Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: Dodge County Canine Club (12/11/2021) / Conformation Saturday Show 2

December 11, 2021

Hosted By: Dodge County Canine Club

Guardian Dogs

American Bulldog, 2 Entries
Judge Richard Klatt
GRCH BOB UJJ CA NC URX UROC RACEN UCD UNJ NV RMC DG'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones
RGRCH RACEN NV NE UWP NI UNJ CA URO3 GRCH Hd's Stella Mae Stoke Ya SPOT, Polly Dake-jones, Lisa Dake-jones

Black Russian Terrier, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Adult Female BF BOB CH Zastava Love Everlasting Ruspride, Gerald Wiltfang

Boxer, 4 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM BOW BOB Schaible's Emmett Kelly, Michelle Schaible
Jr. Female BF Schaible's Annie Sure Shot, Michelle Schaible
BHF RBF Schaible's Reach For The Gold, Michelle Schaible
CH CH Charron's Sunshine N Whiskey, Katrina M West

Doberman Pinscher, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Adult Female RBF Hq Never Give Up, Kathleen Dykstra, Stacy Dykstra
BHF BF BOB Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Listed Entry

Great Dane, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Jr. Female BF BOB Listed Entry

Guardian Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) American Bulldog, UJJ CA NC URX UROC RACEN UCD UNJ NV RMC DG'PR'Hd's Zenful Zigmund SPOT-ON
2nd) Boxer, Schaible's Emmett Kelly
3rd) Doberman Pinscher, Listed Entry
4th) Black Russian Terrier, CH Zastava Love Everlasting Ruspride

Scenthounds

Bluetick Coonhound, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Adult Male BM BOW Listed Entry
Open Female BF CCH CH'PR'Brew City's True Grit Piper, Lauren Vrany
GRCH BOB CGRCH GRWCH(3) GRNITECH(3) GRFCHHOF GRCHHO'PR'Hogan's Ruby HTX4, Lee Hogan
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP 'PR'Hogan's Trouble, Lee Hogan
BRACE, 1 Entry
Brace: CCH CH'PR'Brew City's True Grit Piper, Lauren Vrany
Listed Entry, Lauren Vrany

Dachshund, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB UWP CA GRCH Sky Spirit Arch Rival SPOT, Victoria Nacke

English Coonhound, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Open Male BM BOB 'PR'Dc's Silvertone Ajax, Shontay Pugh, Travis Firnstahl
CH CCH'PR'River Bottom Tri An Indy Girl, Shontay Pugh, Travis Firnstehl, Elizabeth Mueller
RCH CCH FCH GRCH'PR'Downcreek's Blue Heat, Travis Firnstahl, Shontay Pugh
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: 'PR'Dc's Silvertone Ajax, Shontay Pugh, Travis Firnstahl
CCH FCH GRCH'PR'Downcreek's Blue Heat, Travis Firnstahl, Shontay Pugh

Treeing Walker Coonhound, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Open Female BF CH'PR'Stackem Up She's A Little Pro, Elayna Rynes
CH BOB CCH GRCH(3)'PR'Lostheritage Polaris When In Rome, Meredith M Mc Donald, Cindy Mc Donald, Cole Vanover, Kristin Lawless
RCH CCH GRCH'PR'Stackem Up Show Me The Money, Espen Brathen, Pernille Haug, Tricia L Snedegar
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran GRCH(3)'PR'Stackem Up October Red, Meredith Mc Donald

Scenthound Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Dachshund, UWP CA GRCH Sky Spirit Arch Rival SPOT
2nd) English Coonhound, 'PR'Dc's Silvertone Ajax
3rd) Treeing Walker Coonhound, CCH GRCH(3)'PR'Lostheritage Polaris When In Rome
4th) Bluetick Coonhound, CGRCH GRWCH(3) GRNITECH(3) GRFCHHOF GRCHHO'PR'Hogan's Ruby HTX4

Sighthounds & Pariah Dogs

Rhodesian Ridgeback, 3 Entries
Judge Richard Klatt
BHF BF BOB Azize's Taylor Made Legacy, Rachelle Marvin
CH Listed Entry
RCH CH Azize's Mounted Warrior, Carrie Meyer, Bob Meyer
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: CH Azize's Mounted Warrior, Carrie Meyer, Bob Meyer
ALCH Ivorymoon's Bondi Beach, Carrie Meyer, Bob Meyer
VETERAN, 1 Entry
Female Veteran: Best Veteran Opal

Silken Windhound, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM BOB 'PR'Clayborn Flight Of The Bumblebee, Linnae Halvorsen

Xoloitzcuintli, 1 Entry
Judge Richard Klatt
STANDARD
Female Puppy BFV BF BOB Listed Entry

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Rhodesian Ridgeback, Azize's Taylor Made Legacy
2nd) Silken Windhound, 'PR'Clayborn Flight Of The Bumblebee
3rd) Xoloitzcuintli, Listed Entry

Gun Dogs

Chesapeake Bay Retriever, 9 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy RBM SHR Bear Kreek's Peacemaker, Brian Schlomann, Kimberly Schlomann
Adult Male BM Magnum Mack-a-roni, Maygan Coats
Jr. Female Skyfalllonewillows Pain Inthe Ash, Maygan Coats
Open Female RBF CH RACEN URO1 Crawfish Cakesniffer Look Away SPOT-ON, Thomas Pawlisch, Irene Pawlisch
BHF BF BOW CHSD HR Bear Kreek's Let Freedom Ring, Brian Schlomann, Kimberly Schlomann
CH BOB CH Treasure Lake Go With The Flow, Kathy Ebben, Sara Ganoni
RCH USJ URO3 CH Sand Spring Throw Book At Him SPOT-ON, John Stancer
NON-LICENSED CLASSES
BRACE, 1 Entry
Brace: GRCH Silvercreek's Radiant Zara SPOT, Kathy Ebben
CH Treasure Lake Go With The Flow, Kathy Ebben, Sara Ganoni

ENGLISH SETTER Entries
Judge Richard Klatt
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 2 Entries
NMP BP Listed Entry

English Springer Spaniel, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF Felstar Start The Fire, Beverly Felten
CH BOB CH Felstar Glacier Hot Fire, Dr Bev Sigl Felten
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Amos

German Shorthaired Pntr, 10 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy Windheims Perfect Blend, Robyn Rafalzik
Jr. Female Listed Entry
Open Female RBF Country Creek's Brilliant Gem, Anna M Sublett
Adult Female BF BOW CH Country Creek's Blazing Comet, James A Sublett
CH Listed Entry
RCH CH Shoot For The Moon Bryzzo, Amanda Wampner
GRCH BOB GRCH Wind River's Scouts Honor, Alicia Haberstich
RBM Listed Entry
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 3 Entries
NFP BP Sirius Poetrys Plain White T, Anne De Roo

Golden Retriever, 16 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy RBM Listed Entry
Jr. Male Listed Entry
Open Male BM BOW BOB Goodfields I Cant Wait To Be King, Deborah Mayo, Emily Porreca
Female Puppy Jetoca Your Wish Is My Command, Sandy Persinger, Carol Mahlik
Open Female RBF Hearthrob Melt My Heart, Joanne Trad
Adult Female BF CH Summits All Roads Lead To Throne, Renee Anderson, Sydnie Anderson
CH URO1 UJJ CH Forever's Trenchcoat Angel, Beth Engelbert, Candace Nee
RCH RACEN UJJ CH Forever The Skye's The Limit, Jennifer Kressin
GRCH GRCH Myjoy Hero Of The Stars, Carol Mahlik
RGRCH URO1 RACEN GRCH Champagne Forever #12 Rodgers, Austin Kressin

Gordon Setter, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF Lyric's Frozen En Pointe, Laurie Carlson
CH BOB CH Lyric's Be Sure, Laurie Carlson
RCH CH Lyric's Enduring Flame, Laurie Carlson

Irish Setter, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF BOB Lunn's Head Over Heels, Devin Blanchette

Labrador Retriever, 11 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Male BM Drakehaven's Crackin' Cold Ones, Bree Moderow
BHF BF BOW CH URO2 Pj's Kosmic Kiwi Kiss, Sheila Holcomb
CH URO1 CH My Kiss Luv A Clownfish, Sheila Holcomb
RCH CH SHR Rumac's Caccia Fuoco SPOT-ON, Jennie Macaluso, Christopher Ruditys
GRCH BOB RGCH Balewater Rb Masters Legend, Barbara Christman, Sue Schultze
RGRCH USJ URO3 GRCH Radda's Renaissance Man, Beth Engelbert

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB PN CH NV NI URO2 Gold Star's My Fair Lady, Jennifer O'brien

Standard Poodle, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Adult Female BF Ksp Champagne On Ice, Kelsey Dixon
CH BOB CH Alue's Smoldering Pirate, Kelsey Dixon

Gun Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Standard Poodle, CH Alue's Smoldering Pirate
2nd) Labrador Retriever, RGCH Balewater Rb Masters Legend
3rd) Golden Retriever, Goodfields I Cant Wait To Be King
4th) English Springer Spaniel, CH Felstar Glacier Hot Fire

Northern Breeds

Akita, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Female BF Quantum's Smooth Criminal, Brandy Ketchum
CH BOB CH Tokuguays Patience Is A Virtue, Samantha Siekerman

American Eskimo, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB Listed Entry

Chinese Shar-Pei, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB GRCH Magiks Redfyre Sonofapreacher Man, Anita Karban-neef

Keeshond, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB URO1 NC CH Keepurrs Whats Up Doc?, Donna Schmitt, Katrina C Guse
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran AEGCH URX UCDX UROC UGRACH7 GRCH Wund-r Y The Game Is Afoot, Donna L Schmitt and Katrina C Guse

Norwegian Buhund, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Open Male BM BOB Listed Entry
Adult Male RBM Listed Entry

Siberian Husky, 16 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Male Listed Entry
Open Male RBM Listed Entry
BHM BM BOW Listed Entry
Female Puppy Liberty's Whats Meant To Be, Kenedi Wrezzes
Open Female RBF Listed Entry
BHF BF Listed Entry
CH CH Tricia's Goddess Of Love, Tricia Campbell
RCH GRCH Grove's Mark Every Day Withme, Meagan Dahl
GRCH BOB GRCH Campbell's Larush, Tricia Campbell
RGRCH EGCH Aoi's Kuro No Keiyakusha, Michelle Bigelow
NON-LICENSED CLASSES
BROOD BITCH, 1 Entry
Brood Bitch: GRCH Campbell's Larush, Tricia Campbell

Northern Breed Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Siberian Husky, GRCH Campbell's Larush
2nd) Keeshond, URO1 NC CH Keepurrs Whats Up Doc?
3rd) American Eskimo, Listed Entry
4th) Norwegian Buhund, Listed Entry

Herding Dogs

Australian Shepherd, 8 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Jr. Female BF BOW CH Celtic Brae Feelin' Bubbly, Elisabeth Davis
CH BOB GRCH Echolight Becuz I'm Happy, Kirsten Tardiff
RCH CH Nicaralaconia Theboys Will Loveme, Sara Ganoni

Beauceron, 1 Entry
Judge Richard Klatt
GRCH BOB UCD URO2 USJ GRCH Proper Gent Du Chateau Rocher, Stephanie Smith

Border Collie, 1 Entry
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF BOB Hk Sassy Pants, Lacey Miehe

Cardigan Welsh Corgi, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy RBM CH Onalee's Get The Led Out, Debra Linden, Margaret Sharapan, Christina Mazepink
Open Male BM BOB Listed Entry

German Shepherd Dog, 6 Entries
Judge Richard Klatt
Adult Female BF URO1 NE NC Axa Von Den Sportwaffen, Christine Hagen
CH CH Trademark's Skylar Rose, Melissa Sanders
RCH CH Blazing Star Vom Magnum Opus, Melissa Sanders
GRCH BOB URO1 GRCH RACEN Jaydees Woshiwusuoweiju At 3xc, Kayla Summerville, Jen Proud
RGRCH Listed Entry
RBF URO1 Jaydees Que Zhangchigaofei At 3xc Kayla Summerville
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 5 Entries
NMP BP Listed Entry

Icelandic Sheepdog, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Asgard's Thor's Mjolnir, Carri Lindblom-borisch

Mudi, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Schapendoes, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Schapannro's Q Quasi-stellar, Ellen J Drewes-stoen

Herding Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Icelandic Sheepdog, CH Asgard's Thor's Mjolnir
2nd) Cardigan Welsh Corgi, Listed Entry
3rd) German Shepherd Dog, URO1 GRCH RACEN Jaydees Woshiwusuoweiju At 3xc
4th) Australian Shepherd, GRCH Echolight Becuz I'm Happy

Terriers

American Pit Bull Terrier, 1 Entry
Judge Richard Klatt
CH BOB CH Heritage Spark Of Heavenly Fire, Mariah Mazurek
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NMP BP Heritage All American Boy, Mariah Mazurek

German Pinscher, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Adult Male BM Bonfire Lovers Heir To The Throne, Courtney Hansen
Adult Female BF BOW BOB CH Temerity Take Me Too Affair, Courtney Hansen
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Listed Entry

Manchester Terrier, 1 Entry
Judge Richard Klatt
TOY
Jr. Female BFV BF BOB Listed Entry

Toy Fox Terrier, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy BF CH Foxshire Vacation At Lillys, Rick Lilly
CH CH'PR'Kincardene Trackside Ole Gypsy, Sharon Bruckschen
GRCH BOB GRCH Trackside's Catch A Wave, Sharon Bruckschen, Lori King
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP 'PR'Trackside Venus In The Evening, Sharon Bruckschen, Lori King

Terrier Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Toy Fox Terrier, GRCH Trackside's Catch A Wave
2nd) American Pit Bull Terrier, CH Heritage Spark Of Heavenly Fire
3rd) Manchester Terrier, Listed Entry
4th) German Pinscher, CH Temerity Take Me Too Affair

Companion Dogs

Biewer Terrier, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Female Puppy RBF Ravenwood Essence Of Isabella, Kathleen Kruk, Michael Kruk
Jr. Female BF BOB Ravenwood Determined To Win, Kathleen and Michael Kruk

Boston Terrier, 1 Entry
Judge Richard Klatt
BHF BF BOB Deb's Sweet Southern Jasmine, Deborah Rivest
NON-LICENSED CLASSES
PUPPIES, 1 Entry
NFP BP Deb's Li'l Southern Mint Julep, Deborah Rivest

French Bulldog, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Female BF Justina Konfident Step, Katrina West
CH URO1 CH Aventure's Gold Rush, Summer Duggan, Josiah Neuman
GRCH BOB GRCH Hb's Teenytinytimmy@ Perseverance, Julie Lechuga

Havanese, 2 Entries
Judge Richard Klatt
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH So Cute's Just Pip'n Hot, Patricia Jicha

Papillon, 3 Entries
Judge Richard Klatt
Jr. Female BF CH Casabellas Fire N Ice, Carol Lauren-schmidt
GRCH BOB ROM UFR USR URX2 RATN UCD UGRACH2 UWP UROG Valentino By Monarch SPOT-ON, Carol R Lauren-schmidt
RGRCH USR UFR URO2 EGCH Casabellas Set The World On Fire, Carol R Lauren-schmidt, Linda Shedd
NON-LICENSED CLASSES
VETERAN, 1 Entry
Male Veteran: Best Veteran ROM UFR USR URX2 RATN UCD UGRACH2 UWP UROG Valentino By Monarch SPOT-ON, Carol R Lauren-schmidt

Companion Dog Group Winners
Judge: Richard Klatt
1st) Boston Terrier, Deb's Sweet Southern Jasmine
2nd) Papillon, ROM UFR USR URX2 RATN UCD UGRACH2 UWP UROG Valentino By Monarch SPOT-ON
3rd) Biewer Terrier, Ravenwood Determined To Win
4th) French Bulldog, GRCH Hb's Teenytinytimmy@ Perseverance

BIS Boston Terrier, Deb's Sweet Southern Jasmine, Deborah Rivest
RBIS Siberian Husky, GRCH Campbell's Larush, Tricia Campbell

View Event >