Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: River Region Kennel Club (02/12/2022) / Saturday, Conformation, Altered Conformation, Junior Showmanship Show 1

February 12, 2022

Hosted By: River Region Kennel Club

Location: Autaugaville

CONFORMATION

February 12, 2022, Show 1

Guardian Dogs

Akbash Dog, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Open Female BF Ahc Thor's Pearl, Nadine Massarelli
CH BOB CH Hosmer's Best Thor, Nadine Massarelli, Bess M Long, Michael Massarelli

Boxer, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female BF BOB CH Mercys Ice Frigus Cor Bohnen Bach, Cynthia Mason
BHF RBF Livin On The Edge Von Bohnen Bach, Jennifer Storer

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Doberman Pinscher, 7 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB Listed Entry
RCH CH Kansa's A Continual Soiree, Jacqueline Matson
GRCH UWP RGCH Coruscates Remember The Buster, Amanda Figueroa, Emily Landrum

Dogo Argentino, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB CH Zbz Free Your Soul Damarhoff, Adriana Darwish, Mark Darwish

Giant Schnauzer, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Otis Boanergos Ultimately Sassy, Jarvis Shaw

Great Dane, 4 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Open Male BM CH Bbd Fun In The Sun At Ashkelon, Heather White
Jr. Female RBF RACEN Maradanes Sweet Magnolia, Melissa Oliver
Open Female BF BOW BOB Gcd's Dancing In The Rain, Brittney Newman, Kaitlin Cunningham
CH CH Dynamicdanes Arias Razzlendazzlen, Kaitlin Cunningham

Guardian Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Doberman Pinscher, Listed Entry
2nd) Cane Corso Italiano, Listed Entry
3rd) Giant Schnauzer, Otis Boanergos Ultimately Sassy
4th) Dogo Argentino, CH Zbz Free Your Soul Damarhoff

Scenthounds

American Leopard Hound, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
GRCH BOB RACEN EGCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon, Haley Creasman, Effrem Creasman

Beagle, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy RBF Listed Entry
Open Female BF BOB Listed Entry

Dachshund, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
STANDARD
Open Male BMV BM BOB Listed Entry
Adult Male BMV RBM Listed Entry

Plott Hound, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy RBF 'PR'Swamp Briar's Lily Belle, Alan Little, Dee B. Little
Jr. Female BF RACEN CCH'PR'County Line Keepin' It Real, D B Little, Alan B Little
CH BOB CH CCH'PR'Swampbriar's Son-of-a Revenuer, Alan Little

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB RACEN GRFCH CCH'PR'Warrior River Disaster N Motion, Kayla Cooper

Scenthound Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) American Leopard Hound, RACEN EGCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon
2nd) Plott Hound, CH CCH'PR'Swampbriar's Son-of-a Revenuer
3rd) Beagle, Listed Entry
4th) Dachshund, Listed Entry

Sighthounds & Pariah Dogs

Borzoi, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Male BM BOW BOB CH P V Eiswein Von Drachenwald, Jill Zamowski
Jr. Female BF Horse & Hound More The Merrier, Jill Zamowski
CH CH Orion's Little Arrow, Emily Lynn

Ibizan Hound, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Open Male BM BOB Kamars Free Your Mind, Mackenzie Ferguson, Katie Belz

Silken Windhound, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Open Female RBF CH'PR'Avalon Dragonsong Dna, Sandra Moore, Paula Moore
BHF BF BOB CH Avalon Foxtrot, Paula Moore, Sandra Moore

Thai Ridgeback, 2 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF Clements Ridge Banana Split, Jillian Casey
CH BOB GRCH Narva Falka Et Tar Menel, Lisha Trisler, Jillian Casey

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Thai Ridgeback, GRCH Narva Falka Et Tar Menel
2nd) Borzoi, CH P V Eiswein Von Drachenwald
3rd) Silken Windhound, CH Avalon Foxtrot
4th) Ibizan Hound, Kamars Free Your Mind

Gun Dogs

Field Spaniel, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Male RBM Inspiration Nautica Hart Of Dixie, Phillip Gault, Danielle Brewer
Adult Male BM BOB CH Nauticas Good Time @inspiration, Danielle Brewer, Phillip Ray Gault Ii

German Shorthaired Pntr, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Adult Female BF BOB Stonehills Misery Business, Molly Mccown

Ns Duck Tolling Retriever, 6 Entries
Judge Katherine G Short
Adult Male BM BOW Kd's Second Scout, Darcy Gassen
Female Puppy RBF Dochara Kd's I'm 2 Hot 2 Handle, Dee Nichols, Darcy Gassen
Adult Female BF CH Kd's Time To Raine, Darcy Gassen
CH BOB CH Kd's Ripple In Time, Dee A Nichols
RBM Dochara Fireball Whiskey River Dee Nichols

Standard Poodle, 4 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy RBM Listed Entry
Adult Male BM BOW BOB Harten Running With Flair, Barbara Ward, Sharon Svoboda
Female Puppy BF Sunval's Yana Hunt For Jushae, Julie Price
Jr. Female RBF Listed Entry

Standard Poodle M/C, 7 Entries
Judge Katherine G Short
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Listed Entry
CH BOB BN RACEN URO1 GRCH Pk's Dun Run Outta Ink SPOT-ON, Paula L Cearley, Kennedy May
RCH NC PN CH Unfading Grace Of Independence SPOT-ON, Stephanie Hart, Emily Stein
GRCH URO1 RACEA GRCH Cosmic Caliber's Croc Princess SPOT-ON, Lydia Richard, Jordan Burns

Gun Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Field Spaniel, CH Nauticas Good Time @inspiration
2nd) Ns Duck Tolling Retriever, CH Kd's Ripple In Time
3rd) Standard Poodle, Harten Running With Flair
4th) German Shorthaired Pntr, Stonehills Misery Business

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Adult Male BM BOB CH UJJ Cedarwood's Brewing Up A Storm, Barbara Atkinson

Border Collie, 1 Entry
Judge Katherine G Short
BHF BF BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 7 Entries
Judge Katherine G Short
Adult Male BM Kaleefs Carry On Vom Neuanfang SPOT, Emily Lewis
Jr. Female CH Loujuans Tequila Sunrise, Susan Hartley
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
CH RACEN URO2 CH Xio Z Weberhaus SPOT-ON, Tiffany Smith
RBM Listed Entry

La Catahoula Leopard Dog, 18 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy RBM Listed Entry
Adult Male Stargazer's Kota, Kerri Szegi
BHM BM BOW CH Maynard's I'ma Gonna Win, Chandly Maynard
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female Winged Tophbeifong, Deborah Deters, Zach Wilson
Adult Female BF RACEN Panheads Mazikeen C3, Paige Crabtree
CH BOB RACEN GRCH Warrior River Original, Kayla Cooper
RCH RACEN CH Cimerron's Deathsong, Christina Blankenship, Deborah C Deters
GRCH UWP RACEA SGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON, Chandly Maynard
RGRCH UWP RACEN UNJ EGCH Warrior River's Cato SPOT-ON, Jordan Stewart

White Shepherd, 3 Entries
Judge Katherine G Short
CH BOB GRCH Hall's Elvis Zz Od Semberije, Cari Hall
RCH GRCH Hall's Maci Of Foxhunt's Hero, Cari Hall

Herding Dog Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) La Catahoula Leopard Dog, RACEN GRCH Warrior River Original
2nd) White Shepherd, GRCH Hall's Elvis Zz Od Semberije
3rd) German Shepherd Dog, Listed Entry
4th) Australian Shepherd, CH UJJ Cedarwood's Brewing Up A Storm

Terriers

American Hairless Terrier, 4 Entries
Judge Katherine G Short
HAIRLESS
Male Puppy BMV BM BOB Listed Entry
Open Male RBMV RBM RACEN'PR'Floridays Sandsational, Tammy K Stefanie
CH RACEN NC AV CH Sundial Danclikenobodywatch Poise, Angie Claussen, Joyce Appel, Lisa Pixley
RCH CH Dashaway I Believe, Tammy Stefanie

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Katherine G Short
Jr. Male BM Mythos' Singin The Dogstar Blues, Ismeralda Moore, Ryan Moore
GRCH BOB UWP RGCH'PR'Bwf/Soi Venom Bites Back, Amanda Figueroa, Robert Davis
RGRCH RACEN UWPO UJJCH AN AP2 VPA MC RATN UWPCH Kayo's Irish Charm Of Pixley SPOT-O, Lisa Pixley

Staffordshire Bullterrier, 1 Entry
Judge Katherine G Short
BHF BF BOB Darmhoff's Drums Of The Souix At, Glenda Nunnally, Adriana Mark Darwash

Teddy Roosevelt Terrier, 21 Entries
Judge Katherine G Short
Male Puppy Barnetts Rambling Lethal Weapon, Lesa Barnett
Jr. Male BM 'PR'Barnett's Rambling Weebitsotto, Lesa Barnett
Open Male RBM Aspen's Amos Moses, Deborah Botruff
BHM Listed Entry
Female Puppy BF BOW Listed Entry
Jr. Female BF BOW Listed Entry
Open Female 'PR'Aspen's Tupelo Honey, Shaleena Stone
BHF RBF Barnett's Mysterious Riddle, Lesa Barnett
CH CH'PR'Mud-e Arces Mini Moocher, Medesta D Pigg
RCH CH Fullmoon Ain't Whistlin Dixie, Kaye Stevenson
GRCH BOB RACEN EGCH'PR'Barnett's Forever and A Day, Tammy Stefanie
RGRCH GRCH'PR'Aspen's Rock Star, Deborah Botruff

Toy Fox Terrier, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Open Male BM Fritzfox I Shot The Sheriff, Dee A Nichols
CH BOB CH'PR'Fritzfox 4 The Glory Of Love, Ellen Banken, Anne Kieffer

Terrier Group Winners
Judge: Katherine G Short
1st) Teddy Roosevelt Terrier, RACEN EGCH'PR'Barnett's Forever and A Day
2nd) American Hairless Terrier, Listed Entry
3rd) Staffordshire Bullterrier, Darmhoff's Drums Of The Souix At
4th) Toy Fox Terrier, CH'PR'Fritzfox 4 The Glory Of Love

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Chihuahua, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Dalmatian, 3 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
Open Male BM RACEN CH Lakeshore's Shadow Of A Dream, Sharon Rogers, Raven Rosemoore, David Rogers
Female Puppy RBF Lakeshore's Popping The Cork, Sharon Rogers, David Rogers
BHF BF BOW BOB CH Lakeshore's Cuddle Dudds, Sharon Rogers

Lhasa Apso, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Female Puppy BF BOB Hi Tide Dances With Fire, Lynn C Bruetsch, George Bruetsch

Poodle M/C, 5 Entries
Judge Stanley J Matsumoto
MINIATURE
Male Puppy BMV BM Listed Entry
Female Puppy BFV BF BOW Listed Entry
CH BOB GRCH Kamann's Blue Bayou, Douglas Matney, Louann Smith
RCH CH Kassels Patsy Mystique Kastle, Doug Matney, Louann Smith, Debra L Smith

Schipperke, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Jr. Male BM BOB Skydance's My Only Hope, Lori Hobbs

Companion Dog Group Winners
Judge: Stanley J Matsumoto
1st) Dalmatian, CH Lakeshore's Cuddle Dudds
2nd) Poodle M/C, GRCH Kamann's Blue Bayou
3rd) Schipperke, Skydance's My Only Hope
4th) American Bully, Listed Entry

BIS Teddy Roosevelt Terrier, RACEN EGCH'PR'Barnett's Forever and A Day, Tammy Stefanie
RBIS American Leopard Hound, RACEN EGCH GRCH(2)'PR'Thndrstrk Skin That Smoke Wagon, Haley Creasman, Effrem Creasman

ALTERED CONFORMATION

February 12, 2022, Show 1

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Katherine G Short
GRCH BOB CA UWP URO1 PTN GRCH Lore's Ca Cowgirl Of Pk, Ismerelda E Moore

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Katherine G Short
Adult Female BF BOB Firestar Calli Key To My Heart, Barbara Atkinson

Borzoi, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
CH BOB ALCH Lynn's Vasilisa, Emily Lynn

Chow Chow, 1 Entry
Judge Stanley J Matsumoto
Adult Female BF BOB Kingston's Smooth Angel For Tj, Tamara Jones Nelson

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Katherine G Short
Open Female BF BOB Lady Lela Von Ruger SPOT-ON, Beatrice Ray
RBF Clever Girl Vom Sterlinghaus Tiffany Smith

German Shorthaired Pntr, 3 Entries
Judge Katherine G Short
CH BOB RATM URO1 ALCH Sonrise Valentine, Fawn Kovach
RCH RACEA CH Sonrise Mercy Me, Cynthia Sandstedt

La Catahoula Leopard Dog, 1 Entry
Judge Katherine G Short
GRCH BOB URO3 GRCH Double Ott's Darlene, Michelle Covington

ABIS German Shorthaired Pntr, RATM URO1 ALCH Sonrise Valentine, Fawn Kovach
ARBIS La Catahoula Leopard Dog, URO3 GRCH Double Ott's Darlene, Michelle Covington

JUNIOR SHOWMANSHIP

February 12, 2022

Show: 1

Judge: Stanley J Matsumoto

PW
Everly Grace Popwell

PJ
Magnolia Robinson

OS
1st) Sophia Politino
2nd) Piper Hall

BJH w/Comp: Sophia Politino

View Event >