We are currently processing incoming Registration applications received through September 15.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Trail Ridge Kennel Club (05/13/2022) / Sunday, Conformation Show 1 and Show 2

May 15, 2022

Hosted By: Trail Ridge Kennel Club

Location: Johnstown, Colorado

May 15, 2022, Show 1

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male RBM Listed Entry
Adult Male BM Listed Entry
Open Female BF BOW BOB CH Rhapsody's Creed Of The Desert, Elaine Berg

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Adult Female BF BOB Listed Entry

Great Dane, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy BM BOB Rojon's District Denali, Stephanie Hass

Great Pyrenees, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Female Puppy BF Pyrwinks Menohketano Indianoutlaw, Joann Winks
CH BOB CH Starmount's Pyrwinks Proud Salix, Joann Winks

Guardian Dog Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Doberman Pinscher, CH Rhapsody's Creed Of The Desert
2nd) Great Pyrenees, CH Starmount's Pyrwinks Proud Salix
3rd) Great Dane, Rojon's District Denali
4th) Giant Schnauzer, Listed Entry

Scenthounds

Dachshund, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
MINIATURE
Min. Adult Male BMV BM BOB Listed Entry
STANDARD

Hanoverian Hound, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Harrier, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
Open Male BM BOB CH Blythmoor Chase Away The Blues, Sheree Sanchoz

Scenthound Group Winners
Judge: Mary Ellen Meyer
1st) Hanoverian Hound, Listed Entry
2nd) Harrier, CH Blythmoor Chase Away The Blues
3rd) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB GRCH Kuhlbreeze Dont Hate Th Player, Kelli Kujawa

Azawakh, 1 Entry
Judge Alan Krenek
GRCH BOB BN PN URX UROC UWP ROM RGCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT-ON, Alberta Evans, R Winn Conaway

Greyhound, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Inphenite Oz SPOT, Adam Burke

Silken Windhound, 21 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Male RBM 'PR'Broadway Howl's Moving Castle, Amy Reed
Adult Male 'PR'Sunera Clayborn Bannock, Autumn Lynn
BHM BM BOW BOB CH'PR'Clayborn's Bing Crosby Dna, Cathi Wester
Jr. Female Kristull Violets Are Blue, Janell Sharber
Open Female RBF Listed Entry
Adult Female 'PR'Clayborn's Paradise Flycatcher, Amy Oliver
BHF BF 'PR'Clayborn Sunera Blue Bunny, Cathi Wester
CH GRCH'PR'Clayborn's Spotted Towhee Dna, Cathi Wester
RCH CH Skyway Carnotaurus SPOT-ON, Denise Young
GRCH UCD EGCH URO3'PR'Firebirds B-1 Lancer SPOT, Denise Young
RGRCH GRCH'PR'Clayborn's Leaping For Joy Dna, Cathi Wester
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Clayborn's Spotted Towhee Dna, Cathi Wester
Female Veteran: GRCH'PR'Clayborn's Mountain Chickadee, Alyson Brown

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Azawakh, BN PN URX UROC UWP ROM RGCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT-ON
2nd) Silken Windhound, CH'PR'Clayborn's Bing Crosby Dna
3rd) Afghan Hound, GRCH Kuhlbreeze Dont Hate Th Player
4th) Greyhound, CH Inphenite Oz SPOT

Gun Dogs

Field Spaniel, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
CH BOB CH Blue Sky's Top Gun, Anita Eley
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Blue Sky's Fly Me To The Moon, Anita Eley

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
Jr. Male BM Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
Adult Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Stabyhoun, 2 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Listed Entry
Listed Entry

Standard Poodle, 5 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
Open Male BM BOW BOB CH Windswept's On Indigo Wings, Camirae Brooks
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
CH CH Ixchel Top Of The World, Meagan Townsend
RCH CH Sekhemt Swept By The Wind, Meagan Townsend

Standard Poodle M/C, 9 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
Open Female Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH Black Magic Of Independence, Liz Hoover
RBM Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Mary Ellen Meyer
1st) Golden Retriever, Listed Entry
2nd) Stabyhoun, Listed Entry
3rd) Field Spaniel, CH Blue Sky's Top Gun
4th) Standard Poodle M/C, Listed Entry

Northern Breeds

Akita, 4 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM Dreamhisblameitonthewhiskeyw/Doha, Kristi Skipper
Jr. Female BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Everyone'sdreambeautifulblpassion, Fred M Shanks
RCH CH Daydream'sborn To Be Wild Tikaani, Fred Shanks
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Do-ha's Hearts Desire, Kristi Skipper
NFP BP Dohas Dontgetyourtinselinatang, Kristi Skipper
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Dream Hi B&j's Pride-n-joy, Debbie Squire and Mark Squire

Alaskan Klee Kai, 2 Entries
Judge Alan Krenek
MINIATURE
STANDARD
TOY
CH CH'PR'Ice's She's So Prim & Proper, Sarah Proper
GRCH BOB GRCH'PR'Ice's Always The Proper Choice, Sarah Proper
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Riggs

Samoyed, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Open Female BF BOB Listed Entry

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM BOB Yetieska's You've Been Ghosted, Kenneth Fingerlos, April Fingerlos

Northern Breed Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Samoyed, Listed Entry
2nd) Alaskan Klee Kai, GRCH'PR'Ice's Always The Proper Choice
3rd) Akita, CH Everyone'sdreambeautifulblpassion
4th) Siberian Husky, Yetieska's You've Been Ghosted

Herding Dogs

Australian Shepherd, 9 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy RBM Listed Entry
Open Male BM BOW CH Outlaws Tequila Sunrise, Elizabeth Lefebvre
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female Listed Entry
Open Female BF CH Bluepearls Wild Little Thing, Elizabeth Lefebvre
CH BOB GRCH Vrs Grand Teton's Guiding Star, Alison Gocke

Bearded Collie, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Open Female BF BOB CH Mccrystal Moonlark Of Orion, Molly Mcnamara

Berger Picard, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Adult Male BM BOB CH Special Agent Leroy Jethro Gibbs, Cindy R Honebein

Border Collie, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Male Puppy BM BOB Listed Entry

COLLIE Entries
Judge Katherine G Short
ROUGH
SMOOTH
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UCD CH URO3 Wild Wind's Shot In The Dark SPOT-ON, April Fingerlos

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Katherine G Short
Adult Female RBF Listed Entry
BHF BF BOB Denwolf's Skyy, Denese Wolfson
CH BOB Listed Entry
RCH CH Denwolf's Endora, Denese Wolfson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Sable

Min American Shepherd, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Adult Male BM BOW BOB CH On The Ball Jj The Jet Plane, Lene' Whitt
Open Female BF Listed Entry

Mudi, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Open Male BM CH RACEN Wodan & Graves Szep Beau SPOT, Judy Lancaster
CH BOB RACEN CH Porgeloci Marcal Remek Beau SPOT, Judy Lancaster

White Shepherd, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) White Shepherd, Listed Entry
2nd) Berger Picard, CH Special Agent Leroy Jethro Gibbs
3rd) Bearded Collie, CH Mccrystal Moonlark Of Orion
4th) Australian Shepherd, GRCH Vrs Grand Teton's Guiding Star

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
COATED
HAIRLESS
Hairless Jr. Female BFV BF BOB 'PR'Rizen Sun's Dem Heart'n Blues, Shana Bokelman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Ripituprizensunlilymappnmyhear, Shana Bokelman

Border Terrier, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 3 Entries
Male Veteran: Best Veteran NV NC RATM USR UFR CA GRCH Lndi's Zach's My Hero SPOT-ON, Betty J Mc Neil-scott or Bryon L Scott
Female Veteran: RATN GRCH Jusutsus 4 The Red,white & Blu, Betty Mc Neil-scott, Bryon Scott

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Adult Female BF BOB CH Snow Winds Defining Good Deeds, Lisa L Wangsnes
RBF Snow Wind Soft As A Petal Lisa L Wangsnes

Rat Terrier, 6 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
MINIATURE
STANDARD
St. BHM BMV BM BOW Listed Entry
St. Jr. Female RBFV RBF CH'PR'K2's Golden Rule, Tracey A Kallas
St. Adult Female BFV BF 'PR'K2's Sky's The Limit, Isabelle M Bokelman, Tracey A Kallas
CH BOB CH Stick To Your Guns Of K2, Tracey A Kallas
RCH RACEN CH'PR'K2surfari Thistle B Flyn Bubbles, Jeri M Berg, Tracey A Kallas, Balynda Brown
GRCH GRCH'PR'Dos 1 4 The Team Bahroo Of K2, Sharma L Sonntag, Tracey A Kallas
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran RACEN CH Cohills Thistle Du Nicely SPOT-ON, Jeri Berg

Skye Terrier, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male BM BOB Guniibuu Bohemia Coko, Heather Everett

Teddy Roosevelt Terrier, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Female BF BOB Aspen's Runinw/Thebigdogs@glhl, Linda Meek, Alma Burns

Terrier Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Jack Russell Terrier, CH Snow Winds Defining Good Deeds
2nd) Rat Terrier, CH Stick To Your Guns Of K2
3rd) American Hairless Terrier, 'PR'Rizen Sun's Dem Heart'n Blues
4th) Skye Terrier, Guniibuu Bohemia Coko

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF BOB Sb Small Problems Big Mov Sisu, Sara M Miller, Brittany Holcomb

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Adult Male BM BOB Listed Entry

CHINESE CRESTED Entries
Judge Katherine G Short
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Dalmatian, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Adult Female BF BOB Hispot's Hawaiian Sunset, Jamie Boening

French Bulldog, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB CH Orion's Naturally Sweet Honey, Barbara Wiebelhaus, Alan Wiebelhaus

Lowchen, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Male BM BOB Listed Entry
RBM Listed Entry

PAPILLON Entries
Judge Katherine G Short
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP J Bars Identity Theft, Sally Ingle

Poodle, 2 Entries
Judge Katherine G Short
MINIATURE
Min. Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry
TOY
Toy Open Female BFV RBF Listed Entry

Pug, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Open Male BM BOB Listed Entry

Shih Tzu, 1 Entry
Judge Katherine G Short
BHF BF BOB Listed Entry

Tibetan Terrier, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB CH C-breeze's Amethyst Leaps @ Mid, Grant Gibson, Courtney Mclees, Enna Gibson

Companion Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Boston Terrier, Listed Entry
2nd) French Bulldog, CH Orion's Naturally Sweet Honey
3rd) Poodle, Listed Entry
4th) Shih Tzu, Listed Entry

BIS Boston Terrier, Listed Entry
RBIS Azawakh, BN PN URX UROC UWP ROM RGCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT-ON, Alberta Evans, R Winn Conaway

May 15, 2022, Show 2

Guardian Dogs

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
Jr. Male RBM Listed Entry
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Open Female BF CH Rhapsody's Creed Of The Desert, Elaine Berg

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
Adult Female BF BOB Listed Entry

Great Dane, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
Male Puppy BM BOB Rojon's District Denali, Stephanie Hass

Great Pyrenees, 2 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
Female Puppy BF Pyrwinks Menohketano Indianoutlaw, Joann Winks
CH BOB CH Starmount's Pyrwinks Proud Salix, Joann Winks

Guardian Dog Group Winners
Judge: Mary Ellen Meyer
1st) Doberman Pinscher, Listed Entry
2nd) Great Pyrenees, CH Starmount's Pyrwinks Proud Salix
3rd) Giant Schnauzer, Listed Entry
4th) Great Dane, Rojon's District Denali

Scenthounds

Dachshund, 1 Entry
Judge Alan Krenek
MINIATURE
Min. Adult Male BMV BM BOB Listed Entry
STANDARD

Hanoverian Hound, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH Invalid Entry

Harrier, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Open Male BM BOB CH Blythmoor Chase Away The Blues, Sheree Sanchoz

Scenthound Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Hanoverian Hound, Invalid Entry
2nd) Dachshund, Listed Entry
3rd) Harrier, CH Blythmoor Chase Away The Blues

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB GRCH Kuhlbreeze Dont Hate Th Player, Kelli Kujawa

Azawakh, 1 Entry
Judge Katherine G Short
GRCH BOB BN PN URX UROC UWP ROM RGCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT-ON, Alberta Evans, R Winn Conaway

Greyhound, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB CH Inphenite Oz SPOT, Adam Burke

Silken Windhound, 20 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Male RBM 'PR'Broadway Howl's Moving Castle, Amy Reed
Adult Male 'PR'Sunera Clayborn Bannock, Autumn Lynn
BHM BM BOW CH'PR'Clayborn's Bing Crosby Dna, Cathi Wester
Jr. Female Kristull Violets Are Blue, Janell Sharber
Open Female RBF 'PR'Clayborn's Jamaican Mango, Megan Lundberg
Adult Female 'PR'Clayborn's Paradise Flycatcher, Amy Oliver
BHF BF 'PR'Clayborn Sunera Blue Bunny, Cathi Wester
CH CH'PR'Clayborn's Eureka, Laura Garabedian, Stuart Small
RCH CH Skyway Carnotaurus SPOT-ON, Denise Young
GRCH BOB GRCH'PR'Winsome's J. T. S. Brown, Teri Burke
RGRCH GRCH'PR'Clayborn's Spotted Towhee Dna, Cathi Wester
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Clayborn's Spotted Towhee Dna, Cathi Wester
Female Veteran: GRCH'PR'Clayborn's Mountain Chickadee, Alyson Brown

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Afghan Hound, GRCH Kuhlbreeze Dont Hate Th Player
2nd) Silken Windhound, GRCH'PR'Winsome's J. T. S. Brown
3rd) Azawakh, BN PN URX UROC UWP ROM RGCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT-ON
4th) Greyhound, CH Inphenite Oz SPOT

Gun Dogs

Field Spaniel, 1 Entry
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Blue Sky's Top Gun, Anita Eley
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Blue Sky's Fly Me To The Moon, Anita Eley
NFP Blue Sky's Silver Wings, Anita Eley

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Adult Female BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Stabyhoun, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Female Puppy BF BOB Listed Entry
CH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: Listed Entry
Listed Entry

Standard Poodle, 5 Entries
Judge Alan Krenek
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Ixchel Top Of The World, Meagan Townsend
RCH CH Windswept's On Indigo Wings, Camirae Brooks

Standard Poodle M/C, 9 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
Open Female Listed Entry
CH CH Black Magic Of Independence, Liz Hoover
RCH Listed Entry
RBM Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Field Spaniel, CH Blue Sky's Top Gun
2nd) Standard Poodle M/C, Listed Entry
3rd) Golden Retriever, Listed Entry
4th) Standard Poodle, CH Ixchel Top Of The World

Northern Breeds

Akita, 4 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Male BM BOW Dreamhisblameitonthewhiskeyw/Doha, Kristi Skipper
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Everyone'sdreambeautifulblpassion, Fred M Shanks
RCH CH Daydream'sborn To Be Wild Tikaani, Fred Shanks
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Do-ha's Hearts Desire, Kristi Skipper
NFP Dohas Dontgetyourtinselinatang, Kristi Skipper

Alaskan Klee Kai, 2 Entries
Judge Katherine G Short
MINIATURE
STANDARD
TOY
CH CH'PR'Ice's She's So Prim & Proper, Sarah Proper
GRCH BOB GRCH'PR'Ice's Always The Proper Choice, Sarah Proper
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Kaiser

Samoyed, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Open Female BF BOB Listed Entry

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Jr. Male BM BOB Yetieska's You've Been Ghosted, Kenneth Fingerlos, April Fingerlos

Northern Breed Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Samoyed, Listed Entry
2nd) Akita, CH Everyone'sdreambeautifulblpassion
3rd) Alaskan Klee Kai, GRCH'PR'Ice's Always The Proper Choice
4th) Siberian Husky, Yetieska's You've Been Ghosted

Herding Dogs

Australian Shepherd, 9 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Open Male RBM CH Outlaws Tequila Sunrise, Elizabeth Lefebvre
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female Listed Entry
Open Female BF Vrs Colorado's Last Stand, Alison Gocke
CH BOB GRCH Vrs Grand Teton's Guiding Star, Alison Gocke

Bearded Collie, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Open Female BF BOB CH Mccrystal Moonlark Of Orion, Molly Mcnamara

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
GROENENDAEL
LAEKENOIS
MALINOIS
TERVUEREN
CH Invalid Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Berger Picard, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Adult Male BM BOB CH Special Agent Leroy Jethro Gibbs, Cindy R Honebein

Border Collie, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy BM BOB Listed Entry

COLLIE Entries
Judge Larry E Hansen Jr
ROUGH
SMOOTH
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UCD CH URO3 Wild Wind's Shot In The Dark SPOT-ON, April Fingerlos

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Adult Female RBF Listed Entry
BHF BF Denwolf's Skyy, Denese Wolfson
CH BOB Listed Entry
RCH UWP CA CH Denwolf's Kahlua, Denese Wolfson

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Adult Male BM BOB CH On The Ball Jj The Jet Plane, Lene' Whitt

Mudi, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Open Male BM CH RACEN Wodan & Graves Szep Beau SPOT, Judy Lancaster
CH BOB RACEN CH Porgeloci Marcal Remek Beau SPOT, Judy Lancaster

White Shepherd, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Berger Picard, CH Special Agent Leroy Jethro Gibbs
2nd) Min American Shepherd, CH On The Ball Jj The Jet Plane
3rd) Australian Shepherd, GRCH Vrs Grand Teton's Guiding Star
4th) Mudi, RACEN CH Porgeloci Marcal Remek Beau SPOT

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
COATED
HAIRLESS
Hairless Jr. Female BFV BF BOB 'PR'Rizen Sun's Dem Heart'n Blues, Shana Bokelman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Ripituprizensunlilymappnmyhear, Shana Bokelman

Border Terrier, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
CH BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 3 Entries
Male Veteran: Best Veteran NV NC RATM USR UFR CA GRCH Lndi's Zach's My Hero SPOT-ON, Betty J Mc Neil-scott or Bryon L Scott
Female Veteran: RATN GRCH Jusutsus 4 The Red,white & Blu, Betty Mc Neil-scott, Bryon Scott

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
Adult Female BF Snow Wind Soft As A Petal, Lisa L Wangsnes
CH BOB CH Snow Winds Defining Good Deeds, Lisa L Wangsnes

Rat Terrier, 6 Entries
Judge Mary Ellen Meyer
MINIATURE
STANDARD
St. BHM BMV BM BOW Listed Entry
St. Jr. Female RBFV RBF CH'PR'K2's Golden Rule, Tracey A Kallas
St. Adult Female BFV BF 'PR'K2's Sky's The Limit, Isabelle M Bokelman, Tracey A Kallas
CH RACEN CH'PR'K2surfari Thistle B Flyn Bubbles, Jeri M Berg, Tracey A Kallas, Balynda Brown
RCH CH Stick To Your Guns Of K2, Tracey A Kallas
GRCH BOB GRCH'PR'Dos 1 4 The Team Bahroo Of K2, Sharma L Sonntag, Tracey A Kallas
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran RACEN CH Cohills Thistle Du Nicely SPOT-ON, Jeri Berg

Skye Terrier, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
Jr. Male BM BOB Guniibuu Bohemia Coko, Heather Everett

Teddy Roosevelt Terrier, 1 Entry
Judge Mary Ellen Meyer
Jr. Female BF BOB Aspen's Runinw/Thebigdogs@glhl, Linda Meek, Alma Burns

Terrier Group Winners
Judge: Mary Ellen Meyer
1st) Jack Russell Terrier, CH Snow Winds Defining Good Deeds
2nd) Border Terrier, Listed Entry
3rd) Skye Terrier, Guniibuu Bohemia Coko
4th) Rat Terrier, GRCH'PR'Dos 1 4 The Team Bahroo Of K2

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Female Puppy BF BOB Sb Small Problems Big Mov Sisu, Sara M Miller, Brittany Holcomb

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Adult Male BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

CHINESE CRESTED Entries
Judge Larry E Hansen Jr
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Dalmatian, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Adult Female BF BOB Hispot's Hawaiian Sunset, Jamie Boening

French Bulldog, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH Orion's Naturally Sweet Honey, Barbara Wiebelhaus, Alan Wiebelhaus

Lowchen, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Poodle, 2 Entries
Judge Larry E Hansen Jr
MINIATURE
Min. Jr. Female RBFV RBF Listed Entry
Min. Open Female BFV BF BOB Listed Entry
TOY

Shih Tzu, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
BHF BF BOB Listed Entry

Tibetan Terrier, 1 Entry
Judge Larry E Hansen Jr
CH BOB CH C-breeze's Amethyst Leaps @ Mid, Grant Gibson, Courtney Mclees, Enna Gibson

Companion Dog Group Winners
Judge: Larry E Hansen Jr
1st) Poodle, Listed Entry
2nd) French Bulldog, CH Orion's Naturally Sweet Honey
3rd) Tibetan Terrier, CH C-breeze's Amethyst Leaps @ Mid
4th) American Bully, Sb Small Problems Big Mov Sisu

BIS Afghan Hound, GRCH Kuhlbreeze Dont Hate Th Player, Kelli Kujawa
RBIS Jack Russell Terrier, CH Snow Winds Defining Good Deeds, Lisa L Wangsnes

View Event >