Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Southeastern American Eskimo Dog Association, Inc. (03/05/2022) / Sunday, Conformation, Altered Conformation, Junior Showmanship Show 1

March 6, 2022

Hosted By: Southeastern American Eskimo Dog Association, Inc.

Location: Jefferson, Georgia

CONFORMATION

March 6, 2022, Show 1

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 5 Entries
Judge Helena Engelauf
Adult Male BM BOW Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
CH BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Female Puppy BF BOB Shenandoah Creek's Vortex SPOT-ON, Dru Pinto

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
CH BOB UCD RATN UWP ROM CH Verwohnter Teufel Vom Furstenhaus SPOT-ON, Sandra Owen

Great Dane, 4 Entries
Judge Helena Engelauf
Male Puppy BM Legado's Thrill Of The Fight, Jennifer Fulfer
Jr. Female BF BOW RACEN Maradanes Sweet Magnolia, Melissa Oliver
CH BOB CH Dynamicdanes Arias Razzlendazzlen, Kaitlin Cunningham
RCH CH Danemarks Holding The Heavens, Hannah Fick

Olde English Bulldogge, 2 Entries
Judge Helena Engelauf
CH BOB CH Faulling's Mechanical Piston, Hannah Loudermilk
RCH CH Ersoy's Sbk Egyptian Queen, Hannah Loudermilk

Guardian Dog Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Giant Schnauzer, UCD RATN UWP ROM CH Verwohnter Teufel Vom Furstenhaus SPOT-ON
2nd) Great Dane, CH Dynamicdanes Arias Razzlendazzlen
3rd) Olde English Bulldogge, CH Faulling's Mechanical Piston
4th) Cane Corso Italiano, Listed Entry

Scenthounds

American Leopard Hound, 2 Entries
Judge Helena Engelauf
Adult Male BM GRCH'PR'Fifty Shades Darker, Brooke Mooney
GRCH BOB RACEN RGCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon, Haley Creasman, Effrem Creasman

Basset Fauve De Bretagne, 3 Entries
Judge Helena Engelauf
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Open Female BF BOW BOB CH Blevwil Cloud Nine, Cindy Hartman

Dachshund, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
STANDARD
Adult Male BMV BM BOB Listed Entry

Mountain Cur, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Jr. Male BM BOB Hrh Auger The K9 Prince, Timothy Cook, Michelle Brown

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Female Puppy BF BOB 'PR'Broken Roads B2, Cleo Bowers

Scenthound Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Mountain Cur, Hrh Auger The K9 Prince
2nd) American Leopard Hound, RACEN RGCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon
3rd) Basset Fauve De Bretagne, CH Blevwil Cloud Nine
4th) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
CH BOB URO1 PN CH Orion's Little Arrow, Emily Lynn

Carolina Dog, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
Adult Male BM BOB CH Swamp Fox Davie Crockett, Donna Brisbin

Whippet, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
Adult Male BM BOB Karasar's Envied, Mary Pruitt

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Deborah J Allen
1st) Whippet, Karasar's Envied
2nd) Carolina Dog, CH Swamp Fox Davie Crockett
3rd) Borzoi, URO1 PN CH Orion's Little Arrow

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
BHM BM BOB Listed Entry

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Deborah J Allen
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry

Standard Poodle, 6 Entries
Judge Deborah J Allen
Male Puppy RBM Mitels Blue Chaos In A Bottle, Erica Wethington, Alexis Hensley
Adult Male BM Highviewturkhaven Unrequited Love, Kathy Evans
BHF BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Sunval's Yana Hunt For Jushae, Julie Price
RCH CH 1fc How Do U Like Me Now, Kristy Jones, Ray Jones

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge Deborah J Allen
CH UCD BN PN URO2 CH Rose City's Texas Rolling Stone SPOT-ON, Martha J Hartley
RCH UNJ GRCH 1fc Celtic Valkyrie, Erica Wethington
GRCH BOB URO1 EGCH 1fc Crystalcreek Wehavethekey Ths SPOT, Ray Jones

Gun Dog Group Winners
Judge: Deborah J Allen
1st) Standard Poodle, CH Sunval's Yana Hunt For Jushae
2nd) Golden Retriever, Listed Entry
3rd) Cocker Spaniel, Listed Entry
4th) Standard Poodle M/C, URO1 EGCH 1fc Crystalcreek Wehavethekey Ths SPOT

Northern Breeds

American Eskimo, 2 Entries
Judge Matthew K Proctor
MINIATURE
Female Puppy RBFV RBF 'PR'Trinity Everleigh Rose @ Ricks, Kathy S Ricks, James E Ricks Jr, Susan J Clingenpeel
BHF BFV BF BOB CH'PR'Sr Pearls Roses & Wyne, Barbara Byrd

German Spitz, 3 Entries
Judge Matthew K Proctor
KLIEN 9-11.5
Female Puppy BFV BF Kunhegyesi Bleki Ivolett-mano, Patrea Pabst
MITTEL 12-15
Open Female BFV RBF CH Kunhegyesi Bleki Calisto-macko, Terry Woods
CH BOB CH Mystic Phantom Vh Bearehofke, Terry Woods

Siberian Husky, 2 Entries
Judge Matthew K Proctor
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: Matthew K Proctor
1st) Siberian Husky, Listed Entry
2nd) German Spitz, CH Mystic Phantom Vh Bearehofke
3rd) American Eskimo, CH'PR'Sr Pearls Roses & Wyne

Herding Dogs

Australian Shepherd, 5 Entries
Judge Matthew K Proctor
Jr. Male BM BOW Pineriver Imagine That, Rebecca Grams
Adult Female BF URO1 CH Sunfire Springfever Kiss Koala, Jenny Addie
CH BOB CH Immortal Flame Labakan Slovakia, Rebecca K Grams
RCH CH Canon's I'm Your Hucklebery, Larinda Wilken

Border Collie, 2 Entries
Judge Matthew K Proctor
Male Puppy BM BOB URO1 CH Chf Mischief Managed, Judy Kinnie
RBM Listed Entry

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
CH BOB CH Glasshouse Fantasy N Delusion, Joanne White

Czechoslovakian Vlcak, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
Open Female BF BOB Kiki Iii Od Uhoste, Joy Clemens

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Matthew K Proctor
Male Puppy BM BOB Listed Entry
BHM RBM Astro Vom Woodwolf, Carolyn Woodward
CH UCD BN URO3 CH Eros Vom Zuflucht, Heidi Owen

La Catahoula Leopard Dog, 3 Entries
Judge Matthew K Proctor
CH BOB RACEN GRCH Cimerron's Deathsong, Christina Blankenship, Deborah C Deters
GRCH RACEA UJJ GRCH Primetime's Best Kept Secret, Jean C Rothe
RGRCH RACEN EGCH Primetime's Ia Hawkeye's Tater, Jean C Rothe

Pembroke Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Matthew K Proctor
Adult Female BF Listed Entry
CH Invalid Entry
RCH CH Otreks To Sir With Love, Joanne White

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
Male Puppy BM BOB Lil Blessings Uncharted Waters, Diane Greene

Herding Dog Group Winners
Judge: Matthew K Proctor
1st) Pembroke Welsh Corgi, Invalid Entry
2nd) Australian Shepherd, CH Immortal Flame Labakan Slovakia
3rd) Shetland Sheepdog, Lil Blessings Uncharted Waters
4th) Czechoslovakian Vlcak, Kiki Iii Od Uhoste

Terriers

Cesky Terrier, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
Open Female BF BOB Bluefire Wrap Her Up, Carol Tschida, Tim Smith, Holly Million, Pamela Bale

Parson Russell Terrier, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
10-12.5"
Open Female BFV BF BOB CH Windswept Eye On The Prize, Laurel Klest

Staffordshire Bullterrier, 2 Entries
Judge Kimberly Allison
Male Puppy BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB CH Darmhoff's Drums Of The Souix At, Glenda Nunnally, Adriana Mark Darwash

Terrier Group Winners
Judge: Kimberly Allison
1st) Parson Russell Terrier, CH Windswept Eye On The Prize
2nd) Cesky Terrier, Bluefire Wrap Her Up
3rd) Staffordshire Bullterrier, CH Darmhoff's Drums Of The Souix At

Companion Dogs

American Bully, 2 Entries
Judge Kimberly Allison
Jr. Male BM BOW BOB CH Sb Vini Vidi Vici, Brittany Holcomb
Adult Female BF Sb Clever Endevor, Brittany Holcomb

Chinese Crested, 6 Entries
Judge Kimberly Allison
Jr. Male RBM Jeremar's Lovin You Is Easy, Susan Brown
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
BHM Jeremar's Don't Stop Belevin, Marlyne Tyre
Open Female BF Jeremar's Who's Cryin Now, Marlyne Tyre
BHF RBF Listed Entry
CH CH Jeremar's Who's Crying Now, Barbara Creely

Dalmatian, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
CH BOB URO1 CH Dapper-dan's Southern Dal Gal, Karen Hatfield

French Bulldog, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
Open Female BF BOB South Peach Girl Next Door, Draper Palmer, Carol Tschida, Kathryn Palmer, Juliana Palmer

Papillon, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
Jr. Male BM BOB CH Riesa's Jack Of All Trades, Joy Carpenter

Pomeranian, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
Female Puppy BF BOB Goodgollymissdolly@duncanpoms, Cedric Duncan, Jeannie Duncan, Olivia Duncan

Poodle, 2 Entries
Judge Kimberly Allison
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry
Open Female RBFV RBF Listed Entry

Schipperke, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
Jr. Male BM BOB URO1 Skydance's My Only Hope, Lori Hobbs

Companion Dog Group Winners
Judge: Kimberly Allison
1st) Papillon, CH Riesa's Jack Of All Trades
2nd) Schipperke, URO1 Skydance's My Only Hope
3rd) French Bulldog, South Peach Girl Next Door
4th) Pomeranian, Goodgollymissdolly@duncanpoms

BIS Papillon, CH Riesa's Jack Of All Trades, Joy Carpenter
RBIS Mountain Cur, Hrh Auger The K9 Prince, Timothy Cook, Michelle Brown

ALTERED CONFORMATION

March 6, 2022, Show 1

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
CH BOB CH Shell Bluff Kiss The Cowgirl, Jenny Addie, Terry Dickey

Borzoi, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
CH BOB ALCH Lynn's Vasilisa, Emily Lynn

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
Open Female BF BOB ALCH Windsong's Guns Roses & Diamonds SPOT-ON, Tara Cotton

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
GRCH BOB RATM URO1 ALGRCH Sonrise Valentine, Fawn Kovach

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
CH BOB PN URO2 ALCH Rno Ct Cant Fight The Moonlight, Tara Cotton

Poodle, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOB ALCH Tintlet Aces and Eights, Barb Andreassen, Gloria Ogdahl

ABIS Australian Shepherd, CH Shell Bluff Kiss The Cowgirl, Jenny Addie, Terry Dickey
ARBIS German Shorthaired Pntr, RATM URO1 ALGRCH Sonrise Valentine, Fawn Kovach

JUNIOR SHOWMANSHIP
Show: 1

Judge: Helena Engelauf

OJ
1st) Kaden Fischer

View Event >