Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: River Region Kennel Club (02/12/2022) / Sunday, Conformation, Altered Conformation, Junior Showmanship Show 1

February 13, 2022

Hosted By: River Region Kennel Club

Location: Autaugaville

CONFORMATION

February 13, 2022, Show 1

Guardian Dogs

Akbash Dog, 2 Entries
Judge John T Rogers
Open Female BF Ahc Thor's Pearl, Nadine Massarelli
CH BOB CH Hosmer's Best Thor, Nadine Massarelli, Bess M Long, Michael Massarelli

Boxer, 2 Entries
Judge John T Rogers
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOB CH Mercys Ice Frigus Cor Bohnen Bach, Cynthia Mason

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge John T Rogers
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 6 Entries
Judge John T Rogers
CH BOB Listed Entry
RCH CH Aludras Rocknrollrefugeecorsucate, Emily Landrum
GRCH UWP RGCH Coruscates Remember The Buster, Amanda Figueroa, Emily Landrum

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge John T Rogers
Female Puppy BF BOB Otis Boanergos Ultimately Sassy, Jarvis Shaw

Great Dane, 4 Entries
Judge John T Rogers
Open Male BM BOW CH Bbd Fun In The Sun At Ashkelon, Heather White
Jr. Female RBF RACEN Maradanes Sweet Magnolia, Melissa Oliver
Open Female BF Gcd's Dancing In The Rain, Brittney Newman, Kaitlin Cunningham
CH BOB CH Dynamicdanes Arias Razzlendazzlen, Kaitlin Cunningham

Guardian Dog Group Winners
Judge: John T Rogers
1st) Great Dane, CH Dynamicdanes Arias Razzlendazzlen
2nd) Cane Corso Italiano, Listed Entry
3rd) Doberman Pinscher, Listed Entry
4th) Giant Schnauzer, Otis Boanergos Ultimately Sassy

Scenthounds

American Leopard Hound, 1 Entry
Judge John T Rogers
GRCH BOB RACEN EGCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon, Haley Creasman, Effrem Creasman

Beagle, 2 Entries
Judge John T Rogers
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Open Female RBF Listed Entry

Dachshund, 2 Entries
Judge John T Rogers
MINIATURE
Adult Male BMV RBM Listed Entry
STANDARD
Open Male BMV BM BOB Listed Entry

Plott Hound, 3 Entries
Judge John T Rogers
Female Puppy BF 'PR'Swamp Briar's Lily Belle, Alan Little, Dee B. Little
Jr. Female RBF RACEN CCH'PR'County Line Keepin' It Real, D B Little, Alan B Little
CH BOB CH CCH'PR'Swampbriar's Son-of-a Revenuer, Alan Little

Redbone Coonhound, 3 Entries
Judge John T Rogers
CH BOB CCH'PR'Warrior River Disaster Strike, Kayla Cooper
RCH RACEN GRFCH CCH'PR'Warrior River Disaster N Motion, Kayla Cooper

Scenthound Group Winners
Judge: John T Rogers
1st) Plott Hound, CH CCH'PR'Swampbriar's Son-of-a Revenuer
2nd) Redbone Coonhound, CCH'PR'Warrior River Disaster Strike
3rd) Beagle, Listed Entry
4th) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 3 Entries
Judge John T Rogers
Adult Male BM CH P V Eiswein Von Drachenwald, Jill Zamowski
Jr. Female BF BOW Horse & Hound More The Merrier, Jill Zamowski
CH BOB CH Orion's Little Arrow, Emily Lynn

Ibizan Hound, 1 Entry
Judge John T Rogers
Open Male BM BOB Kamars Free Your Mind, Mackenzie Ferguson, Katie Belz

Silken Windhound, 3 Entries
Judge John T Rogers
Female Puppy RBF Listed Entry
Open Female CH'PR'Avalon Dragonsong Dna, Sandra Moore, Paula Moore
BHF BF BOB CH Avalon Foxtrot, Paula Moore, Sandra Moore

Thai Ridgeback, 2 Entries
Judge John T Rogers
Female Puppy BF BOB Clements Ridge Banana Split, Jillian Casey
CH BOB GRCH Narva Falka Et Tar Menel, Lisha Trisler, Jillian Casey

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: John T Rogers
1st) Thai Ridgeback, GRCH Narva Falka Et Tar Menel
2nd) Ibizan Hound, Kamars Free Your Mind
3rd) Borzoi, CH Orion's Little Arrow
4th) Silken Windhound, CH Avalon Foxtrot

Gun Dogs

Field Spaniel, 1 Entry
Judge Sally J Sklar
Jr. Male BM BOB Inspiration Nautica Hart Of Dixie, Phillip Gault, Danielle Brewer

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Sally J Sklar
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Adult Female RBF Stonehills Misery Business, Molly Mccown

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Sally J Sklar
Open Male BM BOB SHR UWP Warrior River You Should Be Here, Kayla Cooper

Ns Duck Tolling Retriever, 6 Entries
Judge Sally J Sklar
Adult Male BM BOW BOB Dochara Fireball Whiskey River, Dee Nichols
Female Puppy RBF Dochara Kd's I'm 2 Hot 2 Handle, Dee Nichols, Darcy Gassen
Adult Female BF Kd's Falling In Love Again, Dee A Nichols
CH BOB CH Kd's Ripple In Time, Dee A Nichols
RCH CH Kd's Time To Raine, Darcy Gassen
RBM Kd's Second Scout Darcy Gassen

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Sally J Sklar
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBF Sunval's Yana Hunt For Jushae, Julie Price
Jr. Female BF Listed Entry

Standard Poodle M/C, 6 Entries
Judge Sally J Sklar
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
CH NC PN CH Unfading Grace Of Independence SPOT-ON, Stephanie Hart, Emily Stein
RCH BN RACEN URO1 GRCH Pk's Dun Run Outta Ink SPOT-ON, Paula L Cearley, Kennedy May
GRCH BOB URO1 RACEA GRCH Cosmic Caliber's Croc Princess SPOT-ON, Lydia Richard, Jordan Burns

Gun Dog Group Winners
Judge: Sally J Sklar
1st) Field Spaniel, Inspiration Nautica Hart Of Dixie
2nd) German Shorthaired Pntr, Listed Entry
3rd) Standard Poodle, Listed Entry
4th) Labrador Retriever, SHR UWP Warrior River You Should Be Here

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Sally J Sklar
Adult Male BM BOB CH UJJ Cedarwood's Brewing Up A Storm, Barbara Atkinson

Border Collie, 1 Entry
Judge Sally J Sklar
Open Male BM BOB Listed Entry

English Shepherd, 1 Entry
Judge Sally J Sklar
Open Male BM BOB URO1 Macintosh Apple Of Her Eye, Rebecca Jones

German Shepherd Dog, 5 Entries
Judge Sally J Sklar
Adult Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF CH Loujuans Tequila Sunrise, Susan Hartley
BHF RBF Listed Entry
CH Invalid Entry
RCH RACEN URO2 CH Xio Z Weberhaus SPOT-ON, Tiffany Smith

La Catahoula Leopard Dog, 18 Entries
Judge Sally J Sklar
Male Puppy RBM Listed Entry
Adult Male BM BOW Stargazer's Kota, Kerri Szegi
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female Winged Tophbeifong, Deborah Deters, Zach Wilson
Adult Female RBF RACEN Panheads Mazikeen C3, Paige Crabtree
CH BOB RACEN GRCH Warrior River Original, Kayla Cooper
RCH RACEN CH Cimerron's Deathsong, Christina Blankenship, Deborah C Deters
GRCH UWP RACEN UNJ EGCH Warrior River's Cato SPOT-ON, Jordan Stewart
RGRCH RACEA UJJ GRCH Primetime's Best Kept Secret, Jean C Rothe

White Shepherd, 3 Entries
Judge Sally J Sklar
CH BOB GRCH Hall's Maci Of Foxhunt's Hero, Cari Hall
RCH CH Hall's Athena Goddess Of The Ws, Cari Hall

Herding Dog Group Winners
Judge: Sally J Sklar
1st) La Catahoula Leopard Dog, RACEN GRCH Warrior River Original
2nd) German Shepherd Dog, Listed Entry
3rd) White Shepherd, GRCH Hall's Maci Of Foxhunt's Hero
4th) Australian Shepherd, CH UJJ Cedarwood's Brewing Up A Storm

Terriers

American Hairless Terrier, 4 Entries
Judge Sally J Sklar
HAIRLESS
Male Puppy RBMV RBM Listed Entry
Open Male BMV BM RACEN'PR'Floridays Sandsational, Tammy K Stefanie
CH BOB CH Dashaway I Believe, Tammy Stefanie
RCH RACEN NC AV CH Sundial Danclikenobodywatch Poise, Angie Claussen, Joyce Appel, Lisa Pixley

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Sally J Sklar
GRCH BOB UWP RGCH'PR'Bwf/Soi Venom Bites Back, Amanda Figueroa, Robert Davis
RGRCH RACEN UWPO UJJCH AN AP2 VPA MC RATN UWPCH Kayo's Irish Charm Of Pixley SPOT-O, Lisa Pixley

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Sally J Sklar
BHF BF BOB Darmhoff's Drums Of The Souix At, Glenda Nunnally, Adriana Mark Darwash

Teddy Roosevelt Terrier, 18 Entries
Judge Sally J Sklar
Male Puppy 'PR'Aspen's I'm Your Huckleberry, Cindy Rickey
Jr. Male 'PR'Mud-e Acres Of Ahk High Hopes, Crystal Mudgett-epley
Open Male BM Aspen's Amos Moses, Deborah Botruff
BHM RBM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOW Listed Entry
Open Female 'PR'Aspen's Tupelo Honey, Shaleena Stone
CH CH'PR'Mud-e Arces Mini Moocher, Medesta D Pigg
RCH CH'PR'Aspen's Blue Bird, Shaleena Stone
GRCH BOB RACEA EGCH'PR'Aspen's Good Timin' @ Mud-e, Crystal Mudgett-epley, John W Epley
RGRCH GRCH'PR'Aspen's Rock Star, Deborah Botruff

Toy Fox Terrier, 2 Entries
Judge Sally J Sklar
Adult Male BM Fritzfox I Shot The Sheriff, Dee A Nichols
CH BOB CH'PR'Fritzfox 4 The Glory Of Love, Ellen Banken, Anne Kieffer

Terrier Group Winners
Judge: Sally J Sklar
1st) American Pit Bull Terrier, UWP RGCH'PR'Bwf/Soi Venom Bites Back
2nd) Teddy Roosevelt Terrier, RACEA EGCH'PR'Aspen's Good Timin' @ Mud-e
3rd) Toy Fox Terrier, CH'PR'Fritzfox 4 The Glory Of Love
4th) American Hairless Terrier, CH Dashaway I Believe

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge John T Rogers
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Chihuahua, 1 Entry
Judge John T Rogers
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Dalmatian, 4 Entries
Judge John T Rogers
Open Male BM BOW BOB RACEN CH Lakeshore's Shadow Of A Dream, Sharon Rogers, Raven Rosemoore, David Rogers

Lhasa Apso, 1 Entry
Judge John T Rogers
Female Puppy BF BOB Hi Tide Dances With Fire, Lynn C Bruetsch, George Bruetsch

Poodle M/C, 6 Entries
Judge John T Rogers
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOW Listed Entry
Female Puppy BFV BF Listed Entry
TOY
CH BOB CH Mystique Kastle Leroy B@mnj, Douglas Matney, Jennifer Bills
RCH CH Kassel's Honey Bunny, Doug Matney, Debra L Smith
GRCH GRCH Kamann's Blue Bayou, Douglas Matney, Louann Smith

Companion Dog Group Winners
Judge: John T Rogers
1st) American Bully, Listed Entry
2nd) Dalmatian, RACEN CH Lakeshore's Shadow Of A Dream
3rd) Chihuahua, Listed Entry
4th) Lhasa Apso, Hi Tide Dances With Fire

BIS Great Dane, CH Dynamicdanes Arias Razzlendazzlen, Kaitlin Cunningham
RBIS La Catahoula Leopard Dog, RACEN GRCH Warrior River Original, Kayla Cooper

ALTERED CONFORMATION

February 13, 2022, Show 1

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Sally J Sklar
GRCH BOB CA UWP URO1 PTN GRCH Lore's Ca Cowgirl Of Pk, Ismerelda E Moore

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Sally J Sklar
Adult Female BF BOB Firestar Calli Key To My Heart, Barbara Atkinson

Borzoi, 1 Entry
Judge John T Rogers
CH BOB ALCH Lynn's Vasilisa, Emily Lynn

Bullmastiff, 1 Entry
Judge John T Rogers
Adult Female BF BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Sally J Sklar
Open Female BF BOB Lady Lela Von Ruger SPOT-ON, Beatrice Ray
RBF Clever Girl Vom Sterlinghaus Tiffany Smith

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Sally J Sklar
GRCH BOB RATM URO1 ALCH Sonrise Valentine, Fawn Kovach

ABIS German Shorthaired Pntr, RATM URO1 ALCH Sonrise Valentine, Fawn Kovach
ARBIS Borzoi, ALCH Lynn's Vasilisa, Emily Lynn

JUNIOR SHOWMANSHIP

February 13, 2022

Show: 1

Judge: John T Rogers

NJ
1st) Sullivan Knowles

OS
1st) Jordan Manning
2nd) Sophia Politino
3rd) Piper Hall

BJH w/Comp: Jordan Manning

View Event >