We are currently processing incoming Registration applications received through August 30.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Black Swamp Gun Dog Club (04/22/2022) / Saturday, Conformation, Altered Conformation, Junior Showmanship Show 2

April 23, 2022

Hosted By: Black Swamp Gun Dog Club

Location: Wauseon, Ohio

CONFORMATION
April 23, 2022, Show 2

Guardian Dogs

American Bulldog, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB RMX UJJ CA NC URX2 UROG RACEN UCD UNJ NV R'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones

Boxer, 4 Entries
Judge David Arthur
CH BOB CH Belknaps Wild Ride Remy SPOT, Kristine Belknap
RCH CH Rambo's The Force Awakens, Laura Rambo
GRCH RACEA PTN RGCH Dolce Infinito Von Rambo SPOT, Laura Rambo
RGRCH NV RACEA MC URO2 SI GRCH Rambo's Wicked End Game SPOT-ON, Laura Rambo

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge David Arthur
CH BOB CH Costos Goddess Of Light Alusha SPOT, Bobi Ryczek, Amber Ryczek
RCH CH Dracone's Saphira SPOT-ON, Ilona Mayiras

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge David Arthur
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
CH CH Thunderstruck Hail To The Victor, Victoria T Bankowski, Marcy Nichols, Brenda Blanchard
GRCH BOB MN URO3 SGCH Lyndobe's I'm Here For A Party SPOT-ON, Judith Furlong, William D Furlong

Great Dane, 1 Entry
Judge David Arthur
Adult Male BM BOB Griner's Call Me Mr Fahrenheit SPOT-ON, Marilyn Pence

Guardian Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Doberman Pinscher, MN URO3 SGCH Lyndobe's I'm Here For A Party SPOT-ON
2nd) Cane Corso Italiano, CH Costos Goddess Of Light Alusha SPOT
3rd) American Bulldog, RMX UJJ CA NC URX2 UROG RACEN UCD UNJ NV R'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON
4th) Great Dane, Griner's Call Me Mr Fahrenheit SPOT-ON

Scenthounds

Dachshund, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB URO1 RACEN CH Pendachs-jack's-curl-royal-dilly SPOT-ON, Aimee J Phillips

Mountain Cur, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB URX HOP DASH ACD RACES UWP CA UCD UROC CGR Walnut Ridge Rebel Yell SPOT-ON, Mandy Middleton

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CCH CH'PR'Steffes Quiet George, George Steffes, Celeste Steffes

Scenthound Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Mountain Cur, URX HOP DASH ACD RACES UWP CA UCD UROC CGR Walnut Ridge Rebel Yell SPOT-ON
2nd) Dachshund, URO1 RACEN CH Pendachs-jack's-curl-royal-dilly SPOT-ON
3rd) Redbone Coonhound, CCH CH'PR'Steffes Quiet George

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB GRCH Bon Mot Kiroja Sidewalk Ends, Kelli Harmon

Carolina Dog, 3 Entries
Judge David Arthur
CH NC CH Sweet Carolina Sunset Heirloom SPOT-ON, Raluca Williams
GRCH BOB NI NV GRCH Sweet Carolina Good Bones SPOT-ON, Raluca Williams
RGRCH RACEA EGCH Sweet Carolina Green Means Go SPOT-ON, Kenton Williams

Greyhound, 1 Entry
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOB CH Harmonys Light The Lights, Brittany Fortin

Silken Windhound, 2 Entries
Judge David Arthur
Adult Male BM CH Satsuma Cheshire Cat SPOT-ON, Sherry J Kempf
CH BOB CH'PR'Jdf Sho-me Love, Olivia Hanson Anderson

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Basenji, GRCH Bon Mot Kiroja Sidewalk Ends
2nd) Carolina Dog, NI NV GRCH Sweet Carolina Good Bones SPOT-ON
3rd) Silken Windhound, CH'PR'Jdf Sho-me Love
4th) Greyhound, CH Harmonys Light The Lights

Gun Dogs

Boykin Spaniel, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Lady Lace Of The Realm, Kevin Wilson

Flat-Coated Retriever, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Oakwood's Drops Of Jupiter, Diane Constable

Golden Retriever, 3 Entries
Judge David Arthur
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Laws Fantastic Ride, Cindy Laws
RCH CH Mardovar's Aquifoliaceae, Kimberly Bachert, Dodi Borsay Horowitz

Standard Poodle, 8 Entries
Judge David Arthur
Female Puppy RBF Northern Creek's West Coastgirl SPOT-ON, Teresa Towner
BHF BF CH Mytymes Kiss Me Like U Mean It, Kim Huling
CH CH Litilann's Wg Gold Coast, Joyce Wilson
RCH CH Sixteenth Midnight Sky Of Moab, Lisa Kelly
GRCH BOB GRCH Mazinblue Offer U Cant Refuse, Louanne Whent

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM Rivanna Fuego De Evandros, Jenni Lough Watson
CH BOB CH Mytymes T-lives On, Kim Huling
RCH CH Jillafer's Sweet Sundae Surprise, Jill Meitz

Wirehaired Point. Griffon, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Wirehaired Point. Griffon, Listed Entry
2nd) Standard Poodle, GRCH Mazinblue Offer U Cant Refuse
3rd) Standard Poodle M/C, CH Mytymes T-lives On
4th) Golden Retriever, CH Laws Fantastic Ride

Northern Breeds

American Eskimo, 2 Entries
Judge David Arthur
CH BOB RATS CH'PR'Timber's Everhart Hear Mi Now SPOT, C Kay Miller
RCH NV CH Wintersun's Making Waves, Pamela Norman, Sophia Norman

Samoyed, 2 Entries
Judge David Arthur
GRCH BOB DGCH Oro Blanco Reina Del Universo, Jeffrey Liddicoat, Margarita Liddicoat
RGRCH GRCH Oro Blanco's Angel De Nieve, Jeff Liddicoat, Margarita Liddicoat

Northern Breed Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Samoyed, DGCH Oro Blanco Reina Del Universo
2nd) American Eskimo, RATS CH'PR'Timber's Everhart Hear Mi Now SPOT

Herding Dogs

Belgian Shepherd Dog, 3 Entries
Judge David Arthur
MALINOIS
Jr. Female BFV BF URO1 CH Lynnhavens Flame Of Eternal Hope, Valerie Gentry
CH BOB CH ROM Going For Broke De L'aurore SPOT-ON, Tracy Wylie, Lynn Brandenburg
RCH UCD CH URO3 Oakwood's Army Brat SPOT-ON, Taylor Wylie

Border Collie, 2 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy RBM Mondenkind's Dk Side Of The Mn, Jo May Chow
BHM BM BOB NC Mondenkind Im The One Four Ewe, Pamela Norman

Briard, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Rowena Fauve Du Classic Acres, Janise Wynne

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge David Arthur
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Collie, 4 Entries
Judge David Arthur
SMOOTH
Jr. Male BMV BM Kings Valley Impossible Dream, Jenni Lough Watson
CH BOB URO1 CH Danrosue Hero Of Time SPOT, Jenni Lough Watson
RCH CH Kings Valley Easy Listening SPOT, Jenni Lough Watson

Dutch Shepherd, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB CA WSD UCD AP UJJ ROM UWPCH EGCH Von Der Kings J'ai Tes Six SPOT-ON, Sandy Williams

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge David Arthur
Female Puppy BF Listed Entry
CH Listed Entry
GRCH BOB NV RACEN RATN DGCH Rommel Vom Royale, Gail Bauer
RGRCH UWP GRCH Loujuan's Binary Sunset, Linda Lipford, Susan Gebur

La Catahoula Leopard Dog, 2 Entries
Judge David Arthur
Adult Female BF Stargazer's Annabelle, Stephanie Stefanic
CH BOB CH Stargazer's Twist Of Fate, Stephanie Stefanic

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge David Arthur
BHF BF BOB Annwyls Hndmade Blckcherry Merlot, Hannah Slyman

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB URO1 GRCH Kingsland My Boy Blue SPOT-ON, Diane Dull

White Shepherd, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Fairyhale Little Miss Bliss SPOT-ON, Jennifer Chamberlain

Herding Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Briard, CH Rowena Fauve Du Classic Acres
2nd) Border Collie, NC Mondenkind Im The One Four Ewe
3rd) Shetland Sheepdog, URO1 GRCH Kingsland My Boy Blue SPOT-ON
4th) Belgian Shepherd Dog, CH ROM Going For Broke De L'aurore SPOT-ON

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Ratitatt Franibur O Romeo Romeo, Valerie Schiefer, Frances B Nasiatka

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB UWP CH Legends Made Ya Look At Mmwd, Tonya Schrock

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB DGCH Fishback It's Miller Time, Kelly Foos

Rat Terrier, 3 Entries
Judge David Arthur
GRCH BOB EGCH'PR'Ratitatt Knight Blitz, Valerie Schiefer
RGRCH GRCH'PR'Ratitatt Rubicon Buzz, Valerie Schiefer

Terrier Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Norwich Terrier, DGCH Fishback It's Miller Time
2nd) American Pit Bull Terrier, UWP CH Legends Made Ya Look At Mmwd
3rd) American Hairless Terrier, CH Ratitatt Franibur O Romeo Romeo
4th) Rat Terrier, EGCH'PR'Ratitatt Knight Blitz

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOB Listed Entry

French Bulldog, 2 Entries
Judge David Arthur
CH BOB CH Kentucky Made's Jackpot Daddy, Marina Embry
GRCH GRCH Jemm's Show Me The Money, Jamie Robinson, Sandy Williams

Havanese, 3 Entries
Judge David Arthur
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF BOB Listed Entry
CH CH Sir Jesse Of Maple Del Manor, Diane Louise Wilson, Kevin Wilson, Randal Wilson

Papillon, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Libertys razen kane at mistyisle, Joyce A Mc Ginnis, V Chris Jackson

Schipperke, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH URO1 Emmoo Tell No Tails SPOT, Jenn Kirchhofer

Shih Tzu, 1 Entry
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOB Silk Dream's Colonel Sanders, Elizabeth Baughman

Yorkshire Terrier, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Yorkies Kisses Kazoozle Cherry P, Elizabeth Baughman

Companion Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Havanese, Listed Entry
2nd) Papillon, CH Libertys razen kane at mistyisle
3rd) Yorkshire Terrier, CH Yorkies Kisses Kazoozle Cherry P
4th) French Bulldog, CH Kentucky Made's Jackpot Daddy

BIS Norwich Terrier, DGCH Fishback It's Miller Time, Kelly Foos
RBIS Samoyed, DGCH Oro Blanco Reina Del Universo, Jeffrey Liddicoat, Margarita Liddicoat

ALTERED CONFORMATION
April 23, 2022, Show 2

Boxer, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Female BF BOB Dakri's Catch Me, Martha Husband

Briard, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB ASGCH EGCH Jase Noir Du Roi Du Berger, Jan Wynne, Jack Wynne

Golden Retriever, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB URX UROC NV UCD BN RMC GRCH Thundergold's Much Ado About S SPOT-ON, Catherine A Wright, William R Wright

White Shepherd, 1 Entry
Judge David Arthur
Adult Female BF BOB EC MN Worrywort Iridescent Cloud SPOT, Venita J Bentley

ABIS Briard, ASGCH EGCH Jase Noir Du Roi Du Berger, Jan Wynne, Jack Wynne
ARBIS Golden Retriever, URX UROC NV UCD BN RMC GRCH Thundergold's Much Ado About S SPOT-ON, Catherine A Wright, William R Wright

JUNIOR SHOWMANSHIP
Show: 2

Judge: David Arthur

PJ
Charlie Grieser

NJ
1st) Adalynn Stefanic
2nd) Arminda Tewksbury
3rd) Benjamin Barber
4th) Brookelynn Stefanic

OJ
1st) Matthew Carlson
2nd) Reisa Laws
3rd) Sophia Norman
4th) Maybelle Grieser

NS
1st) Lauren Niccum

OS
1st) Taylor Wylie

BJH w/Comp: Matthew Carlson

View Event >