We are currently processing incoming Registration applications received through August 30.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Iowa Kennel Club (05/07/2022) / Sunday, Conformation Show 1 and Show 2

May 8, 2022

Hosted By: Iowa Kennel Club

Location: Grinnell, Iowa

May 8, 2022, Show 1

Guardian Dogs

Boxer, 4 Entries
Judge Carol Glodowski-starr
Open Male BM Listed Entry
BHF BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Ay Da Without A Doubt, Daryl Witt
GRCH GRCH Mv Boxx Winters Witch, Chelsey Tweeten
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Carol Glodowski-starr
CH NC CH Priddle's Cassiel V Fidelis, Colleen Mitchell
GRCH BOB EN NNCH GRCH MCH Wendorffidelis One Night Stand, Joanne Soyke, Colleen Mitchell

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Carol Glodowski-starr
Male Puppy BM BOB CH Kanan De Presamania, Larry T Brown Jr, Melinda Brown, Xavier Brown, Gabriella Brown

Guardian Dog Group Winners
Judge: Carol Glodowski-starr
1st) Doberman Pinscher, EN NNCH GRCH MCH Wendorffidelis One Night Stand
2nd) Perro De Presa Canario, CH Kanan De Presamania
3rd) Boxer, CH Ay Da Without A Doubt

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Carol Glodowski-starr
CH BOB CCH Merrymusic Motionman Shadetree, Floss Billger

Scenthound Group Winners
Judge: Carol Glodowski-starr
1st) Beagle, CCH Merrymusic Motionman Shadetree

Sighthounds & Pariah Dogs

Cirneco Dell'etna, 2 Entries
Judge Carol Glodowski-starr
Open Male BM BOB Listed Entry
Adult Male RBM Listed Entry

Greyhound, 1 Entry
Judge Carol Glodowski-starr
Open Male BM BOB Listed Entry

Saluki, 1 Entry
Judge Carol Glodowski-starr
Adult Male BM BOB CH Rubaiyat Braveheart At El Jeki, Jeff Boudreau, Kim Boudreau, Marilyn E Semph

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Carol Glodowski-starr
1st) Saluki, CH Rubaiyat Braveheart At El Jeki
2nd) Greyhound, Listed Entry
3rd) Cirneco Dell'etna, Listed Entry

Gun Dogs

English Pointer, 1 Entry
Judge Carol Glodowski-starr
CH BOB GRCH Tahari N Clearcreeks Hwy Patrolmn, Jaime Rutherford

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Carol Glodowski-starr
Jr. Male BM BOB Listed Entry

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Carol Glodowski-starr
Male Puppy BM Listed Entry
Open Female BF BOW BOB Bnj Dark Secret Of Rock Creek, Maria Appel, Travis Appel

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Carol Glodowski-starr
Open Male BM BOW Listed Entry
Adult Female BF Highflyin Marvelous Ms Mayva, Jan Wild
CH BOB CH Blackmoor Justabunchofhocuspocus, Shelley Button
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Sassy

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Carol Glodowski-starr
Male Puppy BM Litilann's Teach Me To Fly, Allie Perry, Ann Rairigh
CH BOB CH Azures Make Me A Pixar Production, Allie Perry
RCH CH Straight Faith Luna Gypsy, Tamara Morrison
RBM Listed Entry

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Carol Glodowski-starr
Jr. Female BF BOB Tada's Tiabeanie Rae, Katrina Lopez

Vizsla, 1 Entry
Judge Carol Glodowski-starr
Adult Male BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Fawa-wr Cantankerous Cmf, Terry Haberbush, Rebecca Haberbush, Alex Haberbush

Gun Dog Group Winners
Judge: Carol Glodowski-starr
1st) English Pointer, GRCH Tahari N Clearcreeks Hwy Patrolmn
2nd) Vizsla, Listed Entry
3rd) English Springer Spaniel, Listed Entry
4th) German Shorthaired Pntr, Bnj Dark Secret Of Rock Creek

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Carol Glodowski-starr
Adult Female BF BOB Listed Entry

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Carol Glodowski-starr
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Samoyed, 1 Entry
Judge Carol Glodowski-starr
Open Female BF BOB Silverstorm's Nova Eos, Liz Lindner

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Carol Glodowski-starr
Male Puppy BM BOB Barynuks What Have I Done, Jill Armentrout

Northern Breed Group Winners
Judge: Carol Glodowski-starr
1st) Siberian Husky, Barynuks What Have I Done
2nd) Akita, Listed Entry
3rd) Samoyed, Silverstorm's Nova Eos
4th) Alaskan Malamute, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 7 Entries
Judge Carol Glodowski-starr
Jr. Male BM BOW BOB CH URO1 Ironwood's Resolute Raylan, Kaity Sevits
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female URO1 Ironwood's Astonishing SPOT, Jozee Garcia, Kaity Sevits
BHF BF Listed Entry
CH URO1 CH Sky Creek Go Forth Have No Fear, Kaity Sevits
RCH CH Sky Creek Semper Fi, Brandi Sutton
RBM Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Friction
NFP Hoka

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Carol Glodowski-starr
Jr. Female BF BOB CH Straight Faith Silken Blue Skye, Tamara Morrison

Min American Shepherd, 2 Entries
Judge Carol Glodowski-starr
Adult Male BM Alstar Wet and Wild, Pam Wagner
Adult Female BF BOW BOB CH Alstar All Riled Up, Pam Wagner

Mudi, 1 Entry
Judge Carol Glodowski-starr
Male Puppy BM BOB Menagerie's Don't Tell Me I Can't, Roxanne Vontayson

Schapendoes, 1 Entry
Judge Carol Glodowski-starr
GRCH BOB GRCH Schapannro's Q Quasi-stellar, Ellen J Drewes-stoen

Herding Dog Group Winners
Judge: Carol Glodowski-starr
1st) Min American Shepherd, CH Alstar All Riled Up
2nd) Australian Shepherd, CH URO1 Ironwood's Resolute Raylan
3rd) Mudi, Menagerie's Don't Tell Me I Can't
4th) La Catahoula Leopard Dog, CH Straight Faith Silken Blue Skye

Terriers

Soft-Coat Wheaten Terrier, 1 Entry
Judge Carol Glodowski-starr
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 1 Entry
Judge Carol Glodowski-starr
CH BOB CH Big Groves Si, Stephanie Oswald

Toy Fox Terrier, 5 Entries
Judge Carol Glodowski-starr
Male Puppy BM BOB Azefer Dylan James, Lila Fast
BHM RBM CH Azefer Dalton Connor, Lila Fast
CH CH Azefer Darby Grace, Lila Fast
RCH CH Azefer Jingle Belle Rock Fidelis, Lila Fast
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Nick

Terrier Group Winners
Judge: Carol Glodowski-starr
1st) Toy Fox Terrier, Azefer Dylan James
2nd) Teddy Roosevelt Terrier, CH Big Groves Si
3rd) Soft-Coat Wheaten Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 5 Entries
Judge Carol Glodowski-starr
Jr. Female RBF Wulfsbane Breaking Dawn, Mary Tyson, Molly Minn
BHF BF CH Wulfsbane Crimson and Clover, Mary Tyson
CH BOB GRCH Beto's Papi Chulo @cryptic Kennel SPOT-ON, Daniel Torres Jr
RCH CH Wulfsbane Kick It Up A Notch, Mary Tyson

French Bulldog, 2 Entries
Judge Carol Glodowski-starr
Open Female RBF Listed Entry
BHF BF BOB Listed Entry

Papillon, 1 Entry
Judge Carol Glodowski-starr
CH BOB CH Casabella's Nefarious Monarch, Roxanne Kevin Vontayson

Companion Dog Group Winners
Judge: Carol Glodowski-starr
1st) Papillon, CH Casabella's Nefarious Monarch
2nd) French Bulldog, Listed Entry
3rd) American Bully, GRCH Beto's Papi Chulo @cryptic Kennel SPOT-ON

BIS Saluki, CH Rubaiyat Braveheart At El Jeki, Jeff Boudreau, Kim Boudreau, Marilyn E Semph
RBIS English Pointer, GRCH Tahari N Clearcreeks Hwy Patrolmn, Jaime Rutherford

May 8, 2022, Show 2

Guardian Dogs

Boxer, 5 Entries
Judge Nancy J Eilks
Open Male BM Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
BHF BF BOW Listed Entry
CH CH Ay Da Without A Doubt, Daryl Witt
GRCH BOB GRCH Mv Boxx Winters Witch, Chelsey Tweeten
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

BULLMASTIFF Entries
Judge Nancy J Eilks
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Gaffle N Trinity King Magnus O, Deb Shaw

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Nancy J Eilks
CH NC CH Priddle's Cassiel V Fidelis, Colleen Mitchell
GRCH BOB EN NNCH GRCH MCH Wendorffidelis One Night Stand, Joanne Soyke, Colleen Mitchell

Perro De Presa Canario, 1 Entry
Judge Nancy J Eilks
Male Puppy BM BOB CH Kanan De Presamania, Larry T Brown Jr, Melinda Brown, Xavier Brown, Gabriella Brown

Guardian Dog Group Winners
Judge: Nancy J Eilks
1st) Doberman Pinscher, EN NNCH GRCH MCH Wendorffidelis One Night Stand
2nd) Perro De Presa Canario, CH Kanan De Presamania
3rd) Boxer, GRCH Mv Boxx Winters Witch

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Nancy J Eilks
CH BOB CCH Merrymusic Motionman Shadetree, Floss Billger

Scenthound Group Winners
Judge: Nancy J Eilks
1st) Beagle, CCH Merrymusic Motionman Shadetree

Sighthounds & Pariah Dogs

Cirneco Dell'etna, 2 Entries
Judge Nancy J Eilks
Open Male RBM Listed Entry
Adult Male BM BOB Listed Entry

Greyhound, 1 Entry
Judge Nancy J Eilks
Open Male BM BOB Listed Entry

Saluki, 1 Entry
Judge Nancy J Eilks
CH BOB CH Rubaiyat Braveheart At El Jeki, Jeff Boudreau, Kim Boudreau, Marilyn E Semph

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Nancy J Eilks
1st) Saluki, CH Rubaiyat Braveheart At El Jeki
2nd) Greyhound, Listed Entry
3rd) Cirneco Dell'etna, Listed Entry

Gun Dogs

English Pointer, 1 Entry
Judge Nancy J Eilks
CH BOB GRCH Tahari N Clearcreeks Hwy Patrolmn, Jaime Rutherford

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Nancy J Eilks
Jr. Male BM BOB Listed Entry

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Nancy J Eilks
Male Puppy BM Listed Entry
Open Female BF BOW BOB Bnj Dark Secret Of Rock Creek, Maria Appel, Travis Appel

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Nancy J Eilks
Open Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Highflyin Marvelous Ms Mayva, Jan Wild
CH CH Blackmoor Justabunchofhocuspocus, Shelley Button
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Sassy

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Nancy J Eilks
Male Puppy BM BOB Litilann's Teach Me To Fly, Allie Perry, Ann Rairigh
CH CH Azures Make Me A Pixar Production, Allie Perry
RCH CH Straight Faith Luna Gypsy, Tamara Morrison
RBM Listed Entry

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Nancy J Eilks
Jr. Female BF BOB Tada's Tiabeanie Rae, Katrina Lopez

Vizsla, 1 Entry
Judge Nancy J Eilks
CH BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Fawa-wr Cantankerous Cmf, Terry Haberbush, Rebecca Haberbush, Alex Haberbush

Gun Dog Group Winners
Judge: Nancy J Eilks
1st) Standard Poodle, Litilann's Teach Me To Fly
2nd) Golden Retriever, Listed Entry
3rd) Vizsla, Listed Entry
4th) English Pointer, GRCH Tahari N Clearcreeks Hwy Patrolmn

Northern Breeds

Akita, 1 Entry
Judge Nancy J Eilks
Adult Female BF BOB Listed Entry

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Nancy J Eilks
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Samoyed, 1 Entry
Judge Nancy J Eilks
Open Female BF BOB Silverstorm's Nova Eos, Liz Lindner

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Nancy J Eilks
Male Puppy BM BOB Barynuks What Have I Done, Jill Armentrout

Northern Breed Group Winners
Judge: Nancy J Eilks
1st) Siberian Husky, Barynuks What Have I Done
2nd) Alaskan Malamute, Listed Entry
3rd) Samoyed, Silverstorm's Nova Eos
4th) Akita, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 7 Entries
Judge Nancy J Eilks
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female URO1 Ironwood's Astonishing SPOT, Jozee Garcia, Kaity Sevits
BHF BF BOW Listed Entry
CH BOB URO1 CH Sky Creek Go Forth Have No Fear, Kaity Sevits
RCH CH Sky Creek Semper Fi, Brandi Sutton
RBM CH URO1 Ironwood's Resolute Raylan Kaity Sevits
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP Friction
NFP BP Hoka

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Nancy J Eilks
Jr. Female BF BOB CH Straight Faith Silken Blue Skye, Tamara Morrison

Min American Shepherd, 2 Entries
Judge Nancy J Eilks
Adult Male BM Alstar Wet and Wild, Pam Wagner
Adult Female BF BOW BOB CH Alstar All Riled Up, Pam Wagner

Mudi, 1 Entry
Judge Nancy J Eilks
Male Puppy BM BOB Menagerie's Don't Tell Me I Can't, Roxanne Vontayson

Schapendoes, 1 Entry
Judge Nancy J Eilks
GRCH BOB GRCH Schapannro's Q Quasi-stellar, Ellen J Drewes-stoen

Herding Dog Group Winners
Judge: Nancy J Eilks
1st) Australian Shepherd, URO1 CH Sky Creek Go Forth Have No Fear
2nd) Mudi, Menagerie's Don't Tell Me I Can't
3rd) Min American Shepherd, CH Alstar All Riled Up
4th) Schapendoes, GRCH Schapannro's Q Quasi-stellar

Terriers

Soft-Coat Wheaten Terrier, 1 Entry
Judge Nancy J Eilks
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 1 Entry
Judge Nancy J Eilks
CH BOB CH Big Groves Si, Stephanie Oswald

Toy Fox Terrier, 5 Entries
Judge Nancy J Eilks
Male Puppy RBM Azefer Dylan James, Lila Fast
BHM BM CH Azefer Dalton Connor, Lila Fast
CH BOB CH Azefer Darby Grace, Lila Fast
RCH CH Azefer Jingle Belle Rock Fidelis, Lila Fast
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Nick

Terrier Group Winners
Judge: Nancy J Eilks
1st) Toy Fox Terrier, CH Azefer Darby Grace
2nd) Soft-Coat Wheaten Terrier, Listed Entry
3rd) Teddy Roosevelt Terrier, CH Big Groves Si

Companion Dogs

American Bully, 4 Entries
Judge Nancy J Eilks
BHF BF CH Wulfsbane Crimson and Clover, Mary Tyson
CH BOB GRCH Beto's Papi Chulo @cryptic Kennel SPOT-ON, Daniel Torres Jr
RCH CH Wulfsbane Kick It Up A Notch, Mary Tyson

French Bulldog, 2 Entries
Judge Nancy J Eilks
Open Female RBF Listed Entry
BHF BF BOB Listed Entry

Papillon, 1 Entry
Judge Nancy J Eilks
CH BOB CH Casabella's Nefarious Monarch, Roxanne Kevin Vontayson

Companion Dog Group Winners
Judge: Nancy J Eilks
1st) French Bulldog, Listed Entry
2nd) Papillon, CH Casabella's Nefarious Monarch
3rd) American Bully, GRCH Beto's Papi Chulo @cryptic Kennel SPOT-ON

BIS Siberian Husky, Barynuks What Have I Done, Jill Armentrout
RBIS Standard Poodle, Litilann's Teach Me To Fly, Allie Perry, Ann Rairigh

View Event >