Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Dodge County Canine Club (05/07/2022) / Sunday, Rally Obedience Trial 1 and 2

May 8, 2022

Hosted By: Dodge County Canine Club

Location: Beaver Dam, Wisconsin

May 8, 2022, Trial 1, 36 Entries

High in Trial: Listed Entry, 100

RO 1B - Judge: Dawn M Fisher
1st) Listed Entry, 100
2nd) Hr Rm Rivka, Border Collie, Sarah Stegall, 95
3rd) R.m. Thor, Border Collie, Sarah Stegall, 94
4th) Rising Moon Echo, Border Collie, Sarah Stegall, 88

Rally Obedience Class 1 C - Judge: Dawn M Fisher
URO1 UJJ CH Forever's Trenchcoat Angel, Golden Retriever, Beth Engelbert, Candace Nee, 93
URO1 Northern White Fury, Golden Retriever, Makayla Proulx, 90
1st) CH URO1 HR Ajsilvercreek Afistfulofdollars, Chesapeake Bay Retriever, Anne Nicholson, Jeff Nicholson, 100
2nd) UWP RACES EE EC MV URO3 PN SN CA UAGI USCH Sweet As Colorado Toffee SPOT-ON, Unrecognized, Natalee Yates, 100
3rd) RMX UJJ CA NC URX2 UROG RACEN UCD UNJ NV R'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, American Bulldog, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones, 100
4th) RACEN NV NE UWP NI UNJ CA URO3 GRCH Hd's Stella Mae Stoke Ya SPOT, American Bulldog, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones, 95

RO 2A - Judge: Dawn M Fisher
1st) BN URO2 PN CH Northpoint's Secret Weapon, Australian Shepherd, Matthew Carlson, Wendy Carlson, 99

RO 2B - Judge: Dawn M Fisher
RMC UCD URX3 UROG Sunshine Ready-set-go, Golden Retriever, Barbara Weber, 96
BA URO1 RACEN Red Oaks Jackson, Golden Retriever, Zachary Callewaert, 85
1st) UCD NN USJ NT IA GJJCH UAGI ROM GRCH Atlas' Blissful Feeling SPOT-ON, German Shepherd Dog, Tracie L Karsjens, 99
2nd) ALCH URO3 Penelope Bella Reese SPOT-ON, French Bulldog, Krista Nicole Wild, 98
3rd) URO1 R.m. Zane, Border Collie, Sarah Stegall, 97
4th) URO2 Echolight Brightest Cherribomb, Australian Shepherd, Desirae Erwin, 96

RO 3B - Judge: Dawn M Fisher
ALCH URO3 Penelope Bella Reese SPOT-ON, French Bulldog, Krista Nicole Wild, 93
1st) UCD URO3 Sarah's Tessa, Border Collie, Sarah Stegall, 100
2nd) RMC UCD URX3 UROG Sunshine Ready-set-go, Golden Retriever, Barbara Weber, 100
3rd) UCD NN USJ NT IA GJJCH UAGI ROM GRCH Atlas' Blissful Feeling SPOT-ON, German Shepherd Dog, Tracie L Karsjens, 100
4th) PN URO3 Crawfish I Do It Again SPOT-ON, Chesapeake Bay Retriever, Thomas Pawlisch, 99

Rally Obedience Class Master A - Judge: Dawn M Fisher
1st) ALCH URO3 Penelope Bella Reese SPOT-ON, French Bulldog, Krista Nicole Wild, 94

Rally Obedience Class Master B - Judge: Dawn M Fisher
USJ ROM GRCH Radda's Renaissance Man, Labrador Retriever, Beth Engelbert, 93
1st) UCD NN USJ NT IA GJJCH UAGI ROM GRCH Atlas' Blissful Feeling SPOT-ON, German Shepherd Dog, Tracie L Karsjens, 100
2nd) URO3 UCD Blackmyst Play The Game, Shetland Sheepdog, Anna Arndt, 99
3rd) URX2 UCD UROG CH Kanosak Ready For Take Off, Golden Retriever, Barbara Weber, 97
4th) RMC UCD URX3 UROG Sunshine Ready-set-go, Golden Retriever, Barbara Weber, 95

May 8, 2022, Trial 2, 28 Entries

High in Trial: URO2 Echolight Brightest Cherribomb, Australian Shepherd, Desirae Erwin, 100

RO 1A - Judge: Dawn M Fisher
1st) URO1 EGCH Wind River's Scouts Honor, German Shorthaired Pntr, Alicia Haberstich, 89

RO 1B - Judge: Dawn M Fisher
1st) Hr Rm Rivka, Border Collie, Sarah Stegall, 98
2nd) Rising Moon Echo, Border Collie, Sarah Stegall, 93
3rd) R.m. Thor, Border Collie, Sarah Stegall, 92
4th) Bdf Rm Sniper, Border Collie, Sarah Stegall, 86

Rally Obedience Class 1 C - Judge: Dawn M Fisher
1st) Listed Entry, 100
2nd) URO1 Northern White Fury, Golden Retriever, Makayla Proulx, 98
3rd) URO1 UJJ CH Forever's Trenchcoat Angel, Golden Retriever, Beth Engelbert, Candace Nee, 95

RO 2B - Judge: Dawn M Fisher
BA URO1 RACEN Red Oaks Jackson, Golden Retriever, Zachary Callewaert, 95
1st) URO2 CH Tobias Beau Jameson, French Bulldog, Krista Nicole Wild, 98
2nd) ALCH URO3 Penelope Bella Reese SPOT-ON, French Bulldog, Krista Nicole Wild, 98
3rd) UCD NN USJ NT IA GJJCH UAGI ROM GRCH Atlas' Blissful Feeling SPOT-ON, German Shepherd Dog, Tracie L Karsjens, 97
4th) URO1 R.m. Zane, Border Collie, Sarah Stegall, 96

RO 3B - Judge: Dawn M Fisher
1st) URO2 Echolight Brightest Cherribomb, Australian Shepherd, Desirae Erwin, 100
2nd) UCD NN USJ NT IA GJJCH UAGI ROM GRCH Atlas' Blissful Feeling SPOT-ON, German Shepherd Dog, Tracie L Karsjens, 99
3rd) URO2 CH Tobias Beau Jameson, French Bulldog, Krista Nicole Wild, 99
4th) ALCH URO3 Penelope Bella Reese SPOT-ON, French Bulldog, Krista Nicole Wild, 96

Rally Obedience Class Master B - Judge: Dawn M Fisher
UCD NN USJ NT IA GJJCH UAGI ROM GRCH Atlas' Blissful Feeling SPOT-ON, German Shepherd Dog, Tracie L Karsjens, 90
1st) RMC UCD URX3 UROG Sunshine Ready-set-go, Golden Retriever, Barbara Weber, 98
2nd) URX2 UCD UROG CH Kanosak Ready For Take Off, Golden Retriever, Barbara Weber, 97
3rd) ROM Penara's Missing Link, Labrador Retriever, Beth Engelbert and Pamela Naranjo-doubek, 94
4th) USJ ROM GRCH Radda's Renaissance Man, Labrador Retriever, Beth Engelbert, 90

View Event >