▼   Show Menu   ▼

OFFICIAL: Silver City K-9 Club / Conformation Saturday Show 1

August 13, 2016

Location: Westfield, Massachusetts

GUARDIAN DOGS
BLACK RUSSIAN TERRIER, 1 Entry
JUDGE Judy Jones
Female Puppy BF BOB CH Midnightsolo Aviva Bat Haviva, Linda Seabury, Jean Brown
DOBERMAN PINSCHER, 1 Entry
JUDGE Judy Jones
CH BOB CH Wildfire Chasing The Moon, Barbara Laramie
GREAT DANE, 2 Entries
JUDGE Judy Jones
Int. Male BM BOB CH Linders We Shall Never Surrender, Danielle Pottle
Adult Male RBM Got The Memphis Blues, Danielle Pottle
MASTIFF, 1 Entry
JUDGE Judy Jones
Female Puppy BF BOB Maleficent Storm Of Rogue, Holly Steadman
ROTTWEILER, 1 Entry
JUDGE Judy Jones
Adult Male BM BOB CH Rott Irons Ace Bentley, Alison Ouellette, Curt Schilling
SAINT BERNARD, 1 Entry
JUDGE Judy Jones
CH BOB CH Royalty's Miracle From Heaven, Catherine Figueroa
GUARDIAN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Judy Jones
1st) Rottweiler, CH Rott Irons Ace Bentley
2nd) Doberman Pinscher, CH Wildfire Chasing The Moon
3rd) Saint Bernard, CH Royalty's Miracle From Heaven
4th) Great Dane, CH Linders We Shall Never Surrender

SCENTHOUNDS
BLUETICK COONHOUND, 2 Entries
JUDGE Judy Jones
Int. Male RBM CH'PR'Rockin W's Game On Dude, Lindsey Kernozek, Jordan Chambers
Adult Male BM BOB CH'PR'Pnw Hollaback Bawlistic Baloo, Jordan Chambers, Danielle Pottle, Lindsey Kernozek
DACHSHUND, 3 Entries
JUDGE Judy Jones
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOW Imperial Inch Vom Brendelstein, Diana Fincher
Jr. Female BFV BF Listed Entry
CH BOB CH Hobarra's Bugatti Atlantic, Shawnine Cirincione, Anthony Cirincione
SCENTHOUND GROUP WINNERS
JUDGE: Judy Jones
1st) Bluetick Coonhound, CH'PR'Pnw Hollaback Bawlistic Baloo
2nd) Dachshund, CH Hobarra's Bugatti Atlantic

SIGHTHOUNDS AND PARIAH DOGS
SCOTTISH DEERHOUND, 1 Entry
JUDGE Jim Jones
CH BOB CH Hobarra's I Dreamed A Dream, Shawnine Cirincione And Anthony Cirincione
SIGHTHOUND & PARIAH DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Jim Jones
1st) Scottish Deerhound, CH Hobarra's I Dreamed A Dream

GUN DOGS
BARBET, 4 Entries
JUDGE Jim Jones
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Jr. Female BF Hickory Tavern Fools Rush In, Leslie Woodward
CH BOB CH Hickory Tavern Secret Garden, C. Lynn Vogt-kinsey, Leslie Woodward
RBF Hickorytavern Finally Friday C Lynn Vogt-kinsey, Leslie Woodward
ENGLISH POINTER, 2 Entries
JUDGE Jim Jones
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
ENGLISH SETTER, 1 Entry
JUDGE Jim Jones
CH BOB CH Setridge Legend Of Sleepy Hollow, Lori Mowery
FIELD SPANIEL, 3 Entries
JUDGE Jim Jones
CH CH Nauticas Rules T'roost @ Cabot, Susan Meachem, Danielle Brewer, Doug Mc Crae
GRCH GRCH Freedoms Spirit Of The Storm, Lori A Carver And Dorothy O'neil
GOLDEN RETRIEVER, 6 Entries
JUDGE Jim Jones
Jr. Male BM Meadowbrook Celebration H Moon, Lauren Booth
CH CH Celebrations Over The Moon, Lauren Booth And Janice Baserga
RCH GRCH Abalee's Hearts Aflutter, Charlene A Giordano
GRCH BOB GRCH Mardovar's Riptide Renegade, Doranne Borsay Horowitz, Lori Wirth, Heather Wirth
IRISH RED & WHITE SETTER, 1 Entry
JUDGE Jim Jones
Male Puppy BM BOB Listed Entry
LABRADOR RETRIEVER, 1 Entry
JUDGE Jim Jones
Adult Female BF BOB URO1 Designer's Somethingroyal, Catherine J Magnuson
PORTUGUESE WATER DOG, 2 Entries
JUDGE Jim Jones
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOB Listed Entry
STANDARD POODLE, 2 Entries
JUDGE Jim Jones
Int. Male BM BOB Listed Entry
CH CH Tivin Soul Sister, Christine Scruggs, J David Scruggs
GUN DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Jim Jones
1st) Golden Retriever, GRCH Mardovar's Riptide Renegade
2nd) English Setter, CH Setridge Legend Of Sleepy Hollow
3rd) English Pointer, Listed Entry
4th) Standard Poodle, Listed Entry

NORTHERN BREEDS
AMERICAN ESKIMO, 3 Entries
JUDGE Felicity Trammell
GRCH BOB GRCH'PR'Heavenly Miracle Hart Fn Angel, Carol J Innerst And Amanda E Innerst
NORTHERN BREED GROUP WINNERS
JUDGE: Felicity Trammell
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Heavenly Miracle Hart Fn Angel

HERDING DOGS
BORDER COLLIE, 1 Entry
JUDGE Felicity Trammell
Jr. Female BF BOB Listed Entry
BRIARD, 2 Entries
JUDGE Felicity Trammell
Adult Male BM BOB CH Majestique I Spy Ewe Of Sagi, Robin Lytle
CH CH Castle's Helza Poppin', Kathleen Almy, Frederic A Almy Iii
CARDIGAN WELSH CORGI, 4 Entries
JUDGE Felicity Trammell
CH CH Kts Icing On The Cake @ Benever, Carol Kasabian, Richard Kasabian
RCH URO1 CH Benevers There's More Than One, Carol Kasabian
GRCH BOB URO1 GRCH Benever's Herring Cove, William Maxim
GERMAN SHEPHERD DOG, 1 Entry
JUDGE Felicity Trammell
CH BOB URO1 CH Madeb's Olympic Gold, Kimberly King
LA CATAHOULA LEOPARD DOG, 1 Entry
JUDGE Felicity Trammell
Jr. Female BF BOB Ke's Warrior River Calypso, Kayla Rice
PEMBROKE WELSH CORGI, 4 Entries
JUDGE Felicity Trammell
CH CH Benevers In The Bullpen, Carol Kasabian
RCH CH Benevers In The Strike Zone, Carol Kasabian
GRCH BOB URO1 GRCH Benever's Dealer's Choice, Carol Kasabian
SHETLAND SHEEPDOG, 1 Entry
JUDGE Felicity Trammell
CH BOB Listed Entry
SPANISH WATER DOG, 1 Entry
JUDGE Felicity Trammell
BHM BM BOB Listed Entry
HERDING DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Felicity Trammell
1st) Spanish Water Dog, Listed Entry
2nd) Briard, CH Majestique I Spy Ewe Of Sagi
3rd) Border Collie, Listed Entry
4th) Shetland Sheepdog, Listed Entry

TERRIERS
AMERICAN PIT BULL TERRIER, 3 Entries
JUDGE Roland L Pelland
Int. Male BM CH UWP'PR'Bossi's Colby God Of Thundah, Belynda J Crick Flynn, Anthony J Flynn
GRCH BOB UWPV UAGI URO1 UWPCH GRCH'PR'Bossi's Colby Ruby, Belynda J Crick And Anthony J Flynn
JACK RUSSELL TERRIER, 2 Entries
JUDGE Roland L Pelland
CH CH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes
GRCH BOB GRCH Mitern Little Gamble, Lynn Chacho Or Kasie Jolopes
KERRY BLUE TERRIER, 1 Entry
JUDGE Roland L Pelland
CH BOB CH Lady Sapphire Lakeland Jewel, Philip Lemieux
RAT TERRIER, 2 Entries
JUDGE Roland L Pelland
STANDARD
Int. Male BMV BM CH'PR'Warrenmtn's Terrier Blu Blood, Cindy Schroeder
CH BOB CA CH Dtm Three Times The Charm, Carol Derie, Wendy Sherman, Dorothy Baker
TEDDY ROOSEVELT TERRIER, 2 Entries
JUDGE Roland L Pelland
GRCH BOB GRCH 3bf Bad Reputation, Carol J Derie
TERRIER GROUP WINNERS
JUDGE: Roland L Pelland
1st) Kerry Blue Terrier, CH Lady Sapphire Lakeland Jewel
2nd) Jack Russell Terrier, GRCH Mitern Little Gamble
3rd) American Pit Bull Terrier, UWPV UAGI URO1 UWPCH GRCH'PR'Bossi's Colby Ruby
4th) Rat Terrier, CA CH Dtm Three Times The Charm

COMPANION DOGS
AMERICAN BULLY, 2 Entries
JUDGE Roland L Pelland
Jr. Female BF BOB Hkb Sapphire Aka Showtyme, Holly Tillman, Nicholas Dowd
Adult Female RBF Listed Entry
FRENCH BULLDOG, 3 Entries
JUDGE Roland L Pelland
CH GRCH Backofthemoon Diamondra Girls Bf, Bronwyn H Bresnahan
RCH CH Backofthemoons Prince Charming, Bronwyn H Bresnahan
GRCH BOB GRCH Backofthemoon Sugar Plum Fairy, Bronwyn H Bresnahan
MINIATURE PINSCHER, 1 Entry
JUDGE Roland L Pelland
CH BOB CH Sunsprite Ms Molly Brown, Joy L Hickman
COMPANION DOG GROUP WINNERS
JUDGE: Roland L Pelland
1st) French Bulldog, GRCH Backofthemoon Sugar Plum Fairy
2nd) American Bully, Hkb Sapphire Aka Showtyme
3rd) Miniature Pinscher, CH Sunsprite Ms Molly Brown

BIMBS Kerry Blue Terrier, CH Lady Sapphire Lakeland Jewel, Philip Lemieux
RBIMBS American Eskimo, GRCH'PR'Heavenly Miracle Hart Fn Angel, Carol J Innerst And Amanda E Innerst