Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Michigan American Pit Bull Terrier Club (02/26/2022) / Saturday, Conformation, Altered Conformation, Junior Showmanship Show 1

February 26, 2022

Hosted By: Michigan American Pit Bull Terrier Club

Location: Whitmore Lake, Michigan

CONFORMATION

February 26, 2022, Show 1

Guardian Dogs

Bernese Mountain Dog, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB CH De-li Brings Magic Swissmyth, Candace L Stauch, Frederick J Stauch
GRCH GRCH Skylyn Will Brng Magic Swsmyth, Candace L Stauch, Frederick J Stauch

Boxer, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
BHM BM CH Belknaps Wild Ride Remy, Kristine Belknap
Jr. Female BF BOW BOB Sassy Lane's Valor, Sue Stevens-schultz, Jeff Schultz
CH CH Rambo's The Force Awakens, Laura Rambo
GRCH RACEA PTN RGCH Dolce Infinito Von Rambo SPOT, Laura Rambo
RGRCH NV RACEA MC URO2 SI GRCH Rambo's Wicked End Game SPOT-ON, Laura Rambo
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Izzy

Bullmastiff, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Open Female BF BOB Missmusthave Iii Nestor Notabilis, Beth Eckstein

Caucasian Ovcharka, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB NBIS DGCH Zvezdniy Pes Flint SPOT-ON, Jillian Casey

Doberman Pinscher, 7 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Female BF BOB Thunderstruck La Vie Est Belle, Brenda Blanchard
Open Female Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH Andella's Emerald Dreamer, Riley Carter
GRCH GRCH Garjan's Hero Of Time, Stacy Mykolaitis

Great Dane, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB GRCH Lotzofluv Give Me Some Good News, Shari Skory
RCH Listed Entry
GRCH PN URO1 DGCH Nikolodeon Lookn Back 4a Future SPOT-ON, Peggy J Clark
RGRCH GRCH Anandane's Com'n Around Again, Peggy J Clark

Leonberger, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB GRCH Tsavo's I'll Stand By You, Angela Mozeleski

Guardian Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Caucasian Ovcharka, NBIS DGCH Zvezdniy Pes Flint SPOT-ON
2nd) Doberman Pinscher, Thunderstruck La Vie Est Belle
3rd) Great Dane, GRCH Lotzofluv Give Me Some Good News
4th) Leonberger, GRCH Tsavo's I'll Stand By You

Scenthounds

Beagle, 1 Entry
Judge Terese Worful
GRCH BOB RACEN EGCH Till's My Heart Wants To Sing, Tricia Till

Scenthound Group Winners
Judge: Terese Worful
1st) Beagle, RACEN EGCH Till's My Heart Wants To Sing

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 2 Entries
Judge Stephanie Mueller
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry

Basenji, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
Jr. Male BM BOB CH Bon Mot Kiroja Sidewalk Ends, Kelli Harmon
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Ned
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran AP VPN UWPV USA UFA UWPCHX PTE URO2 GRCH Kiroja Home Run Tiger, Kelli Harmon

Carolina Dog, 3 Entries
Judge Stephanie Mueller
CH BOB CH Sweet Carolina Sunset Heirloom SPOT-ON, Raluca Williams
RCH RATO CH Sweet Carolina Mine SPOT-ON, Kenton Williams
GRCH GRCH Sweet Carolina Good Bones SPOT-ON, Raluca Williams

Irish Wolfhound, 2 Entries
Judge Stephanie Mueller
CH CH Darom's Power Of Three, Bruce Watkins
GRCH BOB GRCH Darom At Center Ice Yzerman, Gail Morad

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
CH BOB CH Lyonnese That's One For The Books, Roxanne Repaal

Whippet, 4 Entries
Judge Stephanie Mueller
Jr. Female BF Shojin Tripletime Honey I Home, Sharon Atkins, Dale Atkins
CH BOB CH Winstar&wyndham Asluckwouldhaveit, Kelly Hart
RCH CH Cariad N Robbins Cash Cab, Rebecca Allen-robbins

Xoloitzcuintli, 3 Entries
Judge Stephanie Mueller
CH CH Coolballow's Electric Boots SPOT-ON, Kristina Metz
RCH CH Coolballow's Beat Of Her Own Drum, Amanda Watkins
GRCH BOB GRCH Coolballow Unsung Promises, Amanda Watkins
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Pixel

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Stephanie Mueller
1st) Irish Wolfhound, GRCH Darom At Center Ice Yzerman
2nd) Basenji, CH Bon Mot Kiroja Sidewalk Ends
3rd) Whippet, CH Winstar&wyndham Asluckwouldhaveit
4th) Carolina Dog, CH Sweet Carolina Sunset Heirloom SPOT-ON

Gun Dogs

Bracco Italiano, 3 Entries
Judge Richard Klatt
CH BOB Listed Entry
RCH CH Appassionata Artemis, Claire Philpott
GRCH GRCH Dingligem Kavallier, Claire Philpott

Brittany, 6 Entries
Judge Richard Klatt
Open Male RBM Seven Crowns Risen From The Ashes, Sean Oberski
Adult Male BM Skryp's Flying Ranger Ajz Vii, Colleen Skrypkun, Dianne Zimmerman
Female Puppy RBF Hartland's Autumn Of Spice, Dianne Zimmerman
Open Female BF BOW BOB CH Hartland's Little Orange Spice, Dianne Zimmerman
Adult Female Hartland's Ellie's Little Crown, Dianne Zimmerman

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Richard Klatt
BHM BM CH Chocolat At Your Service, Kathy Hawkins
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry

Golden Retriever, 5 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Male RBM Listed Entry
BHM BM BOW CH Eveningstar Gentleman Jim, Chris Crone
Female Puppy BF CH Tanglewoods Mc Haley's Navy, Catherine Griffin
Jr. Female RBF Listed Entry
CH BOB CH Eveningstarmarymaryquitecontrary, Chris Crone
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Max

Irish Setter, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Adult Female BF BOB Galewinnsngenesis Candy Apple Red, Dorothy E Kumpula

Labrador Retriever, 7 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF CH Dark Water Write Me A Story, Justine Embach
CH GRCH Endeavor Just The One, Jeanine Asch
RCH CH Red Birch's Professor Higgins, Barbara Christman
GRCH BOB RGCH Balewater Rb Masters Legend, Barbara Christman, Sue Schultze

Portuguese Water Dog, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB URO1 EGCH High Winds Drain The Swamp, Cindy Mannor, Susan Carter, Sarah Bertouille

Spinone Italiano, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM BOW BOB Diggmere Zucotto, Ruthann Dewey-weldon
Adult Female BF Epithelium Omega, Ruthann Dewey-weldon

Standard Poodle, 12 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy RBM Aglow Standard's Mr. Wonderful, Shawn Proksch
Jr. Male BM BOW Malice Mizer Victor From Rossiya, Catherine Tubergen
BHM Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
BHF RBF Croton Pines Brew Brynlee, Rebecca Laing-austin, Karla Gilliland
CH BOB CH En Tour's Trail Blazer Of Forest SPOT-ON, Michele Harvey, Myriah Johnson
RCH CH Arreau's You Gotta Beelieve, Nicole Lavarier

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOW Chapel Hill's All Spruced Up, Elaine Bolbach
Female Puppy BF Chapel Hill's Cherry On Top, Elaine Bolbach
BHF RBF Listed Entry
GRCH BOB GRCH El Silencio's Panache N'co., Pamela Litz, Michael Litz
RGRCH GRCH Sapphires Hard To Get SPOT-ON, Michele Harvey, Wendy Coffey

Gun Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) English Springer Spaniel, Listed Entry
2nd) Standard Poodle M/C, GRCH El Silencio's Panache N'co.
3rd) Labrador Retriever, RGCH Balewater Rb Masters Legend
4th) Golden Retriever, CH Eveningstarmarymaryquitecontrary

Northern Breeds

Alaskan Klee Kai, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
MINIATURE
Open Female BFV BF BOB 'PR'Excl's Kurscha Jrney In 2 Mystery, Melissa Wong-becker

Alaskan Malamute, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Listed Entry
CH CH Kaviak's Startspreadingthenews, Tricia Till

FINNISH LAPPHUND Entries
Judge Stanley J Matsumoto
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Aurora

Kai, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Shoga No Yumi, Autumn Arsenault
GRCH RACES CA GRCH Mijikai No Musashi Sarchi Go, Marsha Short

Norwegian Buhund, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Fabrajs Bravely Bewitching, Christa Kenyon, Ted Kenyon, Micaela Kenyon, Shane Kenyon

Samoyed, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB DGCH Oro Blanco Reina Del Universo, Jeffrey Liddicoat, Margarita Liddicoat
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Oro Blanco's Tormenta De Nieve, Jeff Liddicoat, Margarita Liddicoat

Northern Breed Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Kai, Shoga No Yumi
2nd) Alaskan Malamute, Listed Entry
3rd) Samoyed, DGCH Oro Blanco Reina Del Universo
4th) Norwegian Buhund, CH Fabrajs Bravely Bewitching

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Adult Male BM BOB CH Kokopelli's Intrepid Raptor, Carol Orzechowski

Australian Shepherd, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Bur Oak's All N' Stride, Patricia Marsh
Adult Female RBF Barcliff All Dressedupatburoak, Patricia Marsh

Border Collie, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Adult Female BF URO1 Old Oaks Pj, Emily Glidden, Glenn Glidden, Robin Abbott
GRCH BOB URO1 EGCH Old Oaks Caught Red Handed, Emily Glidden, Jodi Stanton

Briard, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Rowena Fauve Du Classic Acres, Janise Wynne

Cardigan Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Richard Klatt
BHM BM BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Richard Klatt
GRCH BOB NV RACEN RATN SGCH Rommel Vom Royale, Gail Bauer
RGRCH GRCH Kennelwood Unchained Melody, Victoria Jensen

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB WSD SCH CH UJJ EN AHD Wigglebutt Makin' My Day SPOT-ON, Sandie Nagel, Holly Rupprecht

Shetland Sheepdog, 6 Entries
Judge Richard Klatt
Open Male BM Snovali Rock N Roll, Rachel Tuszynski, Theresa Tuszynski, Linda Kepner
Female Puppy BF BOW Listed Entry
GRCH BOB DGCH Clearsky Belmark Illumination, Pamela Moore, Kathy Belville
RGRCH GRCH Romyldale Phoenix Tesla, Pamela Moore, Kathy Belville

White Shepherd, 2 Entries
Judge Richard Klatt
CH CH Fairyhale Little Miss Bliss SPOT-ON, Jennifer Chamberlain
GRCH BOB SV NHD AN EI EC SGCH Royal Von Tasz Classic Martini SPOT-ON, Diana L Updike
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NMP BP Listed Entry
VETERAN, 2 Entries
Male Veteran: Best Veteran URO2 GRCH Vantasia Hot Wheels SPOT-ON, Jennifer Chamberlain

Herding Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Shetland Sheepdog, DGCH Clearsky Belmark Illumination
2nd) German Shepherd Dog, NV RACEN RATN SGCH Rommel Vom Royale
3rd) Briard, CH Rowena Fauve Du Classic Acres
4th) Min American Shepherd, WSD SCH CH UJJ EN AHD Wigglebutt Makin' My Day SPOT-ON

Terriers

American Pit Bull Terrier, 9 Entries
Judge Stephanie Mueller
Male Puppy Listed Entry
Open Male BM BOW Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Open Female RBF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH Listed Entry
GRCH BOB UWP URO1 RGCH Sharay's Diamonds Are Forever, Amanda Stevens, Ari Onna Walker, Melissa Shead
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Betsy

Terrier Group Winners
Judge: Stephanie Mueller
1st) American Pit Bull Terrier, UWP URO1 RGCH Sharay's Diamonds Are Forever

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Terese Worful
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Chihuahua, 3 Entries
Judge Terese Worful
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Open Female BF Listed Entry
RBF Listed Entry

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Terese Worful
CH BOB Listed Entry

French Bulldog, 2 Entries
Judge Terese Worful
CH BOB GRCH C and D's Dotties Che Bella, Pat Kurth
GRCH GRCH C and D's Watch Me Wing It Mick, Pat Kurth

Havanese, 1 Entry
Judge Terese Worful
BHF BF BOB Listed Entry

Lowchen, 1 Entry
Judge Terese Worful
Open Male BM BOB Listed Entry

Miniature Pinscher, 2 Entries
Judge Terese Worful
BHF BF BOB CH Freespirit Jetta, Linda Grems
CH CH'PR'Freespirit's Truly Majestic, Linda K Grems, Nancy Bartlett-hensley

Poodle, 1 Entry
Judge Terese Worful
GRCH BOB GRCH Mari Small Town Son, Jaye Klein Justice, Scott Wolfe, Lisa Wolfe

Pug, 2 Entries
Judge Terese Worful
GRCH BOB GRCH San-su's God Whispered Your Name, Susan Wade
RGRCH EGCH Exquisite Tucked In At San-su, Susan L Wade, Sandra L Wade

Yorkshire Terrier, 2 Entries
Judge Terese Worful
Female Puppy BF BOB Yorkies Kisses Kazoozle Cherry P, Elizabeth Baughman
CH CH Yorkie's Kisses French Toast, Elizabeth Baughman

Companion Dog Group Winners
Judge: Terese Worful
1st) Chinese Crested, Listed Entry
2nd) French Bulldog, GRCH C and D's Dotties Che Bella
3rd) Havanese, Listed Entry
4th) Poodle, GRCH Mari Small Town Son

BIS Caucasian Ovcharka, NBIS DGCH Zvezdniy Pes Flint SPOT-ON, Jillian Casey
RBIS Beagle, RACEN EGCH Till's My Heart Wants To Sing, Tricia Till

ALTERED CONFORMATION

February 26, 2022, Show 1

Basenji, 1 Entry
Judge Stephanie Mueller
CH BOB RACEN CH Pandoras U've Been Thunderstruck SPOT, April Post

Briard, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB ARGCH EGCH Jase Noir Du Roi Du Berger, Jan Wynne, Jack Wynne

Min American Shepherd, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB SCH EN UNJ CHSD EHD USA UFA CA UCD URO2 GR Wigglebutt Sweeter Than Honey SPOT, Holly Rupprecht

ABIS Briard, ARGCH EGCH Jase Noir Du Roi Du Berger, Jan Wynne, Jack Wynne
ARBIS Min American Shepherd, SCH EN UNJ CHSD EHD USA UFA CA UCD URO2 GR Wigglebutt Sweeter Than Honey SPOT, Holly Rupprecht

JUNIOR SHOWMANSHIP
Show: 1

Judge: Stephanie Mueller

NJ
1st) Banjamin Barber

OJ
1st) Tatiana Morales

OS
1st) Arionna Walker
2nd) Emily Robbins
3rd) Micaela Kenyon

BJH w/Comp: Arionna Walker

View Event >