We are currently processing all incoming Registration applications received on or after November 18.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: United White Shepherd Club (04/08/2022) / Saturday, Conformation, Altered Conformation, Junior Showmanship Show 1

April 9, 2022

Hosted By: United White Shepherd Club

Location: Laporte, Indiana

CONFORMATION
April 9, 2022, Show 1

Guardian Dogs

American Bulldog, 2 Entries
Judge Richard Klatt
GRCH BOB MC NNCH ME HOP DASH RACES MI GRCH SN Mojos America At Its Best SPOT-ON, Keri Goff
RGRCH RACES EGCH Mojos Prophets Of Rage Aka Riot SPOT-ON, Keri Goff
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Betty

Boxer, 4 Entries
Judge Richard Klatt
CH CH Rambo's The Force Awakens, Laura Rambo
GRCH BOB RACEA PTN RGCH Dolce Infinito Von Rambo SPOT, Laura Rambo
RGRCH GRCH Hot On Her Heels At Rizzlebox, Laura Rambo, Paul Gray
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Adult Female BF BOB CH Moa's If Only U Knew, Margarita Files

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CCH GRCH Surefoot's Histylin' Rohan SPOT-ON, Brian Zbrzezny-ragland, Maura Hayes, Matthew Zbrzezny-ragland

Rottweiler, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB RMX URX UROC BN RMC PN CH Player's Resetting The Bar SPOT-ON, Donna Rommelfaenger

Guardian Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Giant Schnauzer, CCH GRCH Surefoot's Histylin' Rohan SPOT-ON
2nd) Rottweiler, RMX URX UROC BN RMC PN CH Player's Resetting The Bar SPOT-ON
3rd) Doberman Pinscher, CH Moa's If Only U Knew
4th) Boxer, RACEA PTN RGCH Dolce Infinito Von Rambo SPOT

Scenthounds

Dachshund, 2 Entries
Judge Richard Klatt
STANDARD
Jr. Male BMV BM BOW BOB Stardust Umakemi Dreams, Nancy Yeoman, Mary Kendall
Jr. Female BFV BF Listed Entry

Scenthound Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Dachshund, Stardust Umakemi Dreams

Gun Dogs

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Adult Male BM BOB Elkens Maverick At Renaissance, Cheryl Locke
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Adult Female BF Listed Entry
BHF RBF Aglow Standard's Unforgettable, Shawn Proksch
CH BOB CH Aglow Standard's Mr. Wonderful, Shawn Proksch

Gun Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Standard Poodle, CH Aglow Standard's Mr. Wonderful
2nd) Labrador Retriever, Elkens Maverick At Renaissance

Northern Breeds

Chinese Shar-Pei, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB EGCH Magiks Redfyre Sonofapreacher Man SPOT-ON, Anita Karban-neef

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF Taja Renaissance Pegasus Wings, Cheryl Locke
GRCH BOB SGCH Grays Sterling Silver Tin Lizzie, Cathy Gray
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran ARGCH GRCH Gray's White Lily Of Lace SPOT-ON, Cathy Gray and Sanford Gray

Northern Breed Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Siberian Husky, SGCH Grays Sterling Silver Tin Lizzie
2nd) Chinese Shar-Pei, EGCH Magiks Redfyre Sonofapreacher Man SPOT-ON

Herding Dogs
AUSTRALIAN SHEPHERD Entries
Judge Richard Klatt
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran ALCH URO1 UACHX Autumn Wind Cutie Patootie, Carolyn Zernick

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Richard Klatt
CH CH Spruce Hill's Goddess Of Light SPOT-ON, Deborah Cole
GRCH BOB EGCH Ulana Vom Dinaburg Ii SPOT-ON, Kristy Szczesny
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NFP BP Reyka

Shetland Sheepdog, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Adult Male BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Kandu Somegirlsdo @ Wheatcroft, Kim Smith
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Pp
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI GRCH Mariahs Dream In The Willows, Danette Clayton, Suzanne Crider

White Shepherd, 10 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy RBM Royal King Of Asgard, Scott Ferguson, Stephanie J Ferguson
Open Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Wannabea Royal Pickled Pink, Jean Reeves
CH CH Royal Nova Ride Offk, Jean Reeves, Nicholas S Foreman
RCH RACEN GRCH Royal Treasured Moments, Jean Reeves
GRCH BOB URO1 SGCH Royal Classic Momento SPOT-ON, Jean Reeves
RGRCH AHD SN EI EC SGCH Royal Von Tasz Classic Martini SPOT-ON, Diana L Updike
RBF Royal She's Everthing Classic Shelly Boyer, Jean Reeves
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Listed Entry, Shelly Boyer

Herding Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) White Shepherd, URO1 SGCH Royal Classic Momento SPOT-ON
2nd) Shetland Sheepdog, CH Kandu Somegirlsdo @ Wheatcroft
3rd) German Shepherd Dog, EGCH Ulana Vom Dinaburg Ii SPOT-ON

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB UWPO VPA AP2 UWPCH EGCH'PR'Buckeye Bets Qp To Keep It SPOT-ON, Beth Robinson

Terrier Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) American Pit Bull Terrier, UWPO VPA AP2 UWPCH EGCH'PR'Buckeye Bets Qp To Keep It SPOT-ON

Companion Dogs

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Listed Entry

Papillon, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM Listed Entry
BHM RBM CH Wc Indigo Cdr William Riker, Jennifer Harman
GRCH BOB URX ROM AN SI USA UFA EC UACHX UROC RGCH Windcrest Wild Card SPOT, Jennifer Harman, Anthony A Harman
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran URX ROM AN SI USA UFA EC UACHX UROC RGCH Windcrest Wild Card SPOT, Jennifer Harman, Anthony A Harman

SHIH TZU Entries
Judge Richard Klatt
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Colonel

Yorkshire Terrier, 2 Entries
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Yorkies Kisses Kazoozle Cherry P, Elizabeth Baughman
RCH CH Yorkie's Kisses French Toast, Elizabeth Baughman

Companion Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Papillon, URX ROM AN SI USA UFA EC UACHX UROC RGCH Windcrest Wild Card SPOT
2nd) Yorkshire Terrier, CH Yorkies Kisses Kazoozle Cherry P
3rd) Biewer Terrier, Listed Entry

BIS Giant Schnauzer, CH BOB CCH GRCH Surefoot's Histylin' Rohan SPOT-ON, Brian Zbrzezny-ragland, Maura Hayes, Matthew Zbrzezny-ragland
RBIS White Shepherd, URO1 SGCH Royal Classic Momento SPOT-ON, Jean Reeves

ALTERED CONFORMATION
April 9, 2022, Show 1

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB IA CH Autumn Wind Hey Dave, Carolyn Zernick

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB ALGRCH CH Stonehearts Just Like Fire SPOT-ON, Christy Six, Brandy Barbour

Dachshund, 1 Entry
Judge Richard Klatt
STANDARD
Adult Female BFV BF BOB Listed Entry

Papillon, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Open Male BM BOB Listed Entry

Poodle, 1 Entry
Judge Richard Klatt
TOY
Adult Male BMV BM BOB Listed Entry

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB ARGCH GRCH Gray's White Lily Of Lace SPOT-ON, Cathy Gray and Sanford Gray

ABIS Papillon, Listed Entry
ARBIS Dachshund, Listed Entry

JUNIOR SHOWMANSHIP
Show: 1

Judge: Richard Klatt

NJ
1st) Benjamin Barber

OJ
1st) Matthew Carlson
2nd) Ava Foreman
3rd) Annabelle Robinson
4th) Khellan Baker

OS
1st) Allonah Baker
2nd) Kya Foreman

BJH w/Comp: Allonah Baker

View Event >