Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: North East Texas American Eskimo Dog Association (03/11/2017) / Conformation - Sunday, Show 1

March 12, 2017

Hosted By: North East Texas American Eskimo Dog Association

Location: Denton, Texas

Guardian Dogs

Boxer, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
Jr. Female BF BOB Don't Wake The Dragon Von Haus, Fawnda Piner, Robert Piner, Jeannie Mc Elroy

Cane Corso Italiano, 3 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Int. Male Invalid Entry
CH CA CH Scandifios Amiata Di Pureheart, James A Brasier
GRCH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Jr. Male Invalid Entry
Int. Male BM BOW Listed Entry
BHF BF Listed Entry
CH CH Olympia Phat Bottom Girl Vpromise, Tina Wilemon
GRCH BOB GRCH Protocol's A Splash Of Magic, Debra L Markwardt

Great Pyrenees, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Rottweiler, 2 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
CH BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Nina Marie Sherrer
1st) Doberman Pinscher, GRCH Protocol's A Splash Of Magic
2nd) Cane Corso Italiano, Invalid Entry
3rd) Great Pyrenees, Listed Entry
4th) Boxer, Don't Wake The Dragon Von Haus

Scenthounds

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
Adult Male BM BOB GRCH'PR'Broken Roads Bad Medicine, Jessica Mc Rae And Billy Mc Rae
RBM CH'PR'3 Color's Im A Pistol Too Jessica Mc Rae And Billy Mc Rae

Scenthound Group Winners
Judge: Tracey A Kallas
1st) Treeing Walker Coonhound, GRCH'PR'Broken Roads Bad Medicine

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Azawakh, 3 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
CH BOB CH Allal Wa N'sahel's Bagan, Alberta Evans, R Winn Conaway
RCH CH Eidi N'amanar Eddiyet, Alberta Cc Evans Or Randy Winn Conaway
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Allalwansahel Papiliodemodocus, Alberta Evans

Borzoi, 2 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Int. Male RBM Listed Entry
BHM BM BOB Listed Entry

Pharaoh Hound
Judge Nina Marie Sherrer
Non-Licensed Classes
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Kamaraj Bija Aida, Margaret Worth And Marilyn Smith

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
CH BOB CH Mythical's Mission Of Mercy, Kimberly Rogers

Silken Windhound, 11 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female RBF CH NN PTE AV SI SC'PR'Allagante The Great Gatsby, Karen Johnson
Int. Female BF BOW Listed Entry
CH CH'PR'Allagante Luminosity Riokin, Lydia Jorgenson, Karen Sanders, Paul Sanders
RCH CH'PR'Empyrean Autumn Equinox, R Lynn Shell
GRCH BOB GRCH'PR'Gryffyn's Aeyrie Empire Dna, R Lynn Shell Or Victor Whitlock
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran ALCH CT URO2 UAGI'PR'Allagante Mystic Topaz Dna, Lydia Jorgenson

Xoloitzcuintli, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
STANDARD
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Nina Marie Sherrer
1st) Xoloitzcuintli, Listed Entry
2nd) Silken Windhound, GRCH'PR'Gryffyn's Aeyrie Empire Dna
3rd) Azawakh, CH Allal Wa N'sahel's Buxxu
4th) Rhodesian Ridgeback, CH Mythical's Mission Of Mercy

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
Female Puppy BF Galaxy Sunkissed By Faith, Jennifer Ann Benning
CH BOB CH Calebwalks Where The Devil Dances, Jennifer Ann Benning

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
GRCH BOB GRCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
Adult Male BM Listed Entry
GRCH BOB SHR GRCH Vader's Hope, Brenda Shukla

Standard Poodle, 9 Entries
Judge Tracey A Kallas
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Mia's Enchanted Eloise, Bambi Kaminski
CH CH Mia's Victorious Cossette, Bambi Kaminski
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Wekay's Shake It Off, Kathryn Zimmerman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP Listed Entry

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge Tracey A Kallas
Male Puppy BM CH Brienwoods Argento Bacardi Z Rose, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
Female Puppy BF BOW Listed Entry
GRCH BOB GRCH Wekay's Lady Marmalade, Kathryn Zimmerman
RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Tracey A Kallas
1st) German Shorthaired Pntr, GRCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U
2nd) Standard Poodle, GRCH Wekay's Shake It Off
3rd) Labrador Retriever, SHR GRCH Vader's Hope
4th) Standard Poodle M/C, GRCH Wekay's Lady Marmalade

Northern Breeds

Akita
Judge Alan Krenek
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

American Eskimo, 6 Entries
Judge Alan Krenek
MINIATURE
Male Puppy BMV BM 'PR'Excel's Rocket Man, Tina Wilemon
BHF BFV BF BOW 'PR'Bon Temps Lady Luck Aubin Skye, Stacie Hamilton Doyle
CH CH'PR'Rb Texas Salt Water Taffy, Irene Haefner, William Haefner
RCH CH'PR'Arctic Magic Bon Temps Yvette, Stacie Hamilton Doyle
GRCH BOB GRCH'PR'Excel's Color Me Happy, Tina Wilemon Or Brad Wilemon
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP 'PR'Fuji Nathaniel Ha Shalom, Susan De La Paz

Siberian Husky, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Female Puppy BF BOB Invalid Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) American Eskimo, GRCH'PR'Excel's Color Me Happy
2nd) Siberian Husky, Invalid Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Jr. Male BM BOW CH Lorac's Let's Spice It Up, Regina Jackson
Adult Female BF Broadway's Shelby Cobra, Maggie Pryor
CH BOB CH Lorac's Blue Hyacinth Parsley, Carol Harvey
RCH CH Lorac Rowdy Roadie Rhett, Carol Hampton, Hal Brent Hampton
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 7 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
GROENENDAEL
Male Puppy BMV RBM Listed Entry
MALINOIS
Male Puppy BMV BM Val Haus L. Lawliet, Margaret Worth
TERVUEREN
Male Puppy BMV Listed Entry
Jr. Female BFV BF BOW BOB Touchstone's One And Only, Tracie Meyers, Carol Hein-creger
CH URO1 NE CH CA NV AC PTE Cher Car's Lil' Miss Pistol SPOT-ON, Jackie Stephenson
RCH CH RATN UJJ SC AN NHD CA PTE URO2 C'lailah Nouvelle Lune Joker SPOT-ON, Jackie Stephenson

Cardigan Welsh Corgi
Judge Nina Marie Sherrer
Non-Licensed Classes
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Rin Tin Tins Quella, Jessica Mc Rae

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
BHF BF BOB CH Imperial Miss Oklahoma, Patricia Runge, James Kuhn

Herding Dog Group Winners
Judge: Nina Marie Sherrer
1st) Australian Shepherd, CH Lorac's Blue Hyacinth Parsley
2nd) German Shepherd Dog, CH Rin Tin Tins Quella
3rd) Shetland Sheepdog, CH Imperial Miss Oklahoma
4th) Belgian Shepherd Dog, Touchstone's One And Only

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Tracey A Kallas
1st) American Hairless Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Int. Male BM BOB Listed Entry

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Alan Krenek
GRCH BOB GRCH Mythical's Bedazzling Lola, Kimberly Rogers

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM BOB Family Ties At Heathez, Diane Heath, Magen Tow
Adult Male RBM Listed Entry

Chinese Crested, 2 Entries
Judge Alan Krenek
BHM BM BOB Listed Entry
CH BOB USR UFR CH Viva Glitz And Glamour, Debi J Golden And Viva Wittler

French Bulldog, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM BOW BOB CH Deep Rivers Coeur De Lion Blaze, Shannon C Kelly
Female Puppy BF Listed Entry

Lhasa Apso, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Mi-Ki, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Female BF BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

Poodle, 3 Entries
Judge Alan Krenek
MINIATURE
Jr. Male BMV RBM CH Clear Blu Skies Of Caralot, Chiquita Sorg
Female Puppy BFV BF BOW BOB Listed Entry
TOY
Male Puppy BMV BM Custom's Zorro Paco, Donna R Fox

Poodle M/C, 5 Entries
Judge Alan Krenek
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOW BOB CH Showtime's Accent On Arad, John F Booth
Int. Male RBMV RBM Houdinis Hungry Like The Wolves, Tabitha Blum, Barbara J Donnell
TOY
Jr. Female BFV BF CH Accent's Spice Girl, Deborah Ann Cook
RBFV CH Accent's Sugar Momma Deborah Ann Cook
GRCH GRCH Aristo's Ayla Harmony Aguirre, Robert F Aguirre Jr
RBF CH Accent's Sugar Momma Deborah Ann Cook

Yorkshire Terrier, 2 Entries
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Eva G Kelly Harmony Aguirre, Robert Aguirre Jr, Robert Aguirre, Sharon Delcambre, Ryan Delcambre
RCH CH Ella Edel H Harmony Aguirre, Robert Aguirre Jr, Robert Aguirre, Sharon Delcambre, Ryan Delcambre

Companion Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Chinese Crested, Listed Entry
2nd) French Bulldog, CH Deep Rivers Coeur De Lion Blaze
3rd) Poodle, Listed Entry
4th) American Bully, Listed Entry

BIS Doberman Pinscher, GRCH Protocol's A Splash Of Magic, Debra L Markwardt
RBIS Chinese Crested, Listed Entry

View Event >