Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: North East Texas American Eskimo Dog Association (03/11/2017) / Conformation - Saturday, Show 2

March 11, 2017

Hosted By: North East Texas American Eskimo Dog Association

Location: Denton, Texas

Guardian Dogs

American Bulldog, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Boxer, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Jr. Female BF BOB Don't Wake The Dragon Von Haus, Fawnda Piner, Robert Piner, Jeannie Mc Elroy

Cane Corso Italiano, 6 Entries
Judge Alan Krenek
Int. Male Invalid Entry
CH Listed Entry
RCH CA CH El Mesquital Junior De Vulcan, Ronald K Ackerman
GRCH PTN UCD CAS RATN GNJCH UAGII URO3 GRCH UWP El Mesquital Vulcan SPOT-ON, Rogelio Rojas Or Ronald Ackerman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Doberman Pinscher, 6 Entries
Judge Alan Krenek
Jr. Male Invalid Entry
Int. Male BM BOW Listed Entry
BHM RBM Daystar's One Raging Wave, Tamara Estes
Female Puppy BF CH Olympia Phat Bottom Girl Vpromise, Tina Wilemon
BHF RBF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Protocol's A Splash Of Magic, Debra L Markwardt

Rottweiler, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Deepwoods Royal Ms Reilly, Karen B Staniszewski

Guardian Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Doberman Pinscher, GRCH Protocol's A Splash Of Magic
2nd) Cane Corso Italiano, Invalid Entry
3rd) Rottweiler, Listed Entry
4th) American Bulldog, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Azawakh, 4 Entries
Judge Alan Krenek
CH BOB CH Youwarou Wa N' Tafouk, Alberta Evans, R Winn Conaway
RCH CH Allal Wa N'sahel's Bagan, Alberta Evans, R Winn Conaway
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Allalwansahel Papiliodemodocus, Alberta Evans

Borzoi, 2 Entries
Judge Alan Krenek
Int. Male BM BOB Listed Entry
BHM RBM Listed Entry

Pharaoh Hound
Judge Alan Krenek
Non-Licensed Classes
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH Kamaraj Bija Aida, Margaret Worth And Marilyn Smith

Rhodesian Ridgeback, 2 Entries
Judge Alan Krenek
CH BOB CA CH Simmons Classy Ridge Ikeena SPOT, Jane A Simmons
RCH CH Mythical's Mission Of Mercy, Kimberly Rogers

Silken Windhound, 12 Entries
Judge Alan Krenek
Male Puppy BM Listed Entry
BHM RBM 'PR'Gryffyns Aeyrie X-celsior, R Lynn Shell, Victor Whitlock
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female BF BOW CH NN PTE AV SI SC'PR'Allagante The Great Gatsby, Karen Johnson
Int. Female RBF Listed Entry
CH CH'PR'Empyrean Autumn Equinox, R Lynn Shell
RCH CH'PR'Gryffyns Aeyrie X-quisite, R Lynn Shell, Victor Whitlock
GRCH BOB GRCH'PR'Gryffyn's Aeyrie Empire Dna, R Lynn Shell Or Victor Whitlock
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran ALCH CT URO2 UAGI'PR'Allagante Mystic Topaz Dna, Lydia Jorgenson

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Rhodesian Ridgeback, CA CH Simmons Classy Ridge Ikeena SPOT
2nd) Silken Windhound, GRCH'PR'Gryffyn's Aeyrie Empire Dna
3rd) Azawakh, CH Youwarou Wa N' Tafouk
4th) Borzoi, Listed Entry

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 2 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Female Puppy BF BOB Galaxy Sunkissed By Faith, Jennifer Ann Benning
CH CH Calebwalks Where The Devil Dances, Jennifer Ann Benning

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
GRCH BOB GRCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran UAGI GRCH Europa Aus Der Abendstern, Jennie Dunaway

Labrador Retriever, 3 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Adult Male BM Listed Entry
CH SHR CH Vader's Storm Trooper, Brenda Shukla
GRCH BOB SHR GRCH Vader's Hope, Brenda Shukla

Standard Poodle, 9 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Int. Male Invalid Entry
Female Puppy BF Mia's Enchanted Eloise, Bambi Kaminski
CH CH Mia's Victorious Cossette, Bambi Kaminski
RCH Listed Entry
GRCH BOB GRCH Wekay's Shake It Off, Kathryn Zimmerman
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Bubbles Rainbow In The Sky, Amber Messenger

Standard Poodle M/C, 7 Entries
Judge Nina Marie Sherrer
Male Puppy BM BOW BOB CH Brienwoods Argento Bacardi Z Rose, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
Female Puppy BF Listed Entry
GRCH GRCH Wekay's Lady Marmalade, Kathryn Zimmerman
RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Bubbles Rainbow In The Sky, Amber Messenger

Weimaraner, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Nina Marie Sherrer
1st) German Shorthaired Pntr, GRCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U
2nd) Standard Poodle, GRCH Wekay's Shake It Off
3rd) Standard Poodle M/C, CH Brienwoods Argento Bacardi Z Rose
4th) Weimaraner, Listed Entry

Northern Breeds

Akita
Judge Tracey A Kallas
Non-Licensed Classes
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Female Puppy BF BOB Tobruk Kalamal Sthrn Enchantrs, Shari L James

American Eskimo, 6 Entries
Judge Tracey A Kallas
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOW 'PR'Excel's Rocket Man, Tina Wilemon
BHF BFV BF 'PR'Bon Temps Lady Luck Aubin Skye, Stacie Hamilton Doyle
CH BOB CH'PR'Rb Texas Salt Water Taffy, Irene Haefner, William Haefner
RCH CH Stardust Angel In The Morning, Susan De La Paz, Laurie Boles
GRCH GRCH'PR'Excel's Color Me Happy, Tina Wilemon Or Brad Wilemon
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP 'PR'Fuji Nathaniel Ha Shalom, Susan De La Paz
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran NBOB NGRCH GRCH'PR'Sujo's Kort-mar Lucky Tahavya, Richard Kortemeier Or Eileen Kortemeier

Japanese Akita, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Female Puppy BF BOB Speier's Tomoe, John Speier

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOB Invalid Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Tracey A Kallas
1st) Siberian Husky, Invalid Entry
2nd) Alaskan Malamute, Tobruk Kalamal Sthrn Enchantrs
3rd) American Eskimo, CH'PR'Rb Texas Salt Water Taffy
4th) Japanese Akita, Speier's Tomoe

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Adult Female BF BOB Broadway's Shelby Cobra, Maggie Pryor
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Alan Krenek
MALINOIS
Male Puppy BMV BM BOB Val Haus L. Lawliet, Margaret Worth
CH URO1 NE CH CA NV AC PTE Cher Car's Lil' Miss Pistol SPOT-ON, Jackie Stephenson
RCH CH RATN UJJ SC AN NHD CA PTE URO2 C'lailah Nouvelle Lune Joker SPOT-ON, Jackie Stephenson

Cardigan Welsh Corgi
Judge Alan Krenek
Non-Licensed Classes
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Listed Entry

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Alan Krenek
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Alan Krenek
BHF BF BOB CH Imperial Miss Oklahoma, Patricia Runge, James Kuhn

Herding Dog Group Winners
Judge: Alan Krenek
1st) Belgian Shepherd Dog, Val Haus L. Lawliet
2nd) Shetland Sheepdog, CH Imperial Miss Oklahoma
3rd) Australian Shepherd, Broadway's Shelby Cobra
4th) German Shepherd Dog, Listed Entry

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
Hairless Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry

Rat Terrier, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
MINIATURE
Jr. Male BMV BM BOB 'PR'Dar's Thunderbird, Darla J Ailey

Silky Terrier, 1 Entry
Judge Nina Marie Sherrer
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Nina Marie Sherrer
1st) Rat Terrier, 'PR'Dar's Thunderbird
2nd) Silky Terrier, Listed Entry
3rd) American Hairless Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Int. Male BM BOB Listed Entry

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Female Puppy BF BOB 'PR'Heaven Sent's Wee Pixie, Brad Mc Dannald

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
GRCH BOB GRCH Mythical's Bedazzling Lola, Kimberly Rogers

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
Jr. Male RBM Family Ties At Heathez, Diane Heath, Magen Tow
Adult Male BM BOB Listed Entry

Chihuahua, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
Int. Female BF BOB Listed Entry
RBF Listed Entry

English Bulldog, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Jr. Male BM BOB Listed Entry

French Bulldog, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
Male Puppy BM BOW BOB CH Deep Rivers Coeur De Lion Blaze, Shannon C Kelly
Female Puppy BF Listed Entry

Lhasa Apso, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Mi-Ki, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Poodle, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
MINIATURE
Female Puppy BFV BF Listed Entry
TOY
Male Puppy BMV BM BOW BOB Custom's Zorro Paco, Donna R Fox

Poodle M/C, 5 Entries
Judge Tracey A Kallas
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOW BOB CH Showtime's Accent On Arad, John F Booth
Int. Male RBMV RBM Houdinis Hungry Like The Wolves, Tabitha Blum, Barbara J Donnell
TOY
Jr. Female BFV BF CH Accent's Spice Girl, Deborah Ann Cook
RBFV CH Accent's Sugar Momma Deborah Ann Cook
GRCH GRCH Aristo's Ayla Harmony Aguirre, Robert F Aguirre Jr
RBF CH Accent's Sugar Momma Deborah Ann Cook

Companion Dog Group Winners
Judge: Tracey A Kallas
1st) American Bully, Listed Entry
2nd) Chihuahua, Listed Entry
3rd) Poodle, Custom's Zorro Paco
4th) Lhasa Apso, Listed Entry

BIS Doberman Pinscher, GRCH Protocol's A Splash Of Magic, Debra L Markwardt
RBIS German Shorthaired Pntr, GRCH Vomharts Yellowrose Kc I Love U, Audrey Reed

View Event >