Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: River Region Kennel Club (02/12/2022) / Saturday, Conformation, Altered Conformation, Junior Showmanship Show 2

February 12, 2022

Hosted By: River Region Kennel Club

Location: Autaugaville

CONFORMATION

February 12, 2022, Show 2

Guardian Dogs

Akbash Dog, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Open Female BF Ahc Thor's Pearl, Nadine Massarelli
CH BOB CH Hosmer's Best Thor, Nadine Massarelli, Bess M Long, Michael Massarelli

Boxer, 3 Entries
Judge Katherine G Short
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female BF BOB CH Mercys Ice Frigus Cor Bohnen Bach, Cynthia Mason
BHF RBF Livin On The Edge Von Bohnen Bach, Jennifer Storer

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 7 Entries
Judge Katherine G Short
CH Listed Entry
RCH CH Aludras Rocknrollrefugeecorsucate, Emily Landrum
GRCH BOB UWP RGCH Coruscates Remember The Buster, Amanda Figueroa, Emily Landrum

Dogo Argentino, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB CH Zbz Free Your Soul Damarhoff, Adriana Darwish, Mark Darwish

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF BOB Otis Boanergos Ultimately Sassy, Jarvis Shaw

Great Dane, 4 Entries
Judge Katherine G Short
Open Male BM CH Bbd Fun In The Sun At Ashkelon, Heather White
Jr. Female RBF RACEN Maradanes Sweet Magnolia, Melissa Oliver
Open Female BF BOW BOB Gcd's Dancing In The Rain, Brittney Newman, Kaitlin Cunningham
CH CH Dynamicdanes Arias Razzlendazzlen, Kaitlin Cunningham

Guardian Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Great Dane, Gcd's Dancing In The Rain
2nd) Doberman Pinscher, UWP RGCH Coruscates Remember The Buster
3rd) Giant Schnauzer, Otis Boanergos Ultimately Sassy
4th) Cane Corso Italiano, Listed Entry

Scenthounds

American Leopard Hound, 1 Entry
Judge Katherine G Short
GRCH BOB RACEN EGCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon, Haley Creasman, Effrem Creasman

Beagle, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Open Female RBF Listed Entry

Plott Hound, 3 Entries
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF BOB 'PR'Swamp Briar's Lily Belle, Alan Little, Dee B. Little
Jr. Female RBF RACEN CCH'PR'County Line Keepin' It Real, D B Little, Alan B Little
CH CH CCH'PR'Swampbriar's Son-of-a Revenuer, Alan Little

Redbone Coonhound, 3 Entries
Judge Katherine G Short
CH BOB RACEN GRFCH CCH'PR'Warrior River Disaster N Motion, Kayla Cooper
RCH CCH'PR'Warrior River Disaster Strike, Kayla Cooper

Scenthound Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Plott Hound, 'PR'Swamp Briar's Lily Belle
2nd) Beagle, Listed Entry
3rd) American Leopard Hound, RACEN EGCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon
4th) Redbone Coonhound, RACEN GRFCH CCH'PR'Warrior River Disaster N Motion

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB CH Orion's Little Arrow, Emily Lynn

Ibizan Hound, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Open Male BM BOB Kamars Free Your Mind, Mackenzie Ferguson, Katie Belz

Silken Windhound, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Open Female RBF CH'PR'Avalon Dragonsong Dna, Sandra Moore, Paula Moore
BHF BF BOB CH Avalon Foxtrot, Paula Moore, Sandra Moore

Thai Ridgeback, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF Clements Ridge Banana Split, Jillian Casey
CH BOB GRCH Narva Falka Et Tar Menel, Lisha Trisler, Jillian Casey

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Thai Ridgeback, GRCH Narva Falka Et Tar Menel
2nd) Silken Windhound, CH Avalon Foxtrot
3rd) Borzoi, CH Orion's Little Arrow
4th) Ibizan Hound, Kamars Free Your Mind

Gun Dogs

Field Spaniel, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOB Inspiration Nautica Hart Of Dixie, Phillip Gault, Danielle Brewer

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Female BF BOB Stonehills Misery Business, Molly Mccown

Ns Duck Tolling Retriever, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOW Kd's Second Scout, Darcy Gassen
Female Puppy BF Dochara Kd's I'm 2 Hot 2 Handle, Dee Nichols, Darcy Gassen
Adult Female RBF Kd's Falling In Love Again, Dee A Nichols
CH BOB CH Kd's Ripple In Time, Dee A Nichols
RCH CH Kd's Time To Raine, Darcy Gassen
RBM Dochara Fireball Whiskey River Dee Nichols

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy RBM Listed Entry
Adult Male BM Harten Running With Flair, Barbara Ward, Sharon Svoboda
Female Puppy BF BOW BOB Sunval's Yana Hunt For Jushae, Julie Price
Jr. Female RBF Listed Entry

Standard Poodle M/C, 7 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
CH BN RACEN URO1 GRCH Pk's Dun Run Outta Ink SPOT-ON, Paula L Cearley, Kennedy May
RCH CH Hd Lights Out @ Cosmic Caliber, Lydia Richard
GRCH BOB URO1 RACEA GRCH Cosmic Caliber's Croc Princess SPOT-ON, Lydia Richard, Jordan Burns

Gun Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Standard Poodle, Sunval's Yana Hunt For Jushae
2nd) German Shorthaired Pntr, Stonehills Misery Business
3rd) Ns Duck Tolling Retriever, CH Kd's Ripple In Time
4th) Field Spaniel, Inspiration Nautica Hart Of Dixie

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOB CH UJJ Cedarwood's Brewing Up A Storm, Barbara Atkinson

Border Collie, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
BHF BF BOB Listed Entry

English Shepherd, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Open Male BM BOB URO1 Macintosh Apple Of Her Eye, Rebecca Jones

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM Kaleefs Carry On Vom Neuanfang SPOT, Emily Lewis
Jr. Female CH Loujuans Tequila Sunrise, Susan Hartley
Adult Female RBF Listed Entry
BHF BF BOW BOB Listed Entry
CH RACEN URO2 CH Xio Z Weberhaus SPOT-ON, Tiffany Smith
RBM Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 18 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Male Puppy RBM Listed Entry
Adult Male BM Stargazer's Kota, Kerri Szegi
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Winged Tophbeifong, Deborah Deters, Zach Wilson
Open Female Stargazer's Gypsy Wind, Kerri Szegi
Adult Female RBF RACEN Panheads Mazikeen C3, Paige Crabtree
CH Listed Entry
RCH RACEN CA CH Wise's Mint Julep, Jamie Dannels
GRCH UWP RACEA SGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON, Chandly Maynard
RGRCH RACEA UJJ GRCH Primetime's Best Kept Secret, Jean C Rothe

White Shepherd, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB GRCH Hall's Elvis Zz Od Semberije, Cari Hall
RCH GRCH Hall's Maci Of Foxhunt's Hero, Cari Hall

Herding Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) La Catahoula Leopard Dog, Winged Tophbeifong
2nd) German Shepherd Dog, Listed Entry
3rd) White Shepherd, GRCH Hall's Elvis Zz Od Semberije
4th) Australian Shepherd, CH UJJ Cedarwood's Brewing Up A Storm

Terriers

American Hairless Terrier, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
HAIRLESS
Male Puppy RBMV RBM Listed Entry
Adult Male BMV BM RACEN'PR'Floridays Sandsational, Tammy K Stefanie
CH BOB RACEN NC AV CH Sundial Danclikenobodywatch Poise, Angie Claussen, Joyce Appel, Lisa Pixley
RCH CH Dashaway I Believe, Tammy Stefanie

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM Mythos' Singin The Dogstar Blues, Ismeralda Moore, Ryan Moore
GRCH BOB RACEN UJJ CA UWP SGCH Kayo's Time Warp SPOT, Kristina Browne
RGRCH UWP RGCH'PR'Bwf/Soi Venom Bites Back, Amanda Figueroa, Robert Davis

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
BHF BF BOB Darmhoff's Drums Of The Souix At, Glenda Nunnally, Adriana Mark Darwash

Terrier Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) American Hairless Terrier, RACEN NC AV CH Sundial Danclikenobodywatch Poise
2nd) American Pit Bull Terrier, RACEN UJJ CA UWP SGCH Kayo's Time Warp SPOT
3rd) Staffordshire Bullterrier, Darmhoff's Drums Of The Souix At

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Chihuahua, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Dalmatian, 3 Entries
Judge Katherine G Short
Open Male BM BOW BOB RACEN CH Lakeshore's Shadow Of A Dream, Sharon Rogers, Raven Rosemoore, David Rogers
Female Puppy RBF Lakeshore's Popping The Cork, Sharon Rogers, David Rogers
BHF BF CH Lakeshore's Cuddle Dudds, Sharon Rogers

Lhasa Apso, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF BOB Hi Tide Dances With Fire, Lynn C Bruetsch, George Bruetsch

Poodle M/C, 5 Entries
Judge Katherine G Short
MINIATURE
Male Puppy BMV BM Listed Entry
Female Puppy BFV BF BOW Listed Entry
CH GRCH BOB Kamann's Blue Bayou, Douglas Matney, Louann Smith
RCH CH Mystique Kastle Leroy B@mnj, Douglas Matney, Jennifer Bills

Companion Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Dalmatian, RACEN CH Lakeshore's Shadow Of A Dream
2nd) American Bully, Listed Entry
3rd) Poodle M/C, Kamann's Blue Bayou
4th) Chihuahua, Listed Entry

BIS Plott Hound, 'PR'Swamp Briar's Lily Belle, Alan Little, Dee B. Little
RBIS Thai Ridgeback, GRCH Narva Falka Et Tar Menel, Lisha Trisler, Jillian Casey

ALTERED CONFORMATION

February 12, 2022, Show 2

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB CA UWP URO1 PTN GRCH Lore's Ca Cowgirl Of Pk, Ismerelda E Moore

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Female BF BOB Firestar Calli Key To My Heart, Barbara Atkinson

Borzoi, 1 Entry
Judge Katherine G Short
CH BOB ALCH Lynn's Vasilisa, Emily Lynn

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Open Female BF BOB Lady Lela Von Ruger SPOT-ON, Beatrice Ray
RBF Clever Girl Vom Sterlinghaus Tiffany Smith

German Shorthaired Pntr, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB RATM URO1 ALCH Sonrise Valentine, Fawn Kovach
RCH RACEA CH Sonrise Mercy Me, Cynthia Sandstedt

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB URO3 GRCH Double Ott's Darlene, Michelle Covington

ABIS La Catahoula Leopard Dog, URO3 GRCH Double Ott's Darlene, Michelle Covington
ARBIS American Pit Bull Terrier, CA UWP URO1 PTN GRCH Lore's Ca Cowgirl Of Pk, Ismerelda E
Moore

JUNIOR SHOWMANSHIP

February 12, 2022

Show: 2

Judge: Katherine G Short

OS
1st) Jordan Manning
2nd) Sophia Politino
3rd) Piper Hall

BJH w/Comp: Jordan Manning

View Event >