▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Silver City K-9 Club / Conformation Sunday Show 2

August 14, 2016

Location: Westfield, Massachusetts

GUARDIAN DOGS
BLACK RUSSIAN TERRIER, 1 Entry
JUDGE Roland L Pelland
Female Puppy BF BOB CH Midnightsolo Aviva Bat Haviva, Linda Seabury, Jean Brown
GREAT DANE, 2 Entries
JUDGE Roland L Pelland
Int. Male BM BOB CH Linders We Shall Never Surrender, Danielle Pottle
Adult Male RBM Got The Memphis Blues, Danielle Pottle
MASTIFF, 1 Entry
JUDGE Roland L Pelland
Female Puppy BF BOB Maleficent Storm Of Rogue, Holly Steadman
ROTTWEILER, 1 Entry
JUDGE Roland L Pelland
Adult Male BM BOB CH Rott Irons Ace Bentley, Alison Ouellette, Curt Schilling
SAINT BERNARD, 1 Entry
JUDGE Roland L Pelland
CH BOB CH Royalty's Miracle From Heaven, Catherine Figueroa
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Roland L Pelland
1st) Saint Bernard, CH Royalty's Miracle From Heaven
2nd) Rottweiler, CH Rott Irons Ace Bentley
3rd) Great Dane, CH Linders We Shall Never Surrender
4th) Black Russian Terrier, CH Midnightsolo Aviva Bat Haviva

SCENTHOUNDS
BLUETICK COONHOUND, 2 Entries
JUDGE Roland L Pelland
Int. Male BM BOB CH'PR'Rockin W's Game On Dude, Lindsey Kernozek, Jordan Chambers
Adult Male RBM CH'PR'Pnw Hollaback Bawlistic Baloo, Jordan Chambers, Danielle Pottle, Lindsey Kernozek
DACHSHUND, 3 Entries
JUDGE Roland L Pelland
MINIATURE
Male Puppy BMV BM Imperial Inch Vom Brendelstein, Diana Fincher
Jr. Female BFV BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Hobarra's Bugatti Atlantic, Shawnine Cirincione, Anthony Cirincione
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Roland L Pelland
1st) Dachshund, CH Hobarra's Bugatti Atlantic
2nd) Bluetick Coonhound, CH'PR'Rockin W's Game On Dude

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
SCOTTISH DEERHOUND, 1 Entry
JUDGE Judy Jones
CH BOB CH Hobarra's I Dreamed A Dream, Shawnine Cirincione And Anthony Cirincione
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Judy Jones
1st) Scottish Deerhound, CH Hobarra's I Dreamed A Dream

GUN DOGS
FIELD SPANIEL, 3 Entries
JUDGE Judy Jones
CH Invalid Entry
RCH CH Nauticas Rules T'roost @ Cabot, Susan Meachem, Danielle Brewer, Doug Mc Crae
GRCH BOB GRCH Freedoms Spirit Of The Storm, Lori A Carver And Dorothy O'neil
GOLDEN RETRIEVER, 7 Entries
JUDGE Judy Jones
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female BF BOB Listed Entry
CH CH Mardovar's Moonlit Meadow, Doranne Borsay Horowitz, Walter H Horowitz
RCH CH Tangleloft Mardovar Kiss The Skye, Doranne Borsay Horowitz, Lindsay Mc Dowell
GRCH GRCH Mardovar's Riptide Renegade, Doranne Borsay Horowitz, Lori Wirth, Heather Wirth
IRISH RED & WHITE SETTER, 1 Entry
JUDGE Judy Jones
Male Puppy BM BOB Listed Entry
PORTUGUESE WATER DOG, 2 Entries
JUDGE Judy Jones
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOB Listed Entry
STANDARD POODLE, 2 Entries
JUDGE Judy Jones
Int. Male BM BOB Listed Entry
CH CH Tivin Soul Sister, Christine Scruggs, J David Scruggs
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Judy Jones
1st) Golden Retriever, Listed Entry
2nd) Field Spaniel, GRCH Freedoms Spirit Of The Storm
3rd) Portuguese Water Dog, Listed Entry
4th) Standard Poodle, Listed Entry

NORTHERN BREEDS
AMERICAN ESKIMO, 4 Entries
JUDGE Jim Jones
CH CH'PR'Snow Fox's Merry Tempest, Katherine Smith
GRCH BOB GRCH'PR'Heavenly Miracle Hart Fn Angel, Carol J Innerst And Amanda E Innerst
SAMOYED, 2 Entries
JUDGE Jim Jones
BHF BF URO1 Dazz-l-ing's Purple Mountain, Lori L Perry
CH BOB URO1 CH Sterlings Sassy Jazmyne, Ann Marie Mulkey
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Jim Jones
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Heavenly Miracle Hart Fn Angel
2nd) Samoyed, URO1 CH Sterlings Sassy Jazmyne

HERDING DOGS
BEAUCERON, 2 Entries
JUDGE Jim Jones
Jr. Male BM BOB Legends Of War De Katahdin, Jaidee Somero
CH CH Just Double Dew It De Katahdin, Kara Trojanoski, Cameron Staron
BORDER COLLIE, 1 Entry
JUDGE Jim Jones
Jr. Female BF BOB Listed Entry
BRIARD, 2 Entries
JUDGE Jim Jones
Adult Male BM BOB CH Majestique I Spy Ewe Of Sagi, Robin Lytle
CH CH Castle's Helza Poppin', Kathleen Almy, Frederic A Almy Iii
CARDIGAN WELSH CORGI, 2 Entries
JUDGE Jim Jones
CH CH Kts Icing On The Cake @ Benever, Carol Kasabian, Richard Kasabian
GRCH BOB URO1 GRCH Benever's Herring Cove, William Maxim
GERMAN SHEPHERD DOG, 2 Entries
JUDGE Jim Jones
Jr. Male BM BOB Listed Entry
CH URO1 CH Madeb's Olympic Gold, Kimberly King
PEMBROKE WELSH CORGI, 4 Entries
JUDGE Jim Jones
CH CH Benevers In The Strike Zone, Carol Kasabian
RCH CH Benevers In The Bullpen, Carol Kasabian
GRCH BOB URO1 GRCH Benever's Dealer's Choice, Carol Kasabian
SHETLAND SHEEPDOG, 1 Entry
JUDGE Jim Jones
CH BOB Listed Entry
SPANISH WATER DOG, 1 Entry
JUDGE Jim Jones
BHM BM BOB Listed Entry
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Jim Jones
1st) German Shepherd Dog, Listed Entry
2nd) Briard, CH Majestique I Spy Ewe Of Sagi
3rd) Shetland Sheepdog, Listed Entry
4th) Spanish Water Dog, Listed Entry

TERRIERS
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 3 Entries
JUDGE Felicity Trammell
CH CH UWP'PR'Bossi's Colby God Of Thundah, Belynda J Crick Flynn, Anthony J Flynn
GRCH BOB UAGI UWPV UCD URO1 UWPCHX GRCH'PR'Bossi's Colby Starr, Belynda J Crick And Anthony J Flynn
JACK RUSSELL TERRIER, 2 Entries
JUDGE Felicity Trammell
CH CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes
GRCH BOB GRCH Mitern Little Gamble, Lynn Chacho Or Kasie Jolopes
KERRY BLUE TERRIER, 1 Entry
JUDGE Felicity Trammell
CH BOB CH Lady Sapphire Lakeland Jewel, Philip Lemieux
RAT TERRIER, 3 Entries
JUDGE Felicity Trammell
STANDARD
Int. Male BMV BM CH'PR'Warrenmtn's Terrier Blu Blood, Cindy Schroeder
CH CA CH Dtm Three Times The Charm, Carol Derie, Wendy Sherman, Dorothy Baker
GRCH BOB GRCH Pocomtuc's Oki-doh-ki Anoki, Wendy S Sherman
TEDDY ROOSEVELT TERRIER, 2 Entries
JUDGE Felicity Trammell
GRCH BOB GRCH Brooks Rydin So Low, Carol J Derie
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Felicity Trammell
1st) Kerry Blue Terrier, CH Lady Sapphire Lakeland Jewel
2nd) American Pit Bull Terrier, UWPV UAGI URO1 UWPCH GRCH'PR'Bossi's Colby Ruby
3rd) Jack Russell Terrier, GRCH Mitern Little Gamble
4th) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH Brooks Rydin So Low

COMPANION DOGS
AMERICAN BULLY, 1 Entry
JUDGE Felicity Trammell
Jr. Male BM BOB Listed Entry
COTON DE TULEAR, 2 Entries
JUDGE Felicity Trammell
Int. Male BM BOB Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
FRENCH BULLDOG, 3 Entries
JUDGE Felicity Trammell
CH BOB CH Backofthemoons Prince Charming, Bronwyn H Bresnahan
RCH GRCH Backofthemoon Diamondra Girls Bf, Bronwyn H Bresnahan
GRCH GRCH Backofthemoon Sugar Plum Fairy, Bronwyn H Bresnahan
MINIATURE PINSCHER, 1 Entry
JUDGE Felicity Trammell
CH BOB CH Sunsprite Ms Molly Brown, Joy L Hickman
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Felicity Trammell
1st) Coton De Tulear, Listed Entry
2nd) French Bulldog, CH Backofthemoons Prince Charming
3rd) American Bully, Listed Entry
4th) Bichon Frise, Marshmelow Bionca

BIMBS Kerry Blue Terrier, CH Lady Sapphire Lakeland Jewel, Philip Lemieux
RBIMBS German Shepherd Dog, Listed Entry