▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Silver City K-9 Club / Conformation Saturday Show 2

August 13, 2016

Location: Westfield, Massachusetts

GUARDIAN DOGS
BLACK RUSSIAN TERRIER, 1 Entry
JUDGE Jim Jones
Female Puppy BF BOB CH Midnightsolo Aviva Bat Haviva, Linda Seabury, Jean Brown
GREAT DANE, 2 Entries
JUDGE Jim Jones
Int. Male BM BOB CH Linders We Shall Never Surrender, Danielle Pottle
Adult Male RBM Got The Memphis Blues, Danielle Pottle
MASTIFF, 1 Entry
JUDGE Jim Jones
Female Puppy BF BOB Maleficent Storm Of Rogue, Holly Steadman
ROTTWEILER, 1 Entry
JUDGE Jim Jones
Adult Male BM BOB CH Rott Irons Ace Bentley, Alison Ouellette, Curt Schilling
SAINT BERNARD, 1 Entry
JUDGE Jim Jones
CH BOB CH Royalty's Miracle From Heaven, Catherine Figueroa
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Jim Jones
1st) Rottweiler, CH Rott Irons Ace Bentley
2nd) Great Dane, CH Linders We Shall Never Surrender
3rd) Black Russian Terrier, CH Midnightsolo Aviva Bat Haviva
4th) Saint Bernard, CH Royalty's Miracle From Heaven

SCENTHOUNDS
BLUETICK COONHOUND, 2 Entries
JUDGE Jim Jones
Int. Male BM BOB CH'PR'Rockin W's Game On Dude, Lindsey Kernozek, Jordan Chambers
Adult Male RBM CH'PR'Pnw Hollaback Bawlistic Baloo, Jordan Chambers, Danielle Pottle, Lindsey Kernozek
DACHSHUND, 3 Entries
JUDGE Jim Jones
MINIATURE
Male Puppy BMV BM Imperial Inch Vom Brendelstein, Diana Fincher
Jr. Female BFV BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Hobarra's Bugatti Atlantic, Shawnine Cirincione, Anthony Cirincione
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Jim Jones
1st) Bluetick Coonhound, CH'PR'Rockin W's Game On Dude
2nd) Dachshund, CH Hobarra's Bugatti Atlantic

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
SCOTTISH DEERHOUND, 1 Entry
JUDGE Felicity Trammell
CH BOB CH Hobarra's I Dreamed A Dream, Shawnine Cirincione And Anthony Cirincione
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Felicity Trammell
1st) Scottish Deerhound, CH Hobarra's I Dreamed A Dream

GUN DOGS
BARBET, 4 Entries
JUDGE Felicity Trammell
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW Hickorytavern Finally Friday, C Lynn Vogt-kinsey, Leslie Woodward
CH BOB CH Hickory Tavern Secret Garden, C. Lynn Vogt-kinsey, Leslie Woodward
RBF Hickory Tavern Fools Rush In Leslie Woodward
ENGLISH POINTER, 2 Entries
JUDGE Felicity Trammell
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
ENGLISH SETTER, 1 Entry
JUDGE Felicity Trammell
CH BOB CH Setridge Legend Of Sleepy Hollow, Lori Mowery
FIELD SPANIEL, 3 Entries
JUDGE Felicity Trammell
CH Invalid Entry
RCH CH Nauticas Rules T'roost @ Cabot, Susan Meachem, Danielle Brewer, Doug Mc Crae
GRCH GRCH Freedoms Spirit Of The Storm, Lori A Carver And Dorothy O'neil
GOLDEN RETRIEVER, 6 Entries
JUDGE Felicity Trammell
Jr. Male BM Meadowbrook Celebration H Moon, Lauren Booth
CH CH Celebrations Over The Moon, Lauren Booth And Janice Baserga
RCH CH URO2 Finnvarr Wolfsburg, Donna Bauman
GRCH BOB GRCH Mardovar's Riptide Renegade, Doranne Borsay Horowitz, Lori Wirth, Heather Wirth
IRISH RED & WHITE SETTER, 1 Entry
JUDGE Felicity Trammell
Int. Male BM BOB Listed Entry
PORTUGUESE WATER DOG, 2 Entries
JUDGE Felicity Trammell
Jr. Female BF BOB Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
STANDARD POODLE, 2 Entries
JUDGE Felicity Trammell
Int. Male BM BOB Listed Entry
CH CH Tivin Soul Sister, Christine Scruggs, J David Scruggs
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Felicity Trammell
1st) Field Spaniel, Invalid Entry
2nd) Portuguese Water Dog, Listed Entry
3rd) Labrador Retriever, Hl Drake
4th) Irish Red & White Setter, Listed Entry

NORTHERN BREEDS
AMERICAN ESKIMO, 2 Entries
JUDGE Roland L Pelland
GRCH BOB GRCH'PR'Emerald City Ak's Lil Big Town, Amanda E Innerst, Linda Graham
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Roland L Pelland
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Emerald City Ak's Lil Big Town

HERDING DOGS
BELGIAN SHEPHERD DOG, 2 Entries
JUDGE Roland L Pelland
TERVUEREN
Int. Female BFV BF BOB Polara De Mon Plaisir, Kathleen Bouffard, Jeffrey Bouffard
RBFV Delorean De Mon Plaisir Gail Mc Laughlin
RBF Delorean De Mon Plaisir Gail Mc Laughlin
BORDER COLLIE, 1 Entry
JUDGE Roland L Pelland
Jr. Female BF BOB Listed Entry
BRIARD, 2 Entries
JUDGE Roland L Pelland
Adult Male BM BOB CH Majestique I Spy Ewe Of Sagi, Robin Lytle
CH CH Castle's Helza Poppin', Kathleen Almy, Frederic A Almy Iii
GERMAN SHEPHERD DOG, 2 Entries
JUDGE Roland L Pelland
Jr. Male BM BOB Listed Entry
CH URO1 CH Madeb's Olympic Gold, Kimberly King
SPANISH WATER DOG, 1 Entry
JUDGE Roland L Pelland
BHM BM BOB Listed Entry
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Roland L Pelland
1st) Briard, CH Majestique I Spy Ewe Of Sagi
2nd) Belgian Shepherd Dog, Polara De Mon Plaisir
3rd) German Shepherd Dog, Listed Entry
4th) Spanish Water Dog, Listed Entry

TERRIERS
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 3 Entries
JUDGE Judy Jones
Int. Male BM BOB CH UWP'PR'Bossi's Colby God Of Thundah, Belynda J Crick Flynn, Anthony J Flynn
GRCH UWPV UAGI URO1 UWPCH GRCH'PR'Bossi's Colby Ruby, Belynda J Crick And Anthony J Flynn
JACK RUSSELL TERRIER, 2 Entries
JUDGE Judy Jones
CH BOB CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes
GRCH GRCH Mitern Little Gamble, Lynn Chacho Or Kasie Jolopes
KERRY BLUE TERRIER, 1 Entry
JUDGE Judy Jones
CH BOB CH Lady Sapphire Lakeland Jewel, Philip Lemieux
RAT TERRIER, 3 Entries
JUDGE Judy Jones
STANDARD
Int. Male BMV BM BOB CH'PR'Warrenmtn's Terrier Blu Blood, Cindy Schroeder
CH CA CH Dtm Three Times The Charm, Carol Derie, Wendy Sherman, Dorothy Baker
GRCH GRCH Pocomtuc's Oki-doh-ki Anoki, Wendy S Sherman
TEDDY ROOSEVELT TERRIER, 2 Entries
JUDGE Judy Jones
GRCH BOB GRCH 3bf Bad Reputation, Carol J Derie
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Judy Jones
1st) Kerry Blue Terrier, CH Lady Sapphire Lakeland Jewel
2nd) Rat Terrier, CH'PR'Warrenmtn's Terrier Blu Blood
3rd) Jack Russell Terrier, CH High Meadow Place Your Bet
4th) American Pit Bull Terrier, CH UWP'PR'Bossi's Colby God Of Thundah

COMPANION DOGS
AMERICAN BULLY, 2 Entries
JUDGE Judy Jones
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry
FRENCH BULLDOG, 3 Entries
JUDGE Judy Jones
CH BOB GRCH Backofthemoon Diamondra Girls Bf, Bronwyn H Bresnahan
RCH CH Backofthemoons Prince Charming, Bronwyn H Bresnahan
GRCH GRCH Backofthemoon Sugar Plum Fairy, Bronwyn H Bresnahan
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Judy Jones
1st) American Bully, Listed Entry
2nd) French Bulldog, GRCH Backofthemoon Diamondra Girls Bf

BIMBS Kerry Blue Terrier, CH Lady Sapphire Lakeland Jewel, Philip Lemieux
RBIMBS Bluetick Coonhound, CH'PR'Rockin W's Game On Dude, Lindsey Kernozek, Jordan Chambers