Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Southeastern American Eskimo Dog Association, Inc. (03/05/2022) / Sunday, Conformation, Altered Conformation, Junior Showmanship Show 2

March 6, 2022

Hosted By: Southeastern American Eskimo Dog Association, Inc.

Location: Jefferson, Georgia

CONFORMATION
March 6, 2022, Show 2

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 5 Entries
Judge Kimberly Allison
Adult Male BM BOW Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
Female Puppy BF BOB Shenandoah Creek's Vortex SPOT-ON, Dru Pinto

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
CH BOB UCD RATN UWP ROM CH Verwohnter Teufel Vom Furstenhaus SPOT-ON, Sandra Owen

Great Dane, 4 Entries
Judge Kimberly Allison
Male Puppy BM BOW Legado's Thrill Of The Fight, Jennifer Fulfer
Jr. Female BF RACEN Maradanes Sweet Magnolia, Melissa Oliver
CH BOB CH Danemarks Holding The Heavens, Hannah Fick
RCH CH Dynamicdanes Arias Razzlendazzlen, Kaitlin Cunningham

Olde English Bulldogge, 2 Entries
Judge Kimberly Allison
CH BOB CH Faulling's Mechanical Piston, Hannah Loudermilk
RCH CH Ersoy's Sbk Egyptian Queen, Hannah Loudermilk

Guardian Dog Group Winners
Judge: Kimberly Allison
1st) Olde English Bulldogge, CH Faulling's Mechanical Piston
2nd) Great Dane, CH Danemarks Holding The Heavens
3rd) Giant Schnauzer, UCD RATN UWP ROM CH Verwohnter Teufel Vom Furstenhaus SPOT-ON
4th) Cane Corso Italiano, Listed Entry

Scenthounds

American Leopard Hound, 2 Entries
Judge Kimberly Allison
Adult Male BM GRCH'PR'Fifty Shades Darker, Brooke Mooney
GRCH BOB RACEN RGCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon, Haley Creasman, Effrem Creasman

Basset Fauve De Bretagne, 2 Entries
Judge Kimberly Allison
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Dachshund, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
STANDARD
Adult Male BMV BM BOB Listed Entry

Mountain Cur, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
Jr. Male BM BOB Hrh Auger The K9 Prince, Timothy Cook, Michelle Brown

Scenthound Group Winners
Judge: Kimberly Allison
1st) American Leopard Hound, RACEN RGCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon
2nd) Basset Fauve De Bretagne, Listed Entry
3rd) Dachshund, Listed Entry
4th) Mountain Cur, Hrh Auger The K9 Prince

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
CH BOB URO1 PN CH Orion's Little Arrow, Emily Lynn

Carolina Dog, 2 Entries
Judge Helena Engelauf
Adult Male BM BOW BOB CH Swamp Fox Davie Crockett, Donna Brisbin
Jr. Female BF Swamp Fox Dark Angel, Donna Brisbin

Whippet, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Adult Male BM BOB Karasar's Envied, Mary Pruitt

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Whippet, Karasar's Envied
2nd) Borzoi, URO1 PN CH Orion's Little Arrow
3rd) Carolina Dog, CH Swamp Fox Davie Crockett

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
BHM BM BOB Listed Entry

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Helena Engelauf
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 5 Entries
Judge Helena Engelauf
Male Puppy BM Mitels Blue Chaos In A Bottle, Erica Wethington, Alexis Hensley
Adult Male RBM Highviewturkhaven Unrequited Love, Kathy Evans
BHF BF BOW Listed Entry
CH BOB CH 1fc How Do U Like Me Now, Kristy Jones, Ray Jones
RCH CH Sunval's Yana Hunt For Jushae, Julie Price

Standard Poodle M/C, 4 Entries
Judge Helena Engelauf
CH UNJ GRCH 1fc Celtic Valkyrie, Erica Wethington
RCH CH Pearsonias Pintsized Prettyboy, Danielle Howard
GRCH BOB URO1 EGCH 1fc Crystalcreek Wehavethekey Ths SPOT, Ray Jones

Gun Dog Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Standard Poodle M/C, URO1 EGCH 1fc Crystalcreek Wehavethekey Ths SPOT
2nd) Standard Poodle, CH 1fc How Do U Like Me Now
3rd) Golden Retriever, Listed Entry
4th) Cocker Spaniel, Listed Entry

Northern Breeds

American Eskimo, 2 Entries
Judge Deborah J Allen
MINIATURE
Female Puppy RBFV RBF 'PR'Trinity Everleigh Rose @ Ricks, Kathy S Ricks, James E Ricks Jr, Susan J Clingenpeel
BHF BFV BF BOB CH'PR'Sr Pearls Roses & Wyne, Barbara Byrd

German Spitz, 3 Entries
Judge Deborah J Allen
KLIEN 9-11.5
Female Puppy BFV RBF Kunhegyesi Bleki Ivolett-mano, Patrea Pabst
MITTEL 12-15
Open Female BFV BF CH Kunhegyesi Bleki Calisto-macko, Terry Woods
CH BOB CH Mystic Phantom Vh Bearehofke, Terry Woods

Northern Breed Group Winners
Judge: Deborah J Allen
1st) German Spitz, CH Mystic Phantom Vh Bearehofke
2nd) American Eskimo, CH'PR'Sr Pearls Roses & Wyne

Herding Dogs

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge Deborah J Allen
Jr. Male BM BOW Pineriver Imagine That, Rebecca Grams
Adult Female BF URO1 CH Sunfire Springfever Kiss Koala, Jenny Addie
CH BOB GRCH Lk Michigan's Redhot Gingerman, Marcie Boomsliter
RCH CH Canon's I'm Your Hucklebery, Larinda Wilken

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
CH BOB Listed Entry

Border Collie, 2 Entries
Judge Deborah J Allen
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM BOB URO1 CH Chf Mischief Managed, Judy Kinnie

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
CH BOB CH Glasshouse Fantasy N Delusion, Joanne White

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Deborah J Allen
Male Puppy BM Listed Entry
BHM RBM Astro Vom Woodwolf, Carolyn Woodward
CH BOB UCD BN URO3 CH Eros Vom Zuflucht, Heidi Owen

La Catahoula Leopard Dog, 3 Entries
Judge Deborah J Allen
GRCH BOB RACEN GRCH Cimerron's Deathsong, Christina Blankenship, Deborah C Deters
RGRCH RACEN EGCH Primetime's Ia Hawkeye's Tater, Jean C Rothe

Pembroke Welsh Corgi, 2 Entries
Judge Deborah J Allen
CH BOB CH Otreks To Sir With Love, Joanne White
RCH Invalid Entry

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
Male Puppy BM BOB Lil Blessings Uncharted Waters, Diane Greene

Herding Dog Group Winners
Judge: Deborah J Allen
1st) Australian Shepherd, GRCH Lk Michigan's Redhot Gingerman
2nd) Shetland Sheepdog, Lil Blessings Uncharted Waters
3rd) La Catahoula Leopard Dog, RACEN GRCH Cimerron's Deathsong
4th) Pembroke Welsh Corgi, CH Otreks To Sir With Love

Terriers

Cesky Terrier, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
Open Female BF BOB Bluefire Wrap Her Up, Carol Tschida, Tim Smith, Holly Million, Pamela Bale

Parson Russell Terrier, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
10-12.5"
Open Female BFV BF BOB CH Windswept Eye On The Prize, Laurel Klest

Staffordshire Bullterrier, 2 Entries
Judge Matthew K Proctor
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH Darmhoff's Drums Of The Souix At, Glenda Nunnally, Adriana Mark Darwash

Terrier Group Winners
Judge: Matthew K Proctor
1st) Cesky Terrier, Bluefire Wrap Her Up
2nd) Parson Russell Terrier, CH Windswept Eye On The Prize
3rd) Staffordshire Bullterrier, CH Darmhoff's Drums Of The Souix At

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge Matthew K Proctor
Jr. Male BM BOW BOB CH Sb Vini Vidi Vici, Brittany Holcomb
Adult Female BF Sb Clever Endevor, Brittany Holcomb

Chinese Crested, 6 Entries
Judge Matthew K Proctor
Jr. Male BM BOW BOB Jeremar's Lovin You Is Easy, Susan Brown
Adult Male RBM Listed Entry
Open Female RBF Jeremar's Who's Cryin Now, Marlyne Tyre
BHF BF Listed Entry

Dalmatian, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
CH BOB URO1 CH Dapper-dan's Southern Dal Gal, Karen Hatfield

French Bulldog, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
Open Female BF BOB South Peach Girl Next Door, Draper Palmer, Carol Tschida, Kathryn Palmer, Juliana Palmer

Papillon, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
CH BOB CH Riesa's Jack Of All Trades, Joy Carpenter

Pomeranian, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
Female Puppy BF BOB Goodgollymissdolly@duncanpoms, Cedric Duncan, Jeannie Duncan, Olivia Duncan

Poodle, 2 Entries
Judge Matthew K Proctor
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry
Open Female RBFV RBF Listed Entry

Schipperke, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
Jr. Male BM BOB URO1 Skydance's My Only Hope, Lori Hobbs

Companion Dog Group Winners
Judge: Matthew K Proctor
1st) Poodle, Listed Entry
2nd) French Bulldog, South Peach Girl Next Door
3rd) Chinese Crested, Jeremar's Lovin You Is Easy
4th) Papillon, CH Riesa's Jack Of All Trades

BIS American Leopard Hound, RACEN RGCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon, Haley Creasman, Effrem Creasman
RBIS Whippet, Karasar's Envied, Mary Pruitt

ALTERED CONFORMATION
March 6, 2022, Show 2

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
CH BOB CH Shell Bluff Kiss The Cowgirl, Jenny Addie, Terry Dickey

Borzoi, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
CH BOB ALCH Lynn's Vasilisa, Emily Lynn

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
GRCH BOB RATM URO1 ALGRCH Sonrise Valentine, Fawn Kovach

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
CH BOB PN URO2 ALCH Rno Ct Cant Fight The Moonlight, Tara Cotton

Poodle, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
CH BOB ALCH Tintlet Aces and Eights, Barb Andreassen, Gloria Ogdahl

ABIS Pembroke Welsh Corgi, PN URO2 ALCH Rno Ct Cant Fight The Moonlight, Tara Cotton
ARBIS German Shorthaired Pntr, RATM URO1 ALGRCH Sonrise Valentine, Fawn Kovach

JUNIOR SHOWMANSHIP

Show: 2

Judge: Kimberly Allison

OJ
1st) Kaden Fischer

View Event >