Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: River Region Kennel Club (02/12/2022) / Sunday, Conformation, Altered Conformation, Junior Showmanship Show 2

February 13, 2022

Hosted By: River Region Kennel Club

Location: Autaugaville

CONFORMATION

February 13, 2022, Show 2

Guardian Dogs

Akbash Dog, 2 Entries
Judge Sally J Sklar
Open Female BF Ahc Thor's Pearl, Nadine Massarelli
CH BOB CH Hosmer's Best Thor, Nadine Massarelli, Bess M Long, Michael Massarelli

Boxer, 2 Entries
Judge Sally J Sklar
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Jr. Female RBF CH Mercys Ice Frigus Cor Bohnen Bach, Cynthia Mason

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Sally J Sklar
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 5 Entries
Judge Sally J Sklar
CH CH Kansa's A Continual Soiree, Jacqueline Matson
RCH URO1 CH Coruscate's Cool and Confident, Jordan Manning, Amanda Figueroa
GRCH BOB UWP RGCH Coruscates Remember The Buster, Amanda Figueroa, Emily Landrum

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Sally J Sklar
Female Puppy BF BOB Otis Boanergos Ultimately Sassy, Jarvis Shaw

Guardian Dog Group Winners
Judge: Sally J Sklar
1st) Doberman Pinscher, UWP RGCH Coruscates Remember The Buster
2nd) Boxer, Listed Entry
3rd) Cane Corso Italiano, Listed Entry
4th) Akbash Dog, CH Hosmer's Best Thor

Scenthounds

American Leopard Hound, 1 Entry
Judge Sally J Sklar
GRCH BOB RACEN EGCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon, Haley Creasman, Effrem Creasman

Beagle, 2 Entries
Judge Sally J Sklar
Female Puppy RBF Listed Entry
Open Female BF BOB Listed Entry

Dachshund, 1 Entry
Judge Sally J Sklar
STANDARD
Open Male BMV BM BOB Listed Entry

Plott Hound, 3 Entries
Judge Sally J Sklar
Female Puppy RBF 'PR'Swamp Briar's Lily Belle, Alan Little, Dee B. Little
Jr. Female BF RACEN CCH'PR'County Line Keepin' It Real, D B Little, Alan B Little
CH BOB CH CCH'PR'Swampbriar's Son-of-a Revenuer, Alan Little

Redbone Coonhound, 3 Entries
Judge Sally J Sklar
CH BOB RACEN CH CCH'PR'Warrior River's Dixieland, James Hood, Kayla Cooper
RCH RACEN GRFCH CCH'PR'Warrior River Disaster N Motion, Kayla Cooper

Scenthound Group Winners
Judge: Sally J Sklar
1st) Beagle, Listed Entry
2nd) Plott Hound, CH CCH'PR'Swampbriar's Son-of-a Revenuer
3rd) American Leopard Hound, RACEN EGCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon
4th) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Sally J Sklar
CH BOB CH Orion's Little Arrow, Emily Lynn

Ibizan Hound, 1 Entry
Judge Sally J Sklar
Open Male BM BOB Kamars Free Your Mind, Mackenzie Ferguson, Katie Belz

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Sally J Sklar
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Thai Ridgeback, 2 Entries
Judge Sally J Sklar
Female Puppy BF BOB Clements Ridge Banana Split, Jillian Casey
CH GRCH Narva Falka Et Tar Menel, Lisha Trisler, Jillian Casey

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Sally J Sklar
1st) Ibizan Hound, Kamars Free Your Mind
2nd) Borzoi, CH Orion's Little Arrow
3rd) Silken Windhound, Listed Entry
4th) Thai Ridgeback, Clements Ridge Banana Split

Gun Dogs

Field Spaniel, 1 Entry
Judge John T Rogers
Jr. Male BM BOB Inspiration Nautica Hart Of Dixie, Phillip Gault, Danielle Brewer

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge John T Rogers
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Adult Female RBF Stonehills Misery Business, Molly Mccown

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge John T Rogers
Open Male BM BOB SHR UWP Warrior River You Should Be Here, Kayla Cooper

Ns Duck Tolling Retriever, 2 Entries
Judge John T Rogers
Adult Male BM BOB Dochara Fireball Whiskey River, Dee Nichols
CH CH Kd's Ripple In Time, Dee A Nichols

Standard Poodle, 2 Entries
Judge John T Rogers
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry

Standard Poodle M/C, 6 Entries
Judge John T Rogers
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB BN RACEN URO1 GRCH Pk's Dun Run Outta Ink SPOT-ON, Paula L Cearley, Kennedy May
RCH NC PN CH Unfading Grace Of Independence SPOT-ON, Stephanie Hart, Emily Stein
GRCH URO1 RACEA GRCH Cosmic Caliber's Croc Princess SPOT-ON, Lydia Richard, Jordan Burns

Gun Dog Group Winners
Judge: John T Rogers
1st) Standard Poodle, Listed Entry
2nd) Standard Poodle M/C, BN RACEN URO1 GRCH Pk's Dun Run Outta Ink SPOT-ON
3rd) German Shorthaired Pntr, Listed Entry
4th) Ns Duck Tolling Retriever, Dochara Fireball Whiskey River

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge John T Rogers
Adult Male BM BOB CH UJJ Cedarwood's Brewing Up A Storm, Barbara Atkinson

Border Collie, 1 Entry
Judge John T Rogers
Open Male BM BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge John T Rogers
BHF BF Listed Entry
CH Invalid Entry

La Catahoula Leopard Dog, 10 Entries
Judge John T Rogers
Adult Male BM Stargazer's Kota, Kerri Szegi
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female BF BOW BOB RACEN Panheads Mazikeen C3, Paige Crabtree
CH RACEN GRCH Warrior River Original, Kayla Cooper
RCH RACEN CA CH Wise's Mint Julep, Jamie Dannels
GRCH UWP RACEN UNJ EGCH Warrior River's Cato SPOT-ON, Jordan Stewart
RGRCH UWP RACEA SGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON, Chandly Maynard

White Shepherd, 3 Entries
Judge John T Rogers
CH CH Hall's Athena Goddess Of The Ws, Cari Hall
GRCH BOB GRCH Hall's Maci Of Foxhunt's Hero, Cari Hall
RGRCH GRCH Hall's Elvis Zz Od Semberije, Cari Hall

Herding Dog Group Winners
Judge: John T Rogers
1st) La Catahoula Leopard Dog, RACEN Panheads Mazikeen C3
2nd) German Shepherd Dog, Invalid Entry
3rd) White Shepherd, GRCH Hall's Maci Of Foxhunt's Hero
4th) Border Collie, Listed Entry

Terriers

American Hairless Terrier, 4 Entries
Judge John T Rogers
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM Listed Entry
Open Male RBMV RBM RACEN'PR'Floridays Sandsational, Tammy K Stefanie
CH BOB RACEN NC AV CH Sundial Danclikenobodywatch Poise, Angie Claussen, Joyce Appel, Lisa Pixley
RCH CH Dashaway I Believe, Tammy Stefanie

American Pit Bull Terrier, 3 Entries
Judge John T Rogers
GRCH BOB RACEN UJJ CA UWP SGCH Kayo's Time Warp SPOT, Kristina Browne
RGRCH UWP RGCH'PR'Bwf/Soi Venom Bites Back, Amanda Figueroa, Robert Davis

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge John T Rogers
BHF BF BOB Darmhoff's Drums Of The Souix At, Glenda Nunnally, Adriana Mark Darwash

Teddy Roosevelt Terrier, 15 Entries
Judge John T Rogers
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM BOW 'PR'Mud-e Acres Of Ahk High Hopes, Crystal Mudgett-epley
Open Male Aspen's Amos Moses, Deborah Botruff
BHM Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female Listed Entry
Open Female RBF 'PR'Aspen's Tupelo Honey, Shaleena Stone
CH CH Fullmoon Ain't Whistlin Dixie, Kaye Stevenson
RCH CH'PR'Aspen's Blue Bird, Shaleena Stone
GRCH BOB RACEN EGCH'PR'Barnett's Forever and A Day, Tammy Stefanie
RGRCH GRCH'PR'Aspen's Rock Star, Deborah Botruff

Toy Fox Terrier, 1 Entry
Judge John T Rogers
CH BOB CH'PR'Fritzfox 4 The Glory Of Love, Ellen Banken, Anne Kieffer

Terrier Group Winners
Judge: John T Rogers
1st) American Pit Bull Terrier, RACEN UJJ CA UWP SGCH Kayo's Time Warp SPOT
2nd) Staffordshire Bullterrier, Darmhoff's Drums Of The Souix At
3rd) Toy Fox Terrier, CH'PR'Fritzfox 4 The Glory Of Love
4th) American Hairless Terrier, RACEN NC AV CH Sundial Danclikenobodywatch Poise

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Sally J Sklar
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Chihuahua, 1 Entry
Judge Sally J Sklar
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Dalmatian, 3 Entries
Judge Sally J Sklar
Female Puppy RBF Lakeshore's Popping The Cork, Sharon Rogers, David Rogers
BHF BF BOB CH Lakeshore's Cuddle Dudds, Sharon Rogers
CH CH Woodwynd A Fire I Cant Put Out, Mary Lynn Jensen

Poodle M/C, 6 Entries
Judge Sally J Sklar
MINIATURE
Male Puppy BMV BM Listed Entry
Female Puppy BFV BF BOW Listed Entry
CH CH Kassels Patsy Mystique Kastle, Doug Matney, Louann Smith, Debra L Smith
RCH CH Kassel's Honey Bunny, Doug Matney, Debra L Smith
GRCH BOB GRCH Kamann's Blue Bayou, Douglas Matney, Louann Smith

Companion Dog Group Winners
Judge: Sally J Sklar
1st) Chihuahua, Listed Entry
2nd) Poodle M/C, GRCH Kamann's Blue Bayou
3rd) Dalmatian, CH Lakeshore's Cuddle Dudds
4th) American Bully, Listed Entry

BIS Beagle, Listed Entry
RBIS Standard Poodle, Listed Entry

ALTERED CONFORMATION

February 13, 2022, Show 2

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge John T Rogers
Adult Female BF BOB Firestar Calli Key To My Heart, Barbara Atkinson

Borzoi, 1 Entry
Judge Sally J Sklar
CH BOB ALCH Lynn's Vasilisa, Emily Lynn

German Shepherd Dog, 1 Entry
Judge John T Rogers
Open Female BF BOB Lady Lela Von Ruger SPOT-ON, Beatrice Ray

ABIS Australian Shepherd, Firestar Calli Key To My Heart, Barbara Atkinson
ARBIS Borzoi, ALCH Lynn's Vasilisa, Emily Lynn

JUNIOR SHOWMANSHIP

February 13, 2022

Show: 2

Judge: Sally J Sklar

OS
1st) Jordan Manning
2nd) Sophia Politino
3rd) Piper Hall

BJH w/Comp: Jordan Manning

View Event >