We are currently processing incoming Registration applications received through September 15.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Echo Club Incorporated (04/30/2022) / Saturday, Conformation Show 1 and Show 2

April 30, 2022

Hosted By: Echo Club Incorporated

Location: Buchanan, Michigan

April 30, 2022, Show 1

Guardian Dogs

Boxer, 4 Entries
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH Schaible's Mystic Rose SPOT-ON, Michelle Schaible
RCH GRCH Schaible's Reach For The Gold SPOT-ON, Michelle Schaible
GRCH GRCH Schaible's Emmett Kelly SPOT-ON, Michelle Schaible

Newfoundland, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Jr. Female BF BOB Honey Blossom De Anmalamual, Jan Boggio

Perro De Presa Canario, 3 Entries
Judge Pamela A Moore
Jr. Male BM BOW Turco De Rey Gladiador, Ewa Ziemska
Adult Female BF Guama De Rey Gladiador, Jim Mc Lemore
CH BOB CH Faycan De Rey Gladiador, Ewa Ziemska

Guardian Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Boxer, CH Schaible's Mystic Rose SPOT-ON
2nd) Perro De Presa Canario, CH Faycan De Rey Gladiador
3rd) Newfoundland, Honey Blossom De Anmalamual

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Open Male BM BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Beagle, Listed Entry

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 4 Entries
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM Ruffhouser Legendary, Jonathan Pletcher, Dawn Houser
Female Puppy BF BOW Ruffhouser's Playmate, Dawn Houser
CH CH Masterpiece Here Comes The Boom, Lora Luce, Brittani Cornelius, Jennifer Kettlesone
GRCH BOB UWP DGCH Crownroyal T.g.i.f., Lora Luce, Jennifer Kettleson, Brittani Cornelius

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
GRCH BOB RGCH Balewater Rb Masters Legend, Barbara Christman, Sue Schultze

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Jr. Female BF BOB Patchland's Brennigan, Kathryn Kobreek

Gun Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) English Springer Spaniel, UWP DGCH Crownroyal T.g.i.f.
2nd) Labrador Retriever, RGCH Balewater Rb Masters Legend
3rd) Standard Poodle M/C, Patchland's Brennigan

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Jr. Female BF BOB CH URO1 BN Tarnish's Cobra Gt 500, Darlene Bauman

Chinese Shar-Pei, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
GRCH BOB EGCH Magiks Redfyre Sonofapreacher Man SPOT-ON, Anita Karban-neef

Samoyed, 3 Entries
Judge Pamela A Moore
Female Puppy BF Tall Oaks Frozen In Time At Snobz, Robin Clark
GRCH BOB GRCH Snobiz Ignite The Light, Robin Clark
RGRCH UWP GRCH Snobiz N Dblhlx Got My Game On, Robin Clark

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
GRCH BOB DGCH Grays Sterling Silver Tin Lizzie, Cathy Gray

Northern Breed Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Siberian Husky, DGCH Grays Sterling Silver Tin Lizzie
2nd) Alaskan Malamute, CH URO1 BN Tarnish's Cobra Gt 500
3rd) Chinese Shar-Pei, EGCH Magiks Redfyre Sonofapreacher Man SPOT-ON
4th) Samoyed, GRCH Snobiz Ignite The Light

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
TERVUEREN
Tervueren Open Female BFV BF BOB CH URO1 Cornus An Eclectic Celebration, Susan Geers-meiners, Rachel Witzel

Border Collie, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
Female Puppy BF Bmw Flirting With Danger, Lorraine Frendling
GRCH BOB GRCH Bmw Yippee Ki Yay SPOT-ON, Kim Stanton

Bouvier Des Flandres, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
GRCH BOB DASH RACEN URO3 RGCH Skyhi's Quietly Making Noise SPOT, Lee Ann Layman, Judith Allen
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Joy-a-len's Next Great Adventu, Lee Ann Layman, Judith Allen
NFP Joy-a-len's Noise In The Night, Lee Ann Layman, Judith Allen

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH Onalee's Get The Led Out, Debra Linden, Margaret Sharapan, Christina Mazepink

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Pamela A Moore
CH UCD CH Affinity's Reflexion On Freeway, Debra Linden
GRCH BOB CGRCH GRCH Lecter Von Wilde Hauswolfe, Heidi Farmer
RGRCH NHD UWP GRCH Berenike Von Der Dreist SPOT, Margaret Sharapan

White Shepherd, 3 Entries
Judge Pamela A Moore
CH CH Royal Nova Ride Offk, Jean Reeves, Nicholas S Foreman
GRCH BOB IA RACEA UAGI URO1 RGCH Royal Thunderbolt Zeus SPOT, Joanne Svetanoff
RGRCH GRCH Royal She Ain't No Poison Ivy, Jean Reeves, Nick Foreman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Listed Entry, Shelly Boyer

Herding Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Cardigan Welsh Corgi, CH Onalee's Get The Led Out
2nd) Bouvier Des Flandres, DASH RACEN URO3 RGCH Skyhi's Quietly Making Noise SPOT
3rd) Belgian Shepherd Dog, CH URO1 Cornus An Eclectic Celebration
4th) German Shepherd Dog, CGRCH GRCH Lecter Von Wilde Hauswolfe

Companion Dogs

Biewer Terrier, 3 Entries
Judge Pamela A Moore
Jr. Female BF Pure Delight's Queen Of Hearts, Shawn Brown, Christine Monika Goven
BHF RBF Listed Entry
CH BOB CH Pure Delight's Grand Design, Shawn Brown

Shih Tzu, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM BOB Silk Dream's Colonel Sanders, Elizabeth Baughman

Yorkshire Terrier, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH Yorkies Kisses Kazoozle Cherry P, Elizabeth Baughman

Companion Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Biewer Terrier, CH Pure Delight's Grand Design
2nd) Shih Tzu, Silk Dream's Colonel Sanders
3rd) Yorkshire Terrier, CH Yorkies Kisses Kazoozle Cherry P

BIS English Springer Spaniel, UWP DGCH Crownroyal T.g.i.f., Lora Luce, Jennifer Kettleson, Brittani Cornelius
RBIS Siberian Husky, DGCH Grays Sterling Silver Tin Lizzie, Cathy Gray

April 30, 2022, Show 2

Guardian Dogs

Boxer, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB GRCH Schaible's Reach For The Gold SPOT-ON, Michelle Schaible
RCH CH Schaible's Mystic Rose SPOT-ON, Michelle Schaible
GRCH GRCH Schaible's Emmett Kelly SPOT-ON, Michelle Schaible

Newfoundland, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Nite Sky's Key To The Stars, Jan Boggio

Perro De Presa Canario, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM Turco De Rey Gladiador, Ewa Ziemska
Adult Female BF BOW BOB Guama De Rey Gladiador, Jim Mc Lemore
CH CH Faycan De Rey Gladiador, Ewa Ziemska

Guardian Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Newfoundland, Nite Sky's Key To The Stars
2nd) Perro De Presa Canario, Guama De Rey Gladiador
3rd) Boxer, GRCH Schaible's Reach For The Gold SPOT-ON

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Open Male BM BOB Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Beagle, Listed Entry

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM Ruffhouser Legendary, Jonathan Pletcher, Dawn Houser
Female Puppy BF BOW BOB Ruffhouser's Playmate, Dawn Houser

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB RGCH Balewater Rb Masters Legend, Barbara Christman, Sue Schultze

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB Patchland's Brennigan, Kathryn Kobreek

Gun Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Labrador Retriever, RGCH Balewater Rb Masters Legend
2nd) English Springer Spaniel, Ruffhouser's Playmate
3rd) Standard Poodle M/C, Patchland's Brennigan

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB CH URO1 BN Tarnish's Cobra Gt 500, Darlene Bauman

Chinese Shar-Pei, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB EGCH Magiks Redfyre Sonofapreacher Man SPOT-ON, Anita Karban-neef

Samoyed, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF Tall Oaks Frozen In Time At Snobz, Robin Clark
GRCH BOB UWP GRCH Snobiz N Dblhlx Got My Game On, Robin Clark
RGRCH GRCH Snobiz Ignite The Light, Robin Clark

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB DGCH Grays Sterling Silver Tin Lizzie, Cathy Gray

Northern Breed Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Siberian Husky, DGCH Grays Sterling Silver Tin Lizzie
2nd) Chinese Shar-Pei, EGCH Magiks Redfyre Sonofapreacher Man SPOT-ON
3rd) Samoyed, UWP GRCH Snobiz N Dblhlx Got My Game On
4th) Alaskan Malamute, CH URO1 BN Tarnish's Cobra Gt 500

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GROENENDAEL
LAEKENOIS
MALINOIS
TERVUEREN
CH BOB CH URO1 Cornus An Eclectic Celebration, Susan Geers-meiners, Rachel Witzel

Border Collie, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF Bmw Flirting With Danger, Lorraine Frendling
GRCH BOB GRCH Bmw Yippee Ki Yay SPOT-ON, Kim Stanton

Bouvier Des Flandres, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB DASH RACEN URO3 RGCH Skyhi's Quietly Making Noise SPOT, Lee Ann Layman, Judith Allen
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP Joy-a-len's Next Great Adventu, Lee Ann Layman, Judith Allen
NFP BP Joy-a-len's Noise In The Night, Lee Ann Layman, Judith Allen

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Onalee's Get The Led Out, Debra Linden, Margaret Sharapan, Christina Mazepink

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB UCD CH Affinity's Reflexion On Freeway, Debra Linden
GRCH NHD UWP GRCH Berenike Von Der Dreist SPOT, Margaret Sharapan
RGRCH CGRCH GRCH Lecter Von Wilde Hauswolfe, Heidi Farmer
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Angus

White Shepherd, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH CH Royal Nova Ride Offk, Jean Reeves, Nicholas S Foreman
GRCH BOB IA RACEA UAGI URO1 RGCH Royal Thunderbolt Zeus SPOT, Joanne Svetanoff
RGRCH GRCH Royal She Ain't No Poison Ivy, Jean Reeves, Nick Foreman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Listed Entry, Shelly Boyer

Herding Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Cardigan Welsh Corgi, CH Onalee's Get The Led Out
2nd) Bouvier Des Flandres, DASH RACEN URO3 RGCH Skyhi's Quietly Making Noise SPOT
3rd) Border Collie, GRCH Bmw Yippee Ki Yay SPOT-ON
4th) Belgian Shepherd Dog, CH URO1 Cornus An Eclectic Celebration

Companion Dogs

Biewer Terrier, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female RBF Pure Delight's Queen Of Hearts, Shawn Brown, Christine Monika Goven
BHF BF BOB Listed Entry
CH CH Pure Delight's Grand Design, Shawn Brown

Shih Tzu, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOB Silk Dream's Colonel Sanders, Elizabeth Baughman

Yorkshire Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Yorkie's Kisses French Toast, Elizabeth Baughman

Companion Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Biewer Terrier, Listed Entry
2nd) Yorkshire Terrier, CH Yorkie's Kisses French Toast
3rd) Shih Tzu, Silk Dream's Colonel Sanders

BIS Cardigan Welsh Corgi, CH Onalee's Get The Led Out, Debra Linden, Margaret Sharapan, Christina Mazepink
RBIS Biewer Terrier, Listed Entry

View Event >