Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Southeastern American Eskimo Dog Association, Inc. (03/05/2022) / Saturday, Conformation, Altered Conformation, Junior Showmanship Show 2

March 5, 2022

Hosted By: Southeastern American Eskimo Dog Association, Inc.

Location: Jefferson, Georgia

CONFORMATION

March 5, 2022, Show 2

Guardian Dogs

Boxer, 2 Entries
Judge Deborah J Allen
Female Puppy RBF Giza Circe Nordom, Cynthia Mason, Jennifer Storer
Jr. Female BF BOB Livin On The Edge Von Bohnen Bach, Jennifer Storer

Cane Corso Italiano, 2 Entries
Judge Deborah J Allen
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Female BF Listed Entry

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Deborah J Allen
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF BOB Listed Entry
CH Listed Entry

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
CH BOB UCD RATN UWP ROM CH Verwohnter Teufel Vom Furstenhaus SPOT-ON, Sandra Owen

Great Dane, 6 Entries
Judge Deborah J Allen
Male Puppy BM BOW Legado's Thrill Of The Fight, Jennifer Fulfer
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF RACEN Maradanes Sweet Magnolia, Melissa Oliver
CH BOB CH Dynamicdanes Arias Razzlendazzlen, Kaitlin Cunningham
RCH CH Danemarks Holding The Heavens, Hannah Fick

Olde English Bulldogge, 2 Entries
Judge Deborah J Allen
CH BOB CH Faulling's Mechanical Piston, Hannah Loudermilk
RCH CH Ersoy's Sbk Egyptian Queen, Hannah Loudermilk

Guardian Dog Group Winners
Judge: Deborah J Allen
1st) Doberman Pinscher, Listed Entry
2nd) Great Dane, CH Dynamicdanes Arias Razzlendazzlen
3rd) Giant Schnauzer, UCD RATN UWP ROM CH Verwohnter Teufel Vom Furstenhaus SPOT-ON
4th) Olde English Bulldogge, CH Faulling's Mechanical Piston

Scenthounds

American Leopard Hound, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
GRCH BOB RACEN RGCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon, Haley Creasman, Effrem Creasman

Basset Fauve De Bretagne, 3 Entries
Judge Deborah J Allen
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Open Female BF CH Blevwil Cloud Nine, Cindy Hartman

Dachshund, 2 Entries
Judge Deborah J Allen
MINIATURE
Jr. Male BMV BM BOB CH Winmors Etch A Sketch Msdp, C Holly Lowery Frady
STANDARD
Adult Male BMV RBM Listed Entry

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
Adult Female BF BOB 'PR'Miss Lena House, Ashley Marie Fowler, Tyson Page

Scenthound Group Winners
Judge: Deborah J Allen
1st) American Leopard Hound, RACEN RGCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon
2nd) Basset Fauve De Bretagne, Listed Entry
3rd) Dachshund, CH Winmors Etch A Sketch Msdp
4th) Redbone Coonhound, 'PR'Miss Lena House

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
CH BOB URO1 PN CH Orion's Little Arrow, Emily Lynn

Carolina Dog, 2 Entries
Judge Matthew K Proctor
Adult Male BM BOW BOB CH Swamp Fox Davie Crockett, Donna Brisbin
Jr. Female BF Swamp Fox Dark Angel, Donna Brisbin

Whippet, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
Adult Male BM BOB Karasar's Envied, Mary Pruitt

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Matthew K Proctor
1st) Whippet, Karasar's Envied
2nd) Borzoi, URO1 PN CH Orion's Little Arrow
3rd) Carolina Dog, CH Swamp Fox Davie Crockett

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
BHM BM BOB Listed Entry

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Matthew K Proctor
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry

Standard Poodle, 6 Entries
Judge Matthew K Proctor
Male Puppy RBM Mitels Blue Chaos In A Bottle, Erica Wethington, Alexis Hensley
Adult Male BM Highviewturkhaven Unrequited Love, Kathy Evans
BHF BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Sunval's Yana Hunt For Jushae, Julie Price
RCH CH 1fc How Do U Like Me Now, Kristy Jones, Ray Jones

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge Matthew K Proctor
CH CH Pearsonias Pintsized Prettyboy, Danielle Howard
RCH CH Bowmans Remington Ghostrider SPOT, Deborah Bowman
GRCH BOB URO1 EGCH 1fc Crystalcreek Wehavethekey Ths SPOT, Ray Jones

Gun Dog Group Winners
Judge: Matthew K Proctor
1st) Standard Poodle, CH Sunval's Yana Hunt For Jushae
2nd) Standard Poodle M/C, URO1 EGCH 1fc Crystalcreek Wehavethekey Ths SPOT
3rd) Cocker Spaniel, Listed Entry
4th) Golden Retriever, Listed Entry

Northern Breeds

American Eskimo, 2 Entries
Judge Kimberly Allison
MINIATURE
Female Puppy RBFV RBF 'PR'Trinity Everleigh Rose @ Ricks, Kathy S Ricks, James E Ricks Jr, Susan J Clingenpeel
BHF BFV BF BOB CH'PR'Sr Pearls Roses & Wyne, Barbara Byrd

German Spitz, 3 Entries
Judge Kimberly Allison
KLIEN 9-11.5
Female Puppy BFV RBF Kunhegyesi Bleki Ivolett-mano, Patrea Pabst
MITTEL 12-15
Open Female BFV BF CH Kunhegyesi Bleki Calisto-macko, Terry Woods
CH BOB CH Mystic Phantom Vh Bearehofke, Terry Woods

Northern Breed Group Winners
Judge: Kimberly Allison
1st) German Spitz, CH Mystic Phantom Vh Bearehofke
2nd) American Eskimo, CH'PR'Sr Pearls Roses & Wyne

Herding Dogs

Australian Shepherd, 6 Entries
Judge Kimberly Allison
Jr. Male BM BOW BOB Pineriver Imagine That, Rebecca Grams
Adult Female BF URO1 CH Sunfire Springfever Kiss Koala, Jenny Addie
CH GRCH Lk Michigan's Redhot Gingerman, Marcie Boomsliter
RCH CH Immortal Flame Labakan Slovakia, Rebecca K Grams
GRCH GRCH Eclipse Ofthemoon Labakanslovakia, Rebecca K Grams

Border Collie, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
Male Puppy BM BOB URO1 CH Chf Mischief Managed, Judy Kinnie

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
CH BOB CH Glasshouse Fantasy N Delusion, Joanne White

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Kimberly Allison
Male Puppy RBM Listed Entry
BHM BM BOW Astro Vom Woodwolf, Carolyn Woodward
CH UCD BN URO3 CH Eros Vom Zuflucht, Heidi Owen
GRCH BOB GRCH Hesed Hof Evie, Sam Murphy

La Catahoula Leopard Dog, 4 Entries
Judge Kimberly Allison
Female Puppy BF Listed Entry
CH RACEN GRCH Cimerron's Deathsong, Christina Blankenship, Deborah C Deters
GRCH BOB RACEA UJJ GRCH Primetime's Best Kept Secret, Jean C Rothe
RGRCH RACEN EGCH Primetime's Ia Hawkeye's Tater, Jean C Rothe

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
Open Male BM BOB Listed Entry

Pembroke Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Kimberly Allison
Adult Female BF BOB Listed Entry
CH CH Otreks To Sir With Love, Joanne White
RCH Invalid Entry

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
Male Puppy BM BOB Lil Blessings Uncharted Waters, Diane Greene

Herding Dog Group Winners
Judge: Kimberly Allison
1st) Australian Shepherd, Pineriver Imagine That
2nd) La Catahoula Leopard Dog, RACEA UJJ GRCH Primetime's Best Kept Secret
3rd) Min American Shepherd, Listed Entry
4th) Pembroke Welsh Corgi, Listed Entry

Terriers

Cesky Terrier, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Open Female BF BOB Bluefire Wrap Her Up, Carol Tschida, Tim Smith, Holly Million, Pamela Bale

Parson Russell Terrier, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
10-12.5"
Open Female BFV BF BOB CH Windswept Eye On The Prize, Laurel Klest

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Parson Russell Terrier, CH Windswept Eye On The Prize
2nd) Cesky Terrier, Bluefire Wrap Her Up
3rd) Staffordshire Bullterrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Jr. Male BM BOB CH Sb Vini Vidi Vici, Brittany Holcomb

Chinese Crested, 5 Entries
Judge Helena Engelauf
Jr. Male Jeremar's Lovin You Is Easy, Susan Brown
Adult Male BM BOW Listed Entry
BHM RBM Jeremar's Don't Stop Belevin, Marlyne Tyre
Open Female BF Jeremar's Who's Cryin Now, Marlyne Tyre
CH BOB CH Jeremar's Who's Crying Now, Barbara Creely

Dalmatian, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
CH BOB URO1 CH Dapper-dan's Southern Dal Gal, Karen Hatfield

French Bulldog, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Open Female BF BOB South Peach Girl Next Door, Draper Palmer, Carol Tschida, Kathryn Palmer, Juliana Palmer

Papillon, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Jr. Male BM BOB CH Riesa's Jack Of All Trades, Joy Carpenter

Pomeranian, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Female Puppy BF BOB Goodgollymissdolly@duncanpoms, Cedric Duncan, Jeannie Duncan, Olivia Duncan

Poodle, 2 Entries
Judge Helena Engelauf
MINIATURE
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry
Open Female RBFV RBF Listed Entry

Schipperke, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
Jr. Male BM BOB URO1 Skydance's My Only Hope, Lori Hobbs

Companion Dog Group Winners
Judge: Helena Engelauf
1st) Papillon, CH Riesa's Jack Of All Trades
2nd) Chinese Crested, CH Jeremar's Who's Crying Now
3rd) Dalmatian, URO1 CH Dapper-dan's Southern Dal Gal
4th) Poodle, Listed Entry

BIS Doberman Pinscher, Listed Entry
RBIS Whippet, Karasar's Envied, Mary Pruitt

ALTERED CONFORMATION
March 5, 2022, Show 2

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
CH BOB CH Shell Bluff Kiss The Cowgirl, Jenny Addie, Terry Dickey

Borzoi, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
CH BOB ALCH Lynn's Vasilisa, Emily Lynn

Chow Chow, 1 Entry
Judge Deborah J Allen
Adult Female BF BOB Kingston's Smooth Angel For Tj, Tamara Jones Nelson

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
Open Female BF BOB ALCH Windsong's Guns Roses & Diamonds SPOT-ON, Tara Cotton

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Matthew K Proctor
GRCH BOB RATM URO1 ALGRCH Sonrise Valentine, Fawn Kovach

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Kimberly Allison
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Poodle, 1 Entry
Judge Helena Engelauf
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOB ALCH Tintlet Aces and Eights, Barb Andreassen, Gloria Ogdahl

ABIS Australian Shepherd, CH Shell Bluff Kiss The Cowgirl, Jenny Addie, Terry Dickey
ARBIS Poodle, ALCH Tintlet Aces and Eights, Barb Andreassen, Gloria Ogdahl

JUNIOR SHOWMANSHIP

Show: 2

Judge: Deborah J Allen

NJ
1st) Aaron Doss

OJ
1st) Kaden Fischer

NS
1st) Mckenzi Doss

View Event >