Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Middle Georgia Kennel Club (02/19/2022) / Sunday, Conformation, Altered Conformation, Junior Showmanship Show 1

February 20, 2022

Hosted By: Middle Georgia Kennel Club

Location: Tifton, Georgia

CONFORMATION

February 20, 2022, Show 1

Guardian Dogs

Caucasian Ovcharka, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
CH BOB CH Ember Sila V Krovi SPOT-ON, Jillian Casey, Kristen Lewis

Doberman Pinscher, 8 Entries
Judge Debra A Mitchell
Jr. Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW Kansa's The Fairy Queen, Susan Gresham
CH CH Firelite's Spirit Of The Storm, Melvin Sullivan
RCH CH Aludras Rocknrollrefugeecorsucate, Emily Landrum
GRCH BOB UWP RGCH Coruscates Remember The Buster, Amanda Figueroa, Emily Landrum
RGRCH GRCH Aludra Bad Handsome Man Coruscate, Emily Landrum

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
CH BOB CH Elegy's You Live In The Dark SPOT-ON, Melissa Weldishofer

Great Dane, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
CH BOB CH Lady Sansa Of Dynamic Danes, Jennifer Fulfer

Guardian Dog Group Winners
Judge: Debra A Mitchell
1st) Giant Schnauzer, CH Elegy's You Live In The Dark SPOT-ON
2nd) Doberman Pinscher, UWP RGCH Coruscates Remember The Buster
3rd) Great Dane, CH Lady Sansa Of Dynamic Danes
4th) Caucasian Ovcharka, CH Ember Sila V Krovi SPOT-ON

Scenthounds
BLUETICK COONHOUND Entries
Judge Debra A Mitchell
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran URO1 UWPCH CCH GRCH'PR'Elliemel's Southern Sweet Tea, Melissa Daley

Scenthound Group Winners
Judge: Debra A Mitchell

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 2 Entries
Judge Debra A Mitchell
Open Male BM BOW BOB Starswift Secret Obsession, Rebecca Strieby
Adult Female BF Listed Entry

Pharaoh Hound, 2 Entries
Judge Debra A Mitchell
Male Puppy BM BOB Listed Entry
CH CH Kaije's Return To Innocence, Kaije Kul, Bekki Pina

Podengo Portugueso, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
CH BOB CH Star Mountain Eyescream Youscream, Kaije Knls

Silken Windhound, 7 Entries
Judge Debra A Mitchell
Open Male BM BOW 'PR'Csb Agent Aurie Goldfinger, Rebecca Strieby
Open Female RBF Kristull Pixie Dust Princess, Victoria Lichtman
Adult Female BF 'PR'Satsuma Cool Run Bonbonribbon, Victoria Lichtman, Gloria A Hyland-fisher
CH GRCH Avalon Electric Horseman, Sandra Moore, Paula Moore
RCH CH'PR'Tangaloor A Million Dream, Gwen Muir, Alison Brendel
GRCH BOB SGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna, Francie Stull
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Female Veteran: Best Veteran CH'PR'Cool Run Serafina Of Heartsong, Victoria Lichtman or Gloria A Hyland-fisher

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Debra A Mitchell
1st) Pharaoh Hound, Listed Entry
2nd) Silken Windhound, SGCH Gryffyn Kristull Bolero Dna
3rd) Podengo Portugueso, CH Star Mountain Eyescream Youscream
4th) Borzoi, Starswift Secret Obsession

Gun Dogs

Cocker Spaniel, 1 Entry
Judge David L Kittredge
BHM BM BOB Listed Entry

Golden Retriever, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 3 Entries
Judge David L Kittredge
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry

Standard Poodle M/C, 6 Entries
Judge David L Kittredge
Male Puppy RBM Jazzy's Spirit Of Matisse At Wow, Joyce Pessel-yaskoski
Jr. Male BM BOW Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH Listed Entry
GRCH BOB EGCH Thrutheeyesof Toddiusvongriseo SPOT-ON, Krystal Cliver

Sussex Spaniel, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB GRCH Kamands Tornado Alley At Seabreez, Lori Carver

Gun Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Sussex Spaniel, GRCH Kamands Tornado Alley At Seabreez
2nd) Standard Poodle M/C, EGCH Thrutheeyesof Toddiusvongriseo SPOT-ON
3rd) Cocker Spaniel, Listed Entry
4th) Standard Poodle, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 9 Entries
Judge Debra A Mitchell
Open Male RBM Come Bys One Little Spark, Lauren Serrano
BHM BM BOW BOB CH Dovehawk's Mark Of Cain, Kimberly Cecil, Jeremy Cecil, Kaylee Cecil
Female Puppy RBF Kings Ferry Angry Orchard, Megan Eckert-niell, Krystle Pickett, Terri Rein
Jr. Female Skybornes Tropical Storm Serenade, Lauren Serrano
Adult Female BF Sunfire Springfever Kiss Koala, Jenny Addie
BHF Dovehawk's Electric Daisy, Kimberly Cecil, Jeremy Cecil
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 2 Entries
Female Veteran: Best Veteran CH Shell Bluff Kiss The Cowgirl, Jenny Addie, Terry Dickey

Belgian Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Debra A Mitchell
TERVUEREN
Jr. Male BMV BM Listed Entry
CH BOB CH Iris Rose Roberson, Huhyun Lee

Dutch Shepherd, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Adult Male BM BOB Shawshack Papa Whiskey November, Megan Eckert-niell

German Shepherd Dog, 4 Entries
Judge Debra A Mitchell
Adult Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW CH Cassatt In Der Bewegung, Alison King, Michael King, Margaret Sharapan, Jennifer Kim
Adult Female RBF Listed Entry
CH BOB Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
CH BOB CH Peace River's Negative Ghostrider SPOT-ON, Carl Bullock, Cassidy Jackson

Shetland Sheepdog, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
CH BOB CH Gala Blue Crush SPOT-ON, Gael Silverman

White Shepherd, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Debra A Mitchell
1st) Shetland Sheepdog, CH Gala Blue Crush SPOT-ON
2nd) Australian Shepherd, CH Dovehawk's Mark Of Cain
3rd) German Shepherd Dog, Listed Entry
4th) La Catahoula Leopard Dog, CH Peace River's Negative Ghostrider SPOT-ON

Terriers

American Hairless Terrier, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB UWP RACEN NC AV CH Sundial Danclikenobodywatch Poise, Angie Claussen, Joyce Appel, Lisa Pixley

American Pit Bull Terrier, 14 Entries
Judge David L Kittredge
Open Male BM BOW UWP CH Esoteric's Carolina Reaper, Christen Jones, Sonia Bincarousky, Al Bincarousky
Adult Male RBM Listed Entry
Jr. Female BF Mythos' Uncharted Nebula, Christina Gonzalez
CH Listed Entry
RCH UWPO AP2 VPA UWPCHX CH Seven Sins' Slo-no-mo, Elissa Bradford
GRCH BOB GRCH Homegrown's Something Wicked SPOT, Amy Watson
RGRCH AP2 VPA UWPS UWPCHX EGCH'PR'Bluprints Out 4 Blood W/ Cross, Jason Cross, Apryl Hall
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran AP2 VPA UWPS UWPCHX EGCH'PR'Bluprints Out 4 Blood W/ Cross, Jason Cross, Apryl Hall

Kerry Blue Terrier, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Adult Male BM BOB Listed Entry

Rat Terrier, 2 Entries
Judge David L Kittredge
STANDARD
Jr. Female BFV BF BOB CH'PR'Coldwater Loose 'cuda O'sands, Lisa Sands
RBFV 'PR'Coldwater Flower Child O'sands Lisa Sands
RBF 'PR'Coldwater Flower Child O'sands Lisa Sands

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Smooth Fox Terrier, Listed Entry
2nd) Kerry Blue Terrier, Listed Entry
3rd) American Pit Bull Terrier, GRCH Homegrown's Something Wicked SPOT
4th) Rat Terrier, CH'PR'Coldwater Loose 'cuda O'sands

Companion Dogs

American Bully, 5 Entries
Judge David L Kittredge
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF UWP Showstopping Diva, Carlos Dones
CH BOB CH Hbk's Pandemic Of Bolt Action, Stacey Criswell
RCH CH Legion Of Bullies' Roxy-got-moxy SPOT-ON, De'andre Bryant, Bobby Perdue, Diane Bryant, Jasmine Bryant
GRCH GRCH Phoking Zeus Of Bolt Action, Khanh Nguyen, Stacey Criswell

Chinese Crested, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Papillon, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Jr. Male BM BOB Riesa's Jack Of All Trades, Joy Carpenter

Poodle, 3 Entries
Judge David L Kittredge
MINIATURE
Jr. Female RBFV RBF Listed Entry
Adult Female BFV BF BOB CH Tintlet My Fair Lady, Jeri Kelsey Wolf, Gloria Ogdahl
BHF Listed Entry

Poodle M/C, 1 Entry
Judge David L Kittredge
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry

Schipperke, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB CH Pandymonium Turquoise Temptation, Jody Kinney
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Pandymonium Turquoise Temptati, Jody Kinney

Companion Dog Group Winners
Judge: David L Kittredge
1st) Papillon, Riesa's Jack Of All Trades
2nd) Poodle, CH Tintlet My Fair Lady
3rd) American Bully, CH Hbk's Pandemic Of Bolt Action
4th) Chinese Crested, Listed Entry

BIS Papillon, Riesa's Jack Of All Trades, Joy Carpenter
RBIS Sussex Spaniel, GRCH Kamands Tornado Alley At Seabreez, Lori Carver

ALTERED CONFORMATION

February 20, 2022, Show 1

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Adult Female BF BOB UWP Esoteric's Riptide Replica, Christen Adkins-jones

Cavalier Kng.Chas.Spaniel, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Adult Male BM BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
Adult Male BM BOB Listed Entry

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge David L Kittredge
Adult Female BF BOB Listed Entry

Karelian Bear Dog, 1 Entry
Judge Debra A Mitchell
GRCH BOB ADGCH RGCH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley

Poodle, 1 Entry
Judge David L Kittredge
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOB Tintlet Aces and Eights, Barb Andreassen, Gloria Ogdahl

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge David L Kittredge
CH BOB ALCH Kb Shoot For The Stars SPOT-ON, Kasi Holt

ABIS Karelian Bear Dog, ADGCH RGCH Tsarshadows Flames Of War, Maureen Griffin, Dawne E Deeley
ARBIS Poodle, Tintlet Aces and Eights, Barb Andreassen, Gloria Ogdahl

JUNIOR SHOWMANSHIP

Show: 1

Judge: David L Kittredge

NJ
1st) Kaden Fischer
2nd) Aaron Doss

NS
1st) Hannah Yi
2nd) Mckenzi Doss

OS
1st) Jordan Manning
2nd) Barbara Mathews
3rd) Caylee O'keeffe

BJH w/Comp: Jordan Manning

View Event >