We are currently processing incoming Registration applications received through September 15.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: American Eskimo Dog Club Of New England (06/25/2022) / Saturday, Conformation Show 1 and Show 2

June 25, 2022

Hosted By: American Eskimo Dog Club Of New England

Location: Westfield, Massachusetts

June 25, 2022, Show 1

Guardian Dogs

Appenzeller, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Open Male BM BOB Highleigh Bradley, Agnieszka Przybysz

Boxer, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female Skyview's Dakota Rising, Susan Moutta
CH BOB CH Adria N Baycliffs All About Me, Brianna Hall

Great Dane, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Great Pyrenees, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Lecteurreflectionfarm Fire&ice, Sarah Peak

Rottweiler, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB Listed Entry
RBF Von Teawoods Elektra Brandee Henderson

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB RACEA CH Celtic Cross Arklight, Sarah Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Boxer, CH Adria N Baycliffs All About Me
2nd) Appenzeller, Highleigh Bradley
3rd) Great Dane, Listed Entry
4th) Standard Schnauzer, RACEA CH Celtic Cross Arklight

Scenthounds

Basset Hound, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
BHM BM CH Laurelwood's Winter Is Coming, Linda Fowler
Female Puppy BF BOW BOB Laurelwoods Jingle All The Way, Annie Henshaw

Scenthound Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Basset Hound, Laurelwoods Jingle All The Way

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
Jr. Male BM Beachstonenkismetsbhumblemrbumble, Jaime Howard
Female Puppy BF BOW BOB Kismet's Jet City Woman, Jaime Howard

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
GRCH BOB EGCH Cerise Justify, Christine Kallivrousis

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Adult Male BM BOB Chipstone Saphir Hops, Elizabeth Usowicz, David Usowicz

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOB Wilann's Enchanted Licorice Snaps, Annmarie Wilson

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
Jr. Male BM BOB Listed Entry
Adult Male RBM CH URO2 Piccolo's To Waypoint This Looks, Paige Pinney

Sussex Spaniel, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
CH CH Kamand Celtic Spirit @tallulah, Gary R Lipstreu
GRCH BOB GRCH Kamands Tornado Alley At Seabreez, Lori Carver

Gun Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) English Springer Spaniel, EGCH Cerise Justify
2nd) Sussex Spaniel, GRCH Kamands Tornado Alley At Seabreez
3rd) Golden Retriever, Chipstone Saphir Hops
4th) Standard Poodle, Listed Entry

Northern Breeds

American Eskimo, 10 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
MINIATURE
Min. Male Puppy BMV BM 'PR'Wynneiras Fire N Ice Sure Shot, Linda Call
Min. Female Puppy BFV 'PR'Wynneiras Fire N Ice Star Shot, Linda Call
Min. BHF RBFV RBF Fire'n'ice Tsarina Anastasia, Linda Call
STANDARD
St. Jr. Male BMV RBM 'PR'Astra Sirius Otter Venmos, Jana-rose Savit
St. Adult Male RBMV 'PR'Crystaltyme Jondalar Son Of Ayla, Jana-rose Savit, Glenn F Savit
St. Female Puppy RBFV CH'PR'Fissan's The Camera Never Lies, Keira Nguyen, Troung Nguyen
St. Jr. Female BFV BF BOW 'PR'Astra Galena Goddess Savgreb, Jana-rose Savit
CH CH'PR'Man Kou Stormborn, Camille Gagnon, Katherine Smith
RCH CH Sunfalls The Smoke Jumper, Linda P Call
GRCH BOB GRCH'PR'Wachusett's Mighty Oak, Sallyellen R Schilling, Thomas R Pannullo, Michelle Pannullo

Samoyed, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
BHM BM BOW BOB Listed Entry
BHF BF CH Dazz-l-ing's Bellissima Magia, Lori L Perry
CH CH Dazzlings Magical Night Divine, Lori L Perry, Elena Perry

Northern Breed Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Wachusett's Mighty Oak
2nd) Samoyed, Listed Entry

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
GROENENDAEL
LAEKENOIS
MALINOIS
TERVUEREN
Tervueren Adult Male BMV BM BOB Listed Entry

Border Collie, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
BHF BF BOB Terrasen Chase Your Troubles Away, Casey L Palmer

Briard, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
CH BOB CH Snoaire's Hbhp Rubix Cube, Marsha Clamp, Elizabeth Larue

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
GRCH BOB GRCH Winddancer wishing n hoping, Beverly Reid

Czechoslovakian Vlcak, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
Female Puppy BF Xclusive Edition Maly Bysterec, Aric Bryant
CH BOB CH Blackberry Lupus Belliatus, Aric Bryant

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Steven A Melgreen
Jr. Male BM Listed Entry
Adult Male RBM Daemon Vom Blutmond SPOT-ON, Brittany Rocco
CH BOB Listed Entry

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
Open Male RBM CH Benevers Achy Breaky Heart, Carol Kasabian
BHM BM BOB CH Benevers Strait From The Heart, Carol Kasabian

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
Open Male BM CH Maplecove Will O'wisp Inkwell, Cynthia J Webster, Elizabeth Krause, Karen Peak, Sarah Peak
CH BOB CH Lynphil Delicious Detour, Onnaka Dudley

Herding Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
2nd) Shetland Sheepdog, CH Lynphil Delicious Detour
3rd) Briard, CH Snoaire's Hbhp Rubix Cube
4th) Czechoslovakian Vlcak, CH Blackberry Lupus Belliatus

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
COATED
HAIRLESS
CH BOB UWP RACEA NC AV CH Sundial Danclikenobodywatch Poise, Angie Claussen, Joyce Appel, Lisa Pixley
RCH UWP CH'PR'Wilsongbellridge Hooked On You, Mary F Carroll, Garoleen Wilson

American Pit Bull Terrier, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Female BF UJJ URO1 UWP Michl R Talk Southern To Me Y'all, Dalana Bewley Huss
CH BOB UNJ CH Ohanas Hello From The Darkside, Belynda J Crick Flynn, Anthony Flynn
RCH UWPO AP2 VPA CH USA UFA RACEA UWPCHX Amp's Colby East Meets West, Belynda Crick-flynn, Anthony Flynn
GRCH RACEA UWPCH GRCH'PR'Bossi's Transforming History, Belynda J Crick Flynn, Anthony J Flynn, Joy L'ecuyer
RGRCH WSD USJ RACEA UWPO UJJCH AN AP3 VPA MC RAT Kayo's Irish Charm Of Pixley SPOT-, Lisa Pixley

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB UWP CH Hellion Pot O' Gold At Bulzden, Leslea L Stanton

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
MINIATURE
STANDARD
St. Jr. Male BMV BM BOB CH'PR'Warrenmtn A Spark Of Genius, Carmeta French, Pamela Dumas, Michael Dumas
CH CH'PR'Dogs Of Steel My Brwn I'd Girl, Robin M Lutwinas, Joy L Ecuyer

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB Brewlin's Little Chef, Christina K Shepley

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB CH Foxlace Dixie's Chantilly Lace, Pamela E S Liddy, Robert A Liddy

Terrier Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) American Pit Bull Terrier, UNJ CH Ohanas Hello From The Darkside
2nd) Rat Terrier, CH'PR'Warrenmtn A Spark Of Genius
3rd) Staffordshire Bullterrier, Brewlin's Little Chef
4th) American Hairless Terrier, UWP RACEA NC AV CH Sundial Danclikenobodywatch Poise

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Adult Female BF BOB CH UWP Daisy Bleu, Joseph Teixeira

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
CH BOB CH Sunnyacres Fast and Furious, Brenda La Roza

French Bulldog, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
BHF BF CH Jones Bulldogs Thelmalou Poppy, Barbara Jones
CH BOB Listed Entry

Havanese, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Male Puppy BM BOB CH Nauti Pardon The Boodles Of Fun, Caryl Crouse

Miniature Pinscher, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Havanese, CH Nauti Pardon The Boodles Of Fun
2nd) Miniature Pinscher, Listed Entry
3rd) French Bulldog, Listed Entry
4th) Cavalier Kng.Chas.Spaniel, CH Sunnyacres Fast and Furious

BIS American Eskimo, GRCH'PR'Wachusett's Mighty Oak, Sallyellen R Schilling, Thomas R Pannullo, Michelle Pannullo
RBIS American Pit Bull Terrier, UNJ CH Ohanas Hello From The Darkside, Belynda J Crick Flynn, Anthony Flynn

June 25, 2022, Show 2

Guardian Dogs

Appenzeller, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Open Male BM BOB Highleigh Bradley, Agnieszka Przybysz

Boxer, 5 Entries
Judge Steven A Melgreen
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
Adult Female Skyview's Dakota Rising, Susan Moutta
CH BOB CH Adria N Baycliffs All About Me, Brianna Hall

Great Dane, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Great Pyrenees, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
CH BOB CH Lecteurreflectionfarm Fire&ice, Sarah Peak

Rottweiler, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Jr. Female BF BOB Von Teawoods Elektra, Brandee Henderson

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
CH BOB RACEA CH Celtic Cross Arklight, Sarah Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) Great Dane, Listed Entry
2nd) Boxer, CH Adria N Baycliffs All About Me
3rd) Rottweiler, Von Teawoods Elektra
4th) Great Pyrenees, CH Lecteurreflectionfarm Fire&ice

Scenthounds

Basset Hound, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
BHM BM CH Laurelwood's Winter Is Coming, Linda Fowler
Female Puppy BF BOW BOB Laurelwoods Jingle All The Way, Annie Henshaw

Scenthound Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Basset Hound, Laurelwoods Jingle All The Way

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOW BOB Beachstonenkismetsbhumblemrbumble, Jaime Howard
Female Puppy BF Kismet's Jet City Woman, Jaime Howard

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB EGCH Cerise Justify, Christine Kallivrousis

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOB Chipstone Saphir Hops, Elizabeth Usowicz, David Usowicz

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male RBM Listed Entry
Adult Male BM BOB CH URO2 Piccolo's To Waypoint This Looks, Paige Pinney

Sussex Spaniel, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH CH Kamand Celtic Spirit @tallulah, Gary R Lipstreu
GRCH BOB GRCH Kamands Tornado Alley At Seabreez, Lori Carver

Gun Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Sussex Spaniel, GRCH Kamands Tornado Alley At Seabreez
2nd) English Springer Spaniel, EGCH Cerise Justify
3rd) Cocker Spaniel, Beachstonenkismetsbhumblemrbumble
4th) Standard Poodle, CH URO2 Piccolo's To Waypoint This Looks

Northern Breeds

American Eskimo, 10 Entries
Judge Steven A Melgreen
MINIATURE
Min. Male Puppy BMV 'PR'Wynneiras Fire N Ice Sure Shot, Linda Call
Min. Female Puppy BFV RBF 'PR'Wynneiras Fire N Ice Star Shot, Linda Call
Min. BHF RBFV Fire'n'ice Tsarina Anastasia, Linda Call
STANDARD
St. Jr. Male BMV BM 'PR'Astra Sirius Otter Venmos, Jana-rose Savit
St. Adult Male RBMV RBM 'PR'Crystaltyme Jondalar Son Of Ayla, Jana-rose Savit, Glenn F Savit
St. Female Puppy BFV BF BOW BOB CH'PR'Fissan's The Camera Never Lies, Keira Nguyen, Troung Nguyen
St. Jr. Female RBFV 'PR'Astra Galena Goddess Savgreb, Jana-rose Savit
CH CH Sunfalls The Smoke Jumper, Linda P Call
RCH CH'PR'Man Kou Stormborn, Camille Gagnon, Katherine Smith
GRCH GRCH'PR'Wachusett's Mighty Oak, Sallyellen R Schilling, Thomas R Pannullo, Michelle Pannullo

Samoyed, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
BHM BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB CH Dazz-l-ing's Bellissima Magia, Lori L Perry

Northern Breed Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) American Eskimo, CH'PR'Fissan's The Camera Never Lies
2nd) Samoyed, CH Dazz-l-ing's Bellissima Magia

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
GROENENDAEL
LAEKENOIS
MALINOIS
TERVUEREN
Tervueren Adult Male BMV BM Listed Entry
Tervueren Jr. Female BFV BF BOW BOB Sun Shade De Mon Paisir, Kathleen Bouffard, Jeffrey Bouffard

Border Collie, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
BHF BF BOB Terrasen Chase Your Troubles Away, Casey L Palmer

Briard, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Snoaire's Hbhp Rubix Cube, Marsha Clamp, Elizabeth Larue

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB GRCH Winddancer wishing n hoping, Beverly Reid

Czechoslovakian Vlcak, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Blackberry Lupus Belliatus, Aric Bryant

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male RBM Listed Entry
Adult Male BM Daemon Vom Blutmond SPOT-ON, Brittany Rocco
CH BOB Listed Entry

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Open Male BM BOB CH Benevers Achy Breaky Heart, Carol Kasabian
BHM RBM CH Benevers Strait From The Heart, Carol Kasabian

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Open Male BM CH Maplecove Will O'wisp Inkwell, Cynthia J Webster, Elizabeth Krause, Karen Peak, Sarah Peak
CH BOB CH Lynphil Delicious Detour, Onnaka Dudley

Herding Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Briard, CH Snoaire's Hbhp Rubix Cube
2nd) German Shepherd Dog, Listed Entry
3rd) Czechoslovakian Vlcak, CH Blackberry Lupus Belliatus
4th) Shetland Sheepdog, CH Lynphil Delicious Detour

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
COATED
HAIRLESS
CH BOB UWP RACEA NC AV CH Sundial Danclikenobodywatch Poise, Angie Claussen, Joyce Appel, Lisa Pixley
RCH UWP CH'PR'Wilsongbellridge Hooked On You, Mary F Carroll, Garoleen Wilson

American Pit Bull Terrier, 5 Entries
Judge Steven A Melgreen
Adult Female BF UJJ URO1 UWP Michl R Talk Southern To Me Y'all, Dalana Bewley Huss
CH BOB UNJ CH Ohanas Hello From The Darkside, Belynda J Crick Flynn, Anthony Flynn
RCH UWPO AP2 VPA CH USA UFA RACEA UWPCHX Amp's Colby East Meets West, Belynda Crick-flynn, Anthony Flynn
GRCH WSD USJ RACEA UWPO UJJCH AN AP3 VPA MC RAT Kayo's Irish Charm Of Pixley SPOT-, Lisa Pixley
RGRCH RACEA UWPCH GRCH'PR'Bossi's Transforming History, Belynda J Crick Flynn, Anthony J Flynn, Joy L'ecuyer

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
CH BOB UWP CH Hellion Pot O' Gold At Bulzden, Leslea L Stanton

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Steven A Melgreen
MINIATURE
STANDARD
St. Jr. Male BMV BM BOB CH'PR'Warrenmtn A Spark Of Genius, Carmeta French, Pamela Dumas, Michael Dumas
CH CH'PR'Dogs Of Steel My Brwn I'd Girl, Robin M Lutwinas, Joy L Ecuyer

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Male Puppy BM BOB Brewlin's Little Chef, Christina K Shepley

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge Steven A Melgreen
Jr. Female BF BOB CH Foxlace Dixie's Chantilly Lace, Pamela E S Liddy, Robert A Liddy

Terrier Group Winners
Judge: Steven A Melgreen
1st) American Pit Bull Terrier, UNJ CH Ohanas Hello From The Darkside
2nd) Miniature Bull Terrier, UWP CH Hellion Pot O' Gold At Bulzden
3rd) Toy Fox Terrier, CH Foxlace Dixie's Chantilly Lace
4th) Staffordshire Bullterrier, Brewlin's Little Chef

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Female BF BOB CH UWP Daisy Bleu, Joseph Teixeira

French Bulldog, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
BHF BF CH Jones Bulldogs Thelmalou Poppy, Barbara Jones
CH BOB Listed Entry

Companion Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) French Bulldog, Listed Entry
2nd) American Bully, CH UWP Daisy Bleu

BIS American Pit Bull Terrier, UNJ CH Ohanas Hello From The Darkside, Belynda J Crick Flynn, Anthony Flynn
RBIS Great Dane, Listed Entry

View Event >