Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

2022 Grand American Results

January 7, 2022

Location: Orangeburg, South Carolina

2022 Grand American Results

January 7-8, 2022
Orangeburg, SC

Overall Nite Hunt Champion - PR Iron Swamp Carolina Clifford, TW, Wade Windham, SC, Handled by Wade Windham
2nd Nite Hunt - PR Wipeout Gin N Juice, TW, William Cochran, Ryan Eaddy, GA, Handled by Will Deloach
3rd Nite Hunt - NITECH PR Roberts Backwoods Quinn, TW, Jason Roberts, SC, Handled by Jason Roberts
4th - PR T&Ts Big Train, TW, Trey Yother, VA, Handled by Hunter Garnto

Overall Bench Show Champion CH EGCH PR Skylines Push My Luck, RED, Beth Jenkins, VA
Reserve Bench Show Champion - GRCH(2) PR Melrose Mtn Lead Me Home, B&T, Lisa Beddingfield, Shane Beddingfield, NC
Overall Youth Show Winner - GRCH(2) PR Second Winds Barnabas, TW, Jordyn Brooks, Jacob Brooks, VA, Handled by Jordyn Brooks
Reserve Youth Show Winner - PR Black Sheep ShowEm Bandit, TW, Kristian Lewis, Katee Lewis, TN, Handled by Katee Lewis

Friday Bench Show Results

BSJ Rodney Bergbauer
121 Entries

GRCH Male GRCH(2) PR Wabash River Marlboro Red, RED, Andi Emory, NC
GRCH Female GRCH(2) PR Melrose Mtn Lead Me Home, B&T, Lisa Beddingfield, Shane Beddingfield, NC
CH Male CH EGCH PR Skylines Push My Luck, RED, Beth Jenkins, VA
CH Female CH PR Wabash River Whole Lotta Rosie, RED, Andi Emory, Keith Emory, NC
BMOS CCH PR Skylines Stay in Your Lane, TW, Megan OConnor, Beth Jenkins, IA
BFOS CCH PR Drakes Wind Storm, TW, Natalie Adkins, Isabel Adkins, Hunter Adkins, IL
Male Senior Class & Breed PR Baileys Creek Pedro, RED, Brody Bailey, Bobby Bailey, Jennifer Bailey, NC
Male Junior Class & Breed PR Gilmans Good Time Blues, B&T, Misty Yarrington, IL
Male Junior Class & Breed PR Sycamore Tree Dark Java, ALH, Ashley Swords, DE
Male Junior Class & Breed CCH PR SoEastern KYMtn BigRed Machine, ENG, Penny Turner, Rhonda Brown, KY
Male Puppy Class & Breed PR Woodz Keepin in a Float, BLU, Kayde Wood, Brooklyne Wood, IN
Male Puppy Class & Breed PR RagMtnMidnight the Dark Knight, PLT, Katie Woodward, Jason Woodward, VA
Male Senior Class PR Johnsons Alabama Red Cash, ENG, Olivia Johnson, AL
Male Senior Class PR Second Winds Supremo, TW, Janis Hunter, Jason Hunter, FL
Male Junior Class PR Herrells Logan II, PLT, Bill Herrell, IN
Male Puppy Class PR Skylines for the Record, TW, Beth Jenkins, Bridgette Clary, VA
Female Senior Class & Breed PR Duncan Creek Outlaw Woman, ALH, Kelli Dawson, Haisley Dawson, SC
Female Senior Class & Breed PR Melrose Mtn Ocean Breeze, ENG, Lisa Beddingfield, NC
Female Junior Class & Breed PR Rockin Ws Ill Fly Away, BLU, Whitney Killough, Hunter Shifflett, AR
Female Junior Class & Breed PR Midnight Brindled Gena, PLT, Connie Hogan, PA
Female Junior Class & Breed PR The Revenge of Calamity Jane, RED, Heidi Nixon Bradley
Female Puppy Class & Breed PR Goldmines Burning Ember, B&T, Zackery Southall, John Nalls, PA
Female Senior Class PR Rag Mtn Livin on a Prayer, B&T, Katie Woodward, Jason Woodward, VA
Female Senior Class PR Johnsons Bawling Blue Sue, BLU, Olivia Johnson, AL
Female Senior Class PR Goffs Creek Bottom Ruby Red, RED, Danny Goff, Shelley Goff, SC
Female Senior Class PR Mason Dixon Shes a Lil Sassy, TW, Joe Moore, Kelly Myers, PA
Female Junior Class PR Gilmans Good Time Fancy, B&T, Misty Yarrington, IL
Female Junior Class PR Sycamore Tree Twix Mini, ALH, Ashley Swords, DE
Female Junior Class CCH PR Southeasterns KYMtn Hearts Desire, ENG, Rhonda Brown, Penny Turner, NC
Female Puppy Class PR EEE Wranglers Blue Jewel, BLU, Jewel Edman, OH
Female Puppy Class PR Lost Heritage Teeter, TW, Cole Vanover, Kayde Wood, Kristin Lawless, KY

10 Entries
Pairs Winner RACEN IA PN UAGI CH UR02 CCH PR Gilmans Good Time Tradition SPOT, B&T, David Gilman, IL & CH PR Gilmans Good Time Stella, B&T, David Gilman, IL

11 Entries
Dual Winner NITECH WCH FCH CH PR Midnight Brindled Bindi, PLT, Scott Hogan, Connie Hogan, PA

Friday Nite Hunt Results

MOH John Sapier
284 Entries

Top 20
1st NITECH PR Roberts Backwoods Quinn, TW, Jason Roberts, SC, 987.5+
2nd PR Dean Swamps Hardwood Boss, TW, Tim Hutto, SC, 900+
3rd PR Iron Swamp Carolina Clifford, TW, Wade Windham, SC, 800+
4th PR T&Ts Big Train, TW, Trey Yother, VA, 775+
5th CH GRNITECH PR Tarts Bonnie, ENG, Morris Tart, NC, 650+
6th PR Millers Carolina Queen Bee, ENG, Clyde Miller, NC, 600+
7th GRNITECH PR Slones Hard Rock Lil, TW, Sam Drain, SC, 600+
8th CH NITECH PR Swampbottom Star IV, ENG, Gregory Ervin, GA, 600+
9th PR Lower Alcolus Lil Allie, TW, Justin McArthur, SC, 575+
10th NITECH PR Whetstones Dixie Chick, ENG, Brandon Whetstone, SC, 525+
11th NITECH PR S&M Wipeout Wax, TW, Justin Mitchum, Glenn Simmons Jr, NC, 525+
12th PR Bobs Southern Bull, TW, Robert Vanosdol, Shawn Bennet, IN, 500+
13th NITECH CH PR Taylors Stylish Honest Abe HTX, TW, Manning Taylor, SC, 500+
14th NITECH PR Coxs Out of Pocket, ENG, Alan Short, GA, 475+
15th PR Lockdown Hurricane, TW, Chris Holmes, SC, 450+
16th PR The Tree Slamming Coal Train, TW, James Mays, SC, 450+
17th Bad Habit Chief, XB, Savalas Franklin, SC, 425+
18th PR Short Swamp Special Spec, ENG, Justin Evans, SC, 400+
19th PR Garretts Bluestrap, BLU, Matthew Garrett, NC, 400+
20th PR Kaiglers Levi Buzz, ENG, Morgan Kaigler, SC, 400+

Other Cast Winners

  • GRNITECH GRCH PR Grahams Power Pack Lil Sissy HTX, TW, David Marlowe, NC, 375+
  • Benjamins Backwoods Bocephus, ENG, Benjamin Harrell, SC, 375+
  • PR Z Pack, TW, David Cox, SC, 375+
  • PR Cypress Lake 50/50, TW, Ryan Dexter, Charles Kimmons, SC, 375+
  • GRNITECH PR High Mountain Mattie, TW, Jack Martin, Michael Barkley, SC, 350+
  • PR Wipeout Gin N Juice, TW, William Cochran, Ryan Eaddy, GA, 325+
  • NITECH PR CypressKneeKennels Little Ann, TW, Jett Lewis, NC, 300+
  • NITECH PR Flat Rock Hit Me, TW, Charlie Brown, SC, 300+
  • GRNITECH PR Lucknows Maniac Machine Gun, TW, Charles LeRay Stephens, SC, 300+
  • PR Slow Talking Rock, TW, Logan Lucas, Alex Honeycutt, SC, 287.5+
  • NITECH PR Hobbs Hardwood Home Wrecker, TW, Ryan Hobbs, VA, 275+
  • PR Stormy Daniels, TW, Chris Roberson, GA, 275+
  • PR High Speed Zone, TW, Brian McDaniel, Chris Smith, NC, 225+
  • PR Late Night Slash, TW, Todd Price, IL, 225+
  • PR Neosho River Buck, TW, Dillon Bradshaw, NC, 225+
  • CH NITECH PR Wipeout 3Sums Big May, TW, James Kyle Hildebrand, Chafford Toole, SC, 225+
  • GRNITECH PR Stones Big Time Dolly, TW, John David Stone, VA, 225+
  • GRNITECH(4) PR Bennett Springs Joe, TW, Douglas Carver, Carol Carver, NC, 200+
  • NITECH PR Drop Dead Champ, TW, Tyler Crandall, Drey Brunson, SC, 200+
  • PR Mojos Little Easy, TW, James Kyle Hildebrand, Chafford Toole, SC, 200+
  • PR Three Rivers Hot Box, ENG, Britt Marchant, GA, 200+
  • CH GRNITECH(2) PR Salyers Deep Hollow Mr, TW, Roger Salyers Jr, VA, 200+
  • PR Halls Rack Em Up Randee, TW, Steven Hall, Charlie Hall, SC, 200+
  • Lights Out Sniper, XB, James Thomas, SC, 200+
  • GRNITECH PR Backwater Bobo, TW, William Kieling, GA, 175+
  • PR Shulers Jazz, TW, Elliott Shuler, SC, 175+
  • CH GRNITECH(2) PR McKenzies Little Dan, TW, Joe McKenzie, GA, 175+
  • NITECH PR All Nite Rube, ENG, Steven Green, SC, 175+
  • CH NITECH PR Triple Creeks Louise, TW, Brandon McElrath, SC, 175+
  • PR Late Night Gus, TW, Boyce Howle, SC, 175+
  • NITECH PR Babbling Booger, TW, James Newman, KY, 150+
  • GRNITECH GRCH PR Big Creek Radar, TW, Tommy Lanning, SC, 150+
  • PR Brickles Missy Lane, TW, Pete Brickles, SC, 150+
  • GRCH(2) GRNITECH(4) PR Caldwells Southern Belle, TW, J Laith Reagin, Phil Roberts, GA, 125+
  • PR Easy Does It Gun, TW, Houston Stone, SC, 125+
  • NITECH GRCH PR JKs Kick The Dust Up, B&T, Andrea McBride, Julie McBride, VA, 125+
  • PR Rocky River Whitey, TW, Mike Smith, NC, 100+
  • PR Putemup Solo, TW, Derrell Conley, Ashley Conley, Joseph Davis, GA, 75+
  • NITECH CH PR Uptown BC Heavy Metal, ENG, James Brandon Harpe, GA, 75+
  • NITECH PR Party Time Bo, B&T, Thomas Minor, SC, 62.5+
  • NITECH PR CWS Redneck Boone, TW, Scott Privitera, Nathan Hoelscher, NY, 25+

Saturday Bench Show Results

BSJ Gerald Black
130 Entries

GRCH Male GRCH(2) PR Wabash River Marlboro Red, RED, Andi Emory, NC
GRCH Female GRCH(2) PR Melrose Mtn Lead Me Home, B&T, Lisa Beddingfield, Shane Beddingfield, NC
CH Male CH EGCH PR Skylines Push My Luck, RED, Beth Jenkins, VA
CH Female CH PR Second Winds True Colors, TW, Janis Hunter, FL
BMOS PR Starchers HeGotYouHooked Bandit, ENG, Jennifer Starcher, Garry Bowman Jr, OH
BFOS PR Mason Dixon Shes a Lil Sassy, TW, Joe Moore, Kelly Myers, PA
Male Junior Class & Breed PR Gilmans Good Time Blues, B&T, Misty Yarrington, IL
Male Junior Class & Breed PR Sycamore Tree Dark Java, ALH, Ashley Swords, DE
Male Junior Class & Breed PR Poison Whiskey Kaw-Lisa, BLU, Jessica OConnor, SC
Male Junior Class & Breed PR Wabash River Lost Highway, RED, Andi Emory, Keith Emory, Curtis Elburn, Niki Elburn, NC
Male Junior Class & Breed PR Skyline N Leeview It Takes Two, TW, Beth Jenkins, Bridgette Clary, VA
Male Puppy Class & Breed PR RagMtnMidnight The Dark Knight, PLT, Katie Woodward, Jason Woodward, VA
Male Senior Class PR CMR Heart of an Emperor Titus, RED, Ginger Smith, Jeff Smith, SC
Male Senior Class PR Second Winds Supremo, TW, Janis Hunter, Jason Hunter, FL
Male Junior Class PR Badlands Brindled Saint, PLT, Scott Hogan, Connie Hogan, PA
Male Puppy Class PR Woodz Keepin It a Float, BLU, Kayde Wood, Brooklyne Wood, IN
Male Puppy Class PR Skylines For The Record, TW, Beth Jenkins, Bridgette Clary, VA
Female Senior Class & Breed PR Rag Mtn Livin On a Prayer, B&T, Katie Woodward, Jason Woodward, VA
Female Senior Class & Breed PR Duncan Creek Outlaw Woman, ALH, Kelli Dawson, Haisley Dawson, SC
Female Senior Class & Breed PR Sideshow Bobbie Sue, ENG, Jacob Brooks, VA
Female Junior Class & Breed PR Rockin Ws Blue Tippy Tail, BLU, Whitney Killough, Kayla Chastain, AR
Female Junior Class & Breed PR Midnight Brindled Penny Lane, PLT, Connie Hogan, PA
Female Puppy Class & Breed PR Sweet Talkin Little Ann, RED, Brittany Baldwin
Female Senior Class PR Johnsons Bawling Blue Sue, BLU, Olivia Johnson, AL
Female Senior Class PR Goffs Creek Bottom Ruby Red, RED, Danny Goff, Shelley Goff, SC
Female Junior Class PR Gilmans Good Time Fancy, B&T, Misty Yarrington, IL
Female Junior Class PR Sycamore Tree Twix Mini, ALH, Ashley Swords, DE
Female Junior Class CCH PR Southeasterns KyMtn Hearts Desire, ENG, Rhonda Brown, Penny Turner, NC
Female Junior Class PR The Revenge of Calamity Jane, RED, Heidi Nixon Bradley
Female Junior Class CCH PR Drakes Wind Storm, TW, Natalie Adkins, Isabel Adkins, Hunter Adkins, IL
Female Puppy Class PR Goldmines Burning Ember, B&T, Zackery Southall, John Nalls, PA
Female Puppy Class PR EEE Wranglers Blue Jewel, BLU, Jewel Edman, OH
Female Puppy Class PR Skyline N Leeview DaretheDevil, TW, Bridgette Clary, Beth Jenkins, VA

11 Entries
Pairs Winner PR Skyline N Leeview It Takes Two, TW, Beth Jenkins, Bridgette Clary, VA & CCH PR Drakes Wind Storm, TW, Natalie Adkins, Isabel Adkins, Hunter Adkins, IL

7 Entries
Dual Winner NITECH CGRCH CH PR Skylines Something Royal, TW, Beth Jenkins, Megan OConnor, VA

Saturday Youth Bench Show Results

BSJ Mary Bergbauer
50 Entries

GRCH Male GRCH(2) PR Second Winds Barnabas, TW, Jordyn Brooks, Jacob Brooks, VA, Handled by Jordyn Brooks
GRCH Female GRCH PR Rockin Ws Blue Cover Girl, BLU, Angela Cable, Jaxon Cable, IN, Handled by Brooklyn Sargent
CH Male CH PR Kentucky River Cooperton In Town, TW, Lee Currens, SC, Handled by Austin Currens
CH Female CH PR Second Winds True Colors, TW, Janis Hunter, FL, Handled by Macy Hunter
BMOS PR Black Sheep ShowEm Bandit, TW, Kristian Lewis, Katee Lewis, TN, Handled by Katee Lewis
BFOS PR Rockin Ws Ill Fly Away, BLU, Whitney Killough, Hunter Shifflett, AR, Handled by Hunter Shifflett
Male Senior Class & Breed PR Baileys Creek Pedro, RED, Brody Bailey, Bobby Bailey, Jennifer Bailey, NC, Handled by Brody Bailey
Male Junior Class & Breed PR Starchers HeGotYouHooked Bandit, ENG, Jennifer Starcher, Garry Bowman Jr, OH, Handled by Hannah Cable
Male Puppy Class & Breed PR Woodz Keepin It a Float, BLU, Kayde Wood, Brooklyne Wood, IN, Handled by Kayde Wood
Female Senior Class & Breed PR Duncan Creek Outlaw Woman, ALH, Kelli Dawson, Haisley Dawson, SC, Handled by Haisley Dawson
Female Senior Class & Breed PR Sideshow Bobbie Sue, ENG, Jacob Brooks, VA, Handled by Jacob Brooks
Female Senior Class & Breed PR Goffs Creek Bottom Ruby Red, RED, Danny Goff, Shelley Goff, SC, Handled by Andrew Goff
Female Junior Class & Breed PR Gilmans Good Time Fancy, B&T, Misty Yarrington, IL, Handled by Carson Johnson
Female Puppy Class & Breed PR Southern Fancy Like That, TW, Tiffany Adkins, Mark Adkins, WV, Handled by Anthoney Adkins
Female Junior Class PR Main Street Briar Creek Scarlett, ENG, Sierra Killian, TN, Handled by Noah Parker
Female Junior Class PR Huttons Laidback Chloe, TW, Margaret Hutton, OH, Handled by Brayden Camp

Pairs Winner CCH GRCH(2) PR Rockin Ws Rock On, BLU, Angela Cable, Jaxon Cable, IN, Handled by Brooklyn Sarget & PR Rockin Ws Ill Fly Away, BLU, Whitney Killough, Hunter Shifflett, AR, Handled by Hunter Shifflett

Dual Winner FCH CCH NATLDC NITECH GRCH PR Fifty Shades of Grey, ALH, Andi Emory, Keith Emory, Curtis Elburn, NC, Handled by Payton Emory

Saturday Nite Hunt Results

MOH - Dale Weatherford
259 Entries

Top 20
1st PR T&Ts Big Train, TW, Trey Yother, VA, 1200+
2nd PR Wipeout Gin N Juice, TW, William Cochran, Ryan Eaddy, GA, 975+
3rd PR Mojos Little Easy, TW, James Kyle Hildebrand, Chafford Toole, SC, 900+
4th GRNITECH PR Hardlucks Loudmouth Big Lee, ENG, Chris Harley, SC, 825+
5th NITECH PR Roberts Backwoods Quinn, TW, Jason Roberts, SC, 775+
6th PR Brickles Missy Lane, TW, Pete Brickles, SC, 750+
7th CH GRNITECH(2) PR Double Rat Buster, TW, Wayne Chastain, Drake Chastain, GA, 700+
8th PR High Mtn. Grits, TW, Michael Barkley, Jack Martin, SC, 675+
9th PR Z Pack, TW, David Cox, SC, 650+
10th PR Bobs Southern Bull, TW, Robert Vanosdol, Shawn Bennet, IN, 600+
11th PR Iron Swamp Carolina Clifford, TW, Wayland Windham, SC, 600+
12th NITECH PR Hardwood Lockett, TW, Larry Wishon, NC, 600+
13th GRNITECH PR Riverswamp Chance, TW, Bryan Campbell, SC, 550+
14th NITECH PR CypressKneeKennels Little Ann, TW, Jett Lewis, NC, 525+
15th GRNITECH PR High Mountain Mattie, TW, Jack Martin, Michael Barkley, SC, 525+
16th NITECH PR Horse Creek True Grit, BLU, Casey Kelly, Brandon Kelly, SC, 500+
17th CH GRNITECH(2) PR Salyers Deep Hollow Mr, TW, Roger Salyers Jr, VA, 500+
18th PR Neosho River Neo, TW, Tim Presley, SC, 500+
19th PR Short Swamp Special Spec, ENG, Justin Evans, SC, 475+
20th PR Byers Boogar Hollow D, TW, Jernard Akins, GA, 450+

Other Cast Winners

  • PR Tooles Hardtime Drake, ENG, James Toole, Lauren Overstreet, Patrick Rearden, Robert Posey, SC, 450+
  • NITECH PR All Nite Rube, ENG, Steven Green, SC, 425+
  • NITECH GRCH PR McElhenneys Too Much Buck, RED, Clark McElhenney, AL, 425+
  • NITECH PR Hello Darlin, ENG, Curtis Todd, Joshua Tucker, Brandon Harpe, GA, 425+
  • PR Tree Singn Screaming Stitch, B&T, Bo Stafford, Tom Stafford Jr, NC, 425+
  • Bad Habit Chief, XB, Savalas Franklin, SC, 400+
  • NITECH PR Neosho River Clyde, TW, Douglas Carver, Larry Wishon, NC, 375+
  • Bad Habit Rambo, XB, Elliott Shuler, SC, 375+
  • NITECH PR Whetstones Dixie Chick, ENG, Brandon Whetstone, SC, 325+
  • Mills River Final Four Bound, TW, Joshua Salters, SC, 325+
  • PR High Speed Zone, TW, Brian McDaniel, Chris Smith, NC, 325+
  • PR Balls Hardtime Awesome Sam, ENG, Daniel Ball, SC, 325+
  • PR Neosho River Buck, TW, Dillon Bradshaw, NC, 300+
  • GRNITECH GRCH PR Posum Creeks Stylish Big Bubba HTX2, TW, Mark Barbour, VA, 275+
  • NITECH PR Drop Dead Daisy HTX, TW, Joel Hinson, SC, 250+
  • PR Browns Redbug, ENG, Robert Brown, SC, 225+
  • PR Finley River Clyde, TW, Philip Miller, SC, 225+
  • Shulers Jazz, TW, Elliott Shuler, SC, 225+
  • CH GRNITECH PR Tarts Bonnie, ENG, Morris Tart, NC, 225+
  • GRNITECH PR M&H Muddcreek Scrub, TW, Glenn Miles, Tony Howell, TN, 225+
  • PR Mitchell Creek Billie Jean, TW, Jeff Underwood, Kyle Underwood, GA, 225+
  • GRNITECH(4) PR Heatseeker Unleash the Kraken, ENG, Grant Whitmer, Trevor Hack, UT, 200+
  • GRNITECH PR Slones Hard Rock Lil, TW, Sam Drain, SC, 175+
  • PR Wrights Pine Creek Buck, TW, Wesley Wright, VA, 175+
  • FCH CH NITECH PR Carolina Game Changer, TW, Johnny Altman, SC, 175+
  • GRNITECH(2) CH PR Carolina Blues Diesel, BLU, Steven Cromer, SC, 175+
  • PR Halls Get Em Gator, PLT, Michael Hall, NC, 150+
  • PR Lockdown Hurricane, TW, Chris Holmes, SC, 150+
  • PR Clearwaters Cowboy Again, TW, Johnny Chisholm, SC, 100+
  • Benjamins Backwoods Bocephus, ENG, Benjamin Harrell, SC, 50+
  • NITECH PR Mafias Slinging Sister, TW, Tim Hutto, SC, 50+
  • PR Storys Cooncrazy Bandit, TW, Eddie Story, SC, 25+
  • PR Whitsons Limestone Cove Sam, ENG, Nathan Whitson, TN, 25+

Final Cast Results

  • PR Wipeout Gin N Juice, TW, William Cochran, Ryan Eaddy, GA, Handled by Will Deloach, 0
  • PR Iron Swamp Carolina Clifford, TW, Wade Windham, SC, Handled by Wade Windham, 225+ CW
  • NITECH PR Roberts Backwoods Quinn, TW, Jason Roberts, SC, Handled by Jason Roberts, 75-
  • PR T&Ts Big Train, TW, Trey Yother, VA, Handled by Hunter Garnto, 100-
View and purchase photos