Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Twitter YouTube

OFFICIAL: Obedience Training Class Of Harrisburg (03/11/2017) / Conformation - Sunday, Show 2

March 12, 2017

Hosted By: Obedience Training Class Of Harrisburg

Location: Mechanicsburg, Pennsylvania

Guardian Dogs

Anatolian Shepherd, 3 Entries
Judge Karyn Colman
CH BOB GRCH Mystic's Sadik Arkadas, Brandi R Lambert
RCH CH Mystic's Efsanevi Ghazanfer, Brandi R Lambert
GRCH GRCH Mystic's Zaman Unsurdur, Brandi R Lambert

Saint Bernard, 3 Entries
Judge Karyn Colman
CH BOB GRCH Shaggy Hollows Playing With Fire, Mary Mann
RCH GRCH Manns Wild Pebbles, Mary Mann
GRCH GRCH Mann's Precious Ruby, Mary Mann, Victor Mann

Guardian Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Saint Bernard, GRCH Shaggy Hollows Playing With Fire
2nd) Anatolian Shepherd, GRCH Mystic's Sadik Arkadas

Scenthounds

Redbone Coonhound, 4 Entries
Judge Karyn Colman
Jr. Female RBF 'PR'Rimfire & Mt Hope Mysterious A, Danielle Madore, Kristen Morgan
Adult Female BF CCH CH'PR'Darnobidbrownchicken Brown Cow, Danielle Madore
CH CCH CH'PR'Tnt's&rimfire Thunder Rd Gunny, Tammy Rogers
GRCH BOB CGRCH GRCH'PR'Mount Hopes Buford T Justice, Kristen Morgan

Scenthound Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Redbone Coonhound, CGRCH GRCH'PR'Mount Hopes Buford T Justice

Sighthounds & Pariah Dogs

Basenji, 3 Entries
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB CH Tammen's Hoodoo Your Voodoo, Laura Gilchrist
CH CH Marjani Style Is Forever, Julie A Hartigan, Carolyn Boutchyard

Whippet, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM Sovereign Sportingflds Bugatti, Diana Cognigni
CH BOB URO1 CH Windryder's Woman On Wheels, Roberta S Lutz, Fred H Lutz

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Whippet, URO1 CH Windryder's Woman On Wheels
2nd) Basenji, CH Tammen's Hoodoo Your Voodoo

Gun Dogs

Curly-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Female BF BOB CH Coventry Wild Goose Chase, Bonnie Unangst

English Cocker Spaniel, 4 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM Beach Bum Discover Your Fortune, Benjamin Szymanski, Austina Heinz, Gina Plott
BHM RBM Listed Entry
BHF BF BOW Beach Bum Reveal The Mystery, Austina Heinz, Jim Heinz, Gina Plott
GRCH BOB GRCH Skjervtuns Simply Black Pepper, Austina Heinz, Gina Plott

Flat-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 4 Entries
Judge Karyn Colman
Int. Female RBF Listed Entry
BHF BF Seminary Ridge's Souvenir, Adair B Toddes, Steven P Toddes
CH BOB GRCH Mc Cabe Creek Gust Over Rimfire, Danielle Madore
RCH Listed Entry

Standard Poodle, 9 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM BOW Argan's Masterharper Of Pern, Cheryl Ann Butchko
Female Puppy Foupaws Rockin Apple Bottomdenim, Deborah Priester-grimes
Jr. Female BF CH Sng's Garnet's Major Journey, Billie Martin Barnes, Sandra Hollabaugh
Adult Female RBF CH Piccolo's Devil Wears Prada, Evelyn M Comer
CH BOB CH D And D's Giselle Up And Over, Diane M Callahan, Kim Callahan
RCH CH 5-star Rosebud Sky's The Limit, Diane M Callahan, Kim Callahan
RBM Geer's Sportin M Levis @foupaws Deborah Priester-grimes

Gun Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) English Cocker Spaniel, GRCH Skjervtuns Simply Black Pepper
2nd) Curly-coated Retriever, CH Coventry Wild Goose Chase
3rd) Labrador Retriever, GRCH Mc Cabe Creek Gust Over Rimfire
4th) Flat-coated Retriever, Listed Entry

Northern Breeds

Alaskan Malamute, 2 Entries
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Kasaan's A Glimmer O' Fortune, Bonnie Mc Mahon Howen, David Allen, Michelle Booth
RCH CH Kasaan's Embrace The Fortune, Michelle Booth, Diana Booth, Josephine Booth

Chow Chow, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Chow Chow, Listed Entry
2nd) Alaskan Malamute, CH Kasaan's A Glimmer O' Fortune

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Beauceron, 4 Entries
Judge Karyn Colman
Jr. Male BM Lazarus Des Siskiyous, Edith Elizabeth Thompson
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Just Double Dew It De Katahdin SPOT, Kara Trojanoski, Cameron Staron
RBF Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Main Squeeze Du Chateau Rocher, Justine Bradley

Briard, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Classique Sagi Mischief & Mayhem, Michelle Quigley, Robin Lytle

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Karyn Colman
CH GRCH Titan Maximus Von Ezbrook, Deborah Sotirakos
RCH URO1 CH Ez Brooks Rayna SPOT-ON, Susie Zeiner
GRCH BOB GRCH Ez Brooks Phoenix, Susie Zeiner

Pembroke Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Karyn Colman
CH BOB GRCH Hazel Queen Elisabeth Valhalos, Debbie A Mock
RCH CH Buckeye Salted Caramel Kiss, Debbie A Mock
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Karyn Colman
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

White Shepherd, 1 Entry
Judge Karyn Colman
Female Puppy BF BOB CH Braehead's A Fiery Archer, Susan V Feely

Herding Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Pembroke Welsh Corgi, GRCH Hazel Queen Elisabeth Valhalos
3rd) Briard, CH Classique Sagi Mischief & Mayhem
4th) White Shepherd, CH Braehead's A Fiery Archer

Terriers

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Karyn Colman
CH Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH BOB UWP GRCH'PR'Shaw's Fight On Till U Have 1, Amanda Held

Manchester Terrier, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Marjani Giggles 'n Grins V Hea, Julie Hartigan

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Karyn Colman
CH BOB CH Mk's True Grit, Jane Lasher

Terrier Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Manchester Terrier, CH Marjani Giggles 'n Grins V Hea
2nd) Staffordshire Bullterrier, CH Mk's True Grit
3rd) American Pit Bull Terrier, UWP GRCH'PR'Shaw's Fight On Till U Have 1

Companion Dogs

Biewer Terrier, 3 Entries
Judge Karyn Colman
CH BOB CH'PR'Moore Brookwood's Kensi Nicole, Ann Moore Schultz
RCH CH'PR'Brookwood Yanna De Grace, Deborah Heydt

Chihuahua, 1 Entry
Judge Karyn Colman
BHM BM BOB CH Rossmoyne's Ranger Danger, Joyce B Gutshall

Dalmatian, 1 Entry
Judge Karyn Colman
BHM BM BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Mcdottie Tip Your Hat, Susanne Bauman

Companion Dog Group Winners
Judge: Karyn Colman
1st) Biewer Terrier, CH'PR'Moore Brookwood's Kensi Nicole
2nd) Dalmatian, Listed Entry
3rd) Chihuahua, CH Rossmoyne's Ranger Danger

BIMBS Chow Chow, Listed Entry
RBIMBS English Cocker Spaniel, GRCH Skjervtuns Simply Black Pepper, Austina Heinz, Gina Plott

View Event >