Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

2022 Black & Tan Days

May 7, 2022

Location: Olney, Illinois

King of Hunt - GRNITECH CH 'PR' Wilson/Holliman's Royal Cable 2, B&T, Ashley Oxendine, NC
Queen of Hunt - NITECH 'PR' Redmons Super Susie, B&T, Don Redmon, Derek Redmon, MO
King of Show - 'PR' Flattimber Hardwood Moose, B&T, Bobby Livingston, Trenten Livingston, OH
Queen of Show - CH 'PR' Margaritaville Soul of a Storm, B&T, Joe Powers, OH

Wednesday Top-16 Champions Classic Results

Cast 1

'PR' Illinois River Bell, B&T, Paul Miller, IL, WD
GRNITECH(2) GRCH 'PR' Schenker Estes Smokin Blackie, B&T, Chad McCoin, Brad Hile, IN, 175+ CW
GRNITECHHOF 'PR' Nelson's Northern Dixie, B&T, Jeff Nelson, Gary Tallent, IL, 0
NITECH CH 'PR' Gilman's Late Nite Gem, B&T, David Gilman, IL, 125-

Cast 2

GRNITECH CH 'PR' Mogan Ridge Chocolate Chip, B&T, Herbert Landers Jr, Debbie Landers, IN, 200+ CW
GRNITECH GRCH 'PR' JK's Kick the Dust Up, B&T, Andrea McBride, Julie McBride, VA, 100+
CH NITECH Hayes Cousin Charlie, B&T, Jeff Brown, Jordan Brown, AR, 50-
NITECH 'PR' Muddy River Ripsaw, B&T, Corey Jeffries, Chad Smith, TN, 25+

Cast 3

GRNITECH(2) 'PR' Black River Poncho, B&T, Chad McCoin, Brad Hile, IN, 525+ CW
CH NITECH 'PR' Muddy River Blackie, B&T, Corey Jeffries, Chad Smith, TN, 175+
NITECH 'PR' Set Um Up Sadie Rose, B&T, Thad Ray, Emmett Fogle, OH, 150+
CH NITECH 'PR' Nelson's Northern Cash Jr, B&T, Jeff Nelson, IL, WD

Cast 4

GRNITECH CH 'PR' Wilson/Holliman's Royal Cable 2, B&T, Ashley Oxendine, NC, 0
NATLDC GRNITECH(2) GRCH 'PR' Gilman's Rebel's Redneck Roll, B&T, David Gilman, IL, 100+
GRNITECH(3) 'PR' KY River Nitro, B&T, Jimmy Reece, Aaron Gray, TN, 150+
GRNITECH 'PR' Bottomland Mule, B&T, Jamie Perrin, AL, 225+ CW

Final Cast

1st - GRNITECH(2) GRCH 'PR' Schenker Estes Smokin Blackie, B&T, Chad McCoin, Brad Hile, IN, 525+
2nd - GRNITECH(2) 'PR' Black River Poncho, B&T, Chad McCoin, Brad Hile, IN, 200+
3rd - GRNITECH CH 'PR' Mogan Ridge Chocolate Chip, B&T, Herbert Landers Jr, Debbie Landers, IN, 75+
4th - GRNITECH 'PR' Bottomland Mule, B&T, Jamie Perrin, AL, WD

Wednesday Non-Licensed Senior Hunt Results

HD Chris Nidy
20 Entries

1st 'PR' Black Super Star, B&T, Mark Walka, MO, 375+
2nd Grunt, B&T, Danny Doherty, IL, 275+
3rd GRCH GRNITECH(2) 'PR' Patrick's Black River Tex, B&T, Ed Hillenbrand, OH, 225+
4th NITECH 'PR' Redmons Super Susie, B&T, Don Redmon, Derek Redmon, MO, 200+
5th GRNITECH 'PR' Otis' Moonshine Milo, B&T, Rodney Burns, Kathy Burns, PA, 175+

Thursday All-Black RQE Bench Show Results

BSJ Lesley Fearneyhough
10 Entries

GRCH Male GRCH(5) 'PR' Smalltime's Split 2nd Striker, B&T, Jesse Brooks, Angela Brooks, CN
GRCH Female GRCH 'PR' Smalltime's 4Bid'n Crown Royal, B&T, Terri Dolbear, CN
CH Male CH 'PR' Cobra Time 007, B&T, Felicia Bailey, MS
CH Female CH 'PR' Margaritaville Soul of a Storm, B&T, Joe Powers, OH
BMOS 'PR' Laurel Valley Serving Justice, B&T, Dave Myers, Kelly Myers, PA
BFOS 'PR' C&M's Outlaw Della Rose, B&T, Chloe Gipson, Misty Yarrington, MO
Female Senior Class 'PR' Bayou Meg, B&T, Doug Sutherland, OH
Female Puppy Class 'PR' Goldmine's Burning Ember, B&T, Zackery Southall, John Nalls, PA

Thursday Top-16 Champions Classic Bench Show

3 Judge Panel Doc Birdsall, James Blackburn, Jason Winks

Overall Winner GRCH 'PR' Gilman's Good Time Stella, B&T, David Gilman, IL
Reserve CH 'PR' Cobra Time 007, B&T, Felicia Bailey, MS

Thursday All-Black RQE Nite Hunt Results

MOH Bill Harper
67 Entries

1st GRCH GRNITECH(4) 'PR' Sycamore Sandy HTX4, B&T, Walter Carlee, AL, 775+
2nd 'PR' Stewarts Big Duke, B&T, Scott Stewart, OH, 575+
3rd GRCH GRNITECH(2) 'PR' Midnight Smokin Ace HTX, B&T, Mitchell Ammons, Tony Barnes, KY, 400+
4th 'PR' Mojo Tha Stickman, B&T, William Wilson, AL, 400+
5th 'PR' Black Super Star, B&T, Mark Walka, MO, 350+
6th GRNITECH(2) GRCH 'PR' Schenker Estes Smokin Blackie, B&T, Chad McCoin, Brad Hile, IN, 300+
7th 'PR' Northern Nights Partly Cloudy, B&T, Danny Doherty, Marlena Kerr, IL, 250+
8th 'PR' Hardwood Black Mandingo, B&T, Kevin Fisher, AR, 225+
9th NITECH 'PR' Hardwood Black Django HTX, B&T, Billy Barber, AR, 225+
10th 'PR' Bad to the Bone Daisy, B&T, Aaron Wolken, AR, 175+
11th 'PR' Mogan Ridge KY River Chat, B&T, Herbert Landers, IN, 150+
12th GRNITECH(2) 'PR' Black River Poncho, B&T, Chad McCoin, Brad Hile, IN, 25+

Thursday All-Black Dual Champion Nite Hunt Results

MOH Bill Harper
7 Entries

GRNITECH GRCH 'PR' B&D Black Slim Jim, B&T, Billy Walther, IL, 175+
GRNITECH CH 'PR' Wilson/Holliman's Royal Cable 2, B&T, Ashley Oxendine, NC, 75+

Thursday All-Black Non-Licensed Hunt Results

MOH Bill Harper
17 Entries

1st 'PR' Redmons Cold Hard Stone, B&T, Donnie Egli, IA, 600+
2nd NITECH 'PR' G&L's Black Coupe, B&T, Jerrod Leathers, MO, 325+
3rd GRCH GRNITECH 'PR' Midnight KY Black Jazz, B&T, Blaine Vance, WV, 250+
4th GRNITECH 'PR' Cold Hearted Dollar Jill, B&T, Levi Drummond, Clarissa Drummond, IL, 200+
5th 'PR' Beaver River Apache, B&T, Randy Tallon, PA, 150+

Thursday All-Black Non-Licensed Puppy Hunt Results

MOH Bill Harper
14 Entries

1st 'PR' Nocturnal Psycho, B&T, Tyler Parks, Taylor Danner, KY, 225+
2nd 'PR' Redmon's Cold Hard Tucker, B&T, Don Redmon, MO, 50+

Thursday All-Black Non-Licensed Youth Hunt

MOH Bill Harper
4 Entries

Senior Division 1st NITECH 'PR' Brea Ruth, B&T, Chris Agapiou, TN, 600+, Handled by Laney Agapiou
Senior Division 2nd 'PR' Marshall's Lonesome Dove Clara, B&T, Nathan Lively, TN, Handled by Phillip Atkinson

Junior Division 1st 'PR' A & R's American Little Foot, Hayden Renfroe, AR, 600+, Handled by Hayden Renfroe
Junior Division 2nd CH GRNITECH 'PR' Zang's No Fear June Bug, B&T, Chris Zang, IL, Handled by Naoh Beerli

Friday AB&TCHA Youth Scholarship Bench Show

3-Judge Panel Doc Birdsall, Curtis Peace, James Blackburn

$1,000 Winner Chloe Gipson
$500 Winner Joshlyn Renfroe

Friday Bench Show Results

BSJ James Williams
30 Entries

GRCH Male RACEN IA PN UAGI GRCH UR02 CGRCH 'PR' Gilman's Good Time Tradition SPOT, B&T, David Gilman, IL
GRCH Female GRCH 'PR' Smalltime's 4Bid'n Crown Royal, B&T, Terri Dolbear, CN
CH Male CH 'PR' Cobra Time 007, B&T, Felicia Bailey, MS
CH Female CH 'PR' LaurelValley Boondock Bombshell, TW, Kelly Myers, Dave Myers, PA
BMOS 'PR' Flattimber Hardwood Moose, B&T, Bobby Livingston, Trenten Livingston, OH
BFOS 'PR' C&M's Outlaw Della Rose, B&T, Chloe Gipson, Misty Yarrington, MO
Male Senior Class & Breed 'PR' Wickham's Honey Dew Bentley, PLT, W.B. Wickham, CN
Male Junior Class 'PR' Asher's Ramblin Poncho, B&T, Adrionna Aster, Chloe Gipson, MO
Female Senior Class & Breed 'PR' Ron Johns Bonnie, ALH, John Karlak, Ron Law, IL
Female Senior Class & Breed 'PR' Wickhams Country Faith, PLT, William Wickham, CN
Female Senior Class 'PR' Bayou Meg, B&T, Doug Sutherland, OH
Female Puppy Class 'PR' McBride's Moonshine Molly, B&T, Andrea McBride, Scott McBride, Julie McBride, VA

Friday Nite Hunt Results

MOH Chancer Bonner
122 Entries

GRNITECHs

1st - GRNITECH(3) 'PR' High Flyin Donkey, TW, Austin Lane, Tony Lane, IL, 575+
2nd - GRNITECH CH 'PR' Wilson/Holliman's Royal Cable 2, B&T, Ashley Oxendine, NC, 550+
3rd - GRCH GRNITECH(2) 'PR' Crockett Blk Chrome, B&T, Mike Crockett, MS, 450+

  • GRNITECH 'PR' Illwind Blue River Black Queen, B&T, Scott Shepler, NE, 425+
  • GRNITECH GRCH 'PR' JK's Kick the Dust Up, B&T, Andrea McBride, Julie McBride, VA, 400+
  • GRNITECH CH 'PR' Walka's MO Black Mig, B&T, Hugh Walka, John Walka Sr, MO, 325+
  • NATLDC GRNITECH(2) GRCH 'PR' Gilman's Rebel's Redneck Roll, B&T, David Gilman, IL, 225+
  • GRNITECH 'PR' Stebers Big Ole Slick, BLU, John Steber, IL, 200+

NITECHs

1st - NITECH 'PR' Stylish Dirty Dave, TW, Greg Mayer, Alan Holding, OH, 650+
2nd - NITECH 'PR' Riverside Sling Blade, B&T, Austin Terrell, OH, 575+
3rd - NITECH 'PR' Redmons Super Susie, B&T, Don Redmon, Derek Redmon, MO, 500+
4th - CH NITECH 'PR' Nelson's Northern Cash Jr, B&T, Jeff Nelson, IL, 375+
5th - NITECH 'PR' G&L's Black Coupe, B&T, Jerrod Leathers, MO, 312.5+

  • NITECH 'PR' Indian Ridge Flint, ENG, Perry Fraze, David Housler, IN, 225+
  • CH NITECH Hayes Cousin Charlie, B&T, Jeff Brown, Jordan Brown, AR, 200+
  • NITECH 'PR' Pierce's Finley River Chase, TW, Matthew Pierce, IL, 175+
  • NITECH 'PR' Black Super Star, B&T, Mark Walka, MO, 100+

REGISTERED

1st - 'PR' Bricktown Gidget, TW, Larry Polston, IL, 900+
2nd - 'PR' Moneys Insane Box of Cash, TW, Chris Stephenson, Aydin Musgrave, IL, 575+
3rd - 'PR' Cadillac Toby, B&T, Galen Bowen, Gary Lewis, IL, 400+
4th - 'PR' Southern Style Shade, PLT, Montana Buffington, Charlie Boyter, MO, 400+
5th - 'PR' Flattimber Look Out Rip, B&T, Trenten Livingston, Tristen Livingston, OH, 375+
6th - 'PR' Belle River Bailey, TW, Michael Sarka, MI, 350+
7th - 'PR' Hoochie Coochie Man, B&T, Michael Barnes, AR, 225+
8th - 'PR' Sixl's SupherCreekRicky, BLU, Lee Toney, Matt Carter, IN, 200+
9th - 'PR' Waters Bad Company Solo Apache, B&T, Jeremy Waters, KY, 175+
10th - 'PR' Tex's Jet, B&T, Jerry Caleb Gibbs, NC, 150+

  • 'PR' Indian River Ridge Little Cindy, ENG, Perry Fraze, Adam Keller, Jason Reisert, IN, 50+
  • 'PR' Norris Queen, B&T, Ronnie Norris, AL, 50+

Friday AB&TCHA Youth Scholarship Nite Hunt

MOH Phillip Herron

$1,000 Scholarship Winner Laney Agapiou

Friday Youth Nite Hunt Results

MOH Phillip Herron
16 Entries

1st GRNITECH 'PR' KY River Cash Flo, B&T, Micah Ayers, KY, 200+, Handled by Maxon Ayers
2nd CH 'PR' Easton's Judge Lawless, B&T, Easton Coffey, KY, 125+, Handled by Easton Coffey
3rd 'PR' Marshall's Lonesome Dove Clara, B&T, Nathan Lively, TN, 100+, Handled by Phillip Atkinson
4th NITECH 'PR' Lonesome River Hobo, ENG, Brandon Jenkins, GA, 75+, Handled by Caden Finn

Saturday Bench Show Results

BSJ Mike Seets
33 Entries

GRCH Male - RACEN IA PN UAGI GRCH UR02 CGRCH 'PR' Gilman's Good Time Tradition SPOT, B&T, David Gilman, IL
GRCH Female GRCH 'PR' Gilman's Good Time Stella, B&T, David Gilman, IL
CH Male - CH 'PR' Cobra Time 007, B&T, Felicia Bailey, MS
CH Female CH 'PR' Margaritaville Soul of a Storm, B&T, Joe Powers, OH
BMOS - 'PR' Flattimber Hardwood Moose, B&T, Bobby Livingston, Trenten Livingston, OH
BFOS - 'PR' C&M's Outlaw Della Rose, B&T, Chloe Gipson, Misty Yarrington, MO
Male Puppy Class & Breed 'PR' Montana's Blue Jet, BLU, Nathan Balay, Sierra Yordy, IN
Male Puppy Class & Breed 'PR' Waylon Jennings, ENG, Jared Lehman
Male Junior Class 'PR' K&K Sac River Copper, B&T, Ken Wood
Female Senior Class & Breed 'PR' Ron Johns Bonnie, ALH, John Karlak, Ron Law, IL
Female Puppy Class & Breed 'PR' Wild and Blue Janie, BLU, Nathan Balay, Sierra Yordy, IN
Female Senior Class 'PR' Bayou Meg, B&T, Doug Sutherland, OH
Female Puppy Class 'PR' McBride's Moonshine Molly, B&T, Andrea McBride, Scott McBride, Julie McBride, VA

Dual Champion Show Winner

BSJ Mike Seets

GRNITECH GRCH 'PR' B&D Black Slim Jim, B&T, Billy Walther, IL

Pairs Winners

BSJ Mike Seets

CH 'PR' Margaritaville Its a Ragtop Day, B&T, Joe Powers, OH & GRCH 'PR' Smalltime's 4Bid'n Crown Royal, B&T, Terri Dolbear, CN

Youth Bench Show

Overall - Chloe Gipson, 16 Years Old, Handling Della Rose
Female 13-17 Chloe Gipson, 16 Years Old, Handling Della Rose
Male 13-17 Keyan Harvey, 14 Years Old, Handling Copper
Female 8-12 Lakyn Renfroe, 12 Years Old, Handling Littlefoot
Male 8-12 Veda Asher, 11 Years Old, Handling Poncho

Saturday Nite Hunt Results

MOH Chance Bonner
89 Entries

GRNITECHs

1st GRNITECH(3) CH 'PR' Oakridge Leonardo Davinci, BLU, Troy Salyers, Jerry Carter, IN, 675+
2nd GRNITECH 'PR' Sycamore Black Kat, B&T, Walter Carlee, AL, 525+
3rd GRNITECH CH 'PR' Wilson/Holliman's Royal Cable 2, B&T, Ashley Oxendine, NC, 500+

  • GRNITECH CH 'PR' Walka's MO Black Mig, B&T, Hugh Walka, John Walka Sr, MO, 150+
  • GRNITECH GRCH 'PR' Sycamore Black Sting HTX3, B&T, Walter Carlee, AL, 150+
  • CH GRNITECH Hayes Cousin Charlie, B&T, Jeff Brown, Jordan Brown, AR, 150+

NITECHs

1st GRCH NITECH 'PR' Bear Creek Big Jon, B&T, Phillip Herron, Michael Mizell, AR, 500+
2nd NITECH 'PR' Stylish Dirty Dave, TW, Greg Mayer, Alan Holding, OH, 375+
3rd NITECH 'PR' Redmons Super Susie, B&T, Don Redmon, Derek Redmon, MO, 350+
4th NITECH 'PR' Pierce's Finley River Chase, TW, Matthew Pierce, IL, 200+
5th NITECH 'PR' Black Super Star, B&T, Mark Walka, MO, 175+

  • CH NITECH 'PR' Muddy River Blackie, B&T, Corey Jeffries, Chad Smith, TN, 25+

REGISTERED

1st 'PR' Nidys Summer Hill Sunshine, B&T, Christopher Nidy, OH, 700+
2nd 'PR' Bricktown Gidget, TW, Larry Polston, IL, 600+
3rd 'PR' Reece's Dark Moon, B&T, Brian Reece, TN, 575+
4th CH 'PR' Midnight Thunder Black Steel, B&T, Lovis Burns, NC, 425+
5th 'PR' Wagner's Black Squeak, B&T, Derek Redmon, Mike Wagner, MO, 425+
6th 'PR' Stone's Lil S'More, B&T, Jeff Thomley, AR, 325+
7th 'PR' H/H/W's Royal Freak Nasty, B&T, Bryan Haskins, Michael Wilson, Darrin Holliman, AR, 150+
8th 'PR' B & B's Midnite Maverick, B&T, Robert Bonneau, Bob Nolette, NH, 100+
9th 'PR' Cadillac Toby, B&T, Galen Bowen, Gary Lewis, IL, 50+
10th CH 'PR' IL Farmland Locktite, PLT, Floyd Ledman, IL, 25+

Saturday Youth Nite Hunt Results

MOH Chance Bonner
10 Entries

1st NITECH 'PR' Lonesome River Hobo, ENG, Brandon Jenkins, GA, 225+, Handled by Caden Finn
2nd 'PR' Davis' Dialed In Liz, TW, Bryan Davis, MO, 225+, Handled by Sydney Davis
3rd 'PR' A & R's American Little Foot, B&T, Hayden Renfroe, AR, 25+, Handled by Hayden Renfroe

View and purchase photos