Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Illinois Toy Fox Terrier Association (03/17/2022) / Sunday, Conformation, Altered Conformation, Junior Showmanship Show 1

March 20, 2022

Hosted By: Illinois Toy Fox Terrier Association

Location: Peoria, Illinois

CONFORMATION

March 20, 2022, Show 1

Guardian Dogs

Boxer, 6 Entries
Judge Richard Klatt
Adult Female BF CH Schaible's Ginger SPOT-ON, Michelle Schaible
CH CH Schaible's Annie Sure Shot SPOT, Michelle Schaible
RCH CH Schaible's Reach For The Gold SPOT-ON, Michelle Schaible
GRCH BOB GRCH Schaible's Emmett Kelly SPOT-ON, Michelle Schaible
RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Schaible's Tightrope Walker, Michelle Schaible
BROOD BITCH, 1 Entry
Brood Bitch: CH Schaible's Ginger SPOT-ON, Michelle Schaible
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Dandrie's Whose That Girl, Andria Vargas, Alexandra Vargas

Doberman Pinscher, 2 Entries
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Priddle's Cassiel V Fidelis, Colleen Mitchell
GRCH EI EE EC GRCH MN Wendorffidelis One Night Stand, Joanne Soyke, Colleen Mitchell

Olde English Bulldogge, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Female BF CH Ersoy's Sbk Princess Penelope, Diane B Ersoy, Volvan Ersoy
GRCH BOB DGCH Ersoy's Sir Winslow, Diane Burkhardt Ersoy

Guardian Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Olde English Bulldogge, DGCH Ersoy's Sir Winslow
2nd) Boxer, GRCH Schaible's Emmett Kelly SPOT-ON
3rd) Doberman Pinscher, CH Priddle's Cassiel V Fidelis

Scenthounds

English Coonhound, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Female BF 'PR'Rail Hollow's Royal Sapphire, Jason Bigley, Laura Bigley
CH BOB URO1 RACEN CGRCH GRCH'PR'Rh River Bottoms Born 2 Boogie SPOT, Laura L Bigley, Franklin P Williams, Tracy Kaecker

Plott Hound, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Jr. Female BF BOB CH'PR'Brandenburgers Pioneer Nova, Carl Brandenburger, Maybre Falkenhain

Treeing Walker Coonhound, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Open Male BM GRCH'PR'Coon Creek's Lockdown Turbo, Tommy Frederick
CH BOB CCH CH'PR'Wyatt's Smokin Hot Crush HTX, Wyatt J Smith, Laura Bigley

Scenthound Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) English Coonhound, URO1 RACEN CGRCH GRCH'PR'Rh River Bottoms Born 2 Boogie SPOT
2nd) Treeing Walker Coonhound, CCH CH'PR'Wyatt's Smokin Hot Crush HTX
3rd) Plott Hound, CH'PR'Brandenburgers Pioneer Nova

Sighthounds & Pariah Dogs

Whippet, 4 Entries
Judge Richard Klatt
CH CH Wylie's Wah Watusi, Debra Borton
GRCH BOB GRCH Wylie's Tap Danc'n On My Heart, Debra Borton
RGRCH RGCH Cali's Razzle Dazzle At Wylie, Debra Borton
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Liza

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Whippet, GRCH Wylie's Tap Danc'n On My Heart

Gun Dogs

Curly-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Open Male BM BOB CH Stoic's One Night At A Time, Vicki Armstrong

English Pointer, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Tahari N Clearcreeks Hwy Patrolmn, Jaime Rutherford

Epagneul Breton, 3 Entries
Judge Richard Klatt
ORANGE & WHITE
Adult Male BMV BM CH Smith's Olympus Sur Fergus TAN, Wesley Galloway, Margaret Galloway
Jr. Female BFV BF BOW CH Smith's Remington Grace, Wesley Galloway, Margaret Galloway
CH BOB CH Smith's Pixie Pearl SPOT-ON, Cindy Hultz Walker

German Shorthaired Pntr, 5 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Windheims Perfect Blend, Robyn Rafalzik
CH BOB CH Sirius Poetrys 7 Seas Of Rhye SPOT-ON, Anne De Roo
RCH CH NN Shining Stars Poetic Justice, Anne De Roo

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Anatypia A Chuisle Mo Chroi, Jessica Anlauf
RCH CH My Joy's Blu Marvel, Denise Rempert
GRCH EGCH Myjoy Superhero At Wrigley, Beverly West, Robert R West
RGRCH GRCH Burchwoodsgolden Samsonthewarrior, Robert West, Eugene Burchi

Gordon Setter, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Portuguese Water Dog, 3 Entries
Judge Richard Klatt
GRCH BOB GRCH URO1 Mcknights Caravela Dream SPOT-ON, Patti Mcknight, Carl Mc Knight
RGRCH Invalid Entry

Standard Poodle, 6 Entries
Judge Richard Klatt
Open Female Ososharps Becuz Of The Way She Is, Vanessa Sharp
Adult Female BF Sharp's Onyx, Vanessa D Sharp
CH BOB Listed Entry
RCH CH Aglow Standard's Mr. Wonderful, Shawn Proksch
RBF CH Morleys Icie Huntress Tammy Hawkins

Standard Poodle M/C, 6 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy Illuminations Heiress, Morgan Kramer
Jr. Female Jazzys Hold The Line, Patricia Panagos
Open Female RBF Jazzys Turning Up The Heat, Patricia Panagos
BHF BF Criggles Fly Me To The Moon, Lou Ann Martin
CH BOB CH Criggle's Serendipity; W.s.a. SPOT, Matthew Spiker

Gun Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Curly-Coated Retriever, CH Stoic's One Night At A Time
2nd) Golden Retriever, CH Anatypia A Chuisle Mo Chroi
3rd) Portuguese Water Dog, GRCH URO1 Mcknights Caravela Dream SPOT-ON
4th) Standard Poodle, Listed Entry

Northern Breeds

Akita, 2 Entries
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Quantum's Smooth Criminal, Brandy Ketchum
RCH CH Tokuguays Patience Is A Virtue, Samantha Siekerman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Petra

ALASKAN MALAMUTE Entries
Judge Richard Klatt
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran ALCH Wolfsongs Bodacious Amtrax, Kasha Strathman

American Eskimo, 1 Entry
Judge Richard Klatt
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB CH'PR'Mavis Ersa Tarkany, Diane Tarkany, Christopher Tarkany
NON-LICENSED CLASSES
BROOD BITCH, 1 Entry
Brood Bitch: 'PR'Yetta Selene Tarkany, Diane Tarkany, Chris Tarkany

Chinese Shar-Pei, 2 Entries
Judge Richard Klatt
CH CH Magiks Taillte Midnight Star, Pamela Camera
GRCH BOB EGCH Magiks Redfyre Sonofapreacher Man SPOT-ON, Anita Karban-neef
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran Magiks Man In Black, Pamela Camera

Siberian Husky, 12 Entries
Judge Richard Klatt
Open Male BM Listed Entry
Female Puppy Tricias Goddess Of The Hunt, Tricia Campbell
Adult Female BF BOW CH Icewind's Frozen Assets, Barbara Woods, Jeff Woods
BHF CH Liberty's One Of A Kind, Kenedi Wrezzes
CH CH Libertys Good Ole Country Boy, Kenedi Wrezzes
RCH CH Tricias Keeping America Great, Tricia Campbell
GRCH BOB EGCH Campbell's Larush, Tricia Campbell
RGRCH Listed Entry
RBF Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Chinese Shar-Pei, EGCH Magiks Redfyre Sonofapreacher Man SPOT-ON
2nd) Akita, CH Quantum's Smooth Criminal
3rd) Siberian Husky, EGCH Campbell's Larush
4th) American Eskimo, CH'PR'Mavis Ersa Tarkany

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Open Female RBF Listed Entry
BHF BF BOB Listed Entry

Cardigan Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Adult Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Lone Ridge's Remi, Racheal Terven

Icelandic Sheepdog, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH URO1 Pikattis Undraverdur Gaski, Mary Ondeck

Schapendoes, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Adult Female RBF Schapannro's N Zing, Lisa Sponsler
BHF BF BOB Dreamstar's Powerpuff Girl, Lisa Sponsler

Herding Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Schapendoes, Dreamstar's Powerpuff Girl
2nd) Icelandic Sheepdog, CH URO1 Pikattis Undraverdur Gaski
3rd) Australian Shepherd, Listed Entry
4th) Cardigan Welsh Corgi, Listed Entry

Terriers

American Hairless Terrier, 2 Entries
Judge Richard Klatt
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM Listed Entry
GRCH BOB UFA GRCH Xo Xo Growing Wings, Kimberly Seegmiller

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Blue Niles Get In Good Trouble, Sheree Fruzen

Bedlington Terrier, 3 Entries
Judge Richard Klatt
CH BOB CH First Class Queen Chose Violence, Tabitha Ambroiggio
RCH CH Bonnybrook's Rodeo Queen, Julie M Marsh

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Open Female BF BOB Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Female RBF 'PR'Mbk's Let's Get To Scrappin, Medesta Pigg
Adult Female BF 'PR'Aspen's Big Rock Candy, Medesta D Pigg
GRCH BOB UWP GRCH'PR'Ark-ahk Theadorable Pigg, Medesta D Pigg

Toy Fox Terrier, 3 Entries
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Maldonfox Walk On The Wildside, Kelley Maldon, Alex Maldon
GRCH GRCH Meadowood's Ramblin' Rose, John F Davidson
RGRCH GRCH Meadowoods Whattheworld Needs Now, John F Davidson, Sally Davidson

Terrier Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) American Pit Bull Terrier, CH Blue Niles Get In Good Trouble
2nd) Toy Fox Terrier, CH Maldonfox Walk On The Wildside
3rd) Kerry Blue Terrier, Listed Entry
4th) Bedlington Terrier, CH First Class Queen Chose Violence

Companion Dogs

Chinese Crested, 4 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Papillon, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF BOB CH Pearl Street Violets Are Forever, Paula Austin

Shih Tzu, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Open Female BF BOB CH Stars End's Keeling Me Softly, Judith Gullickson

Companion Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Shih Tzu, CH Stars End's Keeling Me Softly
2nd) Papillon, CH Pearl Street Violets Are Forever
3rd) Chinese Crested, Listed Entry

BIS English Coonhound, URO1 RACEN CGRCH GRCH'PR'Rh River Bottoms Born 2 Boogie SPOT, Laura L Bigley, Franklin P Williams, Tracy Kaecker
RBIS American Pit Bull Terrier, CH Blue Niles Get In Good Trouble, Sheree Fruzen

ALTERED CONFORMATION

March 20, 2022, Show 1

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB ALCH Wolfsongs Bodacious Amtrax, Kasha Strathman

American Eskimo, 3 Entries
Judge Richard Klatt
MINIATURE
Adult Male Invalid Entry
Adult Female Invalid Entry
RBFV 'PR'Yetta Selene Tarkany Diane Tarkany, Chris Tarkany

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Open Female BF BOB ALCH URO1 PN BN Taga's Calamity's Silver Lining, Susan Sherwood

Boxer, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB GRCH Dandrie's Whose That Girl, Andria Vargas, Alexandra Vargas

Chinese Shar-Pei, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Adult Female BF BOB ALCH Magiks Redfyre Hello Gorgeous, Pamela Camera

ABIS Australian Shepherd, ALCH URO1 PN BN Taga's Calamity's Silver Lining, Susan Sherwood
ARBIS Alaskan Malamute, ALCH Wolfsongs Bodacious Amtrax, Kasha Strathman

JUNIOR SHOWMANSHIP

Show: 1

Judge: Richard Klatt

NJ
1st) Maybre Falkenhain
2nd) Vivian Uzzetta
3rd) Jason Bigley Jr

OJ
1st) Eva Hernandez
2nd) Lillian Borton

OS
1st) Wyatt Smith

BJH w/Comp: Wyatt Smith

View Event >