We are currently processing incoming Registration applications received through September 15.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: UKC Premier Nationals 2022 (06/15/2022) / Friday, Altered Conformation Show

June 17, 2022

Location: Kalamazoo, Michigan

June 17, 2022, Show 1

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Sandra L Sproull-kowalski
GRCH BOB ALGRCH CH Stonehearts Just Like Fire SPOT-ON, Christy Six, Brandy Barbour

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sandra L Sproull-kowalski
1st) Cane Corso Italiano, ALGRCH CH Stonehearts Just Like Fire SPOT-ON

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge Karen Hynek
CH BOB CT UWP CH Kiroja Beaux Apollo Toga Roo, Lynne Voss

Greyhound, 1 Entry
Judge Karen Hynek
GRCH BOB CTS SN CCB CA URO1 CCM PTM EGCH Lakilanni School's Out SPOT, Linda Zucker

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Karen Hynek
GRANDE SMOOTH
GRAND WIRE
MEDIO SMOOTH
MEDIO WIRE
PEQUENO SMOOTH
PEQUENO WIRE
CH BOB CH Ketka's Wild Nash Rambler, Terese Worful

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Karen Hynek
CH BOB PTS ALCH AN'PR'Clayborn's Ignite The Night, Kathryn Houghton

Whippet, 1 Entry
Judge Karen Hynek
GRCH BOB AEGCH Kindreds Gentlemen Prefer Blondes, Maryann Barrett

Xoloitzcuintli, 1 Entry
Judge Karen Hynek
MINIATURE
STANDARD
TOY
Toy Open Male BMV BM BOB Mirasol's Blackadder's Foil, Karen Rossen

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Karen Hynek
1st) Whippet, AEGCH Kindreds Gentlemen Prefer Blondes
2nd) Silken Windhound, PTS ALCH AN'PR'Clayborn's Ignite The Night
3rd) Podengo Portugueso, CH Ketka's Wild Nash Rambler
4th) Basenji, CT UWP CH Kiroja Beaux Apollo Toga Roo

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
GRCH BOB AEGCH GRCH Chelsae N Jason's Chick Magnet SPOT, Suzanne Y Benton, Richard C Benton

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
CH USJ AI NHD NN AC RATO UWP URO2 UJJ CH CAX Bnj Ordinary Hero SPOT, Deanna Glasgow
GRCH BOB UMJ RATM URO1 ALGRCH Sonrise Valentine, Fawn Kovach

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Antonio Raposo
CH BOB PN RACEA ALCH URO1 Shor'line Splash Of Captn Hook SPOT-ON, Carol J Fryar

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Pamela Perdue
Adult Male BM BOW RACEN ALCH Carrington's Tic Tac Toe, Emma Sadler
Adult Female BF RACEN Marubi's Where Sky Meets Sea, Amanda De Souza Gomes
CH BOB NC URO2 CH Magic Hour's Harley Quinn SPOT, Sarah Stern
GRCH RACEA URO2 GRCH Paragon's Silver Dreams, Amanda C Cantrell

Gun Dog Group Winners
Judge: Pamela Perdue
1st) English Springer Spaniel, AEGCH GRCH Chelsae N Jason's Chick Magnet SPOT
2nd) German Shorthaired Pntr, UMJ RATM URO1 ALGRCH Sonrise Valentine
3rd) Standard Poodle, NC URO2 CH Magic Hour's Harley Quinn SPOT
4th) Golden Retriever, PN RACEA ALCH URO1 Shor'line Splash Of Captn Hook SPOT-ON

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 2 Entries
Judge Jeanne R Heger
GRCH BOB AEGCH GRCH Spiritruns Ohmygosh Evvys Here, Janette Slusher
NV NI UWPV NC ALGRCH URO1 PN AP VPA RACEA Mischievous Nymph SPOT, Colleen Lack

Chinese Shar-Pei, 1 Entry
Judge Jeanne R Heger
CH BOB ALCH Magiks Redfyre Hello Gorgeous, Pamela Camera

Samoyed, 1 Entry
Judge Jeanne R Heger
GRCH BOB GRCH Trail Wynd's Chasing The Dream, Mary Hancock and Susan Wade

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Jeanne R Heger
GRCH BOB ADGCH GRCH Gray's White Lily Of Lace SPOT-ON, Cathy Gray and Sanford Gray

Northern Breed Group Winners
Judge: Jeanne R Heger
1st) Alaskan Malamute, AEGCH GRCH Spiritruns Ohmygosh Evvys Here
2nd) Chinese Shar-Pei, ALCH Magiks Redfyre Hello Gorgeous
3rd) Siberian Husky, ADGCH GRCH Gray's White Lily Of Lace SPOT-ON

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
CH BN URO2 PN CH Northpoint's Secret Weapon, Matthew Carlson, Wendy Carlson
RCH IA CH Autumn Wind Hey Dave, Carolyn Zernick
GRCH BOB ARGCH GRCH Lorac I'm Huunngry @ Poise, Angie Claussen, Cherilynn Clark

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
GRCH BOB AEGCH GRCH URO2 Suncliffe Winddancer Camden, Beverly B Reid

Dutch Shepherd, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
CH BOB UMJCH NN AC AI PTS CAX CH Cher Car's Scrappy Doo SPOT, Brittany Behm, Ryan Behm

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
Adult Male BM BOW URO1 Maplehofes White Seiko Joe, Tina L Jackson
Open Female BF UCD BN Piper Vom Boeselager, Jennifer Stevenson
CH BOB MCH UCD SCH NNCH ACH ALCH EN Cher Car's Amazing Grace SPOT-ON, Karen Irwin
GRCH NN AI AC URO1 PTS GRCH Alta-tollhaus Thunder Bay, Merrick Morehouse

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Ronald J Sacca
Adult Male BM BOB Hampton Hills Bound For Glory, Susan Tarrant

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Ronald J Sacca
CH BOB PN URO2 CH Benever Smoke Gets In Ur Eyes SPOT-ON, James M Johnson

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Ronald J Sacca
Open Male BM BOB Mariah's Sir Robert Of Sundown, Susan J Tarrant

White Shepherd, 2 Entries
Judge Ronald J Sacca
CH RACES UNJCH CH Joyous Starfyres Royal Whisper SPOT-ON, Sharyl Sadowski
GRCH BOB URO2 GRCH Vantasia Hot Wheels SPOT-ON, Jennifer Chamberlain

Herding Dog Group Winners
Judge: Ronald J Sacca
1st) Australian Shepherd, ARGCH GRCH Lorac I'm Huunngry @ Poise
2nd) Dutch Shepherd, UMJCH NN AC AI PTS CAX CH Cher Car's Scrappy Doo SPOT
3rd) Cardigan Welsh Corgi, AEGCH GRCH URO2 Suncliffe Winddancer Camden
4th) White Shepherd, URO2 GRCH Vantasia Hot Wheels SPOT-ON

Terriers

Border Terrier, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
CH BOB RACEN CH Firesyde's Strike A Pose Greta, Ann Toman, Amy Moore

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Diana Brumbaugh
GRCH BOB GRCH Private Stock Tuga Bear, Tyler Crane
AEGCH GRCH High Meadow Place Your Bet, Tamelea R Lopes, Kasie Jo Lopes

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
BHF BF BOB Listed Entry

Rat Terrier, 2 Entries
Judge Diana Brumbaugh
MINIATURE
STANDARD
St. BHM BMV BM BOB 'PR'Andado's Lights Camera Action, Dancy Mason
CH RACEN CH Cohills Thistle Du Nicely SPOT-ON, Jeri Berg

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
CH BOB CH Tada Int'l Man Of Mystery, Debra Mayer

Teddy Roosevelt Terrier, 1 Entry
Judge Diana Brumbaugh
GRCH BOB GRCH 3bf Bad Reputation, Carol J Derie

Terrier Group Winners
Judge: Diana Brumbaugh
1st) Border Terrier, RACEN CH Firesyde's Strike A Pose Greta
2nd) Jack Russell Terrier, GRCH Private Stock Tuga Bear
3rd) Kerry Blue Terrier, Listed Entry
4th) Teddy Roosevelt Terrier, GRCH 3bf Bad Reputation

Companion Dogs

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Linda L Reece
CH BOB ALCH Valtera's Polar Ice Bear, Terese Worful

Italian Greyhound, 1 Entry
Judge Linda L Reece
CH BOB CH Tebo Dralions Cirque Du Soleil, Alicia Reed

Japanese Chin, 1 Entry
Judge Linda L Reece
Adult Male BM BOB NC NV NI Coyote Ridge Bluegrass Rambler, Ronda Agrue

Papillon, 1 Entry
Judge Linda L Reece
CH BOB RACEA ALCH Playtymes Great Expectations, Jennifer K Milnes

Poodle, 2 Entries
Judge Linda L Reece
MINIATURE
TOY
CH BOB CH Baliwick Shenanigan, Glenda Szkrybalo
GRCH ALGRCH CH Silberhunds Nutty Fruitcake, Rachel S Peterson

Pug, 1 Entry
Judge Linda L Reece
GRCH BOB ADGCH Lordships Sir Walter Ralegh, Linda Barden

Schipperke, 1 Entry
Judge Linda L Reece
GRCH BOB URO1 ALGRCH UACHX Olympic Crest Ain't Misbehavin', Kathy C Swan

Companion Dog Group Winners
Judge: Linda L Reece
1st) Italian Greyhound, CH Tebo Dralions Cirque Du Soleil
2nd) Pug, ADGCH Lordships Sir Walter Ralegh
3rd) Chinese Crested, ALCH Valtera's Polar Ice Bear
4th) Poodle, CH Baliwick Shenanigan

ABIS Australian Shepherd, ARGCH GRCH Lorac I'm Huunngry @ Poise, Angie Claussen, Cherilynn Clark
ARBIS Alaskan Malamute, AEGCH GRCH Spiritruns Ohmygosh Evvys Here, Janette Slusher

View Event >