We are currently processing incoming Registration applications received through August 30.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: UKC Premier Nationals 2022 (06/15/2022) / Sunday, Altered Conformation Show

June 19, 2022

Location: Kalamazoo, Michigan

June 19, 2022, Show 1

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
GRCH BOB ALGRCH CH Stonehearts Just Like Fire SPOT-ON, Christy Six, Brandy Barbour

Guardian Dog Group Winners
Judge: Diana Brumbaugh
1st) Cane Corso Italiano, ALGRCH CH Stonehearts Just Like Fire SPOT-ON

Sighthounds & Pariah Dogs

Greyhound, 1 Entry
Judge Linda L Reece
GRCH BOB CTS SN CCB CA URO1 CCM PTM EGCH Lakilanni School's Out SPOT, Linda Zucker

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Felicity Trammell
GRANDE SMOOTH
GRAND WIRE
MEDIO SMOOTH
MEDIO WIRE
PEQUENO SMOOTH
PEQUENO WIRE
CH BOB CH Ketka's Wild Nash Rambler, Terese Worful

Whippet, 2 Entries
Judge Felicity Trammell
GRCH BOB UCD UACH URO2 GRCH Windryder's Woman On Wheels, Roberta S Lutz, Fred H Lutz
AEGCH Kindreds Gentlemen Prefer Blondes, Maryann Barrett

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Felicity Trammell
1st) Greyhound, CTS SN CCB CA URO1 CCM PTM EGCH Lakilanni School's Out SPOT
2nd) Whippet, UCD UACH URO2 GRCH Windryder's Woman On Wheels
3rd) Podengo Portugueso, CH Ketka's Wild Nash Rambler

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
GRCH BOB AEGCH GRCH Chelsae N Jason's Chick Magnet SPOT, Suzanne Y Benton, Richard C Benton

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Pamela Perdue
CH USJ AI NHD NN AC RATO UWP URO2 UJJ CH CAX Bnj Ordinary Hero SPOT, Deanna Glasgow
GRCH BOB UMJ RATM URO1 ALGRCH Sonrise Valentine, Fawn Kovach

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Pamela Perdue
CH BOB PN RACEA ALCH URO1 Shor'line Splash Of Captn Hook SPOT-ON, Carol J Fryar

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Jeanne R Heger
Adult Male BM BOW RACEN ALCH Carrington's Tic Tac Toe, Emma Sadler
Adult Female BF RACEN Marubi's Where Sky Meets Sea, Amanda De Souza Gomes
CH BOB NC URO2 CH Magic Hour's Harley Quinn SPOT, Sarah Stern

Gun Dog Group Winners
Judge: Jeanne R Heger
1st) German Shorthaired Pntr, UMJ RATM URO1 ALGRCH Sonrise Valentine
2nd) English Springer Spaniel, AEGCH GRCH Chelsae N Jason's Chick Magnet SPOT
3rd) Standard Poodle, NC URO2 CH Magic Hour's Harley Quinn SPOT
4th) Golden Retriever, PN RACEA ALCH URO1 Shor'line Splash Of Captn Hook SPOT-ON

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 2 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
GRCH BOB AEGCH GRCH Spiritruns Ohmygosh Evvys Here, Janette Slusher
NV NI UWPV NC ALGRCH URO1 PN AP VPA RACEA Mischievous Nymph SPOT, Colleen Lack

Chinese Shar-Pei, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
CH BOB ALCH Magiks Redfyre Hello Gorgeous, Pamela Camera

Samoyed, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
GRCH BOB GRCH Trail Wynd's Chasing The Dream, Mary Hancock and Susan Wade

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
GRCH BOB ADGCH GRCH Gray's White Lily Of Lace SPOT-ON, Cathy Gray and Sanford Gray

Northern Breed Group Winners
Judge: Mary Ellen Meyer
1st) Siberian Husky, ADGCH GRCH Gray's White Lily Of Lace SPOT-ON
2nd) Chinese Shar-Pei, ALCH Magiks Redfyre Hello Gorgeous
3rd) Alaskan Malamute, AEGCH GRCH Spiritruns Ohmygosh Evvys Here

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
CH BOB BN URO2 PN CH Northpoint's Secret Weapon, Matthew Carlson, Wendy Carlson
GRCH ARGCH GRCH Lorac I'm Huunngry @ Poise, Angie Claussen, Cherilynn Clark

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
GRCH BOB AEGCH GRCH URO2 Suncliffe Winddancer Camden, Beverly B Reid

Dutch Shepherd, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB UMJCH NN AC AI PTS CAX CH Cher Car's Scrappy Doo SPOT, Brittany Behm, Ryan Behm

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Antonio Raposo
Adult Male BM BOW URO1 Maplehofes White Seiko Joe, Tina L Jackson
Open Female BF UCD BN Piper Vom Boeselager, Jennifer Stevenson
CH BOB MCH UCD SCH NNCH ACH ALCH EN Cher Car's Amazing Grace SPOT-ON, Karen Irwin

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Karen Hynek
Adult Male BM BOB Hampton Hills Bound For Glory, Susan Tarrant

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Karen Hynek
GRCH BOB AEGCH USA UFA GRCH Ci Cymru Cusan I Lwyddo, Kimberlie A Adams

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Karen Hynek
Open Male BM BOB Mariah's Sir Robert Of Sundown, Susan J Tarrant

White Shepherd, 1 Entry
Judge Karen Hynek
GRCH BOB URO2 GRCH Vantasia Hot Wheels SPOT-ON, Jennifer Chamberlain

Herding Dog Group Winners
Judge: Karen Hynek
1st) White Shepherd, URO2 GRCH Vantasia Hot Wheels SPOT-ON
2nd) Australian Shepherd, BN URO2 PN CH Northpoint's Secret Weapon
3rd) Cardigan Welsh Corgi, AEGCH GRCH URO2 Suncliffe Winddancer Camden
4th) Dutch Shepherd, UMJCH NN AC AI PTS CAX CH Cher Car's Scrappy Doo SPOT

Terriers

Border Terrier, 1 Entry
Judge Ronald J Sacca
CH BOB RACEN CH Firesyde's Strike A Pose Greta, Ann Toman, Amy Moore

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge Ronald J Sacca
GRCH BOB AEGCH GRCH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Ronald J Sacca
BHF BF BOB Listed Entry

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge Ronald J Sacca
CH BOB CH Tada Int'l Man Of Mystery, Debra Mayer

Teddy Roosevelt Terrier, 1 Entry
Judge Ronald J Sacca
GRCH BOB GRCH 3bf Bad Reputation, Carol J Derie

Terrier Group Winners
Judge: Ronald J Sacca
1st) Smooth Fox Terrier, CH Tada Int'l Man Of Mystery
2nd) Kerry Blue Terrier, Listed Entry
3rd) Border Terrier, RACEN CH Firesyde's Strike A Pose Greta
4th) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH 3bf Bad Reputation

Companion Dogs

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Sandra L Sproull-kowalski
CH BOB ALCH Valtera's Polar Ice Bear, Terese Worful

Italian Greyhound, 1 Entry
Judge Sandra L Sproull-kowalski
CH BOB CH Tebo Dralions Cirque Du Soleil, Alicia Reed

Kromfohrlander, 1 Entry
Judge Sandra L Sproull-kowalski
Open Male BM BOB Listed Entry

Papillon, 1 Entry
Judge Sandra L Sproull-kowalski
CH BOB RACEA ALCH Playtymes Great Expectations, Jennifer K Milnes

Poodle, 1 Entry
Judge Sandra L Sproull-kowalski
MINIATURE
TOY
GRCH BOB ALGRCH CH Silberhunds Nutty Fruitcake, Rachel S Peterson

Pug, 1 Entry
Judge Sandra L Sproull-kowalski
GRCH BOB ADGCH Lordships Sir Walter Ralegh, Linda Barden

Companion Dog Group Winners
Judge: Sandra L Sproull-kowalski
1st) Pug, ADGCH Lordships Sir Walter Ralegh
2nd) Poodle, ALGRCH CH Silberhunds Nutty Fruitcake
3rd) Chinese Crested, ALCH Valtera's Polar Ice Bear
4th) Kromfohrlander, Listed Entry

ABIS Smooth Fox Terrier, CH Tada Int'l Man Of Mystery, Debra Mayer
ARBIS Greyhound, CTS SN CCB CA URO1 CCM PTM EGCH Lakilanni School's Out SPOT, Linda Zucker

View Event >