We are currently processing incoming Registration applications received through September 15.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: American Eskimo Dog Club Of New England (06/25/2022) / Sunday, Conformation Show 1 and Show 2

June 26, 2022

Hosted By: American Eskimo Dog Club Of New England

Location: Westfield, Massachusetts

June 26, 2022, Show 1

Guardian Dogs

Appenzeller, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Open Male BM BOB Highleigh Bradley, Agnieszka Przybysz

Boxer, 4 Entries
Judge Helena Engelauf
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Adria N Baycliffs All About Me, Brianna Hall

Great Dane, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Great Pyrenees, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
CH BOB CH Lecteurreflectionfarm Fire&ice, Sarah Peak

Rottweiler, 3 Entries
Judge Helena Engelauf
Jr. Male BM Von Teakwoods Echos Of Thunder, Michelle Mahoney
CH BOB URO1 PN CH Von Teakwoods Defying Gravity, Margaret Bryan
RCH Listed Entry

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
CH BOB RACEA CH Celtic Cross Arklight, Sarah Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Boxer, Listed Entry
2nd) Great Pyrenees, CH Lecteurreflectionfarm Fire&ice
3rd) Rottweiler, URO1 PN CH Von Teakwoods Defying Gravity
4th) Great Dane, Listed Entry

Scenthounds

Basset Hound, 2 Entries
Judge Kimberly Allison
BHM BM BOW BOB CH Laurelwood's Winter Is Coming, Linda Fowler
Female Puppy BF Laurelwoods Jingle All The Way, Annie Henshaw

Mountain Cur, 2 Entries
Judge Kimberly Allison
Jr. Female RBF Walnut Ridge Molly Rocket, Stephanie J Buckley, Sarah Buckley
Adult Female BF BOB Buckley's Betty, Stephanie Buckley

Scenthound Group Winners
Judge: Kimberly Allison
1st) Basset Hound, CH Laurelwood's Winter Is Coming
2nd) Mountain Cur, Buckley's Betty

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
GRCH BOB EGCH Cerise Justify, Christine Kallivrousis

Field Spaniel, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
GRCH BOB DGCH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Kimberly Allison
Adult Male BM Chipstone Saphir Hops, Elizabeth Usowicz, David Usowicz
Jr. Female BF BOW BOB CH URO2 Jamacs Stella By Starlight, Susan Meigel

Labrador Retriever, 3 Entries
Judge Kimberly Allison
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Wilann's Enchanted Licorice Snaps, Annmarie Wilson

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Kimberly Allison
Jr. Male BM BOB Listed Entry
Adult Male RBM CH URO2 Piccolo's To Waypoint This Looks, Paige Pinney

Sussex Spaniel, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
CH BOB CH Kamand Celtic Spirit @tallulah, Gary R Lipstreu

Gun Dog Group Winners
Judge: Kimberly Allison
1st) English Springer Spaniel, EGCH Cerise Justify
2nd) Labrador Retriever, Listed Entry
3rd) Sussex Spaniel, CH Kamand Celtic Spirit @tallulah
4th) Field Spaniel, DGCH Killara A Dark & Stormy Nite

Northern Breeds

American Eskimo, 7 Entries
Judge Helena Engelauf
MINIATURE
Min. Male Puppy BMV BM 'PR'Wynneiras Fire N Ice Sure Shot, Linda Call
Min. Female Puppy RBFV 'PR'Wynneiras Fire N Ice Star Shot, Linda Call
Min. BHF BFV BF BOW Fire'n'ice Tsarina Anastasia, Linda Call
STANDARD
St. Female Puppy BFV RBF CH'PR'Fissan's The Camera Never Lies, Keira Nguyen, Troung Nguyen
CH CH'PR'Man Kou Stormborn, Camille Gagnon, Katherine Smith
RCH CH Sunfalls The Smoke Jumper, Linda P Call
GRCH BOB GRCH'PR'Wachusett's Mighty Oak, Sallyellen R Schilling, Thomas R Pannullo, Michelle Pannullo

Samoyed, 3 Entries
Judge Helena Engelauf
BHM BM BOW BOB Listed Entry
BHF BF CH Dazz-l-ing's Bellissima Magia, Lori L Perry
CH CH Dazzlings Magical Night Divine, Lori L Perry, Elena Perry

Northern Breed Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Samoyed, Listed Entry
2nd) American Eskimo, GRCH'PR'Wachusett's Mighty Oak

Herding Dogs

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
GRCH BOB GRCH Winddancer wishing n hoping, Beverly Reid

Collie, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
ROUGH
Rough Adult Female BFV BF BOB Listed Entry
SMOOTH

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Kimberly Allison
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Kimberly Allison
CH CH Benevers Star Crossed Lover, Carol Kasabian
RCH CH Benevers Voice Of Reason, Carol Kasabian
GRCH BOB URO1 GRCH Benevers Old Time Rock & Roll, Carol Kasabian

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
Open Male BM BOB CH Maplecove Will O'wisp Inkwell, Cynthia J Webster, Elizabeth Krause, Karen Peak, Sarah Peak

Herding Dog Group Winners
Judge: Kimberly Allison
1st) Shetland Sheepdog, CH Maplecove Will O'wisp Inkwell
2nd) Collie, Listed Entry
3rd) Cardigan Welsh Corgi, GRCH Winddancer wishing n hoping
4th) German Shepherd Dog, Listed Entry

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
COATED
HAIRLESS
CH BOB UWP RACEA NC AV CH Sundial Danclikenobodywatch Poise, Angie Claussen, Joyce Appel, Lisa Pixley

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Helena Engelauf
CH BOB UNJ CH Ohanas Hello From The Darkside, Belynda J Crick Flynn, Anthony Flynn
RCH UWPO AP2 VPA CH USA UFA RACEA UWPCHX Amp's Colby East Meets West, Belynda Crick-flynn, Anthony Flynn
GRCH WSD USJ RACEA UWPO UJJCH AN AP3 VPA MC RAT Kayo's Irish Charm Of Pixley SPOT-, Lisa Pixley
RGRCH RACEA UWPCH GRCH'PR'Bossi's Transforming History, Belynda J Crick Flynn, Anthony J Flynn, Joy L'ecuyer

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Helena Engelauf
MINIATURE
STANDARD
CH BOB CH'PR'Warrenmtn A Spark Of Genius, Carmeta French, Pamela Dumas, Michael Dumas
RCH CH'PR'Dogs Of Steel My Brwn I'd Girl, Robin M Lutwinas, Joy L Ecuyer

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Jr. Female BF BOB CH Foxlace Dixie's Chantilly Lace, Pamela E S Liddy, Robert A Liddy

Terrier Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) American Pit Bull Terrier, UNJ CH Ohanas Hello From The Darkside
2nd) Toy Fox Terrier, CH Foxlace Dixie's Chantilly Lace
3rd) American Hairless Terrier, UWP RACEA NC AV CH Sundial Danclikenobodywatch Poise
4th) Rat Terrier, CH'PR'Warrenmtn A Spark Of Genius

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Kimberly Allison
Male Puppy BM Dmxbs Denali, Joseph Teixeira
Female Puppy BF BOW BOB Dmxbs Cruella Debull, Joseph Teixeira
Adult Female RBF CH UWP Daisy Bleu, Joseph Teixeira

French Bulldog, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
CH BOB Listed Entry

Havanese, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
CH BOB CH Nauti Pardon The Boodles Of Fun, Caryl Crouse

Miniature Pinscher, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Kimberly Allison
1st) Miniature Pinscher, Listed Entry
2nd) Havanese, CH Nauti Pardon The Boodles Of Fun
3rd) French Bulldog, Listed Entry
4th) American Bully, Dmxbs Cruella Debull

BIS Samoyed, Listed Entry
RBIS English Springer Spaniel, EGCH Cerise Justify, Christine Kallivrousis

June 26, 2022, Show 2

Guardian Dogs

Appenzeller, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
Open Male BM BOB Highleigh Bradley, Agnieszka Przybysz

Boxer, 4 Entries
Judge Kimberly Allison
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Adria N Baycliffs All About Me, Brianna Hall

Great Pyrenees, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
CH BOB CH Lecteurreflectionfarm Fire&ice, Sarah Peak

Rottweiler, 3 Entries
Judge Kimberly Allison
Jr. Male BM BOB Von Teakwoods Echos Of Thunder, Michelle Mahoney
CH URO1 PN CH Von Teakwoods Defying Gravity, Margaret Bryan
RCH Listed Entry

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
CH BOB RACEA CH Celtic Cross Arklight, Sarah Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Kimberly Allison
1st) Standard Schnauzer, RACEA CH Celtic Cross Arklight
2nd) Great Pyrenees, CH Lecteurreflectionfarm Fire&ice
3rd) Appenzeller, Highleigh Bradley
4th) Boxer, CH Adria N Baycliffs All About Me

Scenthounds

Basset Hound, 2 Entries
Judge Helena Engelauf
BHM BM BOW BOB CH Laurelwood's Winter Is Coming, Linda Fowler
Female Puppy BF Laurelwoods Jingle All The Way, Annie Henshaw

Mountain Cur, 2 Entries
Judge Helena Engelauf
Jr. Female RBF Walnut Ridge Molly Rocket, Stephanie J Buckley, Sarah Buckley
Adult Female BF BOB Buckley's Betty, Stephanie Buckley

Scenthound Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Basset Hound, CH Laurelwood's Winter Is Coming
2nd) Mountain Cur, Buckley's Betty

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
GRCH BOB EGCH Cerise Justify, Christine Kallivrousis

Field Spaniel, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
GRCH BOB DGCH Killara A Dark & Stormy Nite, Lori Carver, Dorothy O'neil, Karen Balinski

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Helena Engelauf
Adult Male BM Chipstone Saphir Hops, Elizabeth Usowicz, David Usowicz
Jr. Female BF BOW BOB CH URO2 Jamacs Stella By Starlight, Susan Meigel

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Helena Engelauf
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOB Wilann's Enchanted Licorice Snaps, Annmarie Wilson

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Helena Engelauf
Jr. Male RBM Listed Entry
Adult Male BM BOB CH URO2 Piccolo's To Waypoint This Looks, Paige Pinney

Sussex Spaniel, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
CH BOB CH Kamand Celtic Spirit @tallulah, Gary R Lipstreu

Gun Dog Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) English Springer Spaniel, EGCH Cerise Justify
2nd) Field Spaniel, DGCH Killara A Dark & Stormy Nite
3rd) Golden Retriever, CH URO2 Jamacs Stella By Starlight
4th) Labrador Retriever, Wilann's Enchanted Licorice Snaps

Northern Breeds

American Eskimo, 7 Entries
Judge Kimberly Allison
MINIATURE
Min. Male Puppy BMV BM 'PR'Wynneiras Fire N Ice Sure Shot, Linda Call
Min. Female Puppy BFV RBF 'PR'Wynneiras Fire N Ice Star Shot, Linda Call
Min. BHF RBFV Fire'n'ice Tsarina Anastasia, Linda Call
STANDARD
St. Female Puppy BFV BF BOW CH'PR'Fissan's The Camera Never Lies, Keira Nguyen, Troung Nguyen
CH BOB CH'PR'Man Kou Stormborn, Camille Gagnon, Katherine Smith
RCH CH Sunfalls The Smoke Jumper, Linda P Call
GRCH GRCH'PR'Wachusett's Mighty Oak, Sallyellen R Schilling, Thomas R Pannullo, Michelle Pannullo

Samoyed, 2 Entries
Judge Kimberly Allison
BHM BM BOB Listed Entry
CH CH Dazz-l-ing's Bellissima Magia, Lori L Perry

Northern Breed Group Winners
Judge: Kimberly Allison
1st) American Eskimo, CH'PR'Man Kou Stormborn
2nd) Samoyed, Listed Entry

Herding Dogs

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
GRCH BOB GRCH Winddancer wishing n hoping, Beverly Reid

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Helena Engelauf
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 4 Entries
Judge Helena Engelauf
CH CH Benevers Star Crossed Lover, Carol Kasabian
RCH CH Benevers Voice Of Reason, Carol Kasabian
GRCH BOB URO1 GRCH Benevers Old Time Rock & Roll, Carol Kasabian

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
CH BOB CH Maplecove Will O'wisp Inkwell, Cynthia J Webster, Elizabeth Krause, Karen Peak, Sarah Peak

Herding Dog Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) German Shepherd Dog, Listed Entry
2nd) Shetland Sheepdog, CH Maplecove Will O'wisp Inkwell
3rd) Cardigan Welsh Corgi, GRCH Winddancer wishing n hoping
4th) Pembroke Welsh Corgi, URO1 GRCH Benevers Old Time Rock & Roll

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
COATED
HAIRLESS
CH BOB UWP RACEA NC AV CH Sundial Danclikenobodywatch Poise, Angie Claussen, Joyce Appel, Lisa Pixley

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Kimberly Allison
CH UNJ CH Ohanas Hello From The Darkside, Belynda J Crick Flynn, Anthony Flynn
RCH UWPO AP2 VPA CH USA UFA RACEA UWPCHX Amp's Colby East Meets West, Belynda Crick-flynn, Anthony Flynn
GRCH BOB RACEA UWPCH GRCH'PR'Bossi's Transforming History, Belynda J Crick Flynn, Anthony J Flynn, Joy L'ecuyer
RGRCH WSD USJ RACEA UWPO UJJCH AN AP3 VPA MC RAT Kayo's Irish Charm Of Pixley SPOT-, Lisa Pixley

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Kimberly Allison
MINIATURE
STANDARD
CH BOB CH'PR'Dogs Of Steel My Brwn I'd Girl, Robin M Lutwinas, Joy L Ecuyer
RCH CH'PR'Warrenmtn A Spark Of Genius, Carmeta French, Pamela Dumas, Michael Dumas

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
Jr. Female BF BOB CH Foxlace Dixie's Chantilly Lace, Pamela E S Liddy, Robert A Liddy

Terrier Group Winners
Judge: Kimberly Allison
1st) American Hairless Terrier, UWP RACEA NC AV CH Sundial Danclikenobodywatch Poise
2nd) Toy Fox Terrier, CH Foxlace Dixie's Chantilly Lace
3rd) American Pit Bull Terrier, RACEA UWPCH GRCH'PR'Bossi's Transforming History
4th) Rat Terrier, CH'PR'Dogs Of Steel My Brwn I'd Girl

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Helena Engelauf
Male Puppy BM BOW BOB Dmxbs Denali, Joseph Teixeira
Female Puppy RBF Dmxbs Cruella Debull, Joseph Teixeira
Adult Female BF CH UWP Daisy Bleu, Joseph Teixeira

French Bulldog, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
CH BOB Listed Entry

Havanese, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
CH BOB CH Nauti Pardon The Boodles Of Fun, Caryl Crouse

Companion Dog Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Havanese, CH Nauti Pardon The Boodles Of Fun
2nd) French Bulldog, Listed Entry
3rd) American Bully, Dmxbs Denali

BIS Standard Schnauzer, RACEA CH Celtic Cross Arklight, Sarah Peak
RBIS English Springer Spaniel, EGCH Cerise Justify, Christine Kallivrousis

View Event >