Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: United Dog Owners Group, Inc. (02/05/2021 / Sunday, Conformation, Altered Conformation, Junior Showmanship Show 2

February 6, 2022

Hosted By: United Dog Owner's Group, Inc.

Location: Longview

CONFORMATION
February 6, 2022, Show 2

Guardian Dogs

Boxer, 8 Entries
Judge Ronny Junkins
Open Male BM Bruce Nordom, Cassandra Jeffries
Adult Female RBF Remington Marie Cunningham, Cassandra Jeffries
BHF BF BOW Listed Entry
CH UJJ UNJ RACEA CH Sanchez's Moonlight Madness, Cassandra Jeffries, Angeline Sanchez, Bianca Sanchez
RCH RACEA CH Sergeant's Darkest Before Dawn, Cassandra Jeffries
GRCH BOB GRCH Shenanigans Tommy Fury, Benjamin Guilherme
RGRCH GRCH Notloc's Pandemic, Audrey Blanks

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Ronny Junkins
Open Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Protea's Timed It Perfectly, Kathy Ingram, Helia Driscoll
CH CH Protea's Allow Me, Laura Gummelt, Helia Driscoll
GRCH URO1 GRCH Olympia Phat Bottom Girl Vpromise, Tina Wilemon

Dogo Argentino, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
Male Puppy BM BOB Debonair's Atlas, James Bowen, Cody Bowen

Rottweiler, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
CH BOB CH Mecham's Justice For All SPOT-ON, Angela Smith

Guardian Dog Group Winners
Judge: Ronny Junkins
1st) Doberman Pinscher, Protea's Timed It Perfectly
2nd) Rottweiler, CH Mecham's Justice For All SPOT-ON
3rd) Boxer, GRCH Shenanigans Tommy Fury
4th) Dogo Argentino, Debonair's Atlas

Scenthounds

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
CH BOB CCH GRCH'PR'B's Smokin' Red Bulleit, Lindsay Morrow

Scenthound Group Winners
Judge: Ronny Junkins
1st) Redbone Coonhound, CCH GRCH'PR'B's Smokin' Red Bulleit

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
CH BOB CH Suni Blazin Saddles @stardrift, Lynda Hicks

Azawakh, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
GRCH BOB BN PN URX UROC UWP ROM EGCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT-ON, Alberta Evans, R Winn Conaway

Cirneco Dell'etna, 4 Entries
Judge Ronny Junkins
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Male RBM Listed Entry
Open Female RBF Listed Entry
Adult Female BF Cy'era Alba Infinita, Pamela Rhyner

Rhodesian Ridgeback, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Silken Windhound, 7 Entries
Judge Ronny Junkins
Male Puppy BM BOW 'PR'Laelaps Empyrean Secret War, Vicki Frey
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF CH'PR'Attaway Entourage Endless Love, Jan Decker
BHF 'PR'Empyrean Inside Out, Vicki Frey
CH BOB CH'PR'Empyrean Zinfindel Dna, Vicki Frey
GRCH GRCH'PR'Entourage Jusrics One Love, Jan Decker

WHIPPET Entries
Judge Ronny Junkins
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Belaya Tzigane Of Infinita, Pamela J Rhyner

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Ronny Junkins
1st) Cirneco Dell'etna, Listed Entry
2nd) Afghan Hound, CH Suni Blazin Saddles @stardrift
3rd) Azawakh, BN PN URX UROC UWP ROM EGCH Allal Wa N'sahel's Bagan SPOT-ON
4th) Rhodesian Ridgeback, Listed Entry

Gun Dogs

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge Ronny Junkins
Adult Male BM CH Waaps Thirteen Hours Til I Land, Lexie Lanier
Jr. Female BF BOW BOB CH Waaps Shatter The Glass Ceiling, Lexie Lanier

Golden Retriever, 2 Entries
Judge Ronny Junkins
Male Puppy RBM Gg Spirit Of Battle, Abigail Mc Millin, Nicholas Mc Millin
Adult Male BM BOB Mystic Ridge Blue Jean Apollo, Abigail Mcmillin, Nicholas Mcmillin

LABRADOR RETRIEVER Entries
Judge Ronny Junkins
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Hc Lab's Lara The Tomb Raider, Luccia Buono

NS DUCK TOLLING RETRIEVER Entries
Judge Ronny Junkins
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Sugar

Standard Poodle, 16 Entries
Judge Ronny Junkins
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Adult Male Rocknrolla Moving On To Paradise, Abigail Kitchens
Female Puppy RBF Brienwoods Secrets Out At Faksa, Christina Howard, Sharlene O'brien Craig
Adult Female Listed Entry
BHF BF Listed Entry
CH PN RACEA CH Crystal Creek's Queen Of Naboo, Shayla Alexander
RCH CH Aldea Going To Cafe' Monster, Jennifer Ann Frazier, Paula R Ford
GRCH GRCH Brienwoods Skys The Limit, Sharlene O'brien Craig
RBM Savannahsstunning and Slightymad Brett Bunch

Standard Poodle M/C, 17 Entries
Judge Ronny Junkins
Male Puppy BM BOW Rose City Simply The Best, Kay Andrews, Kathryn Zimmerman
Jr. Male Pjp Antigua Gunna Uptown Funk You, Melissa Priddy, Brooke Priddy, Kayla Priddy
Open Male CH Filthy Gorgeous Ineedahero @qa, Catherine Denise Nelson
BHM Rose City's Somebody To Love, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest
Female Puppy BF NC PN CH Unfading Grace Of Independence SPOT-ON, Stephanie Hart, Emily Stein
BHF Listed Entry
CH CH Jazzys Hot Pepper, Brett Bunch
RCH CH Trademarks Snapback, Brett Bunch
GRCH BOB EGCH Symplee Ca Dreamin' @ Rose City, Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest
RGRCH RGCH Faksas Fanta Sea Zenyatta, Christine Howard, Catherine Nelson
RBM Rose City's Song Of The South Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest
RBF Rose City's Bette Davis Eyes Kathryn Zimmerman, Christopher Segrest

Vizsla, 2 Entries
Judge Ronny Junkins
Adult Male BM Listed Entry
CH BOB UCD URO1 CH Heelmark Shikari's Saint Roch, Cheryl Etheridge
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran CH Fawa-wr Cantankerous Cmf, Terry Haberbush, Rebecca Haberbush, Alex Haberbush

Gun Dog Group Winners
Judge: Ronny Junkins
1st) Standard Poodle, Listed Entry
2nd) Vizsla, UCD URO1 CH Heelmark Shikari's Saint Roch
3rd) German Shorthaired Pntr, CH Waaps Shatter The Glass Ceiling
4th) Standard Poodle M/C, EGCH Symplee Ca Dreamin' @ Rose City

Northern Breeds

American Eskimo, 3 Entries
Judge Ronny Junkins
STANDARD
Male Puppy BMV BM BOW BOB 'PR'Sierra's River Monster, Tina Wilemon, Diana L Allen, Joseph L Allen
Female Puppy BFV BF 'PR'Fissan's A Dream Come True, Carol Nassif
BHF RBFV RBF 'PR'Debonair's A Twist Of Fate, Debra Mitchell
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Lundehund, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
Jr. Male BM BOB NC NE Sakaris Mad Eye Moody, Kim Bond

Shiba, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
CH BOB CH Dragon House Her Imperial Majesty, Julie Jones
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Shohei

Northern Breed Group Winners
Judge: Ronny Junkins
1st) Shiba, CH Dragon House Her Imperial Majesty
2nd) American Eskimo, 'PR'Sierra's River Monster
3rd) Lundehund, NC NE Sakaris Mad Eye Moody

Herding Dogs

Australian Cattle Dog, 2 Entries
Judge Ronny Junkins
CH UCD URX2 UROC UAGI CH Runamok's Knight Of Acheron SPOT-ON, Ann Bridges
GRCH BOB SC UWP MV AN UAGI GRCH URO3 Runamok Mystical Knight Dream SPOT, Ann Bridges

Australian Shepherd, 6 Entries
Judge Ronny Junkins
Open Male BM BOW CH Veritas Ursa Arcanum, Jessica Todd, Sharon Rives
Jr. Female BF Cedar Hill Game Of Hearts, Becky Barnes, Taylor Barnes
CH BOB CH Stepnoutpoise Gethepartystartd, Erin Cranfill, Cherilyn Clark, Rylinn Cranfill, Angie Claussen
RCH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NFP BP Dallas

Beauceron, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
Adult Female BF BOB CH Armoredrose Defender Of The Flock, Jennifer Maaske

Dutch Shepherd, 6 Entries
Judge Ronny Junkins
Female Puppy BF NC Orrin Van Neerland, Heather Perillo
Adult Female RBF Listed Entry
CH CH M'minentdanger Domainemalataverne, Judith Powell
GRCH BOB GRCH Nexxus Van Neerland, Judith Powell
RGRCH GRCH Mac Khalahann's Gloria, Judith Van Heugten Powell

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Ronny Junkins
Open Male RBM Listed Entry
Adult Male BM Listed Entry
Jr. Female Listed Entry
Open Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOW Listed Entry
GRCH BOB GRCH Herzog Von Haus Der Sicherheit, Marlene Dusty Graham

La Catahoula Leopard Dog, 4 Entries
Judge Ronny Junkins
Male Puppy BM BOW Maynard's I'ma Gonna Win, Chandly Maynard
Jr. Female BF Steels Ursa Major, Kaile Buisson
GRCH BOB UWP RACEA SGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON, Chandly Maynard
RBF Steels Tikaroa Kaile Buisson

Mudi, 6 Entries
Judge Ronny Junkins
Adult Male BM CH Acelvere Buszke, Denise Graves
Female Puppy Listed Entry
Open Female RBF Mcpotter's Creek's Sweet Dream, Denise Graves
BHF BF BOW CH Graves Farms Seven Whatever Tilly, Denise Graves
CH BOB CH Graves Farm's Pea Eye Parker, Denise Graves
RCH CH Mcpotter's Creek's Aphrpoditae, Denise Graves

Pembroke Welsh Corgi, 5 Entries
Judge Ronny Junkins
Male Puppy RBM Listed Entry
Adult Male BM BOW Listed Entry
Open Female BF Listed Entry
CH AE AC NN CH Kismet Farm Wake Up Maggie, Marcia Vail
GRCH BOB NC RACES RATN USR UFR SGCH Ci Cymru Ychydig O Ras, Kathy Graves, Carl Graves
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Gwynn

Herding Dog Group Winners
Judge: Ronny Junkins
1st) Australian Shepherd, CH Stepnoutpoise Gethepartystartd
2nd) Pembroke Welsh Corgi, NC RACES RATN USR UFR SGCH Ci Cymru Ychydig O Ras
3rd) Dutch Shepherd, GRCH Nexxus Van Neerland
4th) La Catahoula Leopard Dog, UWP RACEA SGCH Loukat's Seal Of Solomon SPOT-ON

Terriers

American Hairless Terrier, 7 Entries
Judge Ronny Junkins
COATED
Female Puppy BFV Listed Entry
Adult Female BFV BF Listed Entry
BHF RBFV RBF Listed Entry
HAIRLESS
BHM BMV BM BOW BOB Listed Entry
CH GRCH'PR'Poise Step'nout Playthatfunkymusi, Angie Claussen
RCH NC AV CH Sundial Danclikenobodywatch Poise, Angie Claussen, Joyce Appel, Lisa Pixley
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Becks

American Pit Bull Terrier, 4 Entries
Judge Ronny Junkins
Jr. Female BF BOB 'PR'Dbp Rachet Reina Lynn Crawley, Meranda Kirk
GRCH NC AP VPA UWPCH EGCH Dotcom-fraja Ec Party Princess, Cherilynn Clark
RGRCH UWPO UJJCH AN AP2 VPA MC RATN UWPCH URO1 G Kayo's Irish Charm Of Pixley SPOT-, Lisa Pixley

Jack Russell Terrier, 2 Entries
Judge Ronny Junkins
Open Female BF BOB Listed Entry
Adult Female RBF Listed Entry

Rat Terrier, 6 Entries
Judge Ronny Junkins
STANDARD
Open Male BMV BM CH'PR'Cohills Riding The Crazy Train SPOT, Angela Smith, Amanda Hill, Cody Smith
CH CH'PR'Cohills What A Wicked Ride, Krestie Harville, Amanda Hill
RCH CH'PR'Knd's Claim Jumper At Cohills, Amanda Hill
GRCH BOB GRCH'PR'Cohills Play'n By My Own Roolz, Amanda Hill
RGRCH UWP UNJ GRCH'PR'Timberlane Casino At Cohills, Amanda Hill, Lexi Jones

Teddy Roosevelt Terrier, 7 Entries
Judge Ronny Junkins
BHM BM BOW Listed Entry
Jr. Female BF 'PR'Aspen's Tupelo Honey, Shaleena Stone
BHF RBF Listed Entry
CH BOB CH'PR'Big Groves Dixie At Bridges Ok, Leslie Bridges, Joe Bridges
RCH CH'PR'Aspen's Blue Bird, Shaleena Stone
GRCH GRCH'PR'Moonbeam's Rosco At Bridges Ok, Leslie Bridges, Joe Bridges

Terrier Group Winners
Judge: Ronny Junkins
1st) American Pit Bull Terrier, 'PR'Dbp Rachet Reina Lynn Crawley
2nd) American Hairless Terrier, Listed Entry
3rd) Rat Terrier, GRCH'PR'Cohills Play'n By My Own Roolz
4th) Jack Russell Terrier, Listed Entry

Companion Dogs

American Bully, 4 Entries
Judge Ronny Junkins
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Adult Male RBM Ffb Mad Max Maddox Of 49sk, Jennifer Thorne
Female Puppy RBF Pbk Freya Of Thb, Morgan Hopkins
Adult Female BF Fsb Sure Shot Tikka Of 49sk, Jennifer Thorne

Brussels Griffon, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
CH BOB CH Marsdon The Dark Knight, Robert Sampson, Laura Sampson, Catherine Sampson

French Bulldog, 8 Entries
Judge Ronny Junkins
Male Puppy BM BOW Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
Jr. Female RBF Knick Knack's Ru-tran Shasha, Snow Ruiz, Jose Ruiz
CH CH Figo Ru-tran Kingdom Of Faraons, Snow Ruiz, Jose Ruiz, Snow Ruiz
RCH URO2 CH Xtreme's Peanut Butter Cup SPOT-ON, Alberta Evans-conaway
GRCH BOB GRCH B&t Suspenders Limited, Sara Waldon
RGRCH GRCH B&t Dutch Chocolate, Sara Waldon

Poodle, 4 Entries
Judge Ronny Junkins
MINIATURE
Female Puppy BFV BF Listed Entry
BHF RBFV RBF Listed Entry
CH BOB GRCH Annaash Head In The Clouds @wl, Misty Frye

Poodle M/C, 6 Entries
Judge Ronny Junkins
MINIATURE
Male Puppy RBMV RBM Showcase Boogie Man, Brett Bunch
Open Male BMV BM Listed Entry
Female Puppy BFV BF BOW Listed Entry
CH BOB CH Kamann's Blue Bayou, Douglas Matney, Louann Smith
RCH CH Mystique Kastle Leroy B@mnj, Douglas Matney, Jennifer Bills

Pug, 3 Entries
Judge Ronny Junkins
Jr. Male BM Brez Kngz Poco Everybody's Talkin, Robert Sampson, Catherine Sampson
BHM RBM Brez Poco Dreams Fireball Whiskey, Robert Sampson, Catherine Sampson
CH BOB CH Dreams Whiskey River SPOT, Robert Loyd Sampson Jr, Catherine Sampson

SCHIPPERKE Entries
Judge Ronny Junkins
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran SV AN PTE GRCH Tumbleweed's Moonlighting Barl, Nancy Anderson and June A Moore

Companion Dog Group Winners
Judge: Ronny Junkins
1st) Poodle, GRCH Annaash Head In The Clouds @wl
2nd) American Bully, Listed Entry
3rd) Poodle M/C, CH Kamann's Blue Bayou
4th) French Bulldog, GRCH B&t Suspenders Limited

BIS American Pit Bull Terrier, 'PR'Dbp Rachet Reina Lynn Crawley, Meranda Kirk
RBIS Australian Shepherd, CH Stepnoutpoise Gethepartystartd, Erin Cranfill, Cherilyn Clark, Rylinn Cranfill, Angie Claussen

ALTERED CONFORMATION
Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
GRCH BOB ARGCH GRCH Lorac I'm Huunngry @ Poise, Angie Claussen, Cherilynn Clark

Curly-Coated Retriever, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
CH BOB UCD BN PN SHR URO3 CH Ayershire She's One Hot Mess SPOT-ON, Stephanie Ayers, Jim Ayers

Dogo Argentino, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
CH BOB CH Luna De Apex, James Bowen, Cody Bowen

Labrador Retriever, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
Open Female BF BOB Hc Lab's Lara The Tomb Raider, Luccia Buono

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
BHM BM BOB MCH EHD EN Colin Cailivil Of Kismet Farm, Marcia Vail

Standard Poodle M/C, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
GRCH BOB GRCH Affinity's 2nd Star Totheright, Misty Frye

Whippet, 1 Entry
Judge Ronny Junkins
CH BOB ALGRCH CH Debmar Love Never Dies, Ruth Booker, Deborah Howard, Deborah Bham, Ashley Whitmore

ABIS Australian Shepherd, ARGCH GRCH Lorac I'm Huunngry @ Poise, Angie Claussen, Cherilynn Clark
ARBIS Curly-Coated Retriever, UCD BN PN SHR URO3 CH Ayershire She's One Hot Mess SPOT-ON, Stephanie Ayers, Jim Ayers

JUNIOR SHOWMANSHIP
Judge: Ronny Junkins

NJ
1st) Shiloh Proffitt

OJ
2nd) Rylinn Cranfill

OS
1st) Lexi Foster Jones
2nd) Deandra Godlevsky

BJH w/Comp: Lexi Foster Jones

View Event >