Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Tulsa Agility Club, Inc. (02/12/2022) / Sunday, Agility Trial 1 and 2

February 13, 2022

Hosted By: Tulsa Agility Club, Inc.

Location: Tulsa

February 13, 2022, Trial 1, 95 Entries

High in Trial: URX ROM UACHX Ivanlee Harmony With A Goodheart, Shetland Sheepdog, Christina S Hatchett, 200

Beginner Agility - W. Diann O'neal
Division T - A
1st) Listed Entry, 182.48
Division T - B
1st) UCDX UGRACH4 Butcher's Riverside Rover, Unrecognized, Meredith Butcher, 200
Division 1 - A
1st) BA Butchers Four On The Floor, Scottish Terrier, Meredith Butcher, 195
Division 1 - B
1st) IA Vinny, Unrecognized, Brenda Stukey, 200
2nd) URX ROM UACHX Ivanlee Harmony With A Goodheart, Shetland Sheepdog, Christina S Hatchett, 200
3rd) IA Scout Stukey, Toy Fox Terrier, Brenda Stukey, 200
4th) UGRACH3 Elan Honey Bear, Bichon Frise, Susan A Keller, 200
5th) RMC URX2 UCD UROC UACHX Imaj Zar'n Of Forest Meadows, Shetland Sheepdog, Christina Hatchett, 200
6th) UACHX Butcher's Dancing Through Life, W.highland White Terrier, Meredith Butcher, 200
7th) AHD MC SE MI NN UACHX ROM UCDX CH Overo Dark Moon At Tallyten, Pembroke Welsh Corgi, Lynda Portiss, 200
8th) UCD AHD SE MI AN UACHX EC Gray's Bank On Me, W.highland White Terrier, Kathy Gray, 200
9th) UACH Butcher's All That Glitters, Scottish Terrier, Meredith Butcher, 191
10th) UACHX Spring Valley Song Of Cinderella, Shetland Sheepdog, Ann Sanford, 1866
Division 2 - A
1st) BA Rhylee, Unrecognized, Kristan Zollars, 199
2nd) Listed Entry, 196
Division 2 - B
1st) UGRACH4 UCD Cinder Glo Come Fly With Me, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200
2nd) BN NWCH MHD UACH Marvelous Blue Tornado, Australian Shepherd, Linda Duca, 200
3rd) UGRACH7 Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 200
4th) UAGII Oklahoma Red Dirt Ruby, Unrecognized, Laura Crawford, 199
5th) BN NWCH MHD UACHX URO1 Amazing Second Chance Fancy, Australian Shepherd, Linda Duca, 199
6th) IA Mosaic Ruby Slippers, Australian Shepherd, Angela Bauer, 194
7th) UACHX Travistarz Winterz Blessing, Bearded Collie, Melody Mc Cloud, 192
8th) UCDX UACHX Latigos Springer Born To Run SPOT, Min American Shepherd, Diana Pond, 190
Division 3 - A
1st) URO3 Miss Kassie Breanne Of Elk River, Golden Retriever, Kristi Beaver, 200
2nd) BA NHD SC AI AE UCD CH URO3 NN Bel Canto I Want It All SPOT-ON, Belgian Shepherd Dog, Liz Beezley, 194
Division 3 - B
1st) UCD URO2 UGRACH H&m's Springlake Red Thunder, Australian Shepherd, Thomas Kotch, 200
2nd) IA UAGI Tipper's Roxie, Standard Poodle, Stacey Brown, 200
3rd) URO1 UACHX Harts Desire Ruger, Labrador Retriever, Johnnie L Hart, 200
4th) UACHX IA Oberon's Top Hat 'n Magic SPOT, Standard Poodle, Kevin Hurst, Chandler Hurst, 200
5th) IA URO2 Parlay Wildwest Audy Mae SPOT-ON, Golden Retriever, Joy Casady, 200
6th) IA URO1 Millerdobes Annie, Doberman Pinscher, Carol Best, 198
7th) IA URO1 Pennies From Heaven Copper, German Shorthaired Pntr, Johnnie L Hart, 195
8th) BN UAGII ROM Alouette's E Allye, Belgian Shepherd Dog, Doreen E Havlik, 191
9th) BA CH Pinecrest's Make It Better, German Shorthaired Pntr, Becky Ensz, 182

Intermediate Agility - W. Diann O'neal
Division T - B
1st) UCDX UGRACH4 Butcher's Riverside Rover, Unrecognized, Meredith Butcher, 200
Division 1 - A
1st) Listed Entry, 200
Division 1 - B
1st) URX ROM UACHX Ivanlee Harmony With A Goodheart, Shetland Sheepdog, Christina S Hatchett, 200
2nd) AHD MC SE MI NN UACHX ROM UCDX CH Overo Dark Moon At Tallyten, Pembroke Welsh Corgi, Lynda Portiss, 200
3rd) UACHX Butcher's Dancing Through Life, W.highland White Terrier, Meredith Butcher, 200
4th) RMC URX2 UCD UROC UACHX Imaj Zar'n Of Forest Meadows, Shetland Sheepdog, Christina Hatchett, 199
5th) UGRACH3 Elan Honey Bear, Bichon Frise, Susan A Keller, 195
6th) IA Vinny, Unrecognized, Brenda Stukey, 188
7th) IA Scout Stukey, Toy Fox Terrier, Brenda Stukey, 187
Division 2 - B
1st) UCDX UACHX Latigos Springer Born To Run SPOT, Min American Shepherd, Diana Pond, 200
2nd) UGRACH4 UCD Cinder Glo Come Fly With Me, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 199
3rd) UACHX Travistarz Winterz Blessing, Bearded Collie, Melody Mc Cloud, 195
4th) UGRACH7 Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 195
5th) UAGII Oklahoma Red Dirt Ruby, Unrecognized, Laura Crawford, 1912
Division 3 - B
1st) URO1 UACHX Harts Desire Ruger, Labrador Retriever, Johnnie L Hart, 200
2nd) UCD URO2 UGRACH H&m's Springlake Red Thunder, Australian Shepherd, Thomas Kotch, 199
3rd) IA URO2 Parlay Wildwest Audy Mae SPOT-ON, Golden Retriever, Joy Casady, 194
4th) BN UAGII ROM Alouette's E Allye, Belgian Shepherd Dog, Doreen E Havlik, 193

Excellent Agility - W. Diann O'neal
Division T
1st) UCDX UGRACH4 Butcher's Riverside Rover, Unrecognized, Meredith Butcher, 199
Division 1
1st) AHD MC SE MI NN UACHX ROM UCDX CH Overo Dark Moon At Tallyten, Pembroke Welsh Corgi, Lynda Portiss, 200
2nd) UACHX Butcher's Dancing Through Life, W.highland White Terrier, Meredith Butcher, 200
3rd) UCD AHD SE MI AN UACHX EC Gray's Bank On Me, W.highland White Terrier, Kathy Gray, 200
4th) UACH Butcher's All That Glitters, Scottish Terrier, Meredith Butcher, 198
5th) URX ROM UACHX Ivanlee Harmony With A Goodheart, Shetland Sheepdog, Christina S Hatchett, 197
Division 2
1st) UGRACH7 Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 200
Division 3
1st) UACHX Rehvenge, American Pit Bull Terrier, Kristan Zollars, 200
2nd) UACHX IA Oberon's Top Hat 'n Magic SPOT, Standard Poodle, Kevin Hurst, Chandler Hurst, 200

February 13, 2022, Trial 2, 88 Entries

High in Trial: IA Scout Stukey, Toy Fox Terrier, Brenda Stukey, 200

Beginner Agility - W. Diann O'neal
Division T - A
1st) Listed Entry, 1743
Division T - B
1st) UCDX UGRACH4 Butcher's Riverside Rover, Unrecognized, Meredith Butcher, 200
Division 1 - A
1st) BA Butchers Four On The Floor, Scottish Terrier, Meredith Butcher, 200
Division 1 - B
1st) URX ROM UACHX Ivanlee Harmony With A Goodheart, Shetland Sheepdog, Christina S Hatchett, 200
2nd) IA Vinny, Unrecognized, Brenda Stukey, 200
3rd) IA Scout Stukey, Toy Fox Terrier, Brenda Stukey, 200
4th) UGRACH3 Elan Honey Bear, Bichon Frise, Susan A Keller, 200
5th) UACH Butcher's All That Glitters, Scottish Terrier, Meredith Butcher, 200
6th) AHD MC SE MI NN UACHX ROM UCDX CH Overo Dark Moon At Tallyten, Pembroke Welsh Corgi, Lynda Portiss, 200
7th) RMC URX2 UCD UROC UACHX Imaj Zar'n Of Forest Meadows, Shetland Sheepdog, Christina Hatchett, 199
8th) UCD AHD SE MI AN UACHX EC Gray's Bank On Me, W.highland White Terrier, Kathy Gray, 195
9th) UACHX Spring Valley Song Of Cinderella, Shetland Sheepdog, Ann Sanford, 1923
Division 2 - A
1st) BA Rhylee, Unrecognized, Kristan Zollars, 193
Division 2 - B
1st) UGRACH4 UCD Cinder Glo Come Fly With Me, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200
2nd) IA Mosaic Ruby Slippers, Australian Shepherd, Angela Bauer, 200
3rd) BN NWCH MHD UACHX URO1 Amazing Second Chance Fancy, Australian Shepherd, Linda Duca, 200
4th) UGRACH7 Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 200
5th) UACHX Travistarz Winterz Blessing, Bearded Collie, Melody Mc Cloud, 199
6th) UAGII Oklahoma Red Dirt Ruby, Unrecognized, Laura Crawford, 192.58
7th) UCDX UACHX Latigos Springer Born To Run SPOT, Min American Shepherd, Diana Pond, 190
Division 3 - A
1st) URO3 Miss Kassie Breanne Of Elk River, Golden Retriever, Kristi Beaver, 199
Division 3 - B
1st) IA UAGI Tipper's Roxie, Standard Poodle, Stacey Brown, 200
2nd) UACHX IA Oberon's Top Hat 'n Magic SPOT, Standard Poodle, Kevin Hurst, Chandler Hurst, 200
3rd) UCD URO2 UGRACH H&m's Springlake Red Thunder, Australian Shepherd, Thomas Kotch, 199
4th) BN UAGII ROM Alouette's E Allye, Belgian Shepherd Dog, Doreen E Havlik, 198
5th) IA URO1 Millerdobes Annie, Doberman Pinscher, Carol Best, 194
6th) IA URO2 Parlay Wildwest Audy Mae SPOT-ON, Golden Retriever, Joy Casady, 194
7th) IA URO1 Pennies From Heaven Copper, German Shorthaired Pntr, Johnnie L Hart, 188
8th) BA CH Pinecrest's Make It Better, German Shorthaired Pntr, Becky Ensz, 183.53

Intermediate Agility - W. Diann O'neal
Division T - B
1st) UCDX UGRACH4 Butcher's Riverside Rover, Unrecognized, Meredith Butcher, 200
Division 1 - A
1st) Listed Entry, 200
Division 1 - B
1st) IA Scout Stukey, Toy Fox Terrier, Brenda Stukey, 200
2nd) IA Vinny, Unrecognized, Brenda Stukey, 200
3rd) UGRACH3 Elan Honey Bear, Bichon Frise, Susan A Keller, 200
4th) AHD MC SE MI NN UACHX ROM UCDX CH Overo Dark Moon At Tallyten, Pembroke Welsh Corgi, Lynda Portiss, 200
5th) UACHX Spring Valley Song Of Cinderella, Shetland Sheepdog, Ann Sanford, 177.45
Division 2 - B
1st) UGRACH4 UCD Cinder Glo Come Fly With Me, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200
2nd) UGRACH7 Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 200
3rd) UCDX UACHX Latigos Springer Born To Run SPOT, Min American Shepherd, Diana Pond, 195
4th) IA Mosaic Ruby Slippers, Australian Shepherd, Angela Bauer, 194
5th) UAGII Oklahoma Red Dirt Ruby, Unrecognized, Laura Crawford, 194
6th) UACHX Travistarz Winterz Blessing, Bearded Collie, Melody Mc Cloud, 193
7th) NNCH PTE EHD MI EC AN UAGII The Shadow Only Knows, Border Collie, Sandie Wyman, Gary Cheeseman, 188
Division 3 - B
1st) IA UAGI Tipper's Roxie, Standard Poodle, Stacey Brown, 200
2nd) UACHX IA Oberon's Top Hat 'n Magic SPOT, Standard Poodle, Kevin Hurst, Chandler Hurst, 200
3rd) UCD URO2 UGRACH H&m's Springlake Red Thunder, Australian Shepherd, Thomas Kotch, 194
4th) IA URO1 Pennies From Heaven Copper, German Shorthaired Pntr, Johnnie L Hart, 193
5th) BN UAGII ROM Alouette's E Allye, Belgian Shepherd Dog, Doreen E Havlik, 192

Excellent Agility - W. Diann O'neal
Division T
1st) UCDX UGRACH4 Butcher's Riverside Rover, Unrecognized, Meredith Butcher, 195
Division 1
1st) AHD MC SE MI NN UACHX ROM UCDX CH Overo Dark Moon At Tallyten, Pembroke Welsh Corgi, Lynda Portiss, 199
Division 2
1st) UGRACH7 Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 200
2nd) UACHX Travistarz Winterz Blessing, Bearded Collie, Melody Mc Cloud, 198
3rd) UCDX UACHX Latigos Springer Born To Run SPOT, Min American Shepherd, Diana Pond, 196
Division 3
1st) AI AC NHD ROM UCDX UACH Silverado's Aurora B At Duqw'd, Belgian Shepherd Dog, Gail Brown, 200
2nd) UACHX Rehvenge, American Pit Bull Terrier, Kristan Zollars, 196
3rd) UACH IA Puck's Tux 'n Tails SPOT, Standard Poodle, Kevin Hurst, Chandler Hurst, 195

View Event >