Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Michigan American Pit Bull Terrier Club (02/26/2022) / Saturday, Conformation, Altered Conformation, Junior Showmanship Show 2

February 26, 2022

Hosted By: Michigan American Pit Bull Terrier Club

Location: Whitmore Lake, Michigan

CONFORMATION

February 26, 2022, Show 2

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 2 Entries
Judge Antonio Raposo
Jr. Female BF CH De-li Brings Magic Swissmyth, Candace L Stauch, Frederick J Stauch
GRCH BOB GRCH Skylyn Will Brng Magic Swsmyth, Candace L Stauch, Frederick J Stauch

Boxer, 5 Entries
Judge Stephanie Mueller
BHM BM BOW CH Belknaps Wild Ride Remy, Kristine Belknap
Jr. Female BF Sassy Lane's Valor, Sue Stevens-schultz, Jeff Schultz
CH CH Rambo's The Force Awakens, Laura Rambo
GRCH BOB RACEA PTN RGCH Dolce Infinito Von Rambo SPOT, Laura Rambo
RGRCH NV RACEA MC URO2 SI GRCH Rambo's Wicked End Game SPOT-ON, Laura Rambo
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Izzy

Caucasian Ovcharka, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
GRCH BOB NBIS DGCH Zvezdniy Pes Flint SPOT-ON, Jillian Casey

Doberman Pinscher, 7 Entries
Judge Stephanie Mueller
Jr. Female RBF Thunderstruck La Vie Est Belle, Brenda Blanchard
Open Female Listed Entry
BHF BF BOB Listed Entry
CH CH Andella's Emerald Dreamer, Riley Carter
RCH CH Benchmark's Greatest Showman, Riley Carter
GRCH GRCH Garjan's Hero Of Time, Stacy Mykolaitis

Great Dane, 6 Entries
Judge Stephanie Mueller
CH BOB GRCH Lotzofluv Give Me Some Good News, Shari Skory
RCH Listed Entry
GRCH GRCH Shakti's Echoes Of The Past, Shirley Struble, Gail Martin, Tom Hendershot
RGRCH GRCH Anandane's Com'n Around Again, Peggy J Clark

Leonberger, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
GRCH BOB GRCH Tsavo's I'll Stand By You, Angela Mozeleski

Guardian Dog Group Winners
Judge: Stephanie Mueller
1st) Caucasian Ovcharka, NBIS DGCH Zvezdniy Pes Flint SPOT-ON
2nd) Great Dane, GRCH Lotzofluv Give Me Some Good News
3rd) Doberman Pinscher, Listed Entry
4th) Boxer, RACEA PTN RGCH Dolce Infinito Von Rambo SPOT

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB RACEN EGCH Till's My Heart Wants To Sing, Tricia Till

Scenthound Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Beagle, RACEN EGCH Till's My Heart Wants To Sing

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Basenji, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOB CH Bon Mot Kiroja Sidewalk Ends, Kelli Harmon
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Ned
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran AP VPN UWPV USA UFA UWPCHX PTE URO2 GRCH Kiroja Home Run Tiger, Kelli Harmon

Carolina Dog, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH CH Sweet Carolina Sunset Heirloom SPOT-ON, Raluca Williams
RCH RATO CH Sweet Carolina Mine SPOT-ON, Kenton Williams
GRCH BOB GRCH Sweet Carolina Good Bones SPOT-ON, Raluca Williams

Irish Wolfhound, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH CH Darom's Power Of Three, Bruce Watkins
GRCH BOB GRCH Darom At Center Ice Yzerman, Gail Morad

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Lyonnese That's One For The Books, Roxanne Repaal

Whippet, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Winstar&wyndham Asluckwouldhaveit, Kelly Hart
RCH Listed Entry

Xoloitzcuintli, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH CH Coolballow's Electric Boots SPOT-ON, Kristina Metz
RCH CH Coolballow's Beat Of Her Own Drum, Amanda Watkins
GRCH BOB GRCH Coolballow Unsung Promises, Amanda Watkins
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Pixel

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Whippet, CH Winstar&wyndham Asluckwouldhaveit
2nd) Xoloitzcuintli, GRCH Coolballow Unsung Promises
3rd) Irish Wolfhound, GRCH Darom At Center Ice Yzerman
4th) Basenji, CH Bon Mot Kiroja Sidewalk Ends

Gun Dogs

Bracco Italiano, 3 Entries
Judge Terese Worful
CH BOB Listed Entry
RCH CH Appassionata Artemis, Claire Philpott
GRCH GRCH Dingligem Kavallier, Claire Philpott

Brittany, 6 Entries
Judge Terese Worful
Open Male RBM Seven Crowns Risen From The Ashes, Sean Oberski
Adult Male BM BOW BOB Skryp's Flying Ranger Ajz Vii, Colleen Skrypkun, Dianne Zimmerman
Female Puppy RBF Hartland's Autumn Of Spice, Dianne Zimmerman
Open Female BF CH Hartland's Little Orange Spice, Dianne Zimmerman
Adult Female Hartland's Ellie's Little Crown, Dianne Zimmerman

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge Terese Worful
BHM BM BOB CH Chocolat At Your Service, Kathy Hawkins

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Terese Worful
Jr. Male RBM Listed Entry
BHM BM BOW CH Eveningstar Gentleman Jim, Chris Crone
Female Puppy BF CH Tanglewoods Mc Haley's Navy, Catherine Griffin
Jr. Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Eveningstarmarymaryquitecontrary, Chris Crone
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Max

Irish Setter, 1 Entry
Judge Terese Worful
Adult Female BF BOB Galewinnsngenesis Candy Apple Red, Dorothy E Kumpula

Labrador Retriever, 7 Entries
Judge Terese Worful
Female Puppy BF CH Dark Water Write Me A Story, Justine Embach
CH BOB GRCH Endeavor Just The One, Jeanine Asch
RCH CH Dark Water Catch The Dream, Justine Embach, Kristen Winter
GRCH RGCH Balewater Rb Masters Legend, Barbara Christman, Sue Schultze
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Tommie

Portuguese Water Dog, 1 Entry
Judge Terese Worful
GRCH BOB URO1 EGCH High Winds Drain The Swamp, Cindy Mannor, Susan Carter, Sarah Bertouille

Spinone Italiano, 2 Entries
Judge Terese Worful
Jr. Male BM Diggmere Zucotto, Ruthann Dewey-weldon
Adult Female BF BOW BOB Epithelium Omega, Ruthann Dewey-weldon

Standard Poodle, 12 Entries
Judge Terese Worful
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM BOW Malice Mizer Victor From Rossiya, Catherine Tubergen
BHM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF Croton Pines Brew Brynlee, Rebecca Laing-austin, Karla Gilliland
CH BOB CH Amore Bello Rhapsody For A Queen, Rebecca Laing-austin
RCH RACEN CH Stardust Over Forest Lakes, Michele Harvey, Kasey Schmidt

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge Terese Worful
Male Puppy BM BOW Chapel Hill's All Spruced Up, Elaine Bolbach
Female Puppy RBF Chapel Hill's Cherry On Top, Elaine Bolbach
BHF BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH El Silencio's Panache N'co., Pamela Litz, Michael Litz
RGRCH GRCH Sapphires Hard To Get SPOT-ON, Michele Harvey, Wendy Coffey

Gun Dog Group Winners
Judge: Terese Worful
1st) Portuguese Water Dog, URO1 EGCH High Winds Drain The Swamp
2nd) Bracco Italiano, Listed Entry
3rd) Standard Poodle M/C, GRCH El Silencio's Panache N'co.
4th) Irish Setter, Galewinnsngenesis Candy Apple Red

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
MINIATURE
Open Female BFV BF BOB 'PR'Excl's Kurscha Jrney In 2 Mystery, Melissa Wong-becker

Alaskan Malamute, 2 Entries
Judge Stephanie Mueller
Female Puppy BF BOB Listed Entry
CH CH Kaviak's Startspreadingthenews, Tricia Till

FINNISH LAPPHUND Entries
Judge Stephanie Mueller
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Aurora

Kai, 2 Entries
Judge Stephanie Mueller
Female Puppy BF BOB Shoga No Yumi, Autumn Arsenault
GRCH RACES CA GRCH Mijikai No Musashi Sarchi Go, Marsha Short

Norwegian Buhund, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
CH BOB CH Fabrajs Bravely Bewitching, Christa Kenyon, Ted Kenyon, Micaela Kenyon, Shane Kenyon

Samoyed, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
GRCH BOB DGCH Oro Blanco Reina Del Universo, Jeffrey Liddicoat, Margarita Liddicoat
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Oro Blanco's Tormenta De Nieve, Jeff Liddicoat, Margarita Liddicoat

Northern Breed Group Winners
Judge: Stephanie Mueller
1st) Norwegian Buhund, CH Fabrajs Bravely Bewitching
2nd) Kai, Shoga No Yumi
3rd) Alaskan Malamute, Listed Entry
4th) Samoyed, DGCH Oro Blanco Reina Del Universo

Herding Dogs

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Terese Worful
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Bur Oak's All N' Stride, Patricia Marsh
Adult Female RBF Barcliff All Dressedupatburoak, Patricia Marsh

Border Collie, 2 Entries
Judge Terese Worful
Adult Female BF URO1 Old Oaks Pj, Emily Glidden, Glenn Glidden, Robin Abbott
GRCH BOB URO1 EGCH Old Oaks Caught Red Handed, Emily Glidden, Jodi Stanton

Briard, 1 Entry
Judge Terese Worful
CH BOB CH Rowena Fauve Du Classic Acres, Janise Wynne

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Terese Worful
BHM BM BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Terese Worful
CH UWP CH Loujuan's Binary Sunset, Linda Lipford, Susan Gebur
GRCH BOB NV RACEN RATN SGCH Rommel Vom Royale, Gail Bauer
RGRCH EGCH Ulana Vom Dinaburg Ii SPOT-ON, Kristy Szczesny

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Terese Worful
CH BOB WSD SCH CH UJJ EN AHD Wigglebutt Makin' My Day SPOT-ON, Sandie Nagel, Holly Rupprecht

Shetland Sheepdog, 6 Entries
Judge Terese Worful
Open Male BM Snovali Rock N Roll, Rachel Tuszynski, Theresa Tuszynski, Linda Kepner
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry
GRCH BOB DGCH Clearsky Belmark Illumination, Pamela Moore, Kathy Belville
RGRCH RACEA EGCH Phoenix Romyldale Flash O'insight, Pamela Moore, Kathy Belville

White Shepherd, 2 Entries
Judge Terese Worful
CH BOB CH Fairyhale Little Miss Bliss SPOT-ON, Jennifer Chamberlain
GRCH SV NHD AN EI EC SGCH Royal Von Tasz Classic Martini SPOT-ON, Diana L Updike
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran CA UWPCH UNJCH GRCH Dw's Worrywort Hijack My Heart, Linda Lipford

Herding Dog Group Winners
Judge: Terese Worful
1st) Australian Shepherd, Bur Oak's All N' Stride
2nd) Shetland Sheepdog, DGCH Clearsky Belmark Illumination
3rd) Min American Shepherd, WSD SCH CH UJJ EN AHD Wigglebutt Makin' My Day SPOT-ON
4th) Briard, CH Rowena Fauve Du Classic Acres

Terriers

American Pit Bull Terrier, 9 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy BM Listed Entry
Open Male RBM Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH BOB UWP URO1 RGCH Sharay's Diamonds Are Forever, Amanda Stevens, Ari Onna Walker, Melissa Shead
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Betsy

Terrier Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) American Pit Bull Terrier, UWP URO1 RGCH Sharay's Diamonds Are Forever

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Chihuahua, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Open Female BF Listed Entry
RBF Listed Entry

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB Listed Entry

French Bulldog, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB GRCH C and D's Dotties Che Bella, Pat Kurth
GRCH GRCH C and D's Watch Me Wing It Mick, Pat Kurth

Havanese, 1 Entry
Judge Richard Klatt
BHF BF BOB Listed Entry

Lowchen, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Open Male BM BOB Listed Entry

Miniature Pinscher, 2 Entries
Judge Richard Klatt
BHF BF CH Freespirit Jetta, Linda Grems
CH BOB CH'PR'Freespirit's Truly Majestic, Linda K Grems, Nancy Bartlett-hensley

Poodle, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB GRCH Mari Small Town Son, Jaye Klein Justice, Scott Wolfe, Lisa Wolfe

Pug, 2 Entries
Judge Richard Klatt
GRCH BOB GRCH San-su's God Whispered Your Name, Susan Wade
RGRCH EGCH Exquisite Tucked In At San-su, Susan L Wade, Sandra L Wade

Yorkshire Terrier, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF Yorkies Kisses Kazoozle Cherry P, Elizabeth Baughman
CH BOB CH Yorkie's Kisses French Toast, Elizabeth Baughman

Companion Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) French Bulldog, GRCH C and D's Dotties Che Bella
2nd) Poodle, GRCH Mari Small Town Son
3rd) Pug, GRCH San-su's God Whispered Your Name
4th) Havanese, Listed Entry

BIS Caucasian Ovcharka, NBIS DGCH Zvezdniy Pes Flint SPOT-ON, Jillian Casey
RBIS Beagle, RACEN EGCH Till's My Heart Wants To Sing, Tricia Till

ALTERED CONFORMATION

February 26, 2022, Show 2

Basenji, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB RACEN CH Kiroja Nemesis Kai Envy SPOT, April Post

Briard, 1 Entry
Judge Terese Worful
GRCH BOB ARGCH EGCH Jase Noir Du Roi Du Berger, Jan Wynne, Jack Wynne

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Terese Worful
SCH EN UNJ CHSD EHD USA UFA CA UCD URO2 GR BOB Wigglebutt Sweeter Than Honey SPOT, Holly Rupprecht

ABIS Basenji, RACEN CH Kiroja Nemesis Kai Envy SPOT, April Post
ARBIS Briard, ARGCH EGCH Jase Noir Du Roi Du Berger, Jan Wynne, Jack Wynne

JUNIOR SHOWMANSHIP

Show: 2

Judge: Stanley J Matsumoto

NJ
1st) Banjamin Barber

OJ
1st) Tatiana Morales

OS
1st) Micaela Kenyon
2nd) Arionna Walker
3rd) Emily Robbins

BJH w/Comp: Micaela Kenyon

View Event >