Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: West Coast Boxer Club (12/30/2021) / Sunday, Conformation, Altered Conformation, Junior Showmanship Show 2

January 2, 2022

Hosted By: West Coast Boxer Club

Location: Lodi, California

CONFORMATION

Guardian Dogs

Boxer, 5 Entries
Judge Arlene Grimes
CH BOB GRCH Jab's Maximus At Woods Edge, David Wood
GRCH GRCH Vendetta's Conspiracy Theory, Debra L Henkle
RGRCH GRCH Vendetta's Lady Liberty, Debra Henkle

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Arlene Grimes
Female Puppy RBF Arete's I Want It All At Starlite, Tabitha Hopp, Jason Mouck
Jr. Female Starlites Devil Wears Prada, Tabitha Hopp, Jason Mouck
BHF BF Listed Entry
CH BOB CH Starlite's Versace On The Floor, Tabitha Hopp, Jason Mouck

Great Dane, 3 Entries
Judge Arlene Grimes
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry
RBF Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Arlene Grimes
1st) Boxer, GRCH Jab's Maximus At Woods Edge
2nd) Doberman Pinscher, CH Starlite's Versace On The Floor
3rd) Great Dane, Listed Entry

Scenthounds

Dachshund, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
CH BOB CH Wildwoods Endearing Roary Gin, Nancy Gimblett

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
CH BOB CCH'PR'Grandrivers Song Of The South, Marissa Turner, Bethanie Sanders

Scenthound Group Winners
Judge: Arlene Grimes
1st) Dachshund, CH Wildwoods Endearing Roary Gin
2nd) Redbone Coonhound, CCH'PR'Grandrivers Song Of The South

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
CH BOB CH Jorogz Party Patrol, Tiffany Rapier, Richard Teunis

Basenji, 2 Entries
Judge Arlene Grimes
Jr. Female RBF Listed Entry
Adult Female BF BOB Listed Entry

Greyhound, 2 Entries
Judge Arlene Grimes
CH BOB CH Golightly A Boy Named Sue, Brian P Dickson, Nancy C Gimblett

Pharaoh Hound, 4 Entries
Judge Arlene Grimes
Jr. Male BM Listed Entry
BHM RBM Listed Entry
Open Female RBF Listed Entry
BHF BF BOW BOB Listed Entry

Silken Windhound, 6 Entries
Judge Arlene Grimes
Male Puppy BM 'PR'Talismans Gyrfalcon, Joyce Chin
BHM RBM CH'PR'Wyndolyn Just A Mo, Susan Mohler
Female Puppy RBF Talisman Of Hera, Joyce Chin
Open Female CH Morgandell Wyndolyn Elysium, Susan Mohler
BHF BF BOW CH'PR'Wyndolyn I'm All That, Susan Mohler
CH BOB GRCH Gryffyns Aeyrie Bravetalisman Dna, Joyce Chin

Whippet, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
Jr. Male BM BOB Kimera O're Elentari Cirdan Sails, Cheryl Grubaugh

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Arlene Grimes
1st) Whippet, Kimera O're Elentari Cirdan Sails
2nd) Afghan Hound, CH Jorogz Party Patrol
3rd) Basenji, Listed Entry
4th) Greyhound, CH Golightly A Boy Named Sue

Gun Dogs

Golden Retriever, 4 Entries
Judge Arlene Grimes
Adult Male BM Listed Entry
Jr. Female BF BOW BOB Listed Entry
CH CH Yarwasky's Arabella Golden Rose, Carolyn Yarwasky
RCH Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Pull The Trigger At Highlander, Caroline Johnson, Emily Pate

LABRADOR RETRIEVER Entries
Judge Arlene Grimes
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Riggs

Standard Poodle, 16 Entries
Judge Arlene Grimes
Adult Male BM Kissmes Sterling Spoon N Time, Shanon Ryan
BHM RBM Listed Entry
Female Puppy RBF Red Roof Farms La Jolie Fille, Morgan Elliott
Open Female BF BOW Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH Optimus Prime's Orion SPOT-ON, Morgan Elliott
GRCH BOB GRCH Coyote Dens Mr. Bitches, Stephanie Smith
RGRCH GRCH Brienwoods Skys The Limit, Sharlene O'brien Craig

Standard Poodle M/C, 5 Entries
Judge Arlene Grimes
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Adult Female RBF Tri Star Abracadabra, Wesley Marsh
CH Invalid Entry
RCH CH Bluoaks Dancing In The Moonlight, Christina Keller

Gun Dog Group Winners
Judge: Arlene Grimes
1st) Standard Poodle, GRCH Coyote Dens Mr. Bitches
2nd) Golden Retriever, Listed Entry
3rd) Standard Poodle M/C, Listed Entry

Northern Breeds

American Eskimo, 6 Entries
Judge Arlene Grimes
MINIATURE
Jr. Male BMV BM BOW Ducats Summer Hot Thunderstorm, Jeann Ahl
Adult Female RBFV RBF 'PR'Canyon Creek's Princess Z Bella, Je Ann Cherie Ahl, Matthew Davis
BHF BFV BF 'PR'Glacier's Snowybear Kisses, Je Ann Ahl
CH BOB CH'PR'Cooper's Arctic Glacier Storm, Je Ann Cherie Ahl, Matthew Davis
RCH CH'PR'Ahl's Princess Diamond Storm, Julie Jue

Hokkaido, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
CH BOB RACEN CH Kinryuu Howasou, Claire Matthews

Japanese Akitainu, 4 Entries
Judge Arlene Grimes
CH CH Ikuzou Go Yamawaru Kensha, Claire Matthews
RCH CH Mitsuyo Go Junketsu, Cathie Mankins
GRCH BOB GRCH Boryumu Go Kaijusou, Claire Matthews

Samoyed, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
Open Male BM BOB Listed Entry

Shiba, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
CH BOB CH Hanabi Rising Star, Mark Vis, Jordan Lind

Siberian Husky, 14 Entries
Judge Arlene Grimes
Male Puppy BM Listed Entry
Jr. Male RBM Listed Entry
Open Male Sunshine Reggae, Anastasia Cervelli Bopp
Adult Male Anastasias Letsskipthesmalltalk, Anastasia Cervelli Bopp
Female Puppy Listed Entry
Jr. Female BF BOW Anastasias Simbol Reis Jigga-watt, Anastasia Cervelli Bopp
Adult Female Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
CH CH Anastasias Outsiderscharliewylde, Anastasia Cervelli Bopp
RCH CH RACEN Anastasiasimbolreisnotimetokiss, Anastasia Cervelli Bopp
GRCH BOB GRCH Simbolreisaviator Trevelerintime, Anastasia Cervelli Bopp

Northern Breed Group Winners
Judge: Arlene Grimes
1st) Siberian Husky, GRCH Simbolreisaviator Trevelerintime
2nd) Samoyed, Listed Entry
3rd) American Eskimo, CH'PR'Cooper's Arctic Glacier Storm
4th) Hokkaido, RACEN CH Kinryuu Howasou

Herding Dogs

Australian Shepherd, 2 Entries
Judge Arlene Grimes
Open Female BF BOB Truehope This Girl!!!, Chris Wheatley

Dutch Shepherd, 2 Entries
Judge Arlene Grimes
CH BOB RACEN CH Cher Cars Zero Tolerance 4 Bs, Mya Millwee
RCH CH RACEN Cher Cars Tennesse Whiskey, Samuel Wolf

German Shepherd Dog, 3 Entries
Judge Arlene Grimes
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry

Min American Shepherd, 4 Entries
Judge Arlene Grimes
Adult Female BF BOB CH Timeless Bandit With Linderland, Karen Ross, Morgan Oesterling, Lori Oesterling
CH GRCH Gottabe's My Spots Have Gone Dark, Lori Mc Clelland
RCH GRCH Reblsls Winning Colors @ Gottabe, Lori Mcclelland

Mudi, 3 Entries
Judge Arlene Grimes
Adult Male BM BOW CH Bariguard Thousand Kisses, Susanne Bergesen
Female Puppy BF Moore's Oakpark Speakeasy Szezon, Patti Garcia, Mandy Moore
CH BOB CH Bariguard Full Moon Larry, Patti Garcia

Shetland Sheepdog, 2 Entries
Judge Arlene Grimes
Adult Male BM BOB Listed Entry
CH CH Belmark Wandering Winston, Kate Rogers

White Shepherd, 5 Entries
Judge Arlene Grimes
Male Puppy BM BOW Obiwan Of Moro, Pamela Lin
Jr. Female BF Listed Entry
CH BOB CH Kona Vom Bellevue, Karen Trinh, Kyle Chin
RCH CH Ironclad Ivander Von Kings Silber, Katelyn Smart

Herding Dog Group Winners
Judge: Arlene Grimes
1st) Shetland Sheepdog, Listed Entry
2nd) White Shepherd, CH Kona Vom Bellevue
3rd) Australian Shepherd, Truehope This Girl!!!
4th) Min American Shepherd, CH Timeless Bandit With Linderland

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Arlene Grimes
Open Male BM Listed Entry
CH BOB CH'PR'Ivieleag's Pixel Me This, Alicia Ivie, Michael F Mccauley

Terrier Group Winners
Judge: Arlene Grimes
1st) American Pit Bull Terrier, CH'PR'Ivieleag's Pixel Me This

Companion Dogs

American Bully, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
CH BOB Listed Entry

French Bulldog, 2 Entries
Judge Arlene Grimes
CH BOB RACEA USCH UFR CH Beachn Believingtheeimpossible, Kelly Carpenter
RCH Listed Entry

Papillon, 2 Entries
Judge Arlene Grimes
Adult Female BF Livewire-ets Locked 'n Loaded, Christine Geisel
CH BOB Listed Entry

Pomeranian, 2 Entries
Judge Arlene Grimes
CH BOB CH Xizang Mischievous Ladylivewire, Brenda O'sullivan
GRCH URO1 RACEA GRCH Prescott's I'm A Lil Rascal SPOT-ON, Brenda O'sullivan

Poodle, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
MINIATURE
Male Puppy BMV BM BOB CH Goodelifes Newbeginningsof Manila, Rogelio Paminsan

Poodle M/C, 5 Entries
Judge Arlene Grimes
MINIATURE
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry
RBFV Manila's Shooting Star Gail Demarco
CH GRCH Kings Ralphie Of Dry Creek, Jill Hoover
RCH CH Honey Bears Jasper King, Deborah Hoskin

Companion Dog Group Winners
Judge: Arlene Grimes
1st) Pomeranian, CH Xizang Mischievous Ladylivewire
2nd) Papillon, Listed Entry
3rd) Poodle, CH Goodelifes Newbeginningsof Manila
4th) French Bulldog, RACEA USCH UFR CH Beachn Believingtheeimpossible

BIS Shetland Sheepdog, Listed Entry
RBIS Whippet, Kimera O're Elentari Cirdan Sails, Cheryl Grubaugh

ALTERED CONFORMATION

Gun Dogs

Golden Retriever, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
Adult Female BF BOB Listed Entry

Standard Poodle, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
Adult Male BM BOB Listed Entry

Gun Dog Group Winners
Judge: Arlene Grimes
1st) Standard Poodle, Listed Entry
2nd) Golden Retriever, Listed Entry

ABIS Standard Poodle, Listed Entry

JUNIOR SHOWMANSHIP

View Event >