Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: North East Texas American Eskimo Dog Association (03/12/2022) / Saturday, Conformation, Altered Conformation, Junior Showmanship Show 1

March 12, 2022

Hosted By: North East Texas American Eskimo Dog Association

Location: Ft Worth, Texas

CONFORMATION

March 12, 2022, Show 1

Guardian Dogs

Boxer, 7 Entries
Judge Pamela A Moore
Male Puppy RBM CH Bruce Nordom, Cassandra Jeffries
BHM BM Samuelson's Kana'ti, Billie Samuelson
Female Puppy BF BOW Listed Entry
BHF RBF Sergeant's New Horizons, Cassandra Jeffries, Angeline Sanchez, Bianca Sanchez
CH CH Samuelson's Oginalii's An Outlaw, Billie Samuelson
GRCH BOB GRCH Notloc's Pandemic, Audrey Blanks

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Pamela A Moore
Jr. Female BF Protea's Timed It Perfectly, Kathy Ingram, Helia Driscoll
CH BOB CH Protea's Allow Me, Laura Gummelt, Helia Driscoll
GRCH URO1 GRCH Olympia Phat Bottom Girl Vpromise, Tina Wilemon

GREAT DANE Entries
Judge Pamela A Moore
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Anansi

Pyrenean Mastiff, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Lexidian Leevi, Karina Whittington

Rottweiler, 4 Entries
Judge Pamela A Moore
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH Mecham's Justice For All SPOT-ON, Angela Smith
RCH CH Look Behind The Veil V Lauffeuer, Khari Saleur
RBF Dark Sun Vom Drachenheim Khari Saleur

Guardian Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Doberman Pinscher, CH Protea's Allow Me
2nd) Boxer, GRCH Notloc's Pandemic
3rd) Rottweiler, CH Mecham's Justice For All SPOT-ON
4th) Pyrenean Mastiff, Listed Entry

Scenthounds

Bluetick Coonhound, 3 Entries
Judge Tracey A Kallas
Adult Male BM BOW CCH GRCH'PR'By Faith Razor Ridge Tough, Ryleigh Loveland
Adult Female BF CH'PR'Uchtmans Blue Magnum Beth, Cole Loveland
CH BOB CCH CH'PR'Razor Ridge Blue Bonanza, Ryleigh Loveland, Sarah Lingo

Scenthound Group Winners
Judge: Tracey A Kallas
1st) Bluetick Coonhound, CCH CH'PR'Razor Ridge Blue Bonanza

Sighthounds & Pariah Dogs

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge David Arthur
GRANDE SMOOTH
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH River Run's Tallulah, Dawn Rogers

Silken Windhound, 18 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOW CH'PR'Laelaps Empyrean Secret War, Vicki Frey
Female Puppy RBF 'PR'Tangaloor Clean Sweep, Jan Decker
Jr. Female Empyrean Kristull Lovebug, Francie Stull
Adult Female BF Kristull Pixie Dust Princess, Victoria Lichtman
BHF CH'PR'Gryffyn's Aeyrie Fastlove, R Lynn Shell
CH BOB CH Kristull Satin Tassels, Francie Stull
RCH CH'PR'Attaway Entourage Endless Love, Jan Decker
GRCH SGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna, Francie Stull
RGRCH EGCH Gryffyns Kristull Blue Bayou, Monica Moline
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH'PR'Winsome's Just A Breeze Dnavip, Trisha Decker Graber, Jan Decker

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Silken Windhound, CH Kristull Satin Tassels
2nd) Rhodesian Ridgeback, CH River Run's Tallulah
3rd) Podengo Portugueso, Listed Entry

Gun Dogs

Boykin Spaniel, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
Female Puppy BF Bally's Lefty Lucy, Brooke Bally
CH BOB CH Fck's Bally Yep Yep Yep, Adam Bally

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Open Female BF BOB Malvada's Perfectly Wicked, Linda Miller
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran URO1 Tumbleweednkc Im Something Wic SPOT-ON, Linda Miller

Curly-Coated Retriever, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
Female Puppy BF BOB Fullcircle Schools Out For Summer, Thomas Rees
Open Female RBF Sun Devil Dolcetta Mia Amore, Rhonda Shifferd

German Shorthaired Pntr, 3 Entries
Judge Tracey A Kallas
Jr. Male BM NN Ace Von Dem Feuerhaus, Megan Miller
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry

Golden Retriever, 7 Entries
Judge Tracey A Kallas
Male Puppy RBM Gg Spirit Of Battle, Abigail Mc Millin, Nicholas Mc Millin
Adult Male BM CH Mystic Ridge Blue Jean Apollo, Abigail Mcmillin, Nicholas Mcmillin
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF BOW Scout's Once Upon A Dream, Amanda Pratt
CH BOB UJJ UNJ GRCH Dogwood Grace You're So Vain, Amanda Pratt
RCH CH Etadoro Stonepath To Magic, Amanda Pratt
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Stirling

Labrador Retriever, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry

Standard Poodle, 11 Entries
Judge Tracey A Kallas
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
Jr. Female RBF URO1 Figz Milano, Kerry Hogle
Adult Female Antigua Xautica, Melissa Priddy, Brooke Priddy, Kayla Priddy
BHF Listed Entry
CH CH Aldea Going To Cafe' Monster, Jennifer Ann Frazier, Paula R Ford
RCH Listed Entry

Standard Poodle M/C, 12 Entries
Judge Tracey A Kallas
Male Puppy BM BOW BOB CH Rose City Simply The Best, Kay Andrews, Kathryn Zimmerman
Jr. Male Listed Entry
Adult Male Listed Entry
BHM RBM Rose City's Somebody To Love, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest
Female Puppy Rose City's Bette Davis Eyes, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest
Jr. Female BF Listed Entry
CH GRCH Rose City's Eye Of The Tiger, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
RCH CH Trademarks Snapback, Brett Bunch
GRCH DGCH Rose City's Queen Of The Night, Kathryn Zimmerman, Christopher J Segrest
RBF Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Tracey A Kallas
1st) Golden Retriever, UJJ UNJ GRCH Dogwood Grace You're So Vain
2nd) Standard Poodle, Listed Entry
3rd) Standard Poodle M/C, CH Rose City Simply The Best
4th) Curly-Coated Retriever, Fullcircle Schools Out For Summer

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB CH Tobruk Kalamal Sthrn Enchantrs, Shari L James

American Eskimo, 7 Entries
Judge David Arthur
MINIATURE
BHF BFV Listed Entry
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW CH'PR'Sierra's River Monster, Tina Wilemon, Diana L Allen, Joseph L Allen
Jr. Female RBFV RBF 'PR'Debonair's A Twist Of Fate, Debra Mitchell
Open Female BFV BF CH'PR'Fissan's Wck's Dream Come True, Cat Jackson
CH GRCH'PR'Sierra's A Moment In Time, Debra Mitchell, Diana Allen
RCH CH'PR'Sierra Shir Shalom, Susan De La Paz, Diana L Allen
GRCH BOB NBOB NGRCH RGCH'PR'Fuji Nathaniel Ha Shalom SPOT-ON, Susan De La Paz

Northern Breed Group Winners
Judge: David Arthur
1st) American Eskimo, NBOB NGRCH RGCH'PR'Fuji Nathaniel Ha Shalom SPOT-ON
2nd) Alaskan Malamute, CH Tobruk Kalamal Sthrn Enchantrs

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
CH BOB CH Broadway's Mucho Caliente, Maggie Pryor

BELGIAN SHEPHERD DOG Entries
Judge Pamela A Moore
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Stonefox Knight Song, Karen A Shivers

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Open Male BM BOB Lillwyns Too Handsome For Ransome, Kaylee Young, Alicia Hood

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM Listed Entry
Open Male RBM Listed Entry
Female Puppy Listed Entry
Open Female BF BOW BOB Listed Entry
RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 9 Entries
Judge Pamela A Moore
Jr. Male BM BOW CH RATN NV Maynard's Running Amok, Jannifer Lanci
Adult Male RBM Brick House Hullabaloo, Kaile Buisson
Jr. Female BF Steels Tikaroa, Kaile Buisson
CH CH Maynard's I'ma Gonna Win, Chandly Maynard
RCH CH Dawson Hollow's Mera, Kaile Buisson
GRCH BOB GRCH Maynard's Siren SPOT, Chandly Maynard
RGRCH UWP RACEA SGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON, Chandly Maynard
RBF Steels Ursa Major Kaile Buisson
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Ria

Min American Shepherd, 3 Entries
Judge Pamela A Moore
Jr. Male RBM URO1 3katrustyrose Rockinmybestlook, Jessica Fuller
Open Male BM Listed Entry
CH BOB PN CH URO2 Rusty Rose Dashing Dragon SPOT, Jessica Fuller

Pembroke Welsh Corgi, 10 Entries
Judge Pamela A Moore
Male Puppy RBM Listed Entry
Adult Male BM BOW Lovejoy If Its Remington, Lisa Cooper
Female Puppy Pnf Live Like You Mean It, Lisa Cooper
Jr. Female BF Rustic's It's A Ginger Thing @ 7x, Kristen Moore
Open Female Listed Entry
Adult Female RBF Pnf Sheza Hot Item, Lisa Cooper
CH BOB GRCH Triple H Saturday Knight Live, Karla N Bevel
RCH CH Valacara Gentle On My Mind, Delania Mc Natt
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Triumph The Little Deuce Coupe, Karina Whittington

White Shepherd, 2 Entries
Judge Pamela A Moore
Male Puppy BM BOB Listed Entry
GRCH URO1 GRCH Runnin Thru The Fire Vonvolhouden SPOT-ON, Alicia Hood, Jewell Hood

Herding Dog Group Winners
Judge: Pamela A Moore
1st) Pembroke Welsh Corgi, GRCH Triple H Saturday Knight Live
2nd) German Shepherd Dog, Listed Entry
3rd) La Catahoula Leopard Dog, GRCH Maynard's Siren SPOT
4th) Australian Shepherd, CH Broadway's Mucho Caliente

Terriers

American Hairless Terrier, 4 Entries
Judge David Arthur
HAIRLESS
Jr. Female BFV BF BOB 'PR'Elements Force Of Nature@strider, Debbie Holmes
CH UWP RACEN NC AV CH Sundial Danclikenobodywatch Poise, Angie Claussen, Joyce Appel, Lisa Pixley
RCH Listed Entry
GRCH CH GRCH'PR'Poise Bellridge Foolrushtostrider, Angie Claussen, Debbie Holmes
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Key Lime
NFP Bright
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran 'PR'Sirius Hi-life Her Comes The S, Emily Rose, Susan Miller

American Pit Bull Terrier, 7 Entries
Judge David Arthur
Female Puppy CH'PR'Circle 3's Tansy Girl, Kasandra Carpenter
Open Female RBF Listed Entry
BHF BF BOB 'PR'Circle 3's Zoe Hart, Kasandra Carpenter
CH CH Irresistibull's Heavy Duty, Daleesa Wyatt
GRCH AP VPN RACEA CA UWPCH GRCH Fantac's Bware Of My Magic Doll, Anissa Littlefield, Amanda Stevens
RGRCH RACEN UWPO UJJCH AN AP2 VPA MC RATN UWPCH Kayo's Irish Charm Of Pixley SPOT-O, Lisa Pixley

Jack Russell Terrier, 1 Entry
Judge David Arthur
Open Female BF BOB Listed Entry

Rat Terrier, 6 Entries
Judge David Arthur
CH BOB CH'PR'Cohills Riding The Crazy Train SPOT, Angela Smith, Amanda Hill, Cody Smith
RCH URO1 CH'PR'Cohills What A Wicked Ride, Krestie Harville, Amanda Hill
GRCH GRCH'PR'Cohills Riding The Edge, Amanda Hill, Debbie Holmes, Barbara Trammell
RGRCH UWPO AP VPA UJJ UWPCH URO1 GRCH'PR'Lmj's Dirty Deeds At Cohills SPOT-ON, Amanda Hill
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran UWP UCD UAGI URO3 GRCH K2's Sobe An Outlaw At Cohills SPOT-ON, Amanda Hill or Devan Kallas

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Teddy Roosevelt Terrier, 5 Entries
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOW BOB CH Aspen's Ace In The Hole SPOT-ON, Samantha Hewett, Katelyn Danuser
Jr. Female RBF CH'PR'Aspen's Tupelo Honey, Shaleena Stone
Open Female 'PR'Tmt's Fast & Furious Gal Of Ahk, Max Robertson, Jenifer Robertson
Adult Female 'PR'Aspen's Bohemian Rhapsody, Shaleena Stone, Zachary Stone
BHF BF 'PR'Tmt's Gamer Gurl - Gg, Jenifer Robertson, Max Robertson

Terrier Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Staffordshire Bullterrier, Listed Entry
2nd) American Pit Bull Terrier, 'PR'Circle 3's Zoe Hart
3rd) Rat Terrier, CH'PR'Cohills Riding The Crazy Train SPOT
4th) American Hairless Terrier, 'PR'Elements Force Of Nature@strider

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Jr. Female BF BOB "nothing Sweet" Blueberry, Richard Brito

Biewer Terrier, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Adult Female BF BOB Daniel Konti Tiara Cali, Debbie Haas

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
BHM BM BOB Siamsthepartyneverendsatkenalary, Roxanne Smith

COTON DE TULEAR Entries
Judge Tracey A Kallas
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Legacy's Dancing In The Moonli, Elaine E Taylor

Japanese Chin, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
Open Male BM BOB CH Tacori Cin-don Daytripper, Janet Lockyer
RBM Tacori Cin-don Oliver Withatwist Janet Lockyer

Kromfohrlander, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Papillon, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Open Male BM BOB URO1 Patuxent's Miles Of The Revolu, Geneva Fain
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Poodle, 4 Entries
Judge Tracey A Kallas
MINIATURE
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female RBFV RBF Listed Entry
BHF BFV BF BOB Wanderlust I Can Touch Clouds, Misty Frye

Poodle M/C, 8 Entries
Judge Tracey A Kallas
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOW Showcase Boogie Man, Brett Bunch
Open Male RBMV RBM Listed Entry
Open Female RBFV RBF Listed Entry
BHF BFV BF Listed Entry
CH CH Mystique Kastle Leroy B@mnj, Douglas Matney, Jennifer Bills
GRCH BOB GRCH Kamann's Blue Bayou, Douglas Matney, Louann Smith

Russkiy Toy, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Open Male BM BOB History Star De Fer, Norma Madrid, Lory Anne Tannahill

Schipperke, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
CH BOB CH Gemini Drive Me Wild Joan Jett, Debra Decker

Companion Dog Group Winners
Judge: Tracey A Kallas
1st) Poodle, Wanderlust I Can Touch Clouds
2nd) Schipperke, CH Gemini Drive Me Wild Joan Jett
3rd) Papillon, URO1 Patuxent's Miles Of The Revolu
4th) Japanese Chin, CH Tacori Cin-don Daytripper

BIS Staffordshire Bullterrier, Listed Entry
RBIS Silken Windhound, CH Kristull Satin Tassels, Francie Stull

ALTERED CONFORMATION

March 12, 2022, Show 1

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Open Female BF BOB URO1 Tumbleweednkc Im Something Wicked SPOT-ON, Linda Miller

Curly-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
CH BOB UCD BN PN SHR URO3 CH Ayershire She's One Hot Mess SPOT-ON, Stephanie Ayers, Jim Ayers

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Open Male BM BOB ALCH URO2 Stellar's Fantom, Solange Adams

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Tracey A Kallas
GRCH BOB AEGCH UNJ GRCH Vomhart's Odyssey Made To Order SPOT-ON, Jennie Dunaway or Audrey Reed
ARGCH UJJ GRCH Vomhart's Keeping Up Appearances SPOT, Jennie Dunaway

Japanese Chin, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
Adult Male BM BOB NC NV NI Coyote Ridge Bluegrass Rambler, Ronda Agrue

Pyrenean Mastiff, 1 Entry
Judge Pamela A Moore
Adult Female BF BOB UNJ CH Elara De Estrella Escondido, Karina Whittington

Vizsla, 1 Entry
Judge Tracey A Kallas
GRCH BOB AN SC URO1 ALGRCH Kennington's Vizsla, Clayton Kennington, Debbie Holmes

ABIS German Shorthaired Pntr, AEGCH UNJ GRCH Vomhart's Odyssey Made To Order SPOT-ON, Jennie Dunaway or Audrey Reed
ARBIS Pyrenean Mastiff, UNJ CH Elara De Estrella Escondido, Karina Whittington

JUNIOR SHOWMANSHIP

March 12, 2022
Judge: Pamela A Moore

NJ
1st) Ryleigh Loveland
3rd) Lane Bally

OJ
1st) Iliana Whittington
2nd) Oliver Maynard
3rd) Brooke Bally

NS
2nd) Tharen Shires

BJH w/Comp: Iliana Whittington

View Event >