We are currently processing all incoming Registration applications received on or after November 21.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Dodge County Canine Club (08/25/2022) / Sunday, Rally Obedience Trial 1 and 2

August 28, 2022

Hosted By: Dodge County Canine Club

Location: Ladysmith, Wisconsin

August 28, 2022, Trial 1, 25 Entries

High in Trial: URO1 R.m. Taya, Border Collie, Sarah Stegall, 100

RO 1A - Judge: Paula Kropidlowski
1st) Listed Entry, 93

RO 1B - Judge: Paula Kropidlowski
1st) URO1 R.m. Taya, Border Collie, Sarah Stegall, 100
2nd) Rising Moon Lady, Border Collie, Sarah Stegall, 96

Rally Obedience Class 1 C - Judge: Paula Kropidlowski
1st) USJ ROM GRCH Radda's Renaissance Man, Labrador Retriever, Beth Engelbert, 100
2nd) USJ RMX UJJ CA NC URX2 UROG RACEA UCDX UNJ'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, American Bulldog, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones, 99
3rd) NE URO1 EGCH Wind River's Scouts Honor, German Shorthaired Pntr, Alicia Haberstich, 97
4th) URO1 CH Fck's Bally Yep Yep Yep, Boykin Spaniel, Adam Bally, 91

RO 2A - Judge: Paula Kropidlowski
1st) URO1 PN HR Crawford's Twelve Gauge, Labrador Retriever, Michaela Fisher, 99

RO 2B - Judge: Tracie Karsjens
RMX RMC UCD URX3 UROG CH Northland's Lethal Weapon SPOT-ON, Australian Shepherd, Paula D Kropidlowski, 100
1st) RMX RMC UCD URX2 UAGII UROG HRCH UH Cheerio's Rowdy James T Rascal SPOT, Golden Retriever, Anne Millane, 100
2nd) NNCH UWP RACEM EE EC MV URO3 PN SN CA UAGI Sweet As Colorado Toffee SPOT-ON, Unrecognized, Natalee Yates, 99
3rd) UCD BN URO2 PN CH Northpoint's Secret Weapon, Australian Shepherd, Matthew Carlson, Wendy Carlson, 95
4th) URO2 EGCH RACEA Jaydees Woshiwusuoweiju At 3xc, German Shepherd Dog, Kayla Summerville, Jen Proud, 94

RO 3B - Judge: Tracie Karsjens
RMX RMC UCD URX3 UROG CH Northland's Lethal Weapon SPOT-ON, Australian Shepherd, Paula D Kropidlowski, 100
1st) RMX RMC UCD URX2 UAGII UROG HRCH UH Cheerio's Rowdy James T Rascal SPOT, Golden Retriever, Anne Millane, 100
2nd) NNCH UWP RACEM EE EC MV URO3 PN SN CA UAGI Sweet As Colorado Toffee SPOT-ON, Unrecognized, Natalee Yates, 97
3rd) RMX URX UROC AI AC USJCH AE UCD NN NT UACH Atlas' Blissful Feeling SPOT-ON, German Shepherd Dog, Tracie L Karsjens, 96

Rally Obedience Class Master B - Judge: Tracie Karsjens
RMX RMC UCD URX3 UROG CH Northland's Lethal Weapon SPOT-ON, Australian Shepherd, Paula D Kropidlowski, 99
1st) RMX RMC UCD URX2 UAGII UROG HRCH UH Cheerio's Rowdy James T Rascal SPOT, Golden Retriever, Anne Millane, 99
2nd) RMX URX UROC AI AC USJCH AE UCD NN NT UACH Atlas' Blissful Feeling SPOT-ON, German Shepherd Dog, Tracie L Karsjens, 99
3rd) UCDX URO3 Sarah's Tessa, Border Collie, Sarah Stegall, 97

August 28, 2022, Trial 2, 22 Entries

High in Trial: UCDX URO3 Sarah's Tessa, Border Collie, Sarah Stegall, 100

RO 1A - Judge: Paula Kropidlowski
1st) Listed Entry, 98

RO 1B - Judge: Paula Kropidlowski
1st) Rising Moon Lady, Border Collie, Sarah Stegall, 96

Rally Obedience Class 1 C - Judge: Paula Kropidlowski
1st) AN URO1 CH USR UFR Dynestar Malaia Garden Party SPOT-ON, Shetland Sheepdog, Natalee Yates, Kenneth Rushing, Wendy Dynes, 100
2nd) USJ RMX UJJ CA NC URX2 UROG RACEA UCDX UNJ'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, American Bulldog, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones, 99
3rd) URO1 UJJ CH Forever's Trenchcoat Angel, Golden Retriever, Beth Engelbert, Candace Nee, 91

RO 2A - Judge: Paula Kropidlowski
1st) URO1 PN HR Crawford's Twelve Gauge, Labrador Retriever, Michaela Fisher, 97

RO 2B - Judge: Tracie Karsjens
UCD BN URO2 PN CH Northpoint's Secret Weapon, Australian Shepherd, Matthew Carlson, Wendy Carlson
RMX RMC UCD URX3 UROG CH Northland's Lethal Weapon SPOT-ON, Australian Shepherd, Paula D Kropidlowski, 100
2nd) RMX URX UROC AI AC USJCH AE UCD NN NT UACH Atlas' Blissful Feeling SPOT-ON, German Shepherd Dog, Tracie L Karsjens, 100
3rd) RMX RMC UCD URX2 UAGII UROG HRCH UH Cheerio's Rowdy James T Rascal SPOT, Golden Retriever, Anne Millane, 99

RO 3B - Judge: Paula Kropidlowski
RMX RMC UCD URX3 UROG CH Northland's Lethal Weapon SPOT-ON, Australian Shepherd, Paula D Kropidlowski, 100
1st) RMX RMC UCD URX2 UAGII UROG HRCH UH Cheerio's Rowdy James T Rascal SPOT, Golden Retriever, Anne Millane, 100
2nd) RMX URX UROC AI AC USJCH AE UCD NN NT UACH Atlas' Blissful Feeling SPOT-ON, German Shepherd Dog, Tracie L Karsjens, 100
3rd) NNCH UWP RACEM EE EC MV URO3 PN SN CA UAGI Sweet As Colorado Toffee SPOT-ON, Unrecognized, Natalee Yates, 98

Rally Obedience Class Master B - Judge: Tracie Karsjens
RMX RMC UCD URX3 UROG CH Northland's Lethal Weapon SPOT-ON, Australian Shepherd, Paula D Kropidlowski, 100
1st) UCDX URO3 Sarah's Tessa, Border Collie, Sarah Stegall, 100
2nd) RMX URX UROC AI AC USJCH AE UCD NN NT UACH Atlas' Blissful Feeling SPOT-ON, German Shepherd Dog, Tracie L Karsjens, 100
3rd) RMX RMC UCD URX2 UAGII UROG HRCH UH Cheerio's Rowdy James T Rascal SPOT, Golden Retriever, Anne Millane, 99

View Event >