We are currently processing incoming Registration applications received through August 30.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: North Jersey Kennel Club (06/11/2022) / Sunday, Conformation Show 1 and Show 2

June 12, 2022

Hosted By: North Jersey Kennel Club

Location: Flanders, New Jersey

June 12, 2022, Show 1

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Open Female BF BOB Pieutka's Jj's Savvy Golden Girl, Jennifer Pisarchick

Rottweiler, 2 Entries
Judge Katherine G Short
GRCH BOB GRCH Ketelhaus Mind Games Ignite Spark SPOT-ON, Kelly Garrett
RGRCH UWP USJ GRCH Cowboy Casanova Baarvon Boylan, Jennifer Bianchini, William Chrzanowski
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Rizzo

Guardian Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) ROTTWEILER, GRCH Ketelhaus Mind Games Ignite Spark SPOT-ON
2nd) BOXER, Pieutka's Jj's Savvy Golden Girl

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB CH'PR'Cool Run Sanavi, Brittany Gordon, Jesse Gordon

Whippet, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB CH Wyndham's Promise Me At Yashanti, Beth Blough

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) SILKEN WINDHOUND, CH'PR'Cool Run Sanavi
2nd) WHIPPET, CH Wyndham's Promise Me At Yashanti
3rd) AFGHAN HOUND, Listed Entry

Gun Dogs

English Setter, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Jr. Female BF BOB Listed Entry

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Female BF Sapphire's Listen To Your Heart, Arden Meyer
GRCH BOB EGCH Cerise Justify, Christine Kallivrousis

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB CH Rosewood's Donovanstarofolderidge, Valerie Casperite

Golden Retriever, 6 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Male BM URO1 BN Madileau's Timmythein Wizard, Debra Lee Petrusjanz
Female Puppy RBF Madileau's Lady Hawke, Renee Hall
BHF BF BOW PN URO1 Mischievos Gemdell Magic, Debra Petrusjanz
CH CH PN Lycinan's Dangerous When Wet, Renee Hall
RCH CH Riverstone's No Wake Zone, Samantha Snyder
GRCH BOB SHR GRCH Lycinan Gracie's As Timegoesby, Susan Palius

Labrador Retriever, 3 Entries
Judge Katherine G Short
CH BOB Listed Entry
RCH CH Fox Lanes Fudgie Mudgie Mousse SPOT, Joanne Martin
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 5 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Male BM Listed Entry
Adult Male RBM Inti Zarbazan Poseidon, Anastasia Palomino
Female Puppy BF BOW CH Flsp Lakelyn Sparkling Frost, Jeannine Walczyk, Jason Evener
Jr. Female RBF CH Mithril's Million Dreams V Fbp, Beth Blough
CH BOB CH Ridgewood Stars Sing Only For Me, Catherine Mcginnis, Marisa Cortes, Livia Krainer

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF BOB Country Havens Pep Talk, Heather Dahlin

Vizsla, 1 Entry
Judge Katherine G Short
BHM BM BOB CH Sundances There Goes My Vero, Kathy Pearce, David Pearce, Amy Kobal
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) NS DUCK TOLLING RETRIEVER, Listed Entry
2nd) ENGLISH SPRINGER SPANIEL, EGCH Cerise Justify
3rd) VIZSLA, CH Sundances There Goes My Vero
4th) STANDARD POODLE, CH Ridgewood Stars Sing Only For Me

Northern Breeds

Chow Chow, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Japanese Akitainu, 4 Entries
Judge Katherine G Short
CH GRCH Jiro No Kitsunebi Kensha, Kevin Beebe, Courtney Caracciolli
RCH CH Unmei No Chappie, Taylor Jones
GRCH BOB GRCH Hokuun No Arashi Go Wataky Kensha, Taylor Jones

Northern Breed Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) JAPANESE AKITAINU, GRCH Hokuun No Arashi Go Wataky Kensha
2nd) CHOW CHOW, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Katherine G Short
BHF BF 'PR'Bossi's Quintessa Of The Darkmoon, Deborah Brennan
CH BOB UWPO AP2 VPA CH USA UFA RACEN UWPCHX Amp's Colby East Meets West, Belynda Crick-flynn, Anthony Flynn

Border Terrier, 1 Entry
Judge Katherine G Short
GRCH BOB GRCH Slyfox Legend Of Sleepy Hollow, Kathy A Hunter, Victoria Mather

Smooth Fox Terrier, 2 Entries
Judge Katherine G Short
BHF BF BOB Sheffield Ruth-less, Sharon Yon
CH CH Sheffield Toot Sweet, Sheryl Patterson, Sharon Yon

Terrier Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) BORDER TERRIER, GRCH Slyfox Legend Of Sleepy Hollow
2nd) SMOOTH FOX TERRIER, Sheffield Ruth-less
3rd) AMERICAN PIT BULL TERRIER, UWPO AP2 VPA CH USA UFA RACEN UWPCHX Amp's Colby East Meets West

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Katherine G Short
BHM BM CH Genghis Khan, Michael Harris, Kerry Achatz
Jr. Female BF BOW BOB Tmbk Kona, Jason Greenly
GRCH GRCH King Ezekiel, Michael Harris

Papillon, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF BOB Mien Droom's Golden Girl, Nancy Sherwood, Leslie Tracy

Poodle, 1 Entry
Judge Katherine G Short
MINIATURE
Min. Jr. Male BMV BM BOB Sir Reginald Willis, Jessica Wright
TOY

Tibetan Spaniel, 4 Entries
Judge Katherine G Short
Adult Male BM BOW Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Eagle Crest Freedom Warrior, Joline Finke, David Finke
RGRCH GRCH Eagle Crest Surprise Parti, Joline Finke, David Finke

Companion Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) TIBETAN SPANIEL, GRCH Eagle Crest Freedom Warrior
2nd) POODLE, Sir Reginald Willis
3rd) PAPILLON, Mien Droom's Golden Girl
4th) AMERICAN BULLY, Tmbk Kona

BIS Tibetan Spaniel, GRCH Eagle Crest Freedom Warrior, Joline Finke, David Finke
RBIS SILKEN WINDHOUND, CH'PR'Cool Run Sanavi, Brittany Gordon, Jesse Gordon

June 12, 2022, Show 2

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Cheryl Tice
Open Female BF BOB Pieutka's Jj's Savvy Golden Girl, Jennifer Pisarchick

Rottweiler, 1 Entry
Judge Cheryl Tice
GRCH BOB GRCH Ketelhaus Mind Games Ignite Spark SPOT-ON, Kelly Garrett

Guardian Dog Group Winners
Judge: Cheryl Tice
1st) ROTTWEILER, GRCH Ketelhaus Mind Games Ignite Spark SPOT-ON
2nd) BOXER, Pieutka's Jj's Savvy Golden Girl

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Cheryl Tice
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Cheryl Tice
CH BOB CH'PR'Cool Run Sanavi, Brittany Gordon, Jesse Gordon

Whippet, 1 Entry
Judge Cheryl Tice
CH BOB CH Wyndham's Promise Me At Yashanti, Beth Blough

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Cheryl Tice
1st) WHIPPET, CH Wyndham's Promise Me At Yashanti
2nd) AFGHAN HOUND, Listed Entry
3rd) SILKEN WINDHOUND, CH'PR'Cool Run Sanavi

Gun Dogs

English Setter, 1 Entry
Judge Cheryl Tice
Jr. Female BF BOB Listed Entry

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Cheryl Tice
GRCH BOB EGCH Cerise Justify, Christine Kallivrousis

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Cheryl Tice
CH BOB CH Rosewood's Donovanstarofolderidge, Valerie Casperite

Golden Retriever, 6 Entries
Judge Cheryl Tice
Jr. Male BM URO1 BN Madileau's Timmythein Wizard, Debra Lee Petrusjanz
Female Puppy RBF Madileau's Lady Hawke, Renee Hall
BHF BF BOW PN URO1 Mischievos Gemdell Magic, Debra Petrusjanz
CH CH PN Lycinan's Dangerous When Wet, Renee Hall
RCH CH Riverstone's No Wake Zone, Samantha Snyder
GRCH BOB SHR GRCH Lycinan Gracie's As Timegoesby, Susan Palius

Labrador Retriever, 3 Entries
Judge Cheryl Tice
CH BOB CH Fox Lanes Maple Leigh Latte SPOT, Joanne Martin
RCH CH Fox Lanes Fudgie Mudgie Mousse SPOT, Joanne Martin
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Cheryl Tice
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 5 Entries
Judge Cheryl Tice
Jr. Male BM Listed Entry
Adult Male RBM Inti Zarbazan Poseidon, Anastasia Palomino
Female Puppy RBF CH Flsp Lakelyn Sparkling Frost, Jeannine Walczyk, Jason Evener
Jr. Female BF BOW BOB CH Mithril's Million Dreams V Fbp, Beth Blough
CH CH Ridgewood Stars Sing Only For Me, Catherine Mcginnis, Marisa Cortes, Livia Krainer

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Cheryl Tice
Female Puppy BF BOB Country Havens Pep Talk, Heather Dahlin

Vizsla, 1 Entry
Judge Cheryl Tice
BHM BM BOB CH Sundances There Goes My Vero, Kathy Pearce, David Pearce, Amy Kobal
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Cheryl Tice
1st) ENGLISH SPRINGER SPANIEL, EGCH Cerise Justify
2nd) VIZSLA, CH Sundances There Goes My Vero
3rd) GOLDEN RETRIEVER, SHR GRCH Lycinan Gracie's As Timegoesby
4th) STANDARD POODLE, CH Mithril's Million Dreams V Fbp

Northern Breeds

Chow Chow, 1 Entry
Judge Cheryl Tice
BHM BM BOB Listed Entry

Japanese Akitainu, 4 Entries
Judge Cheryl Tice
CH GRCH Jiro No Kitsunebi Kensha, Kevin Beebe, Courtney Caracciolli
RCH CH Unmei No Chappie, Taylor Jones
GRCH BOB GRCH Hokuun No Arashi Go Wataky Kensha, Taylor Jones

Northern Breed Group Winners
Judge: Cheryl Tice
1st) JAPANESE AKITAINU, GRCH Hokuun No Arashi Go Wataky Kensha
2nd) CHOW CHOW, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge Cheryl Tice
Male Puppy BM BOW BOB CH Ohanas Hello From The Darkside, Belynda J Crick Flynn, Anthony Flynn
BHF BF 'PR'Bossi's Quintessa Of The Darkmoon, Deborah Brennan
CH UWPO AP2 VPA CH USA UFA RACEN UWPCHX Amp's Colby East Meets West, Belynda Crick-flynn, Anthony Flynn

Border Terrier, 1 Entry
Judge Cheryl Tice
GRCH BOB GRCH Slyfox Legend Of Sleepy Hollow, Kathy A Hunter, Victoria Mather

Smooth Fox Terrier, 2 Entries
Judge Cheryl Tice
BHF BF BOB Sheffield Ruth-less, Sharon Yon
CH CH Sheffield Toot Sweet, Sheryl Patterson, Sharon Yon

Terrier Group Winners
Judge: Cheryl Tice
1st) AMERICAN PIT BULL TERRIER, CH Ohanas Hello From The Darkside
2nd) BORDER TERRIER, GRCH Slyfox Legend Of Sleepy Hollow
3rd) SMOOTH FOX TERRIER, Sheffield Ruth-less

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Cheryl Tice
BHM BM BOW CH Genghis Khan, Michael Harris, Kerry Achatz
Jr. Female BF Tmbk Kona, Jason Greenly
GRCH BOB GRCH King Ezekiel, Michael Harris

Papillon, 1 Entry
Judge Cheryl Tice
Female Puppy BF BOB Mien Droom's Golden Girl, Nancy Sherwood, Leslie Tracy

Poodle, 1 Entry
Judge Cheryl Tice
MINIATURE
Min. Jr. Male BMV BM BOB Sir Reginald Willis, Jessica Wright
TOY

Tibetan Spaniel, 4 Entries
Judge Cheryl Tice
Adult Male BM Listed Entry
Adult Female BF BOW Listed Entry
GRCH BOB GRCH Eagle Crest Surprise Parti, Joline Finke, David Finke
RGRCH GRCH Eagle Crest Freedom Warrior, Joline Finke, David Finke

Companion Dog Group Winners
Judge: Cheryl Tice
1st) PAPILLON, Mien Droom's Golden Girl
2nd) TIBETAN SPANIEL, GRCH Eagle Crest Surprise Parti
3rd) AMERICAN BULLY, GRCH King Ezekiel
4th) POODLE, Sir Reginald Willis

BIS English Springer Spaniel, EGCH Cerise Justify, Christine Kallivrousis
RBIS AMERICAN PIT BULL TERRIER, CH Ohanas Hello From The Darkside, Belynda J Crick Flynn, Anthony Flynn

View Event >