Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Tulsa Agility Club, Inc. (02/12/2022) / Saturday, Agility Trial 1 and 2

February 12, 2022

Hosted By: Tulsa Agility Club, Inc.

Location: Tulsa

February 12, 2022, Trial 1, 94 Entries

High in Trial: UCDX UACHX Latigos Springer Born To Run SPOT, Min American Shepherd, Diana Pond, 200

Beginner Agility - W. Diann O'neal
Division 1 - B
1st) IA Vinny, Unrecognized, Brenda Stukey, 200
2nd) UGRACH3 Elan Honey Bear, Bichon Frise, Susan A Keller, 200
3rd) UACHX Butcher's Dancing Through Life, W.highland White Terrier, Meredith Butcher, 200
4th) URX ROM UACHX Ivanlee Harmony With A Goodheart, Shetland Sheepdog, Christina S Hatchett, 195
5th) IA Scout Stukey, Toy Fox Terrier, Brenda Stukey, 188
Division 2 - A
1st) BA Rhylee, Unrecognized, Kristan Zollars, 198
Division 2 - B
1st) Coltons Doc Holiday, Beagle, Kyle Arendall, 200
2nd) IA Mosaic Ruby Slippers, Australian Shepherd, Angela Bauer, 200
3rd) UGRACH4 UCD Cinder Glo Come Fly With Me, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200
4th) UGRACH7 Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 200
5th) UCD UGRACH11 URO3 Lakewood's He's A Bobby Dazzler, Miniature Schnauzer, Moira Lawson, 200
6th) UACHX Fab4 Blues Gunner, Min American Shepherd, Tonna Thomas, 200
7th) UACHX Travistarz Winterz Blessing, Bearded Collie, Melody Mc Cloud, 198
8th) UAGII Oklahoma Red Dirt Ruby, Unrecognized, Laura Crawford, 197
9th) IA Mars Smilin Pearl Sue, Australian Cattle Dog, Gabrielle Marlow, 196
Division 3 - A
1st) BA NHD SC AI AE UCD CH URO3 NN Bel Canto I Want It All SPOT-ON, Belgian Shepherd Dog, Liz Beezley, 199
Division 3 - B
1st) UCD URO2 UGRACH H&m's Springlake Red Thunder, Australian Shepherd, Thomas Kotch, 200
2nd) UACHX UAGI Craighorn Sunrise Of Mingo Creek, Labrador Retriever, Cara Ballard, Mitchell Ballard, 200
3rd) IA UAGI Tipper's Roxie, Standard Poodle, Stacey Brown, 199
4th) UACHX IA Oberon's Top Hat 'n Magic SPOT, Standard Poodle, Kevin Hurst, Chandler Hurst, 197
5th) IA URO1 Pennies From Heaven Copper, German Shorthaired Pntr, Johnnie L Hart, 196
6th) IA URO2 Parlay Wildwest Audy Mae SPOT-ON, Golden Retriever, Joy Casady, 196
7th) BN PN Roxy Full Moon Rising, Unrecognized, George Gennardo, Pam Gennardo, 192

Intermediate Agility - W. Diann O'neal
Division T - B
1st) UCDX UGRACH4 Butcher's Riverside Rover, Unrecognized, Meredith Butcher, 196
Division 1 - B
1st) UACHX Butcher's Dancing Through Life, W.highland White Terrier, Meredith Butcher, 200
2nd) UACHX Spring Valley Song Of Cinderella, Shetland Sheepdog, Ann Sanford, 200
3rd) URX ROM UACHX Ivanlee Harmony With A Goodheart, Shetland Sheepdog, Christina S Hatchett, 199
4th) IA Vinny, Unrecognized, Brenda Stukey, 195
5th) UACH Butcher's All That Glitters, Scottish Terrier, Meredith Butcher, 195
6th) UGRACH3 Elan Honey Bear, Bichon Frise, Susan A Keller, 195
7th) IA Scout Stukey, Toy Fox Terrier, Brenda Stukey, 192
Division 2 - B
1st) UACHX Travistarz Winterz Blessing, Bearded Collie, Melody Mc Cloud, 200
2nd) UCD UGRACH11 URO3 Lakewood's He's A Bobby Dazzler, Miniature Schnauzer, Moira Lawson, 200
3rd) UACHX Fab4 Blues Gunner, Min American Shepherd, Tonna Thomas, 199
4th) UGRACH4 UCD Cinder Glo Come Fly With Me, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 195
5th) IA Mosaic Ruby Slippers, Australian Shepherd, Angela Bauer, 194
6th) BN NWCH MHD UACH Marvelous Blue Tornado, Australian Shepherd, Linda Duca, 194
7th) BN NWCH MHD UACHX URO1 Amazing Second Chance Fancy, Australian Shepherd, Linda Duca, 194
8th) UCDX UACHX Latigos Springer Born To Run SPOT, Min American Shepherd, Diana Pond, 192
9th) IA Mars Smilin Pearl Sue, Australian Cattle Dog, Gabrielle Marlow, 186
Division 3 - B
1st) IA URO2 Parlay Wildwest Audy Mae SPOT-ON, Golden Retriever, Joy Casady, 200
2nd) UACHX IA Oberon's Top Hat 'n Magic SPOT, Standard Poodle, Kevin Hurst, Chandler Hurst, 195
3rd) IA UAGI Tipper's Roxie, Standard Poodle, Stacey Brown, 194
4th) UCD URO2 UGRACH H&m's Springlake Red Thunder, Australian Shepherd, Thomas Kotch, 191
5th) IA URO1 Pennies From Heaven Copper, German Shorthaired Pntr, Johnnie L Hart, 189

Excellent Agility - W. Diann O'neal
Division T
1st) UCDX UGRACH4 Butcher's Riverside Rover, Unrecognized, Meredith Butcher, 195
Division 1
1st) RMC URX2 UCD UROC UACHX Imaj Zar'n Of Forest Meadows, Shetland Sheepdog, Christina Hatchett, 200
2nd) UGRACH3 Elan Honey Bear, Bichon Frise, Susan A Keller, 200
3rd) UACHX Butcher's Dancing Through Life, W.highland White Terrier, Meredith Butcher, 200
4th) UCD AHD SE MI AN UACHX EC Gray's Bank On Me, W.highland White Terrier, Kathy Gray, 197
5th) URX ROM UACHX Ivanlee Harmony With A Goodheart, Shetland Sheepdog, Christina S Hatchett, 195
Division 2
1st) UCDX UACHX Latigos Springer Born To Run SPOT, Min American Shepherd, Diana Pond, 200
2nd) UGRACH7 Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 200
3rd) UCD UGRACH11 URO3 Lakewood's He's A Bobby Dazzler, Miniature Schnauzer, Moira Lawson, 200
4th) UGRACH4 UCD Cinder Glo Come Fly With Me, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 199
5th) UACHX Travistarz Winterz Blessing, Bearded Collie, Melody Mc Cloud, 199
6th) UACHX Fab4 Blues Gunner, Min American Shepherd, Tonna Thomas, 199
Division 3
1st) UACHX UAGI Craighorn Sunrise Of Mingo Creek, Labrador Retriever, Cara Ballard, Mitchell Ballard, 200
2nd) AI AC NHD ROM UCDX UACH Silverado's Aurora B At Duqw'd, Belgian Shepherd Dog, Gail Brown, 200
3rd) UACHX IA Oberon's Top Hat 'n Magic SPOT, Standard Poodle, Kevin Hurst, Chandler Hurst, 200
4th) UCD URO2 UGRACH H&m's Springlake Red Thunder, Australian Shepherd, Thomas Kotch, 197

February 12, 2022, Trial 2, 89 Entries

High in Trial: URX ROM UACHX Ivanlee Harmony With A Goodheart, Shetland Sheepdog, Christina S Hatchett, 200

Beginner Agility - W. Diann O'neal
Division T - B
1st) UCDX UGRACH4 Butcher's Riverside Rover, Unrecognized, Meredith Butcher, 200
2nd) IA Kiamichi Ruff N Tuff Kyfomanor, Chihuahua, Barbara Jeleski, 199.84
Division 1 - A
1st) BA Butchers Four On The Floor, Scottish Terrier, Meredith Butcher, 196
Division 1 - B
1st) IA Vinny, Unrecognized, Brenda Stukey, 200
2nd) IA Scout Stukey, Toy Fox Terrier, Brenda Stukey, 200
3rd) UGRACH3 Elan Honey Bear, Bichon Frise, Susan A Keller, 200
4th) AHD MC SE MI NN UACHX ROM UCDX CH Overo Dark Moon At Tallyten, Pembroke Welsh Corgi, Lynda Portiss, 200
Division 2 - A
1st) BA Rhylee, Unrecognized, Kristan Zollars, 200
Division 2 - B
1st) UCDX UACHX Latigos Springer Born To Run SPOT, Min American Shepherd, Diana Pond, 200
2nd) UGRACH4 UCD Cinder Glo Come Fly With Me, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200
3rd) UCD UGRACH11 URO3 Lakewood's He's A Bobby Dazzler, Miniature Schnauzer, Moira Lawson, 200
4th) IA Mosaic Ruby Slippers, Australian Shepherd, Angela Bauer, 199
5th) IA Mars Smilin Pearl Sue, Australian Cattle Dog, Gabrielle Marlow, 198
6th) UACHX Travistarz Winterz Blessing, Bearded Collie, Melody Mc Cloud, 198
Division 3 - A
1st) BA NHD SC AI AE UCD CH URO3 NN Bel Canto I Want It All SPOT-ON, Belgian Shepherd Dog, Liz Beezley, 192
Division 3 - B
1st) UACHX UAGI Craighorn Sunrise Of Mingo Creek, Labrador Retriever, Cara Ballard, Mitchell Ballard, 200
2nd) UACHX IA Oberon's Top Hat 'n Magic SPOT, Standard Poodle, Kevin Hurst, Chandler Hurst, 200
3rd) IA URO1 Pennies From Heaven Copper, German Shorthaired Pntr, Johnnie L Hart, 198
4th) UCD URO2 UGRACH H&m's Springlake Red Thunder, Australian Shepherd, Thomas Kotch, 195
5th) IA URO2 Parlay Wildwest Audy Mae SPOT-ON, Golden Retriever, Joy Casady, 194
6th) IA UAGI Tipper's Roxie, Standard Poodle, Stacey Brown, 192

Intermediate Agility - W. Diann O'neal
Division T - B
1st) UCDX UGRACH4 Butcher's Riverside Rover, Unrecognized, Meredith Butcher, 200
2nd) SN EC EHD IA Hubbard Precious Jewels Goldmine, Shih Tzu, Pamelia Hubbard, 194.44
Division 1 - B
1st) RMC URX2 UCD UROC UACHX Imaj Zar'n Of Forest Meadows, Shetland Sheepdog, Christina Hatchett, 200
2nd) IA Scout Stukey, Toy Fox Terrier, Brenda Stukey, 200
3rd) AHD MC SE MI NN UACHX ROM UCDX CH Overo Dark Moon At Tallyten, Pembroke Welsh Corgi, Lynda Portiss, 200
4th) UACH Butcher's All That Glitters, Scottish Terrier, Meredith Butcher, 200
5th) IA Vinny, Unrecognized, Brenda Stukey, 196
6th) URX ROM UACHX Ivanlee Harmony With A Goodheart, Shetland Sheepdog, Christina S Hatchett, 195
7th) UGRACH3 Elan Honey Bear, Bichon Frise, Susan A Keller, 195
8th) UACHX Spring Valley Song Of Cinderella, Shetland Sheepdog, Ann Sanford, 194.39
9th) UCD AHD SE MI AN UACHX EC Gray's Bank On Me, W.highland White Terrier, Kathy Gray, 192
Division 2 - B
1st) UGRACH4 UCD Cinder Glo Come Fly With Me, Shetland Sheepdog, Jane Tyson, 200
2nd) UACHX Travistarz Winterz Blessing, Bearded Collie, Melody Mc Cloud, 200
3rd) UCD UGRACH11 URO3 Lakewood's He's A Bobby Dazzler, Miniature Schnauzer, Moira Lawson, 200
4th) UGRACH7 Roxanne Roxannadanna, Unrecognized, Becky Lane, 200
5th) IA Mosaic Ruby Slippers, Australian Shepherd, Angela Bauer, 199
6th) NNCH PTE EHD MI EC AN UAGII The Shadow Only Knows, Border Collie, Sandie Wyman, Gary Cheeseman, 199
7th) UAGII Oklahoma Red Dirt Ruby, Unrecognized, Laura Crawford, 196
Division 3 - B
1st) IA UAGI Tipper's Roxie, Standard Poodle, Stacey Brown, 199
2nd) UACHX UAGI Craighorn Sunrise Of Mingo Creek, Labrador Retriever, Cara Ballard, Mitchell Ballard, 199
3rd) IA URO2 Parlay Wildwest Audy Mae SPOT-ON, Golden Retriever, Joy Casady, 195
4th) UACHX IA Oberon's Top Hat 'n Magic SPOT, Standard Poodle, Kevin Hurst, Chandler Hurst, 192
5th) IA URO1 Pennies From Heaven Copper, German Shorthaired Pntr, Johnnie L Hart, 190

Excellent Agility - W. Diann O'neal
Division T
1st) UCDX UGRACH4 Butcher's Riverside Rover, Unrecognized, Meredith Butcher, 200
Division 1
1st) URX ROM UACHX Ivanlee Harmony With A Goodheart, Shetland Sheepdog, Christina S Hatchett, 200
2nd) AHD MC SE MI NN UACHX ROM UCDX CH Overo Dark Moon At Tallyten, Pembroke Welsh Corgi, Lynda Portiss, 200
3rd) UACH Butcher's All That Glitters, Scottish Terrier, Meredith Butcher, 198
Division 2
1st) UCDX UACHX Latigos Springer Born To Run SPOT, Min American Shepherd, Diana Pond, 200
2nd) UCD UGRACH11 URO3 Lakewood's He's A Bobby Dazzler, Miniature Schnauzer, Moira Lawson, 200
3rd) BN NWCH MHD UACHX URO1 Amazing Second Chance Fancy, Australian Shepherd, Linda Duca, 197
Division 3
1st) UCD URO2 UGRACH H&m's Springlake Red Thunder, Australian Shepherd, Thomas Kotch, 200
2nd) AI AC NHD ROM UCDX UACH Silverado's Aurora B At Duqw'd, Belgian Shepherd Dog, Gail Brown, 200
3rd) UACHX Rehvenge, American Pit Bull Terrier, Kristan Zollars, 200
4th) UACHX IA Oberon's Top Hat 'n Magic SPOT, Standard Poodle, Kevin Hurst, Chandler Hurst, 200
5th) UACHX UAGI Craighorn Sunrise Of Mingo Creek, Labrador Retriever, Cara Ballard, Mitchell Ballard, 199
6th) UACH IA Puck's Tux 'n Tails SPOT, Standard Poodle, Kevin Hurst, Chandler Hurst, 197

View Event >