Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Michigan American Pit Bull Terrier Club (02/26/2022) / Sunday, Conformation, Altered Conformation, Junior Showmanship Show 1

February 27, 2022

Hosted By: Michigan American Pit Bull Terrier Club

Location: Whitmore Lake, Michigan

CONFORMATION

February 27, 2022, Show 1

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 2 Entries
Judge Terese Worful
Jr. Female BF CH De-li Brings Magic Swissmyth, Candace L Stauch, Frederick J Stauch
GRCH BOB GRCH Skylyn Will Brng Magic Swsmyth, Candace L Stauch, Frederick J Stauch

Boxer, 6 Entries
Judge Terese Worful
Jr. Female BF Sassy Lane's Valor, Sue Stevens-schultz, Jeff Schultz
BHF RBF Listed Entry
CH CH Rambo's The Force Awakens, Laura Rambo
RCH CH Belknaps Wild Ride Remy, Kristine Belknap
GRCH BOB RACEA PTN RGCH Dolce Infinito Von Rambo SPOT, Laura Rambo
RGRCH NV RACEA MC URO2 SI GRCH Rambo's Wicked End Game SPOT-ON, Laura Rambo
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Izzy

Caucasian Ovcharka, 1 Entry
Judge Terese Worful
GRCH BOB NBIS DGCH Zvezdniy Pes Flint SPOT-ON, Jillian Casey

Doberman Pinscher, 7 Entries
Judge Terese Worful
Jr. Female BF Thunderstruck La Vie Est Belle, Brenda Blanchard
Open Female Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
CH BOB Listed Entry
RCH CH Benchmark's Greatest Showman, Riley Carter
GRCH GRCH Garjan's Hero Of Time, Stacy Mykolaitis

Dogue De Bordeaux, 2 Entries
Judge Terese Worful
Open Male BM BOW BOB Listed Entry
BHF BF CH Gentleheart's Let's Dance, Kimberly Theobald

Great Dane, 7 Entries
Judge Terese Worful
CH BOB GRCH Lotzofluv Give Me Some Good News, Shari Skory
RCH Listed Entry
GRCH PN URO1 DGCH Nikolodeon Lookn Back 4a Future SPOT-ON, Peggy J Clark
RGRCH URO2 RACEN GRCH Kl Sambuca Black V Gallantree, Elizabeth Irvine

Guardian Dog Group Winners
Judge: Terese Worful
1st) Boxer, RACEA PTN RGCH Dolce Infinito Von Rambo SPOT
2nd) Dogue De Bordeaux, Listed Entry
3rd) Caucasian Ovcharka, NBIS DGCH Zvezdniy Pes Flint SPOT-ON
4th) Great Dane, GRCH Lotzofluv Give Me Some Good News

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
GRCH BOB RACEN EGCH Till's My Heart Wants To Sing, Tricia Till

Scenthound Group Winners
Judge: Stephanie Mueller
1st) Beagle, RACEN EGCH Till's My Heart Wants To Sing

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Basenji, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM BOB CH Bon Mot Kiroja Sidewalk Ends, Kelli Harmon
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Ned
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran AP VPN UWPV USA UFA UWPCHX PTE URO2 GRCH Kiroja Home Run Tiger, Kelli Harmon

Carolina Dog, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Open Female BF BOB CH Swamp Fox Black Beauty SPOT-ON, Courtney Trares

Irish Wolfhound, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Darom's Power Of Three, Bruce Watkins

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Lyonnese That's One For The Books, Roxanne Repaal

Whippet, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Female BF Shojin Tripletime Honey I Home, Sharon Atkins, Dale Atkins
CH BOB CH Cariad N Robbins Cash Cab, Rebecca Allen-robbins
RCH Listed Entry

Xoloitzcuintli, 3 Entries
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Coolballow's Beat Of Her Own Drum, Amanda Watkins
RCH CH Coolballow's Electric Boots SPOT-ON, Kristina Metz
GRCH GRCH Coolballow Unsung Promises, Amanda Watkins
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Pixel

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Basenji, CH Bon Mot Kiroja Sidewalk Ends
2nd) Rhodesian Ridgeback, CH Lyonnese That's One For The Books
3rd) Carolina Dog, CH Swamp Fox Black Beauty SPOT-ON
4th) Afghan Hound, Listed Entry

Gun Dogs

Bracco Italiano, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
BHF BF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH Appassionata Artemis, Claire Philpott
GRCH BOB GRCH Dingligem Kavallier, Claire Philpott

Brittany, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Open Male RBM Seven Crowns Risen From The Ashes, Sean Oberski
Adult Male BM Skryp's Flying Ranger Ajz Vii, Colleen Skrypkun, Dianne Zimmerman
Female Puppy RBF Hartland's Autumn Of Spice, Dianne Zimmerman
Open Female BF BOW BOB CH Hartland's Little Orange Spice, Dianne Zimmerman
Adult Female Hartland's Ellie's Little Crown, Dianne Zimmerman

Chesapeake Bay Retriever, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH SHR Pond Hollow Sweet Victory, Jennifer Martin, Thomas Martin

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
BHM BM CH Chocolat At Your Service, Kathy Hawkins
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF CH Tanglewoods Mc Haley's Navy, Catherine Griffin
CH BOB CH Eveningstarmarymaryquitecontrary, Chris Crone

Irish Setter, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Female BF BOB Galewinnsngenesis Candy Apple Red, Dorothy E Kumpula

Labrador Retriever, 7 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF CH Dark Water Write Me A Story, Justine Embach
CH CH Red Birch's Professor Higgins, Barbara Christman
RCH CH Dnr's Tygr On The Prowl, Diane E Jezewski, Randolph E Jezewski
GRCH BOB RGCH Balewater Rb Masters Legend, Barbara Christman, Sue Schultze
RGRCH GRCH Endeavor Just The One, Jeanine Asch

Standard Poodle, 11 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
Female Puppy Listed Entry
Open Female BF Croton Pines Catching Stardust, Rebecca Laing-austin, Chelsa Brandsen
BHF RBF Croton Pines Brew Brynlee, Rebecca Laing-austin, Karla Gilliland
CH CH Turkhaven's Notorious Rbg, Heather Mckinnon
RCH CH Arreau's You Gotta Beelieve, Nicole Lavarier

Standard Poodle M/C, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM Chapel Hill's All Spruced Up, Elaine Bolbach
Female Puppy BF BOW Chapel Hill's Cherry On Top, Elaine Bolbach
BHF RBF Listed Entry
CH CH Jillafer's Sweet Sundae Surprise, Jill Meitz
RCH CH Jillafer's Roger Me That, Jill Meitz
GRCH BOB GRCH El Silencio's Panache N'co., Pamela Litz, Michael Litz

Gun Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) English Springer Spaniel, Listed Entry
2nd) Bracco Italiano, GRCH Dingligem Kavallier
3rd) Golden Retriever, CH Eveningstarmarymaryquitecontrary
4th) Chesapeake Bay Retriever, CH SHR Pond Hollow Sweet Victory

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 1 Entry
Judge Terese Worful
MINIATURE
Open Female BFV BF BOB 'PR'Excl's Kurscha Jrney In 2 Mystery, Melissa Wong-becker

Alaskan Malamute, 1 Entry
Judge Terese Worful
CH BOB CH Kaviak's Startspreadingthenews, Tricia Till

FINNISH LAPPHUND Entries
Judge Terese Worful
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Aurora

Norwegian Buhund, 1 Entry
Judge Terese Worful
CH BOB CH Fabrajs Bravely Bewitching, Christa Kenyon, Ted Kenyon, Micaela Kenyon, Shane Kenyon

Norwegian Elkhound, 1 Entry
Judge Terese Worful
CH BOB NC PTS URO1 CH Kasa Its Kharmatic Of Foxboro SPOT-ON, Donna J Zaj

Samoyed, 1 Entry
Judge Terese Worful
GRCH BOB DGCH Oro Blanco Reina Del Universo, Jeffrey Liddicoat, Margarita Liddicoat
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Oro Blanco's Tormenta De Nieve, Jeff Liddicoat, Margarita Liddicoat

Northern Breed Group Winners
Judge: Terese Worful
1st) Samoyed, DGCH Oro Blanco Reina Del Universo
2nd) Norwegian Buhund, CH Fabrajs Bravely Bewitching
3rd) Norwegian Elkhound, NC PTS URO1 CH Kasa Its Kharmatic Of Foxboro SPOT-ON
4th) Alaskan Malamute, CH Kaviak's Startspreadingthenews

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOB CH Kokopelli's Intrepid Raptor, Carol Orzechowski
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Effie

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy Ivyfarm Pilgrim's Treasure, Alysha Vincent
Jr. Female BF BOB Bur Oak's All N' Stride, Patricia Marsh
Adult Female RBF Barcliff All Dressedupatburoak, Patricia Marsh

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
TERVUEREN
Open Male BMV BM Stonewall's Pathway To The Stars, Jane Alexis Kaminski, Sean O'berski
Open Female BFV BF BOW BOB CH URO1 UCD Whynotta Meant To Be, Kimberly A Cassida
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Border Collie, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Open Female BF BOB Hot Shot Dare To Ride Waves, Cheryl De Rosen

Briard, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Rowena Fauve Du Classic Acres, Janise Wynne

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM Listed Entry
CH UWP CH Loujuan's Binary Sunset, Linda Lipford, Susan Gebur
GRCH BOB GRCH Kennelwood Unchained Melody, Victoria Jensen
RGRCH EGCH Ulana Vom Dinaburg Ii SPOT-ON, Kristy Szczesny
RBM Neptune Vom Hilla Emily Long
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 4 Entries
NFP BP Reyka

Shetland Sheepdog, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Open Male BM Snovali Rock N Roll, Rachel Tuszynski, Theresa Tuszynski, Linda Kepner
Female Puppy BF BOW Listed Entry
GRCH BOB GRCH Stornway Miamor Cool Casanova, Alexis Morales
RGRCH DGCH Clearsky Belmark Illumination, Pamela Moore, Kathy Belville

White Shepherd, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH CH Fairyhale Little Miss Bliss SPOT-ON, Jennifer Chamberlain
GRCH BOB SV NHD AN EI EC SGCH Royal Von Tasz Classic Martini SPOT-ON, Diana L Updike
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 4 Entries
NMP BP Listed Entry
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran URO2 GRCH Vantasia Hot Wheels SPOT-ON, Jennifer Chamberlain

Herding Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) White Shepherd, SV NHD AN EI EC SGCH Royal Von Tasz Classic Martini SPOT-ON
2nd) German Shepherd Dog, GRCH Kennelwood Unchained Melody
3rd) Briard, CH Rowena Fauve Du Classic Acres
4th) Border Collie, Hot Shot Dare To Ride Waves

Terriers

American Pit Bull Terrier, 5 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Male RBM Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH Alpines Lbk Miss Fuddle Dee, Denise Banks
GRCH BOB UWP URO1 RGCH Sharay's Diamonds Are Forever, Amanda Stevens, Ari Onna Walker, Melissa Shead
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Ripley

RAT TERRIER Entries
Judge Richard Klatt
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Dasher

Terrier Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) American Pit Bull Terrier, UWP URO1 RGCH Sharay's Diamonds Are Forever

Companion Dogs

AMERICAN BULLY Entries
Judge Stephanie Mueller
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Herta

Chihuahua, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
CH BOB CH Bling Crosby, Kimberly Bling, Colleen Cramer

Dalmatian, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Lowchen, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
Open Male BM BOB Listed Entry

Miniature Pinscher, 2 Entries
Judge Stephanie Mueller
BHF BF Freespirits Decadent Destiny, Linda Grems
CH BOB CH'PR'Freespirit's Truly Majestic, Linda K Grems, Nancy Bartlett-hensley

Pug, 2 Entries
Judge Stephanie Mueller
GRCH BOB GRCH San-su's God Whispered Your Name, Susan Wade
RGRCH EGCH Exquisite Tucked In At San-su, Susan L Wade, Sandra L Wade

Yorkshire Terrier, 2 Entries
Judge Stephanie Mueller
Female Puppy BF Yorkies Kisses Kazoozle Cherry P, Elizabeth Baughman
CH BOB CH Yorkie's Kisses French Toast, Elizabeth Baughman

Companion Dog Group Winners
Judge: Stephanie Mueller
1st) Chihuahua, CH Bling Crosby
2nd) Pug, GRCH San-su's God Whispered Your Name
3rd) Lowchen, Listed Entry
4th) Dalmatian, Listed Entry

BIS English Springer Spaniel, Listed Entry
RBIS White Shepherd, SV NHD AN EI EC SGCH Royal Von Tasz Classic Martini SPOT-ON, Diana L Updike

ALTERED CONFORMATION

February 27, 2022, Show 1

Basenji, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB RACEN CH Pandoras U've Been Thunderstruck SPOT, April Post

Briard, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB ARGCH EGCH Jase Noir Du Roi Du Berger, Jan Wynne, Jack Wynne

Great Dane, 1 Entry
Judge Terese Worful
GRCH BOB AEGCH RACEA URO2 GRCH Kiss' Dressed Thue The Nines SPOT-ON, Elizabeth Irvine

ABIS Briard, ARGCH EGCH Jase Noir Du Roi Du Berger, Jan Wynne, Jack Wynne
ARBIS Great Dane, AEGCH RACEA URO2 GRCH Kiss' Dressed Thue The Nines SPOT-ON, Elizabeth Irvine

JUNIOR SHOWMANSHIP

Show: 1

Judge: Richard Klatt

NJ
1st) Banjamin Barber

OS
1st) Emily Robbins
2nd) Arionna Walker
3rd) Micaela Kenyon

BJH w/Comp: Emily Robbins

View Event >