Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Dodge County Canine Club (02/11/2022) / Saturday, Conformation, Altered Conformation, Junior Showmanship Show 2

February 12, 2022

Hosted By: Dodge County Canine Club

Location: Chippewa Falls

CONFORMATION

February 12, 2022, Show 2

Guardian Dogs

American Bulldog, 2 Entries
Judge Donna Beadle
GRCH BOB UJJ CA NC URX UROC RACEN UCD UNJ NV RMC DG'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones
RGRCH RACEN NV NE UWP NI UNJ CA URO3 GRCH Hd's Stella Mae Stoke Ya SPOT, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Nash
BROOD BITCH, 1 Entry
Brood Bitch: RACEN NV NE UWP NI UNJ CA URO3 GRCH Hd's Stella Mae Stoke Ya SPOT, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones

Anatolian Shepherd, 2 Entries
Judge Donna Beadle
GRCH BOB UWP URO2 GRCH Shepherds Rest Night Fire SPOT-ON, Alison Critchfield

Boxer, 6 Entries
Judge Donna Beadle
Jr. Female RBF CH Schaible's Annie Sure Shot SPOT, Michelle Schaible
Open Female Listed Entry
Adult Female Schaible's Ginger, Michelle Schaible
BHF BF CH Schaible's Mystic Rose SPOT-ON, Michelle Schaible
CH BOB GRCH Schaible's Emmett Kelly SPOT-ON, Michelle Schaible
RCH CH Schaible's Reach For The Gold SPOT-ON, Michelle Schaible
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Schaible's Tightrope Walker, Michelle Schaible
BROOD BITCH, 1 Entry
Brood Bitch: Schaible's Ginger, Michelle Schaible

Doberman Pinscher, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Adult Male BM BOB Rio's Sir Winston The Rebel, Jeff Giefer

Kangal Dog, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB URO1 CH Cvk Mora Kasif, Rachel Prince
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran ROM NBOB URX3 UCD UROG CH Banks Mountain Kara Yuz Aslan SPOT-ON, Rachel Prince

SOUTH AFRICAN BOERBOEL Entries
Judge Donna Beadle
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Layla

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Female Puppy BF BOB Vanda Pepper Grand Calvera, Shantel Julius Rischette

Guardian Dog Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Kangal Dog, URO1 CH Cvk Mora Kasif
2nd) Anatolian Shepherd, UWP URO2 GRCH Shepherds Rest Night Fire SPOT-ON
3rd) American Bulldog, UJJ CA NC URX UROC RACEN UCD UNJ NV RMC DG'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON
4th) Standard Schnauzer, Vanda Pepper Grand Calvera

Scenthounds

American B & T Coonhound, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Adult Male BM BOB CH Bearclaw's Night Rider, Elizabeth Doberstein
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Basset Bleu De Gascogne, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB RACEN UWPO AP2 VPA USA UAGII UFA UWPCH CH Jawdis Now A True Bleu Skamfer, Christi Skamfer

Beagle, 2 Entries
Judge Donna Beadle
BHM BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Listed Entry

Bloodhound, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB CH Peggy's Sweet Abigail Rose, Peggy Carroll

Dachshund, 2 Entries
Judge Donna Beadle
MINIATURE
Open Male BMV BM Listed Entry
STANDARD
CH BOB CH URO1 Proof I Want To Believe V Ruger, Kelly Mc Duff, Dawn Watters

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Adult Female BF BOB WCH CH'PR'Rr's Dis Guys Different, Elizabeth Mueller, Sophie Mueller, Craig Tuchalski

Treeing Walker Coonhound, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Adult Female BF BOB CCH'PR'Ridge Running Chasin' Dragons, Elizabeth Mueller, Sophie Mueller, Craig Tuchalski

Scenthound Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Dachshund, CH URO1 Proof I Want To Believe V Ruger
2nd) Bloodhound, CH Peggy's Sweet Abigail Rose
3rd) Beagle, Listed Entry
4th) Basset Bleu De Gascogne, RACEN UWPO AP2 VPA USA UAGII UFA UWPCH CH Jawdis Now A True Bleu Skamfer

Sighthounds & Pariah Dogs

Rhodesian Ridgeback, 4 Entries
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy RBF Azize's Crown Jewel From Orion, Teri Olson, Wayne Olson
BHF BF CH Azize's Taylor Made Legacy, Rachelle Marvin
CH BOB CH Ridgerunrs Ace In The Hole, Beth L Schmidt
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Crue

Silken Windhound, 5 Entries
Judge Donna Beadle
Open Male BM CH'PR'Starfyre Prankster, Ashley Caskey, Andrew Huston, Keith Hicks, Jolene Hicks
Open Female BF BOW 'PR'Attaway Getting Blitzen@spirit, Jennifer Anderson, Jon Stacey Jr
CH BOB BA GRCH'PR'You've Met Your Matcha@spirit, Jennifer Anderson, Jonathan K Stacey Jr
RCH RACEN CH'PR'Allagante Take A Chance@spirit, Jennifer Anderson

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Silken Windhound, BA GRCH'PR'You've Met Your Matcha@spirit
2nd) Rhodesian Ridgeback, CH Ridgerunrs Ace In The Hole

Gun Dogs

Boykin Spaniel, 2 Entries
Judge Donna Beadle
Jr. Male BM BOW BOB CH Fck's Bally Yep Yep Yep, Adam Bally
Female Puppy BF Bally's Lefty Lucy, Brooke Bally

Chesapeake Bay Retriever, 4 Entries
Judge Donna Beadle
Jr. Male BM BOW CH SHR Bear Kreek's Peacemaker, Brian Schlomann, Kimberly Schlomann
Adult Female RBF HRCH ESD2 UH Bear Kreek Mi Favorite Timey, Brian Schlomann
BHF BF CH CHSD HR Bear Kreek's Let Freedom Ring, Brian Schlomann, Kimberly Schlomann
CH BOB CH URO1 Ngds Here For A Good Time, Shelby Roering
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

English Pointer, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB CH Tahari N Clearcreeks Hwy Patrolmn, Jaime Rutherford

Flat-Coated Retriever, 2 Entries
Judge Donna Beadle
BHM BM Listed Entry
BHF BF BOW BOB Listed Entry

German Shorthaired Pntr, 8 Entries
Judge Donna Beadle
Jr. Male RBM Listed Entry
Adult Male BM Listed Entry
Female Puppy BF BOW BOB Snomels Mustache You A Question, Sara Ganoni
CH CH Shining Star On An Even Keel, Amanda Wampner
RCH CH Sirius Poetrys Plain White T SPOT, Anne De Roo

Golden Retriever, 6 Entries
Judge Donna Beadle
Jr. Male BM Listed Entry
CH BOB RACEN UJJ GRCH Forever The Skye's The Limit SPOT-ON, Jennifer Kressin
RCH URO1 UJJ CH Forever's Trenchcoat Angel, Beth Engelbert, Candace Nee
GRCH URO1 RACEN GRCH Champagne Forever #12 Rodgers SPOT, Austin Kressin

Labrador Retriever, 3 Entries
Judge Donna Beadle
Open Male BM Listed Entry
GRCH BOB USJ URO3 GRCH Radda's Renaissance Man, Beth Engelbert
RGRCH RACEN USJ RATN URO3 GRCH Hoffmanns Martin Dog Kressin SPOT, Logan Kressin

Ns Duck Tolling Retriever, 2 Entries
Judge Donna Beadle
Open Male BM BOB Listed Entry
CH PN CH NV NI URO2 Gold Star's My Fair Lady, Jennifer O'brien

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Donna Beadle
Open Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Standard Poodle M/C, 3 Entries
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Tada's Tiabeanie Rae, Katrina Lopez
RBM Criggle's Serendipity; W.s.a. SPOT Matthew Spiker

Gun Dog Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) English Pointer, CH Tahari N Clearcreeks Hwy Patrolmn
2nd) German Shorthaired Pntr, Snomels Mustache You A Question
3rd) Flat-Coated Retriever, Listed Entry
4th) Golden Retriever, RACEN UJJ GRCH Forever The Skye's The Limit SPOT-ON

Northern Breeds

American Eskimo, 3 Entries
Judge Donna Beadle
MINIATURE
Male Puppy BMV BM Listed Entry
STANDARD
CH CH RACEN'PR'Maremar's Days Of Future Passed, Mary M Verness
GRCH BOB RACEN GRCH'PR'Maremar's Ahs Today It's Tilly, Mary M Verness

Japanese Akitainu, 4 Entries
Judge Donna Beadle
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF BOB Kioko Go Hokkyokusei, Amber Eisfeld
CH CH Hokuten No Sayaka, Amber Eisfeld
RCH CH URO2 UAGI Doremi Go Kaijusou, Amber Eisfeld

Siberian Husky, 8 Entries
Judge Donna Beadle
Jr. Male BM BOW Kristoff Pasos Ligeros, Tricia Campbell
BHM RBM CH Libertys Good Ole Country Boy, Kenedi Wrezzes
Female Puppy BF CH Tricias Keeping America Great, Tricia Campbell
Adult Female RBF Listed Entry
CH CH Liberty's Original Sin, Bonnie Schaeffel
GRCH BOB GRCH Campbell's Larush, Tricia Campbell
RGRCH GRCH Liberty's I'm On A Mission, Kenedi Wrezzes
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Star
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran CH Liberty's Original Sin, Bonnie Schaeffel

Northern Breed Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) American Eskimo, RACEN GRCH'PR'Maremar's Ahs Today It's Tilly
2nd) Siberian Husky, GRCH Campbell's Larush
3rd) Japanese Akitainu, Kioko Go Hokkyokusei

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Donna Beadle
Female Puppy BF CH Northern Lights Mondall Banda, Linsey Hannon
CH BOB CH Nicaralaconia Theboys Will Loveme, Sara Ganoni

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female Arsynel Vom Mk Haus, Pamela Hendrickson
Adult Female BF CH URO1 Jaydees Que Zhangchigaofei At 3xc, Kayla Summerville
GRCH BOB URO1 GRCH RACEN Jaydees Woshiwusuoweiju At 3xc, Kayla Summerville, Jen Proud
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Schapendoes, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB CH Schapannro's Q Quasi-stellar, Ellen J Drewes-stoen

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Donna Beadle
Male Puppy BM Welglens Illusionist At Wef, Melissa Lamere-dragovich
CH BOB CH USR UFR Dynestar Malaia Garden Party SPOT-ON, Natalee Yates, Kenneth Rushing, Wendy Dynes
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Yeet

Herding Dog Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Schapendoes, CH Schapannro's Q Quasi-stellar
2nd) Shetland Sheepdog, CH USR UFR Dynestar Malaia Garden Party SPOT-ON
3rd) Australian Shepherd, CH Nicaralaconia Theboys Will Loveme
4th) La Catahoula Leopard Dog, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB CH UNJ Corralitos Tracking The Storm, Danielle Hansen

AUSTRALIAN TERRIER Entries
Judge Donna Beadle
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Baxter

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge Donna Beadle
BHM BM BOB Listed Entry

Terrier Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) American Pit Bull Terrier, CH UNJ Corralitos Tracking The Storm
2nd) Smooth Fox Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

CHIHUAHUA Entries
Judge Donna Beadle
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Desert Hi Adventure-l, Dana Ferry

Chinese Crested, 1 Entry
Judge Donna Beadle
GRCH BOB GRCH Gingery's Greased Lightening, Donna Volavka, Arlene Butterklee, Victor Helu
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran AP2 VPA UWPO UEWPCH GRCH Gingery's Gadget SPOT-ON, Donna Volavka or Arlene Butterklee

English Bulldog, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB URO1 CH Awesome's Boosted Ride SPOT-ON, Elizabeth Mueller

French Bulldog, 1 Entry
Judge Donna Beadle
GRCH BOB EGCH Hb's Teenytinytimmy@ Perseverance, Julie Lechuga
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Audi

Papillon, 4 Entries
Judge Donna Beadle
Jr. Female RBF Casabella's Chocolate E Claire, Susan Gahan
BHF BF Casabellas Girls On Fire, Carol Lauren-schmidt
GRCH BOB USR UFR URO2 EGCH Casabellas Set The World On Fire, Carol R Lauren-schmidt, Linda Shedd
RGRCH ROM UFR USR URX2 RATN UCD UGRACH2 UWP UROG Valentino By Monarch SPOT-ON, Carol R Lauren-schmidt
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Paige
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran ROM UFR USR URX2 RATN UCD UGRACH2 UWP UROG Valentino By Monarch SPOT-ON, Carol R Lauren-schmidt

Companion Dog Group Winners
Judge: Donna Beadle
1st) Papillon, USR UFR URO2 EGCH Casabellas Set The World On Fire
2nd) English Bulldog, URO1 CH Awesome's Boosted Ride SPOT-ON
3rd) French Bulldog, EGCH Hb's Teenytinytimmy@ Perseverance
4th) Chinese Crested, GRCH Gingery's Greased Lightening

BIS American Pit Bull Terrier, CH UNJ Corralitos Tracking The Storm, Danielle Hansen
RBIS Kangal Dog, URO1 CH Cvk Mora Kasif, Rachel Prince

ALTERED CONFORMATION

February 12, 2022, Show 2

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB CH Laconia Valiant Warrior, Christa Schonscheck

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Donna Beadle
GRCH BOB GRCH Jetocas All I Have To Do Is Dream, Carol Mahlik

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Donna Beadle
Adult Male BM BOB AI PTS NN'PR'The Impossible Dream @ Spirit, Jennifer Hatten

Smooth Fox Terrier, 1 Entry
Judge Donna Beadle
CH BOB CH Tada Int'l Man Of Mystery, Debra Mayer

ABIS Golden Retriever, GRCH Jetocas All I Have To Do Is Dream, Carol Mahlik
ARBIS Silken Windhound, AI PTS NN'PR'The Impossible Dream @ Spirit, Jennifer Hatten

JUNIOR SHOWMANSHIP

Show: 2

Judge: Donna Beadle

PJ
Austin Kressin

NJ
1st) Sophie Mueller
2nd) Cynder Seitz
3rd) Lane Bally

OJ
1st) Eva Hernandez
2nd) Logan Kressin
3rd) Brooke Bally

BJH w/Comp: Eva Hernandez

View Event >