Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Twister City Kennel Club (03/11/2022) / Saturday, Rally Obedience Trial 1 and 2

March 12, 2022

Location: Lawrence, Kansas

March 12, 2022, Trial 1, 70 Entries

High in Trial: URO1 K9 Performance Knls Riot, American Pit Bull Terrier, Lisa Berry, Miracle Edwards, 100

RO 1A - Judge: Polly A Dake-jones
URO1 CH Legend Kristull Whipped Cream SPOT, Silken Windhound, Angela Crowley, 87
1st) Listed Entry, 100
2nd) URO1 CH Sky Creek Go Forth Have No Fear, Australian Shepherd, Kaity Sevits, 100
3rd) URO1 Echocreek's Fullof Mischief, Poodle, Tim Slavin, Lisa Slavin, 98
4th) Siercks Ranch Sweet Southern Bell, Australian Shepherd, Jamie Siercks, 94

RO 1B - Judge: Polly A Dake-jones
Listed Entry, 100
URO1 Yondell Struttin On The Runway, Shetland Sheepdog, Wyatt W Slavin, Lisa Slavin, Tim Slavin, 100
URO1 RACEN UJJ CA CH Warrior River Rougaroux, La Catahoula Leopard Dog, Deborah C Deters, Kayla Cooper, 92
URO1 Ensembleelmt Waitingforthismoment, Border Collie, Taila Bateman, 94
Listed Entry, 100
URO1 Gouda De Canarian Bull, Perro De Presa Canario, Stacey Preston, Miranda Andress, 97
URO1 CH Skills Red Bull, Perro De Presa Canario, Stacey Preston, 92
URO1 Heartlands Huntress On Fire, Standard Poodle, Michele Berends, 98
1st) URO1 K9 Performance Knls Riot, American Pit Bull Terrier, Lisa Berry, Miracle Edwards, 100
2nd) URO1 CH Pawcific Elmt A Different Vrse, Border Collie, Taila Lewis, 100
3rd) URO1 UCD CH Cataway Shelmar Casanova, Shetland Sheepdog, Linda Baschnagel, Debra A Blazek, Patty Page, 100
4th) URO1 Ironwood's Resolute Raylan, Australian Shepherd, Kaity Sevits, 100

RO 2A - Judge: Polly A Dake-jones
1st) URO2 GRCH Wenonas Willow, La Catahoula Leopard Dog, Deborah Claire Deters, 100
2nd) URO2 Living River's Risingwith Theheat SPOT, Border Collie, Abbi Keeling, 84

RO 2B - Judge: Polly A Dake-jones
ROM URX UROC Shaman N Kyroka Prim N Proper, Australian Shepherd, Cheryl Morgan, Tammy Batt, 91
URX RMC UROC Chris's Loaded Ruger, Australian Shepherd, Chris Marshall, 97
ROM Skylar, Unrecognized, Beth Williams, 99
URX UROC RMC Willows Miss Matilda, Labrador Retriever, Linda Willoughby, 100
SV SI AN URO3 PTE K9performance Knls Roo, Unrecognized, Lisa Berry, 99
URX UROC AV AE NN PTE CH ROM UAGI K9 Performance Knls Venom, American Pit Bull Terrier, Lisa Berry, 98
RMX CH UROC URX AE AI AV PTE UAGI RMC K9 Performance Knls Rain, American Pit Bull Terrier, Lisa Berry, 99
RMX UJJ CA NC URX2 UROG RACEN UCD UNJ NV R'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, American Bulldog, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones, 99
URO3 Twisted Oaks Mint To My Julep SPOT, Standard Poodle, Rachael Mccaleb, 99
URO2 UACH CH'PR'Mikka-diamond E Cherry Blossom, Alaskan Klee Kai, Brandy Lawrence, 87
1st) UROC URX CH RMC K9 Performance Knls Nitro, American Pit Bull Terrier, Lisa Berry, 100
2nd) URO3 Jackdaw De Rossi SPOT-ON, German Shepherd Dog, Kali Mitchin, 100
3rd) URX UROC Marys Jks Mr Pandabear, Min American Shepherd, Kay Thayer, 100
4th) URO2 Ronin's Holly Terror, Australian Shepherd, Kim Norwood, 100

RO 3A - Judge: Polly A Dake-jones
1st) NN NHD URO3 GRCH Dexter De Cabeza Grande SPOT-ON, Perro De Presa Canario, Miranda Andress, 93
2nd) URO2 CCH'PR'Sa's Kentucky Night Moves SPOT-ON, Bluetick Coonhound, Abbi G Keeling, John Spencer Scheller, 85

RO 3B - Judge: Polly A Dake-jones
URO3 Jackdaw De Rossi SPOT-ON, German Shepherd Dog, Kali Mitchin, 95
ROM Skylar, Unrecognized, Beth Williams, 97
URX UROC RMC Willows Miss Matilda, Labrador Retriever, Linda Willoughby, 97
SV SI AN URO3 PTE K9performance Knls Roo, Unrecognized, Lisa Berry, 97
URX UROC AV AE NN PTE CH ROM UAGI K9 Performance Knls Venom, American Pit Bull Terrier, Lisa Berry, 94
RMX CH UROC URX AE AI AV PTE UAGI RMC K9 Performance Knls Rain, American Pit Bull Terrier, Lisa Berry, 96
RMX UJJ CA NC URX2 UROG RACEN UCD UNJ NV R'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, American Bulldog, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones, 100
1st) UROC URX CH RMC K9 Performance Knls Nitro, American Pit Bull Terrier, Lisa Berry, 100
2nd) URX RMC UROC Chris's Loaded Ruger, Australian Shepherd, Chris Marshall, 100
3rd) URX UROC Marys Jks Mr Pandabear, Min American Shepherd, Kay Thayer, 100
4th) CH URO3 Hh's Atlantis Wildcraft SPOT-ON, Carolina Dog, Sage Johnson, 97

Rally Obedience Class Master B - Judge: Polly A Dake-jones
RMX UJJ CA NC URX2 UROG RACEN UCD UNJ NV R'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, American Bulldog, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones, 100
UROC URX CH RMC K9 Performance Knls Nitro, American Pit Bull Terrier, Lisa Berry, 96
URO3 Bb Sassy Cricket, Miniature Schnauzer, Pat Burt, 84
1st) URX RMC UROC Chris's Loaded Ruger, Australian Shepherd, Chris Marshall, 100
2nd) URX UROC RMC Willows Miss Matilda, Labrador Retriever, Linda Willoughby, 99
4th) URX UROC AV AE NN PTE CH ROM UAGI K9 Performance Knls Venom, American Pit Bull Terrier, Lisa Berry, 97

March 12, 2022, Trial 2, 73 Entries

High in Trial: URX RMC UROC Chris's Loaded Ruger, Australian Shepherd, Chris Marshall, 100

RO 1A - Judge: Polly A Dake-jones
URO1 CH Ozblu's Ursa Major, Pembroke Welsh Corgi, Kimberlie Adams, 94
Listed Entry, 89
Listed Entry, 93
1st) Listed Entry, 100
2nd) Listed Entry, 100
3rd) URO1 CH Sky Creek Go Forth Have No Fear, Australian Shepherd, Kaity Sevits, 100
4th) URO1 CH Legend Kristull Whipped Cream SPOT, Silken Windhound, Angela Crowley, 97

RO 1B - Judge: Polly A Dake-jones
URO1 Ensembleelmt Waitingforthismoment, Border Collie, Taila Bateman, 95
1st) URO1 Ironwood's Resolute Raylan, Australian Shepherd, Kaity Sevits, 100
2nd) URO1 CH Pawcific Elmt A Different Vrse, Border Collie, Taila Lewis, 100
3rd) URO1 Heartlands Huntress On Fire, Standard Poodle, Michele Berends, 100
4th) URO1 K9 Performance Knls Riot, American Pit Bull Terrier, Lisa Berry, Miracle Edwards, 98

Rally Obedience Class 1 C - Judge: Polly A Dake-jones
URO1 Ironwood's Astonishing SPOT, Australian Shepherd, Jozee Garcia, Kaity Sevits, 91
1st) URO1 CH Ironwood's Bringing In The Cavvy SPOT-ON, Australian Shepherd, Kaity Sevits, 100
2nd) URO1 NC PN CH Unfading Grace Of Independence SPOT-ON, Standard Poodle, Stephanie Hart, Emily Stein, 100
3rd) Listed Entry, 100
4th) URO1 CH Rockrun Gone Truckn @heartland, Wirehaired Point. Griffon, Michele Berends, 100

RO 2A - Judge: Polly A Dake-jones
1st) URO2 GRCH Sb Conceige Of Crime, American Bully, Brittany Holcomb, 93
2nd) URO2 Living River's Risingwith Theheat SPOT, Border Collie, Abbi Keeling, 92

RO 2B - Judge: Polly A Dake-jones
URO2 Ronin's Holly Terror, Australian Shepherd, Kim Norwood, 100
URO1 Yondell Struttin On The Runway, Shetland Sheepdog, Wyatt W Slavin, Lisa Slavin, Tim Slavin, 96
URO3 Jackdaw De Rossi SPOT-ON, German Shepherd Dog, Kali Mitchin, 90
URO2 UACH CH'PR'Mikka-diamond E Cherry Blossom, Alaskan Klee Kai, Brandy Lawrence, 81
EGCH URO2 Mcknights Caravela Dream SPOT-ON, Portuguese Water Dog, Patti Mcknight, Carl Mc Knight, 98
URX UROC AV AE NN PTE CH ROM UAGI K9 Performance Knls Venom, American Pit Bull Terrier, Lisa Berry, 94
RMX CH UROC URX AE AI AV PTE UAGI RMC K9 Performance Knls Rain, American Pit Bull Terrier, Lisa Berry, 97
RMX UJJ CA NC URX2 UROG RACEN UCD UNJ NV R'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, American Bulldog, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones, 100
UROC URX CH RMC K9 Performance Knls Nitro, American Pit Bull Terrier, Lisa Berry, 97
URO3 Twisted Oaks Mint To My Julep SPOT, Standard Poodle, Rachael Mccaleb, 99
1st) URX RMC UROC Chris's Loaded Ruger, Australian Shepherd, Chris Marshall, 100
2nd) ROM Skylar, Unrecognized, Beth Williams, 100
3rd) SV SI AN URO3 PTE K9performance Knls Roo, Unrecognized, Lisa Berry, 100
4th) URX UROC RMC Willows Miss Matilda, Labrador Retriever, Linda Willoughby, 100

RO 3A - Judge: Polly A Dake-jones
1st) URO2 CCH'PR'Sa's Kentucky Night Moves SPOT-ON, Bluetick Coonhound, Abbi G Keeling, John Spencer Scheller, 89

RO 3B - Judge: Polly A Dake-jones
URO3 Jackdaw De Rossi SPOT-ON, German Shepherd Dog, Kali Mitchin, 90
RMX UJJ CA NC URX2 UROG RACEN UCD UNJ NV R'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, American Bulldog, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones, 100
1st) URX RMC UROC Chris's Loaded Ruger, Australian Shepherd, Chris Marshall, 100
2nd) URX UROC RMC Willows Miss Matilda, Labrador Retriever, Linda Willoughby, 100
3rd) CH URO3 Hh's Atlantis Wildcraft SPOT-ON, Carolina Dog, Sage Johnson, 100
4th) RACEN GRCH URO3 Mcknights Rose Among Thorns SPOT-ON, Portuguese Water Dog, Patti Mcknight, Carl Mc Knight, 96

Rally Obedience Class Master B - Judge: Polly A Dake-jones
1st) URX RMC UROC Chris's Loaded Ruger, Australian Shepherd, Chris Marshall, 100
2nd) URX UROC RMC Willows Miss Matilda, Labrador Retriever, Linda Willoughby, 100

View Event >