We are currently processing incoming Registration applications received through September 9.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

2022 National Redbone Days

March 24, 2022

Location: Brazil, Indiana

Overall Nite Hunt Winner GRCH PR Housdens Mountain Lil Spirit, RED, Lee Housden, VA
Opposite Sex Nite Hunt - NITECH PR Big Walnuts River Banks, RED, Jared Hutcheson, Richard Lambert, IN
Overall Bench Show Winner GRCH EGCH PR Skylines Push My Luck, RED, Beth Jenkins, VA
Opposite Sex Bench Show - WCH CH NITECH PR Ls Bella, RED, Richard Lambert, Shannon Smith, TN

Thursday Field Trial Results

COJ Mike Newport
15 Entries

  • Grand Tree Final GRFCH GRWCH(3) GRCH(2) PR Hogans Kujo HTX, BLU, Lee Hogan, WI
  • Grand Line Final GRFCH WCH GRCH PR Hogans Mouse, TW, Lee Hogan, WI
  • Champion Line & Tree Final NITECH FCH WCH GRCH PR Hogans Willy HTX, BLU, Lee Hogan, WI
  • Registered Final Tree GRCH PR Soak Creek Mr. Moose, ALH, Chuck Slattery, Loukas Slattery, TN
  • Registered Final Line WCH PR Moonlight Bays Tree Huggin Hoss, TW, Tiffany Fuchs, OH
  • Registered Tree Heat Winner - CH PR Anna Bell, RED, John Stevers, IL
  • Registered Line Heat Winner PR Red Fever Radical Denali, RED, Chris Lillard, Teri Lillard, IL

Thursday All-Red Bench Show Results

BSJ Angie Cable
14 Entries

  • GRCH Male CCH GRCH PR Bs Smokin Red Bulleit, RED, Lindsay Morrow, LA
  • CH Male CH PR Stn Nickel Love the Way U Lie, RED, Mary Bergbauer, Rodney Bergbauer, IN
  • CH Female WCH CH NITECH PR Ls Bella, RED, Richard Lambert, Shannon Smith, TN
  • BMOS PR Yorks Red Zone Duke, RED, Dalton York, IN
  • BFOS PR DJs Midnight Mixie, RED, DJ Williams, MI
  • Male Senior Class PR McKinneys Elis Ace in the Hole, RED, Kraig McKinney, IN
  • Male Puppy Class PR Little Big Horn, RED, Cody Crum, MS
  • Female Junior Class PR Red Fever Radical Denali, RED, Chris Lillard, Teri Lillard, IL
  • Female Puppy Class PR Warrior River Fever Tick, RED, Kayla Cooper, AL

Thursday Water Race Results

COJ Mike Newport
13 Entries

  • Grand Final Line & Tree GRFCH GRWCH(3) GRCH(2) PR Hogans Kujo HTX, BLU, Lee Hogan, WI
  • Registered Final Line & Tree CH PR Anna Bell, RED, John Stevers, IL

Thursday All-Red Nite Hunt Results

MOH John Disney
40 Entries

  • GRCH PR Housdens Mountain Lil Spirit, RED, Lee Housden, VA, 525+
  • CH NITECH PR Feldmanns Red Buddy, RED, William Feldmann, MO, 400+
  • PR McKinneys Elis Ace in the Hole, RED, Kraig McKinney, IN, 375+
  • CH NITECH PR Soggy Bottom the Bull Dawg, RED, Mike Laster, Allison Laster, VA, 325+
  • PR Mawsons Black River Rage, RED, Tom Mawson, CN, 300+
  • GRNITECH Parkers Queenie II, RED, Hollie Parker, KY, 225+
  • PR Indianas Hidden Springs Joker, RED, Robert Ewry, Matt Constant, Mike Rollins, IN, 225+
  • NITECH PR Big Walnuts River Banks, RED, Jared Hutcheson, Richard Lambert, IN, 200+
  • GRNITECH PR KY Moonlight Kid, RED, Jesse Boley, Adam Wingler, MI, 50+
  • PR Ghee Ghee, RED, Billy Crabtree, TN, 25+

Thursday Non-Licensed All-Red Nite Hunt Results

MOH John Disney
7 Entries

  • PR DJs Midnight Mixie, RED, DJ Williams, MI, 200+
  • PR Marcums Green River Red Mike, RED, Hack Marcum, KY, 75-

Friday Field Trial Results

COJ Mike Newport
10 Entries

  • Grand Line Final GRFCH WCH GRCH PR Hogans Mouse, TW, Lee Hogan, WI
  • Registered Final Line & Tree CH PR Anna Bell, RED, John Stevers, IL
  • Registered Line Heat Winner Jane, RED, Heidi Nixon

Friday Dogs That Hunted Last Night Bench Show Results

BSJ John Disney

  • Male Winner CH NITECH PR Soggy Bottom the Bull Dawg, RED, Mike Laster, Allison Laster, VA
  • Female Winner NITECH PR Walker Ridge Lil Red Espres, RED, William Schaad, IN
  • Pairs Winners CH NITECH PR Feldmanns Red Buddy, RED, William Feldmann, and WCH CH NITECH PR Ls Bella, RED, Richard Lambert, Shannon Smith, TN

Friday Bench Show Results

NSJ Natalie Adkins
30 Entries

  • GRCH Male GRCH EGCH PR Skylines Push My Luck, RED, Beth Jenkins, VA
  • GRCH Female EGCH GRCH(2) PR Second Winds Sexy in Silk, TW, Beth Jenkins, VA
  • CH Male CH CCH PR Skylines Stay in Your Lane, TW, Megan OConnor, Beth Jenkins, IA
  • CH Female CH PR Wabash River Sheza Wonder Too, TW, Morgan Elburn, Haylie Rorvik, Danielle Champ, Abby Sparks, IN
  • BMOS CCH PR Chuck It, ENG, Megan OConnor, IA
  • BFOS PR Skyline-Hillsong Glittern Glam, ENG, Beth Jenkins, Michelle Zimmerman, Megan OConnor, VA
  • Male Senior Class & Breed WCH PR Moonlight Bays Tree Huggin Hoss, TW, Tiffany Fuchs, OH
  • Male Junior Class & Breed PR Shady Creeks Outlaw Lil Brushy Bill, RED, Brent Best
  • Male Puppy Class & Breed PR Montanas Blue Jet, BLU, Nathan Balay, Sierra Yordy, IN
  • Male Puppy Class PR Little Big Horn, RED, Cody Crum, MS
  • Female Senior Class & Breed PR Smokey Hollow Molly, BLU, Nathan Balay, Sierra Yordy, IN
  • Female Puppy Class & Breed PR Warrior River Fever Tick, RED, Kayla Cooper, AL
  • Female Senior Class PR DJs Midnight Mixie, RED, DJ Williams, MI
  • Female Junior Class PR Moonlight Bays Money Talks, BLU, Tiffany Fuchs, IN
  • Female Junior Class PR Ruby Star, RED, Jessica Lawrence, IL

Friday Water Race Results

COJ Darrell Patterson
15 Entries

  • Grand Final Line & Tree GRFCH GRWCH(3) GRCH(2) PR Hogans Kujo HTX, BLU, Lee Hogan, WI
  • Champion Final Line & Tree - WCH PR Moonlight Bays Tree Huggin Hoss, TW, Tiffany Fuchs, OH
  • Registered Final Line & Tree - CH PR Anna Bell, RED, John Stevers, IL
  • Registered Line Heat Winner PR Walker Ridge Timberrattlin Bo, RED, William Schaad, IN

Friday Nite Hunt Results

MOH Doug Cundiff
62 Entries

  • PR Kyles Harvest Moon, RED, Kyle Borgstadt, MO, 675+
  • Indianas Freak Shot, RED, Michael Rollins, Byron Lundy, IN, 575+
  • NITECH PR Whitakers Red Bourbon Jack, RED, Sam Whitaker, Jeff Murphy, IN, 550+
  • GRNITECH(3) CH PR Oakridge Leonardo Davinci, BLU, Troy Salyers, Jerry Carter, IN, 450+
  • NITECH Nighttime Hurricane, XB, Albert Ashcraft, IN, 362.5+
  • Taylors Spice Girl, XB, Zachary Manes, Anthony Santos, IN, 350+
  • NITECH PR Lonesomes Blue Thunder, BLU, Dale Schaad, IN, 300+
  • NITECH CH PR Ings Ruby Red Pepper, RED, Gene Ing, IL, 275+
  • WCH CH NITECH PR Ls Bella, RED, Richard Lambert, Shannon Smith, TN, 225+
  • NITECH PR Smith Mountain Lake Josie, RED, Jason Guilliams, VA, 175+
  • NITECH PR R and F Coon Busting Black Ben, B&T, Steve Rice, Jim Freeman, IN, 150+
  • PR Vickers Red Cheyenne, RED, Ricky Vickers, KY, 125+
  • CH PR Hi-Stylin Marlboro Man, RED, Tim Mitchell, Clara Mitchell, IN, 100+
  • PR Indianas Hidden Springs Joker, RED, Robert Ewry, Matt Constant, Mike Rollins, IN, 75+
  • NITECH PR Eastons Heads Up Gunner, ENG, Jared Watkins, IN, 50+

Friday Non-Licensed Fellowship Nite Hunt Results

MOH Doug Cundiff
6 Entries

  • CH PR Johnsons Backwoods Red Ruby, RED, John Johnson, MO, 300+
  • GRNITECH PR Southerns Smoking Johnny Boy, RED, Kenneth Ray Shew, NC, 200+

Saturday Field Trial Results

COJ Mike Newport
10 Entries

  • Grand Final Line GRFCH WCH GRCH PR Hogans Mouse, TW, Lee Hogan, WI
  • Champion Final Line & Tree WCH FCH NITECH CH PR Hogans Curly, BLU, Lee Hogan, WI
  • Registered Final Line CH PR Anna Bell, RED, John Stevers, IL
  • Registered Line Heat Winner WCH CCH GRNITECH GRCH(3) PR Psyco Blu Spyder, BLU, Lisa Brooks, Robbie Brooks, WI
  • Treeing Contest Winner PR Ingrams Coon Runnin Red Sadie, RED, John Ingram, IN, 62 barks/30 seconds
  • 2nd Place Treeing Contest PR All Night Brush Bustin Pokey, RED, Kevin Shirley, KY, 50 barks/30 seconds

Saturday Bench Show Results

BSJ Kevin Thole
21 Entries

  • GRCH Male GRCH EGCH PR Skylines Push My Luck, RED, Beth Jenkins, VA
  • GRCH Female CCH GRCH(2) PR Wabash River Wild Side, RED, Nicole Rorvik, Curtis Elburn, Morgan Elburn, IN
  • CH Male CH PR Wabash River Lost Highway, RED, Andi Emory, Keith Emory, Curtis Elburn, Niki Elburn, NC
  • CH Female CH CCH PR Drakes Wind Storm, TW, Natalie Adkins, Isabel Adkins, Hunter Adkins, IL
  • BMOS CCH PR Chuck It, ENG, Megan OConnor, IA
  • BFOS PR DJs Midnight Mixie, RED, DJ Williams, MI
  • Male Senior Class & Breed WCH PR Moonlight Bays Tree Huggin Hoss, TW, Tiffany Fuchs, OH
  • Male Puppy Class & Breed PR Montanas Blue Jet, BLU, Nathan Balay, Sierra Yordy, IN
  • Female Senior Class & Breed PR Skyline-Hillsong GlitterN Glam, ENG, Beth Jenkins, Michelle Zimmerman, Megan OConnor, VA
  • Female Junior Class & Breed PR Hogans Joy, BLU, Lee Hogan, WI
  • Female Senior Class PR Smokey Hollow Molly, BLU, Nathan Balay, Sierra Yordy, IN
  • Female Junior Class PR Wabash River Southern Cut, RED, Andi Emory, NC
  • Female Puppy Class ANO Lilly Flowers, ENG, John Pennington, IL

Saturday Water Race Results

COJ Mike Newport
4 Entries

  • Grand Final Line & Tree GRFCH GRWCH(3) GRCH(2) PR Hogans Kujo HTX, BLU, Lee Hogan, WI
  • Champion Final Line & Tree WCH PR Moonlight Bays Tree Huggin Hoss, TW, Tiffany Fuchs, OH

Saturday Nite Hunt Results

MOH Robert Stallcop
36 Entries

  • PR Wannabe Willy, TW, Kevin Cook, Braeden Jones, Wade Henrickson, IN, 750+
  • PR Indianas Hidden Springs Joker, RED, Robert Ewry, Matt Constant, Mike Rollins, IN, 750+
  • NITECH PR Cundiffs Cricket, ENG, Doug Cundiff, IN, 525+
  • PR Cashs Common Carl, TW, Alan Holding, Tyler Pettit, IN, 425+
  • NITECH PR Lonesomes Blue Thunder, BLU, Dale Schaad, IN, 375+
  • NITECH PR Big Walnuts River Banks, RED, Jared Hutcheson, Richard Lambert, IN, 350+
  • GRNITECH(2) PR Shannons Virginia Red 3 Pete, RED, Shannon Walters, VA, 275+
  • NITECH PR R and F Coon Busting Black Ben, B&T, Steve Rice, Jim Freeman, IN, 175+
  • NITECH CH PR Ings Ruby Red Pepper, RED, Gene Ing, IL, 175+
  • GRCH PR Housdens Mountain Lil Spirit, RED, Lee Housden, VA, 137.5+
  • GRNITECH(3) CH PR Oakridge Leonardo Davinci, BLU, Troy Salyers, Jerry Carter, IN, 100+
  • High Scoring Black and Tan - NITECH PR R and F Coon Busting Black Ben, B&T, Steve Rice, Jim Freeman, IN
  • High Scoring Bluetick - GRNITECH(3) CH PR Oakridge Leonardo Davinci, BLU, Troy Salyers, Jerry Carter, IN
  • High Scoring English - NITECH PR Cundiffs Cricket, ENG, Doug Cundiff, IN
  • High Scoring Treeing Walker - PR Wannabe Willy, TW, Kevin Cook, Braeden Jones, Wade Henrickson, IN
View and purchase photos