Mailing notice for paperwork: please allow 2-3 extra weeks, in addition to UKC processing time, due to nationwide postal service delays.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Desert Southwest Shetland Sheepdog Association (12/18/2021) / Conformation Saturday Show 2

December 18, 2021

Hosted By: Desert Southwest Shetland Sheepdog Association

Guardian Dogs

Cane Corso Italiano, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
Jr. Female BF BOB Amici Calamittee Cane, Selena Stubbs

Dogo Argentino, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
BHM BM BOB CH Gran Reino's Armani, Lynn Felix

Great Dane, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
CH BOB CH Colras Drr I'm Gonna Whoopass, Colette Hayes

Rottweiler, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
Jr. Female BF BOB Hello Clarice Vom Merakxel, Gina Kraus

Guardian Dog Group Winners
Judge: Arlene Grimes
1st) Great Dane, CH Colras Drr I'm Gonna Whoopass
2nd) Rottweiler, Hello Clarice Vom Merakxel
3rd) Dogo Argentino, CH Gran Reino's Armani
4th) Cane Corso Italiano, Amici Calamittee Cane

Scenthounds

Dachshund, 2 Entries
Judge Arlene Grimes
MINIATURE
Adult Male BMV BM Listed Entry
STANDARD
Adult Female BFV BF BOW BOB Jaegerhof's Timeless In Motion Sl, Colinda Bringhurst

Scenthound Group Winners
Judge: Arlene Grimes
1st) Dachshund, Jaegerhof's Timeless In Motion Sl

Sighthounds & Pariah Dogs

Hungarian Greyhound, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
Jr. Female BF BOB Aveninas Szilvalekvar, Hanna Sjoblom-saldana

Peruvian Inca Orchid, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
Open Female BF BOB Bay'sbushyfur Hawaiinhulatytto, Hanna Sjoblom-saldana

Saluki, 4 Entries
Judge Arlene Grimes
BHM BM BOW CH Firedawn Redneck Road Hunting, Deborah Whaley
Jr. Female BF CH Firedawn Bucklebunny @sdsaloon, Suzi Smith, Steve Smith
CH CH Heldorado Stampede @ Sundogsaloon, Suzi Smith
GRCH BOB GRCH Wild West Show At Sundog Saloon, Suzi Smith

Silken Windhound, 5 Entries
Judge Arlene Grimes
Male Puppy BM BOW BOB Satsuma Darrin Stephens, Michelle Smith
Adult Male CH'PR'Sunera Clayborn Elvis Presley Dna, Brianna Boswell
Open Female BF CH'PR'Aeracura Head Over Heels, Michelle Smith
CH CH'PR'Aeracuras Stormageddon, Michelle Smith
RBM Satsuma Egeus Emily Hartle

Sloughi, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
Jr. Female BF BOB Almaboubin Ahmar Asha, Gayle Sutton

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Arlene Grimes
1st) Saluki, GRCH Wild West Show At Sundog Saloon
2nd) Silken Windhound, Satsuma Darrin Stephens
3rd) Hungarian Greyhound, Aveninas Szilvalekvar
4th) Peruvian Inca Orchid, Bay'sbushyfur Hawaiinhulatytto

Gun Dogs

English Springer Spaniel, 3 Entries
Judge Arlene Grimes
Jr. Male BM Listed Entry
BHM RBM Shala's Run Forrest Run, Terri Bounty
Adult Female BF BOW BOB Listed Entry

Golden Retriever, 3 Entries
Judge Arlene Grimes
Open Male BM Sidus Aureum Fibonacci, Yani Feller
Adult Female BF BOW BOB CH Contigo Brigid De Arianrhod, Marianne Hymanson
BHF RBF Frontier's Senorita Margarita, Tim Nickels

Gordon Setter, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
Open Male BM BOB Xenaran Sassenach Kendrew, Judith M Brown, Roberta Tucker

Standard Poodle, 3 Entries
Judge Arlene Grimes
Female Puppy BF BOB Pave She's A Bonded Treasure, Mary-leavelle Colbert
Jr. Female RBF Listed Entry

Standard Poodle M/C, 3 Entries
Judge Arlene Grimes
Female Puppy Semper Poodelis Transit Venus, Kiley Cabrera
Jr. Female RBF Lonetree Corals @ Semper Poodelis, Kiley Cabrera, Linda Weygant, Nicole Spikerman
Adult Female BF BOW BOB Kayanne Spice Of Life, Linda Weygant

Gun Dog Group Winners
Judge: Arlene Grimes
1st) Standard Poodle, Pave She's A Bonded Treasure
2nd) English Springer Spaniel, Listed Entry
3rd) Gordon Setter, Xenaran Sassenach Kendrew
4th) Golden Retriever, CH Contigo Brigid De Arianrhod

Northern Breeds

Samoyed, 5 Entries
Judge Arlene Grimes
BHM BM Listed Entry
Female Puppy Listed Entry
Adult Female RBF CH Snowshoe's Salt Water Taffy, Michelle Pyle, Lawrence Pyle, Heather Galloway, Rachel Cyr
BHF BF BOW BOB CH Desertrose Unwv Rnbw Krasivaya, Tami Kapphahn
GRCH GRCH Hawkwind Daystar Firenze Quarry, Tami Kapphahn, Taylor Kapphahn-baker

Shikoku, 3 Entries
Judge Arlene Grimes
Male Puppy Invalid Entry
CH BOB CH Berkana Pride Good Bear SPOT, Kelsea Staffordlouisiana
RCH CH Katsumi Go Tairinrousou, Kelsea Stafford-louisiana

Northern Breed Group Winners
Judge: Arlene Grimes
1st) Samoyed, CH Desertrose Unwv Rnbw Krasivaya
2nd) Shikoku, CH Berkana Pride Good Bear SPOT

Herding Dogs

Bearded Collie, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
BHF BF BOB Listed Entry

Mudi, 2 Entries
Judge Arlene Grimes
Open Female RBF Kishold Ink Blot, Betty Gross
Adult Female BF BOB Mcpotter's Creek"s Szajko, Bj Gross

Pembroke Welsh Corgi, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Shetland Sheepdog, 8 Entries
Judge Arlene Grimes
Open Male RBM Istari Wildwest The Voice, K Kozakiewicz
Adult Male BM Listed Entry
Jr. Female Listed Entry
Open Female BF BOW Listed Entry
Adult Female CH Sevenoaks Secret Success, Tammy Tremblay
GRCH BOB EGCH Rawhide I'm Your Huckleberry, Rebecca Vale
RBF Listed Entry

Herding Dog Group Winners
Judge: Arlene Grimes
1st) Shetland Sheepdog, EGCH Rawhide I'm Your Huckleberry
2nd) Pembroke Welsh Corgi, Listed Entry
3rd) Bearded Collie, Listed Entry
4th) Mudi, Mcpotter's Creek"s Szajko

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
Jr. Female BF BOB CH Kala Lord Of Bests, Tiffeny Pelley

German Pinscher, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
BHF BF BOB Lindee's Bet You're The One, Linda Anderton

Parson Russell Terrier, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
OVER 12.5-15"
Jr. Female BFV BF BOB Thunder Hill Believe In Love, Dawn Antoniak-mitchell

Terrier Group Winners
Judge: Arlene Grimes
1st) American Pit Bull Terrier, CH Kala Lord Of Bests
2nd) Parson Russell Terrier, Thunder Hill Believe In Love
3rd) German Pinscher, Lindee's Bet You're The One

Companion Dogs

Dalmatian, 2 Entries
Judge Arlene Grimes
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Open Female BF Listed Entry

French Bulldog, 3 Entries
Judge Arlene Grimes
Open Male BM BOW BOB CH True Grit Of Ironwood, Norine Lehar
Jr. Female BF Listed Entry
GRCH EGCH Chavez' Sir Calvin Of Excalibur, Michelle Blackowl-chavez

Papillon, 1 Entry
Judge Arlene Grimes
BHF BF BOB CH Bel Shut The Front Door, Tracey Isaacson

Pomeranian, 5 Entries
Judge Arlene Grimes
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Male RBM CH Jan-shars King Of Cool, Lynn Wyza, Tony Raposo
Female Puppy RBF Wyzaguyz Better Latte Than Never, Lynn Wyza, Bill Wyza
BHF BF Wyzaguyz Gioia Di Vivere, Lynn Wyza, Carol Silverberg
CH CH Jan-shar You're Killing Me Smalls, Lynn Wyza

Companion Dog Group Winners
Judge: Arlene Grimes
1st) French Bulldog, CH True Grit Of Ironwood
2nd) Pomeranian, Listed Entry
3rd) Dalmatian, Listed Entry
4th) Papillon, CH Bel Shut The Front Door

BIS Samoyed, CH Desertrose Unwv Rnbw Krasivaya, Tami Kapphahn
RBIS Saluki, GRCH Wild West Show At Sundog Saloon, Suzi Smith

View Event >