Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: North American Briard Club (05/28/2022) / Monday, Altered Conformation Show 1 and Show 2

May 30, 2022

Hosted By: North American Briard Club

Location: Fort Meyers, Florida

May 30, 2022, Show 1

Scenthounds

Scenthounds
Basset Hound, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
GRCH BOB ALGRCH CH Lomarol's Set-a-part Of Hath, Melissa Roethle

Dachshund, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
MINIATURE
Min. Adult Female BFV BF BOB Listed Entry
STANDARD

Scenthound Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Basset Hound, ALGRCH CH Lomarol's Set-a-part Of Hath
2nd) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Carolina Dog, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB ALCH'PR'Banbury Cross Mochi, Mathana Lees

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Carolina Dog, ALCH'PR'Banbury Cross Mochi

Gun Dogs

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB ALCH Kb Shoot For The Stars SPOT-ON, Kasi Holt

Gun Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Standard Poodle M/C, ALCH Kb Shoot For The Stars SPOT-ON

Northern Breeds

American Eskimo, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
MINIATURE
STANDARD
CH BOB ALGRCH CH'PR'Nuuktok-ah's Rainbow's Promise, Nancy Petrone, Sharon Robertson

Northern Breed Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) American Eskimo, ALGRCH CH'PR'Nuuktok-ah's Rainbow's Promise

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
BHF BF BOB Listed Entry

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Glenda Bruneau
CH BOB ALGRCH UAGI The Stratovarius Black Diamond, Cathie Skoog
RCH ALCH URO1 UACH Midnight Train To Georgia, Cathie Skoog

Herding Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Australian Shepherd, Listed Entry
2nd) Shetland Sheepdog, ALGRCH UAGI The Stratovarius Black Diamond

Terriers

Skye Terrier, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB ALCH Drytowns Allies Dd Sirhamilton SPOT-ON, Darlene Sumner

Terrier Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) Skye Terrier, ALCH Drytowns Allies Dd Sirhamilton SPOT-ON

Companion Dogs

French Bulldog, 1 Entry
Judge Glenda Bruneau
CH BOB CH Mila's Big Adventure, Diana Booth

Companion Dog Group Winners
Judge: Glenda Bruneau
1st) French Bulldog, CH Mila's Big Adventure

ABIS Basset Hound, ALGRCH CH Lomarol's Set-a-part Of Hath, Melissa Roethle
ARBIS French Bulldog, CH Mila's Big Adventure, Diana Booth

May 30, 2022, Show 2

Scenthounds

Basset Hound, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
GRCH BOB ALGRCH CH Lomarol's Set-a-part Of Hath, Melissa Roethle

Dachshund, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
MINIATURE
Min. Adult Female BFV BF BOB Listed Entry
STANDARD

Scenthound Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Basset Hound, ALGRCH CH Lomarol's Set-a-part Of Hath
2nd) Dachshund, Listed Entry

Gun Dogs

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
CH BOB ALCH Kb Shoot For The Stars SPOT-ON, Kasi Holt

Gun Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Standard Poodle M/C, ALCH Kb Shoot For The Stars SPOT-ON

Northern Breeds

American Eskimo, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
MINIATURE
STANDARD
CH BOB ALGRCH CH'PR'Nuuktok-ah's Rainbow's Promise, Nancy Petrone, Sharon Robertson

Northern Breed Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) American Eskimo, ALGRCH CH'PR'Nuuktok-ah's Rainbow's Promise

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
BHF BF BOB Listed Entry

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Paul G Bruneau
CH BOB ALCH URO1 UACH Midnight Train To Georgia, Cathie Skoog
RCH ALGRCH UAGI The Stratovarius Black Diamond, Cathie Skoog

Herding Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Australian Shepherd, Listed Entry
2nd) Shetland Sheepdog, ALCH URO1 UACH Midnight Train To Georgia

Terriers

Skye Terrier, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
CH BOB ALCH Drytowns Allies Dd Sirhamilton SPOT-ON, Darlene Sumner

Terrier Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) Skye Terrier, ALCH Drytowns Allies Dd Sirhamilton SPOT-ON

Companion Dogs

French Bulldog, 1 Entry
Judge Paul G Bruneau
CH BOB CH Mila's Big Adventure, Diana Booth

Companion Dog Group Winners
Judge: Paul G Bruneau
1st) French Bulldog, CH Mila's Big Adventure

ABIS Australian Shepherd, Listed Entry
ARBIS American Eskimo, ALGRCH CH'PR'Nuuktok-ah's Rainbow's Promise, Nancy Petrone, Sharon Robertson

View Event >