ritz, Terry Poziombke

Scenthound Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) Beagle, Shadynook Shenanigans At Chaos
2nd) Treeing Walker Coonhound, CCH'PR'Oakhill Puttin On The Ritz
3rd) Basset Bleu De Gascogne, UNSR UNFR Maplecorners' Ready 4 Anything

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge Lila Fast
Jr. Female BF BOB Dharian Fr Li'l Red Corvette, Kristine A Hagen

Rhodesian Ridgeback, 2 Entries
Judge Lila Fast
Male Puppy BM BOW BOB Celtic Lore's Kickstart My Heart, Teri Olson, Wayne Olson
Adult Female BF Azize's Taylormade Diamond Sky, Lori Frank

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) Rhodesian Ridgeback, Celtic Lore's Kickstart My Heart
2nd) Basenji, Dharian Fr Li'l Red Corvette

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 3 Entries
Judge Lila Fast
Adult Female BF BOB HRCH ESD2 UH Bear Kreek Mi Favorite Timey, Brian Schlomann
CH CH SHR Bear Kreek's Peacemaker, Brian Schlomann, Kimberly Schlomann
RCH CH CHSD HR Bear Kreek's Let Freedom Ring, Brian Schlomann, Kimberly Schlomann

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Lila Fast
Male Puppy BM BOB Monthaven's Demo Derby, Vicki Armstrong

German Shorthaired Pntr, 5 Entries
Judge Lila Fast
Male Puppy BM Windheim's Alpine Prince, Ashlyn Nehls
Open Male RBM Hotwired's Dreams Makin' Memories, Bridget Novak, Paul Novak
Female Puppy BF BOW BOB Bequests Talk Of The Town, Anne De Roo, Ashlyn Nehls, Shantrel Tinsley, Hunter Richardson
CH CH Sirius Poetrys 7 Seas Of Rhye SPOT-ON, Anne De Roo
GRCH GRCH Sirius Poetrys Plain White T SPOT, Anne De Roo

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Lila Fast
CH CH Northwoods Pink Moscato, Katherine Mistic
GRCH BOB BA USJ URO1 RACEN GRCH Champagne Forever #12 Rodgers SPOT, Austin Kressin
RGRCH BA UCD RACEN UJJ GRCH Forever The Skye's The Limit SPOT-ON, Jennifer Kressin
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Kokopelli's Iconic Woodstock, Carol Fryar

Gordon Setter, 1 Entry
Judge Lila Fast
Jr. Female BF BOB Lyric's Frozen En Pointe, Laurie Carlson

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Lila Fast
GRCH BOB BA PN RACEN USJ RATN URO3 GRCH Hoffmanns Martin Dog Kressin SPOT, Logan Kressin

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Lila Fast
Adult Female BF BOB Listed Entry
CH Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) Cocker Spaniel, Monthaven's Demo Derby
2nd) Gordon Setter, Lyric's Frozen En Pointe
3rd) German Shorthaired Pntr, Bequests Talk Of The Town
4th) Golden Retriever, BA USJ URO1 RACEN GRCH Champagne Forever #12 Rodgers SPOT

Northern Breeds

Siberian Husky, 5 Entries
Judge Lila Fast
CH CH Rune Of The Full Moon, Brooke Jacquet
RCH CH Kpm's End Of An Era, Brooke Jacquet
GRCH BOB GRCH Libertys Good Ole Country Boy, Kenedi Wrezzes
RGRCH GRCH Liberty's One Of A Kind, Brooke Jacquet, Daniel Palmer, Tamara Jacquet, Claire Jacquet

Northern Breed Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) Siberian Husky, GRCH Libertys Good Ole Country Boy

Herding Dogs

Collie, 6 Entries
Judge Lila Fast
ROUGH
Rough Male Puppy BMV BM Listed Entry
RBMV Listed Entry
SMOOTH
CH CH Braeton's Greatest Gift SPOT-ON, Jenni Lough Watson
RCH CH Glasshouse Admiral Of The Fleet, Jenni Lough Watson
GRCH BOB URO1 GRCH Danrosue Hero Of Time SPOT, Jenni Lough Watson
RGRCH GRCH Kings Valley Easy Listening SPOT, Jenni Lough Watson

German Shepherd Dog, 7 Entries
Judge Lila Fast
Open Female BF It's Karen Von Der Staatsmacht, Taylor Prchal, Jake Prchal
Adult Female RBF Xola Von Der Phantasie, Pamela Hendrickson
CH PN CH URO2 Rh Morgen Vom Coppermoon, Desiree Davis
RCH CH Arsynel Vom Mk Haus, Pamela Hendrickson
GRCH BOB UJJ URO2 DGCH Rum Chata Vom Coppermoon, Kathy Lamping, Beth Hansen
RGRCH URO1 EGCH RACEA Jaydees Woshiwusuoweiju At 3xc, Kayla Summerville, Jen Proud

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Lila Fast
Male Puppy BM BOB Ny Bons Temps' Just My Type, Sarah Reischel

Pembroke Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Lila Fast
Female Puppy BF Shooting Stars Peanut Butter W, Filly Wilkins
CH BOB CH Shooting Stars Onetuffcookie W, Filly Wilkins
RCH GRCH Shooting Stars Biscuits No Idea, Filly Willkins
RBF Shooting Stars Toast N Jam w Filly Wilkins
NON-LICENSED CLASSES
STUD DOG, 1 Entry
Stud Dog: GRCH Shooting Stars Mr Charm R, Filly Wilkins

Schapendoes, 1 Entry
Judge Lila Fast
GRCH BOB GRCH Schapannro's Q Quasi-stellar, Ellen J Drewes-stoen

WHITE SHEPHERD Entries
Judge Lila Fast
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Shylo's Fairy Aurora Of Mknz, Arleen Ravanelli, Jennifer Hale

Herding Dog Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) German Shepherd Dog, UJJ URO2 DGCH Rum Chata Vom Coppermoon
2nd) Collie, URO1 GRCH Danrosue Hero Of Time SPOT
3rd) Schapendoes, GRCH Schapannro's Q Quasi-stellar
4th) La Catahoula Leopard Dog, Ny Bons Temps' Just My Type

Terriers

DANISH-SWEDISH FARMDOG Entries
Judge Lila Fast
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Lena

Terrier Group Winners
Judge: Lila Fast

Companion Dogs

Papillon, 3 Entries
Judge Lila Fast
CH BOB CH Casabellas Girls On Fire SPOT-ON, Carol Lauren-schmidt
GRCH USR UFR URO3 EGCH Casabellas Set The World On Fire SPOT-ON, Carol R Lauren-schmidt, Linda Shedd
RGRCH ROM UFCH USCH URX3 RATN UCD UGRACH2 UWP UR Valentino By Monarch SPOT-ON, Carol R Lauren-schmidt
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 2 Entries
Brace: CH Casabellas Girls On Fire SPOT-ON, Carol Lauren-schmidt

Pug, 1 Entry
Judge Lila Fast
Jr. Male BM BOB Wright's Bourbon On The Rocks, Denise Nelson

Schipperke, 1 Entry
Judge Lila Fast
BHM BM BOB RACEN Blk Diamond The Circle Of Life, Brenda Nilio

Companion Dog Group Winners
Judge: Lila Fast
1st) Schipperke, RACEN Blk Diamond The Circle Of Life
2nd) Pug, Wright's Bourbon On The Rocks
3rd) Papillon, CH Casabellas Girls On Fire SPOT-ON

BIS German Shepherd Dog, UJJ URO2 DGCH Rum Chata Vom Coppermoon, Kathy Lamping, Beth Hansen
RBIS Cocker Spaniel, Monthaven's Demo Derby, Vicki Armstrong

August 25, 2022, Show 2

Guardian Dogs

American Bulldog, 4 Entries
Judge Sarah Sawyer-anderson
Male Puppy BM BOW 'PR'Big Bad Nashobah Of Hdk, Sheila Mannel
Female Puppy BF 'PR'Artemis Mae Upward Of Hdk, Elissa Upward
GRCH BOB USJ RMX UJJ CA NC URX2 UROG RACEA UCD UNJ'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones
RGRCH RACEN NV NE UWP NI UNJ CA URO3 GRCH Hd's Stella Mae Stoke Ya SPOT, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Sarah Sawyer-anderson
Male Puppy BM BOB Fanta C American Sniper, Yolanda Maye

Great Dane, 3 Entries
Judge Sarah Sawyer-anderson
BHM BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Castlereas Shesthe Next Big Thing, Kenedi Wrezzes
Adult Female RBF Listed Entry

Kangal Dog, 1 Entry
Judge Sarah Sawyer-anderson
GRCH BOB URO1 GRCH Cvk Mora Kasif SPOT-ON, Rachel Prince

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sarah Sawyer-anderson
1st) Great Dane, Castlereas Shesthe Next Big Thing
2nd) American Bulldog, USJ RMX UJJ CA NC URX2 UROG RACEA UCD UNJ'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON
3rd) Kangal Dog, URO1 GRCH Cvk Mora Kasif SPOT-ON
4th) Giant Schnauzer, Fanta C American Sniper

Scenthounds

Basset Bleu De Gascogne, 1 Entry
Judge Sarah Sawyer-anderson
Jr. Female BF BOB UNSR UNFR Maplecorners' Ready 4 Anything, Ann Mickow

Beagle, 1 Entry
Judge Sarah Sawyer-anderson
Jr. Female BF BOB Shadynook Shenanigans At Chaos, Denise M Nord

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Sarah Sawyer-anderson
CH BOB CCH'PR'Oakhill Puttin On The Ritz, Terry Poziombke
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CCH'PR'Oakhill Puttin On The Ritz, Terry Poziombke

Scenthound Group Winners
Judge: Sarah Sawyer-anderson
1st) Beagle, Shadynook Shenanigans At Chaos
2nd) Treeing Walker Coonhound, CCH'PR'Oakhill Puttin On The Ritz
3rd) Basset Bleu De Gascogne, UNSR UNFR Maplecorners' Ready 4 Anything

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge Sarah Sawyer-anderson
Jr. Female BF BOB Dharian Fr Li'l Red Corvette, Kristine A Hagen

Rhodesian Ridgeback, 2 Entries
Judge Sarah Sawyer-anderson
Male Puppy BM BOW BOB Celtic Lore's Kickstart My Heart, Teri Olson, Wayne Olson
Adult Female BF Azize's Taylormade Diamond Sky, Lori Frank

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sarah Sawyer-anderson
1st) Basenji, Dharian Fr Li'l Red Corvette
2nd) Rhodesian Ridgeback, Celtic Lore's Kickstart My Heart

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 3 Entries
Judge Sarah Sawyer-anderson
Adult Female BF HRCH ESD2 UH Bear Kreek Mi Favorite Timey, Brian Schlomann
CH BOB CH SHR Bear Kreek's Peacemaker, Brian Schlomann, Kimberly Schlomann
RCH CH CHSD HR Bear Kreek's Let Freedom Ring, Brian Schlomann, Kimberly Schlomann

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Sarah Sawyer-anderson
Male Puppy BM BOB Monthaven's Demo Derby, Vicki Armstrong

German Shorthaired Pntr, 4 Entries
Judge Sarah Sawyer-anderson
Male Puppy BM Windheim's Alpine Prince, Ashlyn Nehls
Female Puppy BF BOW BOB Bequests Talk Of The Town, Anne De Roo, Ashlyn Nehls, Shantrel Tinsley, Hunter Richardson
CH CH Sirius Poetrys 7 Seas Of Rhye SPOT-ON, Anne De Roo
GRCH GRCH Sirius Poetrys Plain White T SPOT, Anne De Roo

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Sarah Sawyer-anderson
CH CH Northwoods Pink Moscato, Katherine Mistic
GRCH BOB BA USJ URO1 RACEN GRCH Champagne Forever #12 Rodgers SPOT, Austin Kressin
RGRCH BA UCD RACEN UJJ GRCH Forever The Skye's The Limit SPOT-ON, Jennifer Kressin
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Kokopelli's Iconic Woodstock, Carol Fryar

Gordon Setter, 1 Entry
Judge Sarah Sawyer-anderson
Jr. Female BF BOB Lyric's Frozen En Pointe, Laurie Carlson

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Sarah Sawyer-anderson
GRCH BOB BA PN RACEN USJ RATN URO3 GRCH Hoffmanns Martin Dog Kressin SPOT, Logan Kressin

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Sarah Sawyer-anderson
Adult Female BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Sarah Sawyer-anderson
1st) German Shorthaired Pntr, Bequests Talk Of The Town
2nd) Chesapeake Bay Retriever, CH SHR Bear Kreek's Peacemaker
3rd) Golden Retriever, BA USJ URO1 RACEN GRCH Champagne Forever #12 Rodgers SPOT
4th) Cocker Spaniel, Monthaven's Demo Derby

Northern Breeds

Siberian Husky, 5 Entries
Judge Sarah Sawyer-anderson
CH CH Kya Marie Ely, Brooke Jacquet
RCH CH Kpm's End Of An Era, Brooke Jacquet
GRCH BOB GRCH Liberty's One Of A Kind, Brooke Jacquet, Daniel Palmer, Tamara Jacquet, Claire Jacquet
RGRCH GRCH Libertys Good Ole Country Boy, Kenedi Wrezzes

Northern Breed Group Winners
Judge: Sarah Sawyer-anderson
1st) Siberian Husky, GRCH Liberty's One Of A Kind

Herding Dogs

Collie, 6 Entries
Judge Sarah Sawyer-anderson
ROUGH
Rough Male Puppy BMV BM Listed Entry
RBMV Listed Entry
SMOOTH
CH CH Braeton's Greatest Gift SPOT-ON, Jenni Lough Watson
RCH CH Glasshouse Admiral Of The Fleet, Jenni Lough Watson
GRCH BOB URO1 GRCH Danrosue Hero Of Time SPOT, Jenni Lough Watson
RGRCH GRCH Kings Valley Easy Listening SPOT, Jenni Lough Watson

German Shepherd Dog, 7 Entries
Judge Sarah Sawyer-anderson
Open Female RBF It's Karen Von Der Staatsmacht, Taylor Prchal, Jake Prchal
Adult Female BF Xola Von Der Phantasie, Pamela Hendrickson
CH RACEN CH URO1 Jaydees Wherever You Go I Will Go, Jen Proud
RCH CH Arsynel Vom Mk Haus, Pamela Hendrickson
GRCH BOB GRCH RACEA URO2 Jaydee's Shui Tian Long Men, Jen Proud, Kayla Summerville
RGRCH UJJ URO2 DGCH Rum Chata Vom Coppermoon, Kathy Lamping, Beth Hansen

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Sarah Sawyer-anderson
Male Puppy BM BOB Ny Bons Temps' Just My Type, Sarah Reischel

Pembroke Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Sarah Sawyer-anderson
Female Puppy BF Shooting Stars Toast N Jam w, Filly Wilkins
CH BOB GRCH Shooting Stars Biscuits No Idea, Filly Willkins
RCH CH Shooting Stars Onetuffcookie W, Filly Wilkins
RBF Shooting Stars Peanut Butter W Filly Wilkins
NON-LICENSED CLASSES
STUD DOG, 1 Entry
Stud Dog: GRCH Shooting Stars Mr Charm R, Filly Wilkins

Schapendoes, 1 Entry
Judge Sarah Sawyer-anderson
GRCH BOB GRCH Schapannro's Q Quasi-stellar, Ellen J Drewes-stoen

WHITE SHEPHERD Entries
Judge Sarah Sawyer-anderson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Shylo's Fairy Aurora Of Mknz, Arleen Ravanelli, Jennifer Hale

Herding Dog Group Winners
Judge: Sarah Sawyer-anderson
1st) German Shepherd Dog, GRCH RACEA URO2 Jaydee's Shui Tian Long Men
2nd) La Catahoula Leopard Dog, Ny Bons Temps' Just My Type
3rd) Pembroke Welsh Corgi, GRCH Shooting Stars Biscuits No Idea
4th) Schapendoes, GRCH Schapannro's Q Quasi-stellar

Terriers

DANISH-SWEDISH FARMDOG Entries
Judge Sarah Sawyer-anderson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Lena

Terrier Group Winners
Judge: Sarah Sawyer-anderson

Companion Dogs

Papillon, 3 Entries
Judge Sarah Sawyer-anderson
CH BOB CH Casabellas Girls On Fire SPOT-ON, Carol Lauren-schmidt
GRCH USR UFR URO3 EGCH Casabellas Set The World On Fire SPOT-ON, Carol R Lauren-schmidt, Linda Shedd
RGRCH ROM UFCH USCH URX3 RATN UCD UGRACH2 UWP UR Valentino By Monarch SPOT-ON, Carol R Lauren-schmidt
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 2 Entries
Brace: USR UFR URO3 EGCH Casabellas Set The World On Fi SPOT-ON, Carol R Lauren-schmidt, Linda Shedd

Pug, 1 Entry
Judge Sarah Sawyer-anderson
Jr. Male BM BOB Wright's Bourbon On The Rocks, Denise Nelson

Schipperke, 1 Entry
Judge Sarah Sawyer-anderson
BHM BM BOB RACEN Blk Diamond The Circle Of Life, Brenda Nilio

Companion Dog Group Winners
Judge: Sarah Sawyer-anderson
1st) Papillon, CH Casabellas Girls On Fire SPOT-ON
2nd) Schipperke, RACEN Blk Diamond The Circle Of Life
3rd) Pug, Wright's Bourbon On The Rocks

BIS Beagle, Shadynook Shenanigans At Chaos, Denise M Nord
RBIS Basenji, Dharian Fr Li'l Red Corvette, Kristine A Hagen

View Event >