Refreshed Registration Product Line & Pricing, Effective Dec. 15, 2022. See News Section for Full Details.

I Accept

United Kennel Club (UKC) is an international dog registry celebrating bonds, rewarding ability, and preserving the value of a pedigree. We use cookies to capture information such as IP addresses and tailor the website to our clients' needs. We also use this information to target and measure promotional material. Please see our Privacy Policy for more information.

Skip to main content
Facebook Instagram Subscribe to E-news YouTube

OFFICIAL: UKC Virginia Classic (12/03/2021) / Conformation Friday Show 2

December 3, 2021

Location: Virginia Beach, Virginia

Guardian Dogs

Boxer, 4 Entries
Judge Barbara J Trammell
CH BOB GRCH Jf's Lets Guac&roll Winn Creek, Kimberly Haynes
RCH CH Julian Farm & Pure Prides Charmed, Cherish Julian
GRCH GRCH Kps A Girl Like You At Bb, Payton Burns, Keri Paulson

Doberman Pinscher, 4 Entries
Judge Barbara J Trammell
Jr. Female BF Garjan's Just Give Me A Minute, Janet Oppedal, Kala Brown
CH BOB GRCH Garjan's If Minutes Were Money, Justin Hummer, Ashley Hummer, Janet Oppedal
RCH UCD CH URO2 Benchmark's Flying Dutchman SPOT, Silke Satzinger

Great Pyrenees, 2 Entries
Judge Barbara J Trammell
Male Puppy BM Listed Entry
CH BOB CH J&r Rancho's Hollywood Godfather, Janese Crawford-chriscoe

Perro De Presa Canario, 3 Entries
Judge Barbara J Trammell
CH BOB CH NE AC Renenutet Of Proper K9, Kelly Mc Intosh
RCH CH Hidden De Cabeza Grande, Kelly Mcintosh

Rottweiler, 2 Entries
Judge Barbara J Trammell
CH BOB CH Ketelhaus Mind Games Ignite Spark, Kelly Garrett
RCH CH Quarterwoods Stryke It Rich, Rachel Brown

South African Boerboel, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
CH BOB CH UWP Silverthorne's Worth The Wait, Brooke Wood, Timothy Wood

Standard Schnauzer, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
CH BOB RACEA CH Celtic Cross Arklight, Sarah Peak

Guardian Dog Group Winners
Judge: Barbara J Trammell
1st) South African Boerboel, CH UWP Silverthorne's Worth The Wait
2nd) Great Pyrenees, CH J&r Rancho's Hollywood Godfather
3rd) Standard Schnauzer, RACEA CH Celtic Cross Arklight
4th) Doberman Pinscher, GRCH Garjan's If Minutes Were Money

Scenthounds

American B & T Coonhound, 1 Entry
Judge Lynn Martin
Open Female BF BOB Southwinds Shooting Star, Theresa Pistilli

American Leopard Hound, 1 Entry
Judge Lynn Martin
CH BOB CCH CH'PR'Dark Knight Rising At Trek, Candace Gartland

Hamiltonstovare, 1 Entry
Judge Lynn Martin
Female Puppy BF BOB CH Flixtonia Cracklin Rosie, Ashley Hammock

Redbone Coonhound, 1 Entry
Judge Lynn Martin
Male Puppy BM BOB 'PR'Scearce's Sip Of Supernatural, Rebecca Mcnulty Shaffer

Scenthound Group Winners
Judge: Lynn Martin
1st) American B & T Coonhound, Southwinds Shooting Star
2nd) Redbone Coonhound, 'PR'Scearce's Sip Of Supernatural
3rd) Hamiltonstovare, CH Flixtonia Cracklin Rosie
4th) American Leopard Hound, CCH CH'PR'Dark Knight Rising At Trek

Sighthounds & Pariah Dogs

Afghan Hound, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
Adult Female BF BOB Listed Entry

Carolina Dog, 1 Entry
Judge Barbara J Trammell
GRCH BOB GRCH Hoosier Hill's Heavenly Sentinel, Ashlie Kennicott

Silken Windhound, 3 Entries
Judge Barbara J Trammell
Female Puppy BF 'PR'Windnsatin Jewel In The Nite, Mary Childs
GRCH BOB RGCH'PR'Huntersrun Time 4 Butterscotch, Richard Hunter
RGRCH URO1 GRCH Tangaloor Whole Nine Yards SPOT-ON, Stephanie Balser

Sighthound & Pariah Dog Group Winners
Judge: Barbara J Trammell
1st) Carolina Dog, GRCH Hoosier Hill's Heavenly Sentinel
2nd) Silken Windhound, RGCH'PR'Huntersrun Time 4 Butterscotch
3rd) Afghan Hound, Listed Entry

Gun Dogs

Brittany, 3 Entries
Judge David Arthur
GRCH BOB RACEN GRCH K Star Sparkle De Rosebud B-best TAN, Mary Kathy Shannon
RGRCH RACEA EGCH K Star Hope Pour Tea-z-man TAN, Mary Kathy Shannon

Drentse Patrijshond, 1 Entry
Judge David Arthur
Open Male BM BOB Listed Entry

English Springer Spaniel, 1 Entry
Judge David Arthur
CH BOB GRCH Cerise Justify, Christine Kallivrousis

German Shorthaired Pntr, 2 Entries
Judge David Arthur
Adult Male BM BOW BOB CH Cady Falls Eros, Samantha Geis
Open Female BF Listed Entry

Golden Retriever, 4 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy RBF Listed Entry
Adult Female BF CH Carova Skye Jellicle Cat Kacie, Nancy Spangler
GRCH UNJ CA RACEA EGCH Mapleglo's Back In The Game SPOT-ON, Laura Mistretta, Siobhan Smyth

Irish Setter, 1 Entry
Judge David Arthur
Jr. Male BM BOB Listed Entry

Labrador Retriever, 9 Entries
Judge David Arthur
Open Female BF Listed Entry
BHF RBF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH GRCH Redbirch Magnoliasunmerited Favor, Kathryn Chromy
GRCH BOB GRCH All The Kings Horses Trakehner, Steven Chromy
RGRCH USJCH EGCH Big Sky Sonic Boom @ Balewater, Sue Schultze

Ns Duck Tolling Retriever, 1 Entry
Judge David Arthur
GRCH BOB USJCH RGCH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT, Debra C Eib, Sharon Kauzlarich

Standard Poodle, 9 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy RBM Listed Entry
BHM BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH URO1 CH Winterswind Moonbeams Adventure SPOT, Emily Carabello
GRCH UWPCH EGCH Sapphires Wrapt Round My Heart SPOT-ON, Wendy Coffey
RGRCH GRCH Jewels Mtn Jovilea Steel Magnolia, Mary Holbrook, Claudine Raym0

Standard Poodle M/C, 12 Entries
Judge David Arthur
Male Puppy BM BOW CH URO1 Windswepts On The Rocks SPOT-ON, Cearra Barker
Female Puppy RBF Listed Entry
BHF BF Listed Entry
CH Listed Entry
RCH CH Hd Lights Out @ Cosmic Caliber, Lydia Richard
GRCH BOB CA RACEA URO1 DGCH Cosmic Calibers River Vixen SPOT-ON, Jordan Burns
RGRCH URO1 RACEN GRCH Cosmic Caliber's Croc Princess SPOT-ON, Lydia Richard, Jordan Burns

Gun Dog Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Labrador Retriever, GRCH All The Kings Horses Trakehner
2nd) Standard Poodle M/C, CA RACEA URO1 DGCH Cosmic Calibers River Vixen SPOT-ON
3rd) Ns Duck Tolling Retriever, USJCH RGCH Beekauz Thesaint Come Marching In SPOT
4th) Drentse Patrijshond, Listed Entry

Northern Breeds

Japanese Akitainu, 2 Entries
Judge David Arthur
CH BOB CH Jiro No Kitsunebi Kensha, Kevin Beebe, Courtney Caracciolli
RCH CH Tsukihime Go Hajimari, Courtney Caraccioli

Shiba, 1 Entry
Judge David Arthur
BHF BF BOB Listed Entry

Northern Breed Group Winners
Judge: David Arthur
1st) Shiba, Listed Entry
2nd) Japanese Akitainu, CH Jiro No Kitsunebi Kensha

Herding Dogs

Australian Shepherd, 1 Entry
Judge Lynn Martin
Male Puppy BM BOB Listed Entry

Belgian Shepherd Dog, 1 Entry
Judge Lynn Martin
MALINOIS
BHF BFV BF BOB Lynnhaven's Encore, Lynn Daniel, Phil Daniel

Border Collie, 2 Entries
Judge Lynn Martin
Male Puppy BM BOW BOB Listed Entry
Jr. Female BF CH Hot Shot Twist Of Fate, Diana Smith

German Shepherd Dog, 2 Entries
Judge Lynn Martin
Jr. Male BM BOW BOB Listed Entry
Female Puppy BF Listed Entry

Mudi, 2 Entries
Judge Lynn Martin
Female Puppy BF BOB Listed Entry
Open Female RBF UJJ Bonum Et Malum Chance, Yvette Piantadosi

Herding Dog Group Winners
Judge: Lynn Martin
1st) Belgian Shepherd Dog, Lynnhaven's Encore
2nd) Mudi, Listed Entry
3rd) Border Collie, Listed Entry
4th) Australian Shepherd, Listed Entry

Terriers

American Pit Bull Terrier, 2 Entries
Judge Felicity Trammell
Male Puppy BM CH Ohanas Written In The Stars, Jacqueline Combs, Veronica Lopez
CH BOB UWP CH Blumombo N Kayo's Native Dancer, Kristina Browne

Miniature Bull Terrier, 1 Entry
Judge Felicity Trammell
Female Puppy BF BOB Listed Entry

Miniature Schnauzer, 1 Entry
Judge Felicity Trammell
Adult Female BF BOB Weller's I Love His Mercy, Janet Weller

Norwich Terrier, 1 Entry
Judge Felicity Trammell
GRCH BOB RGCH Fishback It's Miller Time, Kelly Foos

Terrier Group Winners
Judge: Felicity Trammell
1st) Norwich Terrier, RGCH Fishback It's Miller Time
2nd) Miniature Bull Terrier, Listed Entry
3rd) American Pit Bull Terrier, UWP CH Blumombo N Kayo's Native Dancer
4th) Miniature Schnauzer, Weller's I Love His Mercy

Companion Dogs

American Bully, 3 Entries
Judge Felicity Trammell
Male Puppy BM BOW Genghis Khan, Michael Harris, Kerry Achatz
Female Puppy BF Listed Entry
CH BOB CH King Ezekiel, Michael Harris

French Bulldog, 1 Entry
Judge Felicity Trammell
Jr. Male BM BOB CH Chris White Maximus Prime Of Sogv, Nestor Baez

Poodle, 3 Entries
Judge Felicity Trammell
MINIATURE
Adult Female BFV BF Listed Entry
RBFV Listed Entry
GRCH BOB EGCH Windswept On My Way @ Jewels Mtn, Mary Holbrook

Poodle M/C, 3 Entries
Judge Felicity Trammell
MINIATURE
Adult Male BMV BM BOW Listed Entry
Adult Female BFV BF Listed Entry
GRCH BOB GRCH Merrily Wish Upon A Star, Merri Lee

Schipperke, 2 Entries
Judge Felicity Trammell
Jr. Female BF BOB CH Crosswinds Journey To Serendipity, Mariah Jeon
GRCH URO3 GRCH Raffinee Isle B Danc'n N The Rain SPOT-ON, Julia Ficklen Sadler

Tibetan Spaniel, 1 Entry
Judge Felicity Trammell
Jr. Female BF BOB Eagle Crest Warrior's Princess, Joline Finke, David Finke, Jill Wright

Companion Dog Group Winners
Judge: Felicity Trammell
1st) American Bully, CH King Ezekiel
2nd) Tibetan Spaniel, Eagle Crest Warrior's Princess
3rd) Schipperke, CH Crosswinds Journey To Serendipity
4th) Poodle, EGCH Windswept On My Way @ Jewels Mtn

BIS South African Boerboel, CH UWP Silverthorne's Worth The Wait, Brooke Wood, Timothy Wood
RBIS Norwich Terrier, RGCH Fishback It's Miller Time, Kelly Foos

View Event >